piątek, 11 października, 2024
Strona głównaZdrowieJaki oczyszczacz powietrza kupić?

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

W obecnych czasach coraz częściej zmagamy się z zanieczyszczonym powietrzem. Szczególnie jest to widoczne w okresie zimowym, kiedy to w wyniku ogrzewania domów i mieszkań poziom niebezpiecznych pyłów wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Świetnym sposobem na zabezpieczenie się przed ich wpływem są oczyszczacze powietrza, które można stosować zarówno w warunkach domowych jak i miejscu pracy.

Co to jest oczyszczacz powietrza? Jak działa?

Mamy tutaj do czynienia z przenośnymi urządzeniami zazwyczaj o wysokości kilkudziesięciu centymetrów, które wyposażone są w wentylator i kilka rodzajów filtrów oczyszczających powietrze. Dzięki wbudowanemu wentylatorowi inicjowany zostaje obieg powietrza, które dostaje się do oczyszczacza. Tam dzięki odpowiednim elementom budowy, zwłaszcza filtrom, następuje filtracja powietrza. Usuwane są z niego niebezpieczne pyły, smog oraz inne zanieczyszczenia. Następnie oczyszczone powietrze jest wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Niektóre urządzenia z wyższej półki mogą jednocześnie jonizować i nawilżać powietrze.

Dlaczego warto używać oczyszczaczy powietrza?

Na co dzień być może nie zdajemy sobie sprawy z ogromnego zagrożenia, jakie niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze. Jest to przecież atmosfera, w której każdego dnia oddychamy. Wszelkie groźne związki przedostają się do naszych płuc, a następnie krwiobiegu. Badania naukowe dowiodły, że stałe przebywanie w smogu, bardzo zanieczyszczonym powietrzu, może powodować takie problemy zdrowotne jak: astma, rak płuca, choroby płuc, częstsze infekcje dróg oddechowych, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, jak i również problemy z pamięcią i koncentracją, stany depresyjne.

Mowa tutaj tylko o zanieczyszczonym powietrzu. Nie możemy jednak zapominać o okresie wiosennym i letnim, kiedy wiele osób narażonych jest na alergeny. Katar, duszności, łzawienie oczu, różnorodne problemy z oddychaniem i kaszel stanowią najczęstsze objawy uczulenia. Brak oczyszczacza powietrza sprawia, że alergicy narażeni są na wszelkie pyłki nie tylko na zewnątrz, lecz także i wewnątrz swego miejsca zamieszkania. Typowy oczyszczacz zapewni nam całoroczną ochronę przed alergenami, smogiem i innymi zanieczyszczeniami, co będzie miało znaczący wpływ na stan zdrowia.

Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza?

Oczywiście przed zakupami powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów, które będą determinowały konkretny wybór.

  1. Rodzaje oczyszczaczy powietrza
  2. Rodzaj użytych filtrów
  3. Liczba filtrów powietrza
  4. Koszt zakupu i częstotliwość wymiany filtrów
  5. Wydajność oczyszczacza
  6. Stopień retencji
  7. Minimalny rozmiar filtrowanych ziaren pyłu
  8. Głośność pracy
  9. Pobór mocy
  10. Liczba trybów pracy
  11. Czujniki i tryby automatyczne
  12. Waga i wymiary
  13. Polecani producenci

 

1 Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Pierwszą rzeczą będzie zastanowienie się, jaki dokładnie typ oczyszczacza będzie nam potrzebny. Istnieje kilka modeli o specyficznych funkcjach.

Oczyszczacz powietrza dla alergików

Jako pierwsze prezentujemy oczyszczacze pomyślane o osobach uczulonych na pyłki, roztocza oraz kurz. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie alergicy cierpią najbardziej z powodu zanieczyszczeń w powietrzu. Jeśli powietrze nie zostanie oczyszczone z alergenów, przebywanie w domu lub mieszkaniu może tylko pogłębić problemy zdrowotne. Urządzenia przeznaczone specjalnie dla alergików wykorzystują w pracy kilkuetapową filtrację powietrza. Dobrej jakości produkty są w stanie wyłapywać pyłki, włosy, kurz, roztocza, alergeny, patogeny i wirusy. Będą one przydatne w szczególności w okresie wiosennym i letnim.

