Na co zwrócić uwagę kupując nawigację?
Nawigacja samochodowa wydaje się prostym w sobie urządzeniem. Występuje jednak pod wieloma modelami, różniącymi się między sobą ceną, wielkością, sposobem działania, oprogramowaniem czy też dodatkowymi opcjami. Przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, do czego taka nawigacja będzie służyć. Jeśli myślisz tylko o przewodniku GPS, to w zupełności wystarczy Ci najprostszy model. Istnieją jednak i takie egzemplarze, które mogą służyć jako odtwarzacze muzyczne, radio, przeglądarki zdjęć. Oczywiście istotna będzie także cena, gdyż różnice tutaj mogą sięgać nawet 2 tysięcy złotych.
- Rodzaje nawigacji
- Jak często i kiedy będziesz korzystać z nawigacji?
- Procesor i pamięć
- Rozmiar i jakość ekranu
- Mapy i ich dokładność
- System operacyjny
- Ułatwienia wyznaczania trasy
- Sposób zasilania i ładowanie
- Bluetooth
- Transmiter FM
- Jakość dźwięku
- Dostępne złącza
- Dostępne złącza
- Polecane marki nawigacji samochodowych GPS
1 Rodzaje nawigacji
Nawigacja przeszła w ostatnich latach spore zmiany technologiczne. Dzięki temu masz okazję zdecydować się na jeden z kilku najbardziej powszechnych typów.
Tradycyjna nawigacja samochodowa i motocyklowa
Na sam początek mamy do czynienia z klasycznymi urządzeniami, które pomyślane zostały o użytku motoryzacyjnym. Już od samego początku ich kształt oraz funkcjonalność będą Tobie jednoznacznie sugerować, z jakimi produktami masz styczność. Są to na ogół małe i poręczne modele, które w przypadku samochodu możesz przyczepić do szyby lub deski rozdzielczej. Praktycznie każdy obecny dziś w sprzedaży GPS zaopatrzony jest w panel dotykowy. W wyniku tego możesz niezwykle łatwo i szybko je obsługiwać. Na plus zasługuje ich zasięg, albowiem posiadają wbudowany odbiornik satelitarny, dzięki czemu nie będziesz potrzebował dodatkowej anteny. Nie poniesiesz przy tym żadnych innych kosztów, albowiem takie modele posługują się wgranymi mapami. Do obsługi nie jest potrzebna transmisja danych internetowych. Z reguły możesz znaleźć wersje 4-5 calowe, choć w przypadku ciężarówek można odszukać nawet dwukrotnie większe egzemplarze.
Dokonując poniekąd miniaturyzacji, producenci stworzyli nawigacje motocyklowe. Są to praktycznie takie same urządzenia, o tym samym sposobie działania. Różnica polega jednak na tym, iż posiadają mniejsze wymiary. Również zaopatrzone są w wodoodporną obudowę, która chroni przed kurzem i wilgocią. Z pewnością spodoba Ci się uproszczone menu, a także łączność bluetooth. Za jej pomocą możesz otrzymywać z nawigacji komendy głosowe wprost do słuchawki umieszczonej w kasku. Dzięki temu skupisz się na jeździe, a nie obserwowaniu panelu nawigacyjnego.
Nawigacja w komórce
Pod względem uniwersalności i mobilności najlepiej sprawdza się nawigacja w komórce. Możesz ją wykorzystywać nie tylko w samochodzie, lecz także podczas pieszych wycieczek, przejazdów rowerowych. Wielu producentów oferuje gotowe aplikacje do nawigacji lub też oprogramowanie, które możesz ściągnąć z sieci. Z oczywistych względów możesz po prostu postawić na niezawodne Mapy Google. Jeśli zależy Tobie na jak najlepszym wykorzystaniu nawigacji w telefonie, sprawdź koniecznie, czy posiada ona wbudowany odbiornik GPS. W wyniku tego będziesz mógł za darmo korzystać z prowadzenia po mapie.
Bardzo ważne będą koszty korzystania z nawigacji. Jeśli smartfon posiada odbiornik GPS i wgrane mapy, to bez trudu możesz stosować nawigację offline. W innym przypadku potrzebne Ci będzie połączenie z siecią internetową. Z racji tanich i ciekawych pakietów u operatorów nie będzie to za bardzo obciążeniem dla Twoich rachunków telefonicznych. Gorzej jednak, jeśli będziesz chciał używać GPS-a w telefonie poza granicami naszego kraju, zwłaszcza nie w UE. Wtedy koszty mogą się okazać niezwykle wysokie.
