piątek, 11 października, 2024
Strona głównaZdrowieJaki irygator kupić?

Jaki irygator kupić?

Już od dawna wiadomo, że prawidłowe utrzymanie higieny jamy ustnej to podstawa w celu zapobieganiu chorobom zębów czy dziąseł. Jednak obok korzystania z pasty do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej, warto również mieć na uwadze także inne akcesoria czy urządzenia. Obok nici dentystycznej czy specjalnych szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych, sporym powodzeniem cieszą się irygatory. W tym artykule przedstawimy swym czytelnikom, czym są takie urządzenia, jak i również, na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Co to jest irygator do zębów?

Irygator do zębów to specjalne urządzenie, które jest przeznaczone do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Odbywa się ono za pośrednictwem płynu wystrzeliwanego pod ciśnieniem przez irygator. Z jego pomocą można skutecznie i szybko usunąć zalegające resztki pokarmów i osady, które nagromadziły się w trudniej dostępnych miejscach jamy ustnej. Taka czynność jest kolejnym krokiem służącym do ochrony zębów przed próchnicą., chorobami dziąseł. 

Kto i kiedy powinien go stosować?

Niezwykle istotne jest to, że irygator stanowi uniwersalne urządzenie, dlatego z jego pomocy korzystać mogą praktycznie wszyscy. W szczególności jednak przydatny okazuje się on dla użytkowników z krwawiącymi dziąsłami, ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi, osób, które posiadają implanty, aparaty ortodontyczne, protezy czy mosty. Ponadto osoby z nadwrażliwymi i delikatnymi dziąsłami powinny z niego korzystać zamiast nici dentystycznej, gdyż nie tylko nie naruszy struktury nabłonka, lecz również masując, będzie wzmacniał jego strukturę, jak i całych dziąseł. Z pewnością irygatory sprawdzą się także dla osób w podeszłym wieku czy też z ograniczeniami ruchowymi. Woda lub płyn pod ciśnieniem dotrze do takich zakamarków, gdzie trudno każdemu z nas jest sięgać nićmi dentystycznymi bądź szczoteczkami. 

Na co zwrócić uwagę kupując irygator do zębów?

Oczywiście przed zakupem irygatora do zębów, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które będą decydować o jego możliwościach. Mowa tu w szczególności o samym rodzaju urządzenia, jego funkcjach, zasilaniu, dostępnych końcówkach. 

Rodzaje irygatorów

W ofercie producentów zetknąć się możemy przede wszystkim z dwoma kategoriami irygatorów: stacjonarnymi oraz bezprzewodowymi. Sprawdź zatem, który będzie bardziej odpowiadał twoim potrzebom. 

Irygator stacjonarny

Jak sama nazwa wskazuje, jest to typ urządzenia, które zostanie na stałe umieszczone w łazience bądź innym miejscu. Taki irygator zaopatrzony jest zwykle w duży pojemnik na płyny o pojemności przynajmniej 500 ml, jak i również stację dokującą. Najbardziej zaawansowane modele mogą składać się nawet z kilkunastu elementów. Z racji gabarytów czy wagi nie będzie się on nadawał do stałego przenoszenia między pomieszczeniami jak i również zabrania w podróż. Dzięki dużej pojemności możemy bez trudu dokonać dokładnego oczyszczenia jamy ustnej, bez konieczności ponownego napełniania zbiornika. Stacjonarne modele zasilane są z gniazdka elektrycznego. Ogromną zaletą tych wersji jest dołączany zestaw wymiennych końcówek, przez co z jednego urządzenia mogą bez przeszkód korzystać wszyscy członkowie rodziny.