Oczyszczacz powietrza na smog

Te z kolei urządzenia są dla wielu niezbędne w sezonie grzewczym. Notuje się wtedy wielokrotny wzrost stężeń zanieczyszczeń w powietrzu. W wyniku działań gospodarczych, palenia czym popadnie w starych piecach, w atmosferze znajdują się pyły PM2.5, benzopireny, formaldehyd, benzen, dioksyny jak i również wiele innych substancji niebezpiecznych dla organizmu. Producenci oferują nam w związku z tym oczyszczacze z filtrem HEPA oraz filtrem z węglem aktywnym. Są one w stanie wychwytywać pyłki o nawet bardzo znikomym rozmiarze, co wpłynie na skuteczne oczyszczanie powietrza. Takie oczyszczacze przydadzą się zwłaszcza dla osób z problemami dróg oddechowych, chorobami układu krążeniowego.

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania

Są to kolejne wersje idealne na okres jesienno-zimowy. W wyniku każdego procesu ogrzewania wnętrz, powietrze panujące w nich jest suche i utrudnia oddychanie. Wpływa to na stan skóry, włosów, samopoczucie czy koncentrację. Oczyszczacz z nawilżaczem wytwarza mgiełkę z pary wodnej, która zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Wyższa wilgotność wpływa na redukcję drobnoustrojów, bakterii, wirusów, roztoczy. Często się zdarza, że urządzenia dla alergików czy do walki ze smogiem wyposażone są w nawilżenie powietrza.

Oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji

Ostatnim typem są oczyszczacze zaopatrzone w jonizatory powietrza. Ich zadaniem jest wytwarzanie jonów ujemnych, a następnie ich uwalnianie do otoczenia. Bez funkcji jonizacji, nadmiar jonów dodatnich może sprzyjać rozmnażaniu się wirusów, grzybów, roztoczy, licznych alergenów. Jony ujemne z kolei niwelują ten proces. Jonizacja może wspomagać proces oczyszczania powietrza ze smogu, lecz sama w sobie odznacza się niską skutecznością. Badania wykazały, że jonizacja eliminuje wiele mikroorganizmów chorobotwórczych, neutralizuje alergen, poprawia pamięć i koncentrację, ma pozytywny wpływ na samopoczucie, poprawia jakość snu czy wydajności pracy.

Pytanie teraz, na który oczyszczacz postawić? Tutaj decydować powinny nasze problemy zdrowotne, zapotrzebowanie. Jeśli jesteśmy alergikami i do tego mieszkamy w mieście, zanieczyszczonym środowisku, najlepszym wyjściem będzie postawienie na model przeznaczony zarówno dla alergików jak i do walki ze smogiem. Od lat wielu ekspertów radzi, aby dołożyć nieco do budżetu i zakupić oczyszczacz zaopatrzony dodatkowo w nawilżacz lub jonizator. Zwiększymy dzięki temu jego możliwości, jak i poprawimy stan naszego zdrowia.

2 Rodzaj użytych filtrów powietrza

Następnym elementem, na który powinniśmy zwracać szczególną uwagę są filtry zastosowane w oczyszczaczach. To głównie od nich zależeć będzie skuteczność pracy jak i sama jakość przetworzonego powietrza.

Filtr wstępny

Jest to podstawowy i najprostszy filtr, który przede wszystkim zatrzymuje większe cząsteczki pyłków w początkowym etapie filtracji. Dzięki temu powietrze może zostać oczyszczone z sierści zwierząt, kurzu. Taki filtr to najczęściej gęsta siatka z tworzywa sztucznego. Z pewnością jego ogromną zaletą jest trwałość, albowiem nie wymaga wymiany, jedynie czyszczenia co 1-2 tygodnie.

Filtr HEPA

High Efficiency Particulate Absorber to jeden z najlepszych czynników umożliwiających usunięcie pyłów PM 2.5. Istotna w jego przypadku jest klasa, jak choćby E10, E11, E12 i H13. Panuje tutaj zasada, że im wyższa klasa, tym większa będzie skuteczność w pochłanianiu najmniejszych i szkodliwych pyłów. Najwyższej jakości filtry HEPA są w stanie zatrzymać nawet do 99,97% cząsteczek o wielkości ledwie 0,3 mikrometra.

Filtr węglowy

Ten z kolei filtr odpowiedzialny jest za usuwanie lotnych związków organicznych, jak choćby benzopirenów. Jego sporą zaletą jest fakt, iż skutecznie pochłania zapachy. Wiadomym jest, że zaledwie 1 gram węgla aktywnego może mieć nawet 1500 m2 powierzchni aktywnej. Warto pomyśleć nad impregnowanym filtrem węglowym, który możliwy jest do czyszczenia w wodzie, co zwiększa jego czas użytkowania.