Zewnętrzny odbiornik GPS
Ostatnim sposobem na wykorzystywanie elektroniki oraz nawigacji są zewnętrzne odbiorniki GPS. Jest to dla Ciebie o tyle pomocne wyjście, iż za całkiem przystępną cenę zakupisz moduł GPS, który na stałe posiadają nawigacje samochodowe czy też wybrane urządzenia mobilne. Jest to sprzęt, który swym kształtem i wielkością może kojarzyć się z paczką zapałek.
Jego zadaniem jest odbieranie sygnału satelitarnego i na jego podstawie ustalanie pozycji samochodu. Może on współpracować z każdym urządzenie elektronicznym, które jest w stanie obsługiwać mapy offline. W związku z tym masz okazję zastosować go wraz ze smartfonem, tabletem, netbookiem czy też laptopem. Te dwie ostatnie opcje szczególnie przydać się mogą kierowcom ciężarówek. Do łączności służyć będzie technologia bluetooth. Oczywiście zestaw telefonu i zewnętrznego odbiornika możesz zabierać ze sobą także na wyprawy.
2 Jak często i kiedy będziesz korzystać z nawigacji?
Przyszedł czas na podsumowanie poprzedniego rozdziału. To właśnie częstotliwość oraz potrzeba korzystania z nawigacji determinować powinny Twój wybór.
- Nawigacje samochodowe – tego typu urządzenie przyda się Tobie, jeśli jesteś zawodowym kierowcą lub po prostu dużo podróżujesz samochodem. Nie płacisz tutaj za korzystanie z nawigacji, a przy tym producenci często oferują niezwykle dokładne mapy Polski i Europy. W razie podróży w inne regiony możesz zaopatrzyć się w dodatkowe lub inne oprogramowanie. Wysokiej klasy programy do nawigacji to także szybkie aktualizowanie danych. Możesz dzięki temu na bieżąco dowiedzieć się o korkach, remontach, objazdach. Ponadto żaden inny typ nie informuje tak bardzo o szczegółowości terenu.
- Nawigacje w komórce – jeśli cenisz sobie uniwersalność, to nawigacja w telefonie będzie bardzo dobrym wyjściem. Przyda Ci się ona w roli kierowcy, jak i w czasie pieszych wędrówek. Sporą zaletą jest fakt, iż kupujesz de facto jedno urządzenie. Minusem jest tutaj jedynie koszt transmisji danych, zwłaszcza poza Polską.
- Zewnętrzny odbiornik GPS – jest to chyba najbardziej pośrednie wyjście. Warto, abyś go wykorzystywał jako dodatek do swej elektroniki. Jeśli masz zamiar podróżować po Polsce czy Europie, to możesz dokonać jego połączenia z tabletem czy smartfonem. Odbiornik jednak polecany jest szczególnie wtedy, gdy nie jest Tobie na co dzień potrzebna nawigacja.
W drodze podsumowania warto nadmienić, że im więcej i częściej podróżujesz samochodem, tym bardziej przyda się Tobie klasyczna nawigacja GPS.
3 Procesor i pamięć
Choć nawigacje samochodowe to nie tablety czy smartfony, to jednak ich komponenty są niezwykle istotne dla płynnej czy też szybszej pracy. Sercem każdego urządzenia elektronicznego jest procesor. Tutaj jego zadaniem będzie przetwarzanie wszelkich informacji oraz operacji wykonywanych przez GPS. Z im lepszym procesorem będziesz miał do czynienia, tym praca nawigacji będzie sprawniejsza. Niemniej jednak nie musisz tutaj myśleć tylko o modelach z górnej półki. Przyjmuje się, że do poprawnego działania nawigacji potrzebny jest procesor składający się przynajmniej z dwóch rdzeni oraz taktowaniu na poziomie 1 GHz.
Z procesorem oczywiście związana jest pamięć RAM. Od jej wielkości także zależą możliwości Twego urządzenia. Warto jednak pamiętać, że mowa tutaj o produkcie służącym do nawigacji. Dlatego też egzemplarze posiadające 128 lub 256 MB RAM powinny być w zupełności wystarczające. Inaczej wygląda jednak sprawa, jeśli wybrany model będziesz wykorzystywał także do multimedialnych celów, czyli odtwarzania filmów, muzyki, przeglądania zdjęć. Wtedy najbardziej rozsądnym wyjściem będzie nawigacja z przynajmniej 1 GB RAM.
Ważna jest także pamięć wbudowana. Obecne mapy wraz z oprogramowaniem zajmują coraz więcej miejsca. Dlatego też koniecznym jest posiadanie nawigacji, która oferuje przynajmniej 4 GB pamięci flash. Jeśli myślisz nad filmami lub muzyką mp3, to sprawdź, czy dany model nie posiada czytnika kart pamięci. Z jego pomocą możesz znacząco rozszerzyć pojemność na pliki.
