środa, 11 grudnia, 2024
Strona głównaUncategorizedJaki dzbanek filtrujący kupić?

Jaki dzbanek filtrujący kupić?

Coraz większym powodzeniem w naszym kraju cieszą się dzbanki filtrujące wodę. W Polsce picie wody z kranu nie jest jeszcze tak popularne, jak w krajach Europy Zachodniej, jednak mimo to sporo osób woli spożywać wodę przefiltrowaną niż wydawać pieniądze na butelkowaną. Nie da się jednak ukryć, że w wielu miejscach ze względu na ujęcia wody czy też chlorowanie, woda nie jest zbyt smaczna i zostawia sporo osadu np. w szklankach.. Dlatego też świetnym wyjściem w takiej sytuacji wydaje się właśnie dzbanek z wkładem filtrującym. Co warto o nim wiedzieć, nad jakim modelem dobrze będzie się zastanowić? 

Dzbanek filtrujący – co to jest? Jak działa?

Dzbanek to niezwykle prosty produkt, który składa się z plastikowego bądź szklanego naczynia oraz materiału filtrującego wodę. Jego zadaniem jest oczyszczanie wody. Jeśli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań z lokalnych urzędów, woda, którą mamy w kranie, bez trudu nadaje się do spożywania. W wielu przypadkach zdarza się nawet, że zawiera w sobie więcej minerałów niż niektóre markowe wody w butelce. Problemem może być jednak obecność w wodzie części zanieczyszczeń czy też charakterystyczny jej smak. Zwłaszcza obecne minerały jak wapń czy żelazo mogą mieć wpływ na kolor czy smak wody. Wiele osób zmaga się przez to z powstającym osadem i kamieniem w czajniku, garnkach. Zamiast kupować osobną wodę, o wiele lepiej jest się zaopatrzyć w dzbanek. Przefiltrowana w nim woda zostanie w mniejszym bądź większym stopniu pozbawiona metali ciężki, chloru, rdzy, jak i związków organicznych. Staje się w ten sposób zdrowsza, smaczniejsza, jak i również może ulec zmiękczeniu, co będzie wiązało się z mniejszymi osadami.

Dzbanek filtrujący posiada wymienny filtr węglowy, przez który przepływa woda. Z reguły taki filtr umieszczony jest w górnej bądź środkowej części dzbanka, dzieląc go na 2 istotne sfery. Od góry wlewamy wodę z kranu do dzbanka, by ta stopniowo przesiąkała przez filtr i przedostawała się do głównego zbiornika. Dzięki temu od razu nadaje się do spożycia, bez konieczności przegotowania. Jest jednocześnie chroniona przed nieoczyszczoną wodą czy zewnętrznymi czynnikami. Warto pamiętać, że wkłady filtrujące posiadają określoną żywotność. Dlatego też po upływie przewidywanego czasu przez producenta, zawarte w filtrze składniki nie będą już prawidłowo oczyszczać wody.

Na co zwrócić uwagę kupując dzbanek filtrujący?

Oczywiście przed zakupem dzbanka filtrującego warto poznać najistotniejsze parametry, które trzeba wziąć pod uwagę. Istotna będzie dla nas zarówno pojemność samego produktu, jak i rodzaj stosowanych w nich wkładów. Zdarza się, że za dany dzbanek zapłacimy więcej, jednak koszt wymiennych wkładów będzie niższy niż w teoretycznie tańszych dzbankach. Przed zakupem dobrze jest również sprawdzić, jak wygląda sytuacja z dostępnością wkładów, a także ich tańszych zamienników.