Filtr hybrydowy

Niezwykle pomocne połączenie węgla aktywnego i filtru HEPA. Dzięki temu za jednym razem oczyścimy powietrze z drobnych pyłków, usuniemy bakterie, wirusy, jak i również pozbędziemy się brzydkich zapachów.

Filtr wodny

Jest to wersja, która wyłapuje bakterie w zbiorniku z wodą. W wielu przypadkach stosowana jest tu po prostu mata ewaporacyjna, która umożliwia parowanie wody jak i nawilżanie powietrza. Jest to tanie i proste rozwiązanie, jednak o niskiej skuteczności w wychwytywaniu mikroskopijnych pyłów. Musimy również pamiętać o częstym wymienianiu wody, która sama w sobie może stać się siedliskiem dla rozwoju bakterii i grzybów.

Filtr antyalergiczny

Mamy tutaj do czynienia z filtrem, którego zadaniem jest pochłanianie alergenów. Wychwytywać z powietrza może roztocza, zarazki, bakterie. Najczęściej składa się ze specjalnego materiału nasączonego substancjami enzymatycznymi.

Filtr z wkładami do aromaterapii

Wykorzystywany jest do wstępnego oczyszczenia powietrza z większych zanieczyszczeń. Specjalne wkłady powodują również, że pomieszczenie zacznie przyjemnie pachnieć.

Filtr elektrostatyczny

Jest to bardzo skuteczny filtr w usuwaniu nawet niewielkich pyłków o wielkości 0,25 mikrona. Z jego pomocą zlikwidujemy kurz, pleśnie, alergeny, a także pozbędziemy się zanieczyszczeń mechanicznych.

Filtr tkaninowy

To jeden z prostszych filtrów, który zbudowany jest z określonych tkanin. Jego zadaniem jest wyłapywanie dużych pyłków i zanieczyszczeń mechanicznych. Często porównywany jest do tego, który znajdziemy w odkurzaczach.

Filtr tkaninowy z włóknami węglowymi

W tym wypadku mamy do czynienia z połączeniem właściwości standardowego filtra tkaninowego i filtra węglowego. Usuwa z powietrza większe pyłki, związki organiczne, redukuje przykre zapachy.

Filtr nietkany

Przyczynia się do likwidacji czynników pleśniowych i bakteryjnych. Jego głównym zadaniem jest jednak usuwanie drobin, które mogą wywoływać alergie. Bardzo dobrze wyłapuje z powietrza pleśń, pyłki kwiatowe czy drobnoustroje.

Zimny filtr katalizujący

Jego zadaniem jest kanalizacja lotnych związków organicznych czy też czynników jak formaldehyd czy benzen.

Filtr fotokatalityczny

Jest to filtr, który składa się z lampy UV i maty nasączonej tlenkiem tytanu. Ma on za zadanie eliminację gazów chemicznych jak: formaldehydu, amoniaku i benzenu. Istotne dla niektórych może być to, iż wiele modeli posiada zdolność do samooczyszczania.

Jonizator 

Charakteryzuje się cichą pracą oraz skuteczną walką z alergenami i kurzem. Jonizatory z anionowe wychwytują nawet najmniejsze cząsteczki o wielkości poniżej 0,01 mikrona. Problemem może być fakt, iż nie pochłaniają zanieczyszczeń mechanicznych. Takie zanieczyszczenia po prostu opadają na podłogę.

Lampa UV

Lampy w wielu przypadkach stosowane są na równi z filtrem HEPA. Emitowane przez nie fale uszkadzają jądra komórkowe mikroorganizmów. Wiele osób podważa konieczność stosowania tego typu elementu.

Według zaprezentowanych informacji najlepszym wyborem do oczyszczacza powietrza z pewnością będzie filtr HEPA. Wysokiej klasy egzemplarze wyłapują większość pyłów i niebezpiecznych substancji w powietrzu. Istotne może być to, że w coraz większej ilości oczyszczaczy stosowanych jest jednocześnie kilka filtrów, dlatego dobrze mieć również na wyposażeniu filtr węglowy lub hybrydowy, jonizator, filtr elektrostatyczny lub antyalergiczny.