4 Rozmiar i jakość ekranu
Być może niezwykle istotnym dla Ciebie aspektem będzie wybór odpowiedniego ekranu nawigacji. Podobnie jak w przypadku tabletów czy smartfonów, większość nawigacji posiada praktycznie takie wymiary, jak zainstalowany w nich ekran. Rozmiar i jego jakość będą mieć wpływ na komfort obsługi czy też samą przyjemność korzystania z nawigacji. Przyjmuje się, że w przypadku samochodów minimalna wartość obrazu to 4-5 cali. Jest to tyle, ile wynosi mniej więcej przekątna najmniejszych obecnie smartfonów, pierwszego iPhone’a. Istotne dla Ciebie muszą być prezentowane ikony, menu. Powinny być one na tyle duże, aby ich obsługa nie sprawiała problemów. Większe ekrany o przekątnej 7-10 cali dedykowane są kierowcom ciężarówek.
Co do samej rozdzielczości ekranu, to w tym wypadku nie jest ona tak istotna. Nie zależeć raczej będzie Ci na jakości Full HD. Przyjmuje się, że optymalną wartością w tej kategorii jest 480×272. jeśli jednak chcesz wykorzystywać nawigacje do celów multimedialnych, to wybierz przynajmniej 800×480.
Bardzo ważna jest nie tylko rozdzielczość czy przekątna ekranu, lecz także sama jego jakość. Z pewnością docenisz takie modele, których panele dotykowe reagują błyskawicznie. Nie ma chyba nic bardziej frustrującego, kiedy kilkukrotnie dotykasz wybranej ikony, by po chwili przejść do zupełnie niepotrzebnej części menu. Sprawdź przy tym, jak wygląda sytuacja z podświetleniem ekranu, co będzie przydatne w czasie nocnej jazdy. Ważne są także kąty widzenia. Dobrej jakości nawigacje umożliwiają zaobserwowanie obrazu pod różnym kątem, co jest przydatne zwłaszcza w słoneczne dni.
5 Mapy i ich dokładność
Jeśli decydujesz się na urządzenie konkretnego producenta, to zazwyczaj możesz liczyć na jego autorskie mapy i oprogramowanie. Choć niektórzy kierowcy cenią sobie te a nie inne mapy, to jednak trudno jest dokładnie powiedzieć, na jaką wersję najlepiej się zdecydować. Musisz jednak pamiętać, że to mapa stanowi sedno nawigacji samochodowej. Bez niej nawet z najlepszym sygnałem zdany będziesz na błądzenie wśród uliczek. Kierowcy przede wszystkim cenią sobie szczegółowość, procentowe pokrycie ulic oraz dokładność danych adresowych. Najczęściej w przypadku obszarów miejskich mapy za bardzo nie różnią się między sobą. O ich jakości decyduje szczególnie odwzorowanie tras na terenach wiejskich, w małych miasteczkach czy z dala od ośrodków ludzkich. Twoje mapy powinny ponadto zawierać bazę fotoradarów, ukształtowanie terenu, asystenta pasa ruchu oraz parkingu.
6 System operacyjny
Być może istotny będzie dla Ciebie system operacyjny. Naszym zdaniem nie ma on aż tak wielkiego znaczenia. Jest to ważna kwestia, jeśli będziesz zastanawiał się nad doborem dodatkowych map. Na chwilę obecną większość nawigacji samochodowych i turystycznych posiada system Windows CE w wersji 6.0. Dzięki temu oprogramowanie czy też mapy są tworzone właśnie pod niego. Starsze modele mogą być jeszcze dostępne z Windows Mobile czy Symbianem.
7 Ułatwienia wyznaczania trasy
Dla wielu osób i być może dla Ciebie denerwujące jest wybieranie adresów w menu nawigacji, gdzie trzeba zaznaczać literę za literą. Na całe szczęście wielu producentów znacząco ulepszyło system wyszukiwania. Jedna z opcji działa na tej zasadzie, iż wraz z wyborem kolejnych liter eliminowane są niepotrzebne wyniki. Po kilku ruchach możesz wybrać miasto i konkretną ulicę. Pomocna okazuje się także funkcja pamięci, dzięki której urządzenie zapisuje wybraną ilość ostatnich tras.
8 Sposób zasilania i ładowanie
Obecnie wszystkie nawigacje samochodowe zaopatrzone są w akumulatory. Różnią się one między sobą pojemnością. Czas działania baterii w przypadku auta nie ma jednak większego znaczenia, gdyż zapewne za każdym razem będziesz miał to urządzenie podpięte pod samochodową ładowarkę. Różnica będzie zauważalna, jeśli zabierzesz GPS-a ze sobą na pieszą wyprawę.
