Home Zdrowie Jaki pulsometr kupić?

Jaki pulsometr kupić?

W ostatnich latach wyraźnie wzrosło zainteresowanie różnymi formami aktywności fizycznej - bieganiem, jazdą na rowerze, fitness, nordic walking i wiele innych. Podczas treningów sportowcy-amatorzy, chcąc podnieść swoją wydolność i poprawić osiągane wyniki, coraz częściej korzystają z gadżetów, znanych do tej pory, ze sportu profesjonalnego. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest pulsometr, często nazywany również zegarkiem sportowym. Taki sprzęt, właściwie dobrany, pozwoli kontrolować naszą wydolność podczas treningu i pomoże dostosować jego tempo do możliwości naszego organizmu. Sprawdź, o czym należy pamiętać planując zakup pulsometru, który powinien spełniać nasze oczekiwania.

0
152
Pulsometr
Pulsometr Polar. Źródło: polar.com

Pulsometry są warte polecenia

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym zestawieniem pulsometrów. Cieszą się one wysoką ocenę użytkowników, a także dobry stosunkiem jakości do ceny.

 

Pulsometr. Co to jest? Do czego służy?

Pulsometr, jak już sama nazwa może nam sugerować, jest gadżetem pozwalającym dokładnie mierzyć puls w trakcie dowolnej aktywności fizycznej. Jego działanie jest podobne do badania EKG – odczytuje zmiany napięcia elektrycznego wywołane przez pracę mięśnia sercowego w czasie wysiłku. Dzięki temu z pomocą pulsometru możemy bardziej precyzyjnie monitorować pracę tego ważnego organu. Nie chodzi tu jednak o monitoring z punktu widzenia medycznego, lecz treningowego. Zegarek sportowy to dla wielu osób coś znacznie więcej niż tylko pomiar tętna. Dziś większość urządzeń dostępnych na rynku, pozwala na mierzenie ilości kroków pokonanego dystansu i spalonych kalorii. Dzięki zastosowaniu opcji Bluetooth, możemy połączyć pulsometr ze smartfonem, a odpowiednie aplikacje pomogą nam w ustalaniu planów treningowych, monitorowania dotychczasowych wyników. Oczywiście im bardziej zaawansowany sprzęt oraz dedykowane do niego programy, tym więcej dodatkowych funkcji może być realizowanych.

Reasumując. Typowy pulsometr z pewnością przyda się tym osobom, które cenią sobie dodatkowe informacje będące wynikiem prowadzonego treningu. Co z kolei może mieć wpływ  na prawidłowość przygotowania planów treningowych.

Czemu warto korzystać z pulsometru?

Na to pytanie poniekąd odpowiedzieliśmy sobie już w poprzednim punkcie. Takie małe urządzenie jest niezwykle uniwersalne. Z pewnością przyda się zarówno miłośnikom joggingu, jazdy na rowerze, pływania, spacerów czy fitness. Dostarczy wiele cennych informacji, które przydadzą się do prowadzenia dziennika aktywności. Podstawowa jego opcja, czyli pomiar tętna, bardzo wiele nam powie, co powinniśmy zrobić w czasie samego treningu. Monitoring pracy serca podpowie nam, kiedy należy zwolnić, albowiem puls osiąga zbyt wysoką wartość lub kiedy możemy zwiększyć dotychczasowe tempo. Nie da się ukryć, że taki elektroniczny gadżet będzie w szczególności pomocny dla osób, które miały bądź mają mniejsze lub większe problemy z sercem, układem krążeniowym, a chcą przy tym trenować.

Na co zwrócić uwagę kupując pulsometr?

Oczywiście istnieje całkiem sporo czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu pulsometru. Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, czy potrzebujemy modelu jednoelementowego, na nadgarstek czy jednak składającego się z co najmniej dwóch elementów? Ponadto ważne są funkcje dodatkowe. np. sposób połączenia z telefonem czy bateria. Niemniej jednak często czynnikiem decydującym o zakupie konkretnego modelu jest cena, gdyż na rynku są dostępne egzemplarze za kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych.

  1. Rodzaje pulsometrów
  2. Jakie funkcje powinien posiadać pulsometr?
  3. Dodatkowe funkcje pulsometru
  4. Rodzaj uprawianego sportu, a przydatne funkcje pulsometru
  5. Cel treningów i stopień zaawansowania, a przydatne funkcje pulsometru
  6. Jakich pulsometrów nie kupować?
  7. Polecani producenci pulsometrów

 

1 Rodzaje pulsometrów

Na rynku spotkamy się z kilkoma rodzajami pulsometrów. Ich budowa będzie determinowała sposób użycia, a także funkcjonalność. Do najpopularniejszych zaliczymy klasyczne, jednoczęściowe oraz z licznikiem.