Pojemność dzbanka filtrującego

Wybór pod względem pojemności dzbanka powinien być uzależniony jedynie od naszych upodobań jak i również domowego zapotrzebowania. W ofercie producentów znajdziemy zarówno małe modele o wielkości niewiele ponad 1 litra, jak i takie, które mają ponad 4 litry pojemności. Jeśli mieszkamy samemu bądź w 2 osoby, to w zupełności wystarczy nam dzbanek w przedziale 1-2 litrów. Dla większej rodziny, liczby domowników przyda się coś powyżej 2 litrów. Dobrze jest jednak zdawać sobie sprawę z pracy dzbanków oraz samej jakości wody. Przede wszystkim dzbanki filtrujące posiadają małą przepustowość wody. Dlatego też przefiltrowanie 2 litrów wody wymagać będzie co najmniej kilku minut pracy. Oczyszczona w ten sposób woda nie może znajdować się w dzbanku dłużej niż kilkanaście godzin. Zwłaszcza w okresie letnim mogą pod wpływem słońca wytwarzać się w niej mikroorganizmy, co może spowodować zielenienie wody. Lepsze zatem może być stopniowe uzupełnianie dzbanka niż jednorazowa filtracja całej wody.

Rodzaj wkładu filtrującego

Jeśli już wybraliśmy interesującą nas pojemność dzbanka, kolejną decyzją będzie dobór odpowiedniego wkładu filtrującego. Tutaj jednak wyboru większego mieć nie będziemy, gdyż domowe dzbanki filtrujące wyposażone są jedynie we wkłady węglowe. Takie filtry ze złożem z węgla aktywnego skutecznie eliminują większość zanieczyszczeń. Doskonale radzą sobie z usuwaniem chloru i jego pochodnych, a także poprawiają smak, zapach i barwę wody. Podstawowy rodzaj filtra jest często wzbogacany o inny rodzaj złoża. Może to być między innymi żywica jonowymienna. Jej właściwości pozwalają znacząco obniżyć stopień twardości wody, a co za tym idzie pozostawianie osadu na sprzęcie AGD. W sklepach możemy kupić również filtry poprawiające pH wody, które zawierają dodatek złoża alkalicznego. Wzbogaca ono wodę w jony sodu, wapnia, potasu i podwyższa pH.

Dostępność wkładów filtrujących

Jeżeli jesteśmy zainteresowani konkretnym typem dzbanka filtrującego, to koniecznie powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, jak wygląda sytuacja z dostępnością wkładów do niego. Powszechnie stosowaną praktyką jest to, że producenci do dzbanka dołączają zaledwie 2-3 wkłady. Przy średnim korzystaniu z dzbanka, zapas ten skończy się po właśnie 2-3 miesiącach. Należy wtedy zakupić nowe wkłady. Tutaj może się zdarzyć przykra niespodzianka, gdy wkłady filtrujące będzie można zamówić tylko internetowo i u samego producenta. Wiązać się to może z wysokimi kosztami użytkowania. Na całe szczęście większość popularnych marek na rynku posiada wkłady, które znajdziemy nie tylko w sieci, na portalach aukcyjnych, lecz również w sklepach, hipermarketach. Dobrze jest przy okazji sprawdzić, jak wygląda sytuacja z zamiennikami.

Koszt wymiany wkładu filtrującego

Jak już wspomnieliśmy, może dojść do sytuacji, że w ostatecznym rozrachunku kupno droższego dzbanka będzie tańszym rozwiązaniem. Wiąże się to z tym, że ogólne koszta wymiennych wkładów będą wyższe przy tańszym egzemplarzu niż tym z wyższej półki. Oczywiście nie jest to regułą. Dlatego też niezwykle istotne jest sprawdzenie ceny dodatkowych filtrów. Tutaj może się zdarzyć, że na rynku dostępne będą zamienniki. Bywają one czasem nawet dwukrotnie tańsze od oryginałów. Musimy jednak pamiętać, że cena nie jest decydującym czynnikiem. Nawet gdy znajdziemy tańsze filtry, to ich wydajność może być o wiele niższa. Wysokiej jakości wkłady powinny w zupełności wystarczyć na miesiąc użytkowania. Zamienniki czasem posiadają o wiele mniejszą zawartość związków filtrujących, przez co ich prawidłowa praca wynieść może jedynie tydzień czy dwa. Finalnie kupno droższego wkładu może być bardziej opłacalne. Wszystko będzie uzależnione od producenta oraz liczby firm tworzących filtry.