9 Bluetooth
Praktycznie każda nowa nawigacja zaopatrzona jest w moduł bluetooth. Jest to najpopularniejszy system bezprzewodowej komunikacji między urządzeniami. Z jego pomocą możesz łączyć nawigację z telefonem lub inną elektroniką. Pomoże to w wykorzystaniu GPS-a jako zestawu głośnomówiącego czy też odtwarzacza muzyki z plików telefonu. To także sposób łączenia się smartfonu lub tabletu z zewnętrznym odbiornikiem GPS.
10 Transmiter FM
Transmiter FM to bardzo prosta droga do rezygnacji z radia samochodowego. Jest to urządzenie lub wbudowany moduł, dzięki któremu możliwe będzie odtwarzanie muzyki z telefonu, zewnętrznych pamięci. Z jego pomocą możliwe jest także odtwarzanie stacji radiowych w samochodzie.
11 Jakość dźwięku
Chcąc skupić się na jeździe samochodem z pewnością przyda Ci się jak najlepsze nagłośnienie. Związane jest to z faktem, że wielu kierowców korzysta z komend głosowych. Zamiast cały czas spoglądać na mapę, możesz zdać się na wskazówki głosowe nawigacji. W związku z tym istotne jest to, aby nawigacja posiadała głośniki o dobrej mocy, jak i również możliwość bezpośredniego połączenia z car audio.
12 Dostępne złącza
Dziś niezwykle istotne jest łączenie ze sobą elektroniki. Dlatego też i producenci nawigacji samochodowych proponują w swych urządzeniach kilka istotnych złącz. Najistotniejszym jest zapewne gniazdo USB, miniUSB czy też czytnik kart pamięci. Z ich pomocą możesz podłączyć do nawigacji pendrive’a lub też kartę SD, microSD. Wejście USB istotne jest także ze względu na aktualizację map i oprogramowania z komputera. W niektórych modelach zetkniesz się także z wejściem AV-IN, które służy do wyświetlania na ekranie nawigacji obrazu z kamery wstecznej.
13 Dodatkowe funkcje
Z pewnością mogą Cię zainteresować dodatkowe funkcje, które są oferowane przez producentów nawigacji samochodowych. Z ich wykorzystaniem takie urządzenia stają się bardziej multimedialne i mogą zastępować tablety.
Przeglądarka zdjęć
Sporo urządzeń posiada przeglądarki zdjęć. Jest to opcja przydatna, kiedy w czasie wolnym od jazdy chcesz obejrzeć zdjęcia z telefonu, pendrive’a czy też przesyłane drogą bluetooth z telefonu komórkowego.
Odtwarzacz filmów
Coraz więcej nawigacji posiada także odtwarzacze filmów. To opcja bardziej przydatna dla zawodowych kierowców, zwłaszcza ciężarówek. Dzięki temu możesz w czasie postoju obejrzeć wybrany film z pamięci wewnętrznej lub zewnętrznej. Zabierając ze sobą nawigację do domu, zyskujesz przez to poniekąd multimedialny tablet.
Odtwarzacz MP3
To także ciekawa i często wymagana przez kierowców opcja. Wspominaliśmy o niej nieco przy transmiterze FM. Jeśli Twoja nawigacja będzie wyposażona w odtwarzacz muzyczny, to w takim wypadku nie jest konieczne zakupywanie radia samochodowego. To spore oszczędności, a przy tym więcej miejsca w aucie.
Przeglądarka internetowa
Idąc drogą rewolucji technologicznej oraz zbliżania nawigacji do tabletów, takie urządzenia często wyposażone są w przeglądarkę stron internetowych. Oczywiście jest to uproszczona wersja, w której za bardzo nie możesz oczekiwać wysokiej funkcjonalności. Niemniej jednak może być pomocna do sprawdzania wiadomości, prognozy pogody czy oglądania filmów z sieci. Jeśli model nie posiada wbudowanej karty Wi-Fi, potrzebne Ci będzie osobne urządzenie umożliwiające połączenie z siecią.
14 Polecane marki nawigacji samochodowych GPS
Od pewnego czasu na rynku dostępnych jest całkiem sporo producentów nawigacji, którzy w swej ofercie posiadają zarówno proste produkty z dolnej półki, jak i znacznie droższe i zaawansowane urządzenia. Wśród nich możemy wymienić takie marki, jak Garmin, GoClever, Mio, Lark, TomTom, NavRoad, Manta, Becker, Navigon, Medion. Gwarantują nie tylko dobrej klasy nawigacje, lecz także dostęp do najlepszych map i oprogramowania.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że zaprezentowaliśmy najważniejsze kryteria, jakimi powinieneś kierować się podczas zakupu nawigacji samochodowej. Oprócz wyboru między konkretnym sposobem korzystania z GPS-a, musisz także zadecydować, czy ma to być po prostu nawigacja czy bardziej urządzenie multimedialne.