3 Liczba filtrów powietrza

Jak już zostało wspomniane, w wielu modelach zetkniemy się z kilkoma filtrami. Choć może się to wydawać bardzo dobrym rozwiązaniem, to jednak istotny jest w tym wypadku wskaźnik czystości dostarczanego powietrza (CADR). Bywa tak, że praca nawet trzech filtrów może się dublować, co niestety nie wpływa na efektywność urządzenia; może wręcz redukować jego skuteczność. Spora część filtrów wymaga przy tym wymiany, przez co generowane są kolejne koszty. Z pewnością dobrej klasy oczyszczacz zaopatrzony winien być w co najmniej 3 filtry: wstępny, HEPA i węglowy. Usunie dzięki temu duże pyłki, najbardziej szkodliwe dla zdrowia pyłki PM 2.5, jak i również brzydkie zapachy i lotne związki organiczne.

4 Koszty zakupu i częstotliwość wymiany filtrów

Tylko regularna wymiana filtrów zagwarantuje nam wysoką jakość filtrowanego powietrza. Większa liczba filtrów to wyższe koszty eksploatacyjne. Przed zakupem konkretnego urządzenia sprawdźmy, jak wygląda sytuacja z filtrami: ile ich posiada, jak często należy wymieniać, jakie są koszta pojedynczych elementów. Być może okaże się, że na rynku dostępne będą zamienniki, które będą tańszą alternatywą dla oryginalnych filtrów.

5 Wydajność oczyszczacza

Następnym czynnikiem, na który powinniśmy zwracać uwagę jest wydajność oczyszczacza. Określana jest poprzez CADR lub przepływ powietrza wyrażany w m3/h. Niewątpliwie jest to najważniejszy parametr, dzięki któremu dowiemy się, jaką ilość powietrza urządzenie będzie w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Już sama ta informacja powie nam, czy konkretny oczyszczacz sprawdzi się w sypialni, salonie, pokoju dziecięcym, całym domu lub mieszkaniu czy nawet miejscu pracy. Warto zawsze wybierać nieco bardziej wydajne urządzenie niż powierzchnia miejsca, w którym ma pracować. Ponieważ cyrkulacja powietrza w całym budynku nie jest tak intensywna, wykorzystywanie jednego urządzenia do oczyszczania całości mija się z celem. O wiele lepszym wyborem będzie zakup kilku mniejszych egzemplarzy do każdego osobnego pokoju.

6 Stopień retencji

Dla wielu osób równie istotna będzie retencja oczyszczacza. Dzięki niej dowiemy się, jaki procent zanieczyszczeń mechanicznych zostanie zatrzymywany w filtrze w czasie przepływu powietrza. Najczęściej jest ona niezbędna przy wyborze filtru HEPA E10, E11, E12 i H13. Przyjmuje się, że retencja filtru E10 wynosi powyżej 85%, natomiast filtru H13 powyżej 99.95%. Jeśli zdecydujemy się na zakup filtra o niskiej retencji, część zanieczyszczeń nadal pozostanie w powietrzu. Dlatego przy alergiach oraz chorobach układu oddechowego należy wybierać najwyższej klasy filtry.

7 Minimalny rozmiar filtrowanych ziaren pyłu

Minimalny rozmiar filtrowanych ziaren pyłu będzie miał dla nas znaczenie, jeśli kupujemy oczyszczacz w konkretnym celu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku filtrowania powietrza zanieczyszczonego smogiem. Niezwykle niebezpieczny dla nas pył drobny PM 2,5 posiada cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 μm. Z łatwością może dostać się do pęcherzyków płucnych oraz naczyń krwionośnych. To właśnie takie najmniejsze pyłki odpowiadają za powstawanie dolegliwych chorób układu oddechowego. Jeśli zdecydujemy się na wybór słabych oczyszczaczy, które nie usuwają pyłów mniejszych niż 0,3 μm, musimy mieć świadomość, że najgroźniejsze pyłki i zanieczyszczenia nie zostaną przez nie wyeliminowane.

8 Głośność pracy

Oczyszczacze powietrza to urządzenia elektryczne, elektroniczne, które generują odpowiednie dźwięki podczas pracy. Dla niektórych osób stałe emitowanie hałasu może być uciążliwe, dlatego dobrze jest się zapoznać z kryteriami dziennymi i nocnymi. Według przyjętych norm poziom stałego hałasu nie powinien przekraczać 30 dB w ciągu nocy i 40 dB w ciągu dnia. Mowa tu o hałasie generowanym z poziomu metra od naszego ucha. Wiadomym jest, iż większa odległość, to mniej uciążliwych dźwięków. W wielu urządzeniach możemy wybierać kilka trybów pracy, które mają oczywiście wpływ na głośność oczyszczacza. Szczególnie cenione są egzemplarze z ekonomicznym trybem nocnym. Taki model znajdujący się nawet metr od ucha będzie generował hałas poniżej 30 dB.