Irygator bezprzewodowy

Wersja bezprzewodowa to o wiele mniejsze urządzenie, które zostało stworzone z myślą przede wszystkim o mobilności. Dlatego też zaopatrzony jest w znacznie mniejszy zbiornik na wodę – większość modeli posiada go w granicach 130-160 ml. Ponadto w rękojeści znajduje się akumulator lub miejsce na baterie AA lub AAA. Wszystko to sprawia, że choć całość jest mniejsza, to jednak jest on mniej poręczny, zwłaszcza dla dzieci. Niższa pojemność oznacza, że dla prawidłowego i kompleksowego wyczyszczenia jamy ustnej konieczne będzie dwu lub trzykrotne uzupełnienie płynu. Sprawdzi się on jako urządzenie mobilne oraz z przeznaczeniem do mniejszych łazienek. 

Jaki zatem model wybrać? Jeśli ma to być irygator dla rodziny, to powinniśmy wybrać wyłącznie wersję stacjonarną. Bezprzewodowy model przyda się bardziej singlowi lub też może pełnić rolę zastępczą na wypadek wyjazdów. 

Funkcje irygatora do zębów

Oczywiście irygator irygatorowi nierówny, dlatego też na rynku zetknąć się można z urządzeniami z jedną bądź kilkoma istotnymi funkcjami. Oto opcje, które koniecznie warto wziąć pod uwagę.  

Regulacja ciśnienia wody

Jest to funkcja, dzięki której możemy dostosować siłę strumienia wody do wrażliwości swoich zębów i dziąseł. W szczególności przydaje się osobom, które cierpią na nadwrażliwość dziąseł, jak i najmłodszym użytkownikom. Najlepszym wyborem będzie model z nawet 10 lub większą ilością stopni regulacji. W ten sposób można idealnie dostosować siłę strumienia do własnych preferencji. 

Regulacja częstotliwości pracy

Tutaj również możemy liczyć na dostosowanie pracy do naszych upodobań. Chodzi jednak w tym wypadku o określenie ilości uderzeń wody po pojedynczym naciśnięciu przycisku irygatora. W ten oto sposób można wybrać częstotliwość strumienia wody. 

Technologia mikrokropelek

Jest to funkcja irygatora, która z pewnością przyda się osobom z poważną nadwrażliwością dziąseł. Dzięki niej w czasie pracy urządzenie będzie w odpowiedni sposób łączyć ze sobą płyn z powietrzem. Taki napowietrzony strumień płynu bądź wody będzie mieć wpływ na delikatność zabiegu oraz jego skuteczność.

Tryb pulsacyjny

Jest to funkcja, dzięki której irygator będzie wypuszczał strumień o zróżnicowanej sile. Dzięki temu można liczyć na uzyskanie jeszcze lepszej efektywności czyszczenia.

Jak widać z załączonych informacji, wszystkie cztery najważniejsze funkcje irygatora do zębów powinny być uwzględnione przy zakupie zwłaszcza przez osoby z nadwrażliwością dziąseł. W innym przypadku w zupełności wystarczająca może być jedynie regulacja ciśnienia wody. 

Zestaw końcówek do irygatora

Podstawowe irygatory wyposażone są zwykle w jedną bądź dwie końcówki o strumieniu liniowym do czyszczenia jamy ustnej. Warto się być może jednak zainteresować modelami, które w zestawie posiadają znacznie większą ich liczbę. Na rynku dostępne są takie specjalistyczne końcówki jak do irygacji kieszonek dziąsłowych, poddziąsłowe, do czyszczenia aparatów ortodontycznych, koron, mostów czy implantów, o podwójnym bądź potrójnym strumieniu, jak i również końcówki do czyszczenia języka. Z ich pomocą można jeszcze bardziej wykorzystać zalety irygacji. 

Sposób zasilania irygatora

Jak już wspomnieliśmy przy okazji rozróżnienia irygatorów na stacjonarne i bezprzewodowe, mogą mieć one odmienne sposoby zasilania. Wersje stacjonarne z racji zastosowania jak i również rozmiarów posiadają jedynie opcję poboru energii z gniazdka elektrycznego. W takim wypadku dobrze będzie odpowiednio zagospodarować dla nich miejsce jak i również umiejscowić gniazdko elektryczne jak najbliżej umywalki. W zależności od producenta irygatory bezprzewodowe mogą być zasilane na akumulator bądź popularne baterie. Oczywiście wewnętrzne źródła zasilania nie wiążą się z dużą pojemnością, dlatego średni czas pracy irygatora na pełnym akumulatorze to kilkanaście czy ledwo ponad dwadzieścia minut. Alternatywą mogą być irygatory na baterie AA bądź AAA, jednak należą one zwykle do tanich i prostych modeli. 