Materiał wykonania dzbanka filtrującego

Wiele osób z pewnością zastanawia się nad wyborem między plastikowym a szklanym dzbankiem. Okazuje się jednak, że różnice między nimi są znikome. Jednym z największych mitów jest to, że egzemplarze z tworzywa sztucznego będą wpływać na smak wody. Jest to oczywiście nieprawda, gdyż w takim wypadku każda woda butelkowana powinna przesiąknąć posmakiem plastiku. Nawet gdybyśmy zdecydowali się na szklany dzbanek, to i tak filtry posiadają plastikową obudowę, więc wracamy do punktu wyjścia. Szklane wersje są droższe od tych z tworzyw sztucznych. Polecane są w szczególności tym osobom, które cenią sobie względy estetyczne. Modele plastikowe są wygodniejsze w użyciu, jak i bezpieczniejsze dla dzieci. Jeśli dojdzie do jego upadku, to może ewentualnie pęknąć, zamiast zamieniać się w setki mniejszych czy większych kawałków szkła. Utrzymanie w czystości czy sam sposób mycia dzbanka również przemawia za tworzywem sztucznym. Tym bardziej, że takie dzbanki często dostępne są w ciekawych wersjach kolorystycznych.

Wskaźnik zużycia wkładu filtrującego

Jak już wspomnieliśmy, konieczne jest regularne wymienianie wkładów filtrujących. Skąd jednak wiadomo, kiedy tego dokonać? Pomocne w tym są zamontowane przez producentów wskaźniki zużycia. Możemy się spotkać z wersjami elektronicznymi, datowymi, mechanicznymi, jak i zwykłymi diodami. W przypadku tych pierwszych po zamontowaniu filtru uruchamiamy czasomierz, który odmierza czas do zakończenia żywotności wkładu. Datowy z kolei funkcjonuje na zasadzie ustawienia przybliżonej daty wymiany filtra. Praca mechanicznego wskaźnika polega na odmierzaniu za pomocą wskazówki ilości razy, gdy otwierana jest pokrywa dzbanka. W przypadku diody może ona nas sygnałem świetlnym poinformować o konieczności wymiany. Należy jednak pamiętać, że we wszystkich przypadkach są to wartości orientacyjne. Najlepiej będzie samemu zauważyć po smaku czy kolorze wody aktualną jakość filtracji.

Producenci dzbanków filtrujących

Oczywiście na chwilę obecną na rynku zetkniemy się z całkiem sporym wyborem dzbanków filtrujących. Obok uznanych i obecnych od lat w branży marek, dostępni są również mniej znani producenci. Ponadto praktyką staje się to, że większe sieci marketów mają swe własne dzbanki. My polecamy jednak wybór sprawdzonych rozwiązań. Dlatego też dobrze będzie się zastanowić nad kupnem dzbanka od takich firm jak: Aquaphor, Brita, Wessper, Dafi, Laica, BWT. Nie tylko proponują one modele o zróżnicowanej wielkości, lecz także łatwy dostęp do wkładów wymiennych.

Dzbanek filtrujący z pewnością przyda się tym wszystkim osobom, które cenią sobie smaczną i zdrową wodę. Korzystanie z niego będzie szansą na picie wody z kranu, ograniczenie zakupu wody butelkowanej. Przyda się on zarówno dla tych, którzy piją dużo zimnej wody, jak i tym, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez kubka herbaty czy filiżanki kawy. Niebagatelne ma też znaczenie to, że niektóre filtry wpływają również na zmiękczenie wody, co obniży powstawanie kamienia i osadów. Miesięczny koszt korzystania z dzbanka oscyluje z reguły w granicach między 10 a 20 złotych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.