Pulsometr klasyczny

Klasycznym odpowiednikiem nazywany jest pulsometr dwuczęściowy. Składa się on z paska zakładanego na klatkę piersiową, a elementem odbierającym sygnał jest zegarek. Jeśli porównamy go do wersji jednoczęściowej, to pomiary tętna są o wiele bardziej dokładne, a przy tym często zyskujemy lepsze możliwości personalizacji. Na ogół oprócz opcji mierzenia tętna, pulsometry klasyczne zaopatrzone są w zegar, stoper, pomiar spalanych kalorii, kalendarz, podświetlenie wyświetlacza. Są polecane głównie osobom chcącym uprawiać jogging.

Pulsometr jednoczęściowy

Sporym, a często nawet większym powodzeniem cieszą się wersje jednoczęściowe. Mamy tutaj do czynienia z sytuacją, gdzie pulsometr składa się jedynie z zegarka, który zakładamy na nasz nadgarstek. Dla wielu osób jest to rozwiązanie bardzo wygodne, albowiem nie musimy zakładać dodatkowego paska na klatkę piersiową. Należy sobie jednak zdać sprawę z faktu, iż pomiar w takiej opasce obarczony jest błędami, dlatego też końcowy wynik nie musi odzwierciedlać rzeczywistych wyników. Tego typu pulsometry polecane są osobom, które cenią sobie spacery, nordic walking, czy też nie są zainteresowane aż tak dokładnymi danymi pomiarowymi.

Pulsometr z licznikiem

W przypadku wersji z licznikiem mowa z reguły o modelach przeznaczonych dla rowerzystów. Taki zestaw składa się z oddzielnego pulsometru i licznika. Bezprzewodowy czujnik umieszcza się na ramie roweru, paskiem zakładany jest na klatkę piersiową a prędkościomierz instalowany na widełkach koła. Zyskać dzięki temu możemy pomiar prędkości, licznik kilometrów i funkcję pulsometru.

Jaki zatem wybrać pulsometr? Im bardziej zależy nam na precyzyjnym pomiarze, tym bardziej powinniśmy stawiać na wersje klasyczne. To one zapewnią dokładne dane, które mogą być potem przedmiotem analiz trenerów personalnych, aplikacji czy nawet lekarzy.

2 Jakie funkcje powinien posiadać pulsometr?

Z każdym rokiem producenci starają się wprowadzić do pulsometrów coraz to nowsze i ciekawsze funkcje. Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że nie wszystkie będziemy wykorzystywać. Dobrze zatem jest wiedzieć, na jakie podstawowe opcje warto zwracać uwagę.

Pomiar tętna

Pomiar tętna to oczywiście podstawowa funkcja, jaka powinna znaleźć się w pulsometrze. Obecnie pulsometry dają nam możliwość indywidualnego ustawienia swoich zakresów tętna na podstawie wieku i płci. Przyjmuje się, że do wyznaczenia takich stref, których jest zwykle 5, używa się następujących wzorów:

Kobiety: HRmax = 210 – 0.5 x wiek – 0.022 x waga

Mężczyźni: HRmax = 210 – 0.5 x wiek – 0.022 x waga + 4

Na podstawie wprowadzonych danych konkretna opaska sportowa będzie mogła nas informować o aktualnym stanie treningowym. Jeżeli nasze tętno wynosi 50-60%  wartości tętna maksymalnego, to obowiązuje wtedy strefa regeneracji. Przy 60-70% jest to strefa spalania tłuszczu, przy 70-80% strefa przemian tlenowych, 80-90% – strefa pomiędzy przemianami tlenowymi w beztlenowe, a powyżej 90% strefa przemian beztlenowych.

Mierzenie czasu i przebytego dystansu

Dla wielu osób z pewnością ciekawym rozwiązaniem jest mierzenia czasu oraz przebytego dystansu. Pulsometry z reguły posiadają czujniki aktywności, dzięki czemu przez cały okres treningu zliczają czas, gdy faktycznie jesteśmy aktywni. W wielu modelach aktywowane są już po kilku, czy kilkunastu krokach. W przypadku przebytego dystansu istotne jest podanie w aplikacji na telefonie swego wzrostu oraz wagi. Dzięki temu po synchronizacji opaska automatycznie powinna ustalić naszą średnią długość kroku. Na podstawie ilości wykonanych kroków, obliczony zostanie pokonany dystans.

Kompatybilność z aplikacjami sportowymi

Przez zawodowych sportowców, amatorów czy po prostu zwykłych użytkowników zegarków i opasek sportowych, ceniona jest funkcja łączenia ich z aplikacjami sportowymi. Za pośrednictwem połączenia Bluetooth można przekazywać wszystkie informacje treningowe do smartfona. Obecnie istnieje całkiem sporo mniej lub bardziej znanych aplikacji sportowych, z którym możemy korzystać w wersji darmowej lub premium. Na całe szczęście większość producentów proponuje nam także dedykowane aplikacje, które są w pełni kompatybilne z zakupionym pulsometrem. W takich aplikacjach można przeglądać treningi, raporty dzienne, tygodniowe, miesięczne, a nawet korzystać z wirtualnego trenera personalnego.