Co używać do irygacji jamy ustnej? 

Do tej pory wspominaliśmy o zaletach bądź funkcjach irygatorów. Nie możemy jednak zapominać, że do ich prawidłowego działania potrzebny jest także odpowiedni płyn, którym będziemy płukać jamę ustną. Do wyboru w tym zakresie mamy zazwyczaj wodę, płyn do higieny jamy ustnej bądź specjalną płukankę. Zdaniem większości stomatologów w pełni wystarczają jest woda, z pomocą której można usunąć wszelkie zanieczyszczenia jamy ustnej. Korzystanie z płynu czy płukanki jest raczej nieekonomiczne. Warto oczywiście pamiętać, że dla pełnego płukania irygatorem wszystkich zakątków jamy ustnej konieczne jest około 500 ml płynów. Jeśli każdego dnia mielibyśmy korzystać ze specjalnych płynów czy płukanek, to z pewnością miesięczne koszta eksploatacji byłyby całkiem duże. Dlatego warto nastawić się wyłącznie na korzystanie z wody. 

Jak używać irygatora do zębów?

Nie da się ukryć, że używanie irygatora jest niezwykle proste. Z jego obsługą bez problemu poradzą sobie małe dzieci jak i osoby w podeszłym wieku. Tuż po załączeniu urządzenia, należy przysunąć irygator do zębów, a następnie uruchomić strumień wody oraz skierować go na przestrzenie między zębami. Każdą taką szczelinę powinniśmy czyścić przez kilka sekund, by następnie przesunąć końcówkę irygatora w następne miejsce. Po zakończonej pracy wyłączamy strumień, irygator i odkładamy go w bezpieczne miejsce (bezprzewodowy) bądź końcówkę z wężykiem umieszczamy w samej stacji. 

Jak dbać o irygator?

Choć irygatory do zębów są prostymi urządzeniami, to jednak warto o nie w odpowiedni sposób zadbać. Przede wszystkim wyłączony irygator zawsze powinien być umieszczony na płaskiej, równej powierzchni oraz w pozycji pionowej. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy chwytać go za zbiornik, gdyż grozić to może rozlaniem zawartości. Pamiętajmy także, że jest to urządzenie elektryczne, dlatego też nie wolno je obsługiwać mokrymi rękoma. Ponadto starajmy się regularnie czyścić irygator z kamienia i osadów, zwłaszcza gdy wiemy, że nasza woda z kranu nie jest najlepszej jakości. 

Polecani producenci irygatorów

Na rynku zetkniemy się z kilkoma cenionymi producentami irygatorów, na których to modele powinniśmy bardziej zwracać uwagę. Do najchętniej wybieranych marek na polskim rynku zaliczyć możemy: Braun, Waterpik, Panasonic, Philips, Blaupunkt, Seysso, Aquapick. Oczywiście spotkamy także chińskie urządzeniami typu no name, jednak ich zakup może być obarczony sporym ryzykiem. 

Z zaprezentowanych informacji jasno wynika, że irygatory do zębów to niezwykle pomocne urządzenia, dzięki którym można skuteczniej zadbać o zdrowie swej jamy ustnej, zarówno uzębienia jak i dziąseł. Urządzenia te z powodzeniem zastąpią w domu nici dentystyczne czy też inne produkty służące czyszczeniu przestrzeni międzyzębnych. Warto jednak przed zakupem zastosować się do kilku naszych porad czy też skorzystać z informacji o funkcjach irygatorów. Dzięki temu można wybrać najlepszy model dla siebie lub całej rodziny.

Poprzedni artykuł
RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.