Jeśli oczyszczacz ma się znajdować w sypialni lub pokoju dziecięcym, wybierajmy takie wersje, które posiadają ekonomiczny i cichy tryb nocny.

9 Pobór mocy

Jak każde inne małe AGD, oczyszczacz również wymaga odpowiedniego poboru mocy do pracy. Nie są to na całe szczęście prądożerne urządzenia, które mocno wpłyną na domowy budżet. Przyjmuje się, że średni pobór mocy oczyszczaczy w trybie normalnym wynosi ok. 15 – 20 W. Oczywiście w trybie ekonomicznym możemy zejść nawet poniżej 10 W. Większe modele o dużej wydajności na pełnych obrotach pobierają nawet ponad 50 W. Różnice nie są aż tak zauważalne, jednak przy stałej pracy, wysokiej klasy i energooszczędne urządzenie przyniesie nam rocznie przeszło 100 złotych oszczędności.

10 Liczba trybów pracy

Ilość trybów pracy oferowana nam przez producenta, będzie miała wpływ na właściwości oczyszczacza. Jak już wspomnieliśmy, przy głośności pracy wiele urządzeń posiada przynajmniej dwa tryby: dzienny i nocny. Podczas tego drugiego mogą pracować na zmniejszonych obrotach, co wiąże się z mniejszym poborem energii czy hałasem. W związku z tym nasz przyszły oczyszczacz winien mieć tryb normalny – dzienny, jak i oszczędny – nocny. Sporo egzemplarzy posada specjalne tryby automatyczne lub szybkie, gdzie w krótszym czasie możliwe jest oczyszczenie większej ilości powietrza.

11 Czujniki i tryby automatyczne

Dla osób, które dbają o środowisko naturalne i cenią sobie oszczędności, świetnym wyborem będą oczyszczacze zaopatrzone w czujniki i tryby automatyczne. Dzięki wbudowanym czujnikom urządzenie stale monitoruje stan powietrza. W ten oto sposób może zwiększać lub zmniejszać pobór mocy, ilość przepływającego przez nie powietrza. Taki tryb jest świetnym wyborem, kiedy przez większość dnia nie ma nas w domu. Innym ciekawym rozwiązaniem są wskaźniki jakości powietrza. Z zaprezentowanych informacji sami wywnioskujemy, jak długo oczyszczacz powinien być włączony.

12 Waga i wymiary

Oczyszczacze powietrza z oczywistych względów różnią się między sobą wagą i wymiarami. W ofercie producentów znajdziemy zarówno małe urządzenia, które będą wyglądem przypominać dekodery czy małe pudełka, jak i całkiem spore konstrukcje do zawieszenia, ustawiania na kółkach. Jeśli konkretny model ma być wykorzystywany w różnych pomieszczeniach, to warto, aby był poręczny, niezbyt ciężki, łatwy w przemieszczaniu. Oczyszczacze spotkamy w wersjach biurkowych, podłogowych, do zawieszenia jak wersje przemysłowe.

13 Polecani producenci oczyszczaczy powietrza

Na przestrzeni wielu lat na rynku pojawiło się kilku wiodących producentów, których oczyszczacze są godne polecenia. Mowa tu o takich firmach jak Beurer, Sharp, Philips, Boneco, Blueair, Venta, Daikin, Electrolux, Ideal, Fellowes, Stadler Form, Lanaform, LIFAair, Prem-i-air, Webber. Coraz większym powodzeniem cieszą się również domowe oczyszczacze marki Xiaomi.

Podsumowanie

Choć często nie zwracamy uwagi na jakość powietrza w miejscu swego zamieszkania, to jednak ma ono istotne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Mimo najszczerszych chęci samemu nie zmienimy powietrza na zewnątrz. Możemy za to zadbać o jego stan w naszym miejscu pracy lub zamieszkania. Służą ku temu właśnie oczyszczacze powietrza, które okazują się idealnym środkiem profilaktycznym przed alergiami, chorobami układu oddechowego. Przydadzą się one zwłaszcza osobom już zmagającymi się z takimi problemami. Relatywnie niskim kosztem możemy zadbać o zdrowie własne i swych bliskich.

RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.