Sygnalizacja dźwiękowa i świetlna

Sporo modeli zaopatrzonych zostało w specjalny system sygnalizacji. Jeżeli ustawimy sobie wybraną ilość kroków, ilość spalonych kalorii czy też pokonany dystans, to pulsometr po osiągnięciu celu powinien nas automatycznie o tym poinformować. Jedni producenci proponują nam sygnalizację dźwiękową, inni zaś świetlną. Nie ukrywamy, że całkiem dobrym pomysłem są wibracje, które z pewnością nam nie umkną podczas treningu.

Zegarek ze stoperem

Zgodnie z panującymi trendami, nowe opaski sportowe w wolnej chwili mogą nam służyć po prostu jako zegarki. To całkiem dobre rozwiązanie, dzięki któremu za jednym razem zyskamy stylowy zegarek jak i funkcjonalny pulsometr. Nawet wielu stylistów w swych kolekcjach korzysta właśnie z opasek, czym pokazują, iż mogą być one ciekawym dodatkiem do codziennej mody. W ustawieniach pulsometru możemy wybrać format godzinowy, datę, jak i również obsługiwać wbudowany stoper.

Czytelny, podświetlany wyświetlacz

Choć typowe opaski czy zegarki sportowe są z reguły mniejszych rozmiarów niż smartwatche, to jednak i tutaj liczy się czytelny wyświetlacz. Dzięki niemu możemy o każdej porze dnia i nocy sprawdzać godzinę, wartości treningowe. W zależności od producenta, takowy wyświetlacz może być aktywowany za pomocą panelu dotykowego lub specjalnego przycisku. W opcjach aplikacji na telefon lub bezpośrednio w urządzeniu możemy wybrać ilość informacji, funkcji wyświetlanych na ekranie.

3 Dodatkowe funkcje pulsometru

Wymieniliśmy do tej pory najpopularniejsze i najbardziej podstawowe funkcje pulsometru, które powinno mieć nasze przyszłe urządzenie. Jednak producenci proponują nam znacznie więcej opcji, z których również warto korzystać. Większość z nich jest jednak możliwa do użycia jedynie z poziomu aplikacji na telefon.

Licznik spalonych kalorii

Jest to licznik, który orientacyjne dokonuje obliczenia spalonych kalorii podczas treningu. Oczywiście konieczne jest podanie w aplikacji naszych danych – wieku, płci, aktualnej wagi czy wzrostu, a także samej formy aktywności. Na podstawie czasu, przebytego dystansu urządzenie obliczy średnią ilość spalonych kalorii.

Ilość spalonego tłuszczu

Na podobnej zasadzie urządzenie może wyliczyć średnią ilość spalonego tłuszczu. Jest ona nam przekazywana w gramach. Oczywiście również i w tym wypadku mamy do czynienia wyłącznie z orientacyjną wartością.

Podsumowanie wyników treningu

Jest to z pewnością bardzo przydatna funkcja dla każdej osoby, która ceni sobie szczegółowe informacje, jak i również podsumowanie swoich wysiłków. Typowy pulsometr wraz z aplikacją przedstawi nam dokładne podsumowanie przeprowadzonego treningu, aktywności z całego tygodnia czy też miesiąca.

GPS

W urządzeniach z wyższej półki montowane są odbiorniki GPS. Są one z pewnością przydatne dla tych osób, które cenią sobie jeszcze bardziej szczegółowe informacje. Dzięki zebranym danym możemy spojrzeć na mapie na dystans, który pokonaliśmy. To też bardzo przydatna opcja dla osób, które lubią się pochwalić swoimi wynikami choćby za pośrednictwem Endomondo. Z pewnością z pulsometru z GPS-em korzystać mogą osoby wędrujące po górach lub bardziej odludnych obszarach. Poznać dzięki niemu można kierunek czy wysokość.

Indywidualna konfiguracja wyświetlanych parametrów

W większych pulsometrach możemy bezpośrednio za pomocą przycisków, a w mniejszych, z poziomu aplikacji, zmieniać parametry wyświetlane na ekranie urządzenia. Dzięki temu sami zdecydujemy, czy na ekranie pojawiać się będą wszystkie możliwe informacje czy tylko ilość kroków, godzina, data, przebyty dystans, tętno, itp.

Wskaźnik zużycia baterii

Jest to z pewnością przydatna funkcja, która uchroni nas przed rozładowaniem urządzenia w trakcie treningu. Aktualny stan baterii wyrażony w procentach, jest widoczny na ekranie.

Wybór wersji językowej menu

Jest to przydatna funkcja, aczkolwiek w wielu przypadkach zupełnie niepotrzebna, albowiem tego typu urządzenia są intuicyjne. W przypadku dedykowanych aplikacji na telefon mamy z reguły od razu możliwość wyboru jednego z kilku języków, w tym także polskiego.

4 Rodzaj uprawianego sportu, a przydatne funkcje pulsometru

Choć istnieje całkiem sporo uniwersalnych pulsometrów, to jednak warto wiedzieć, że często producenci tworzą modele z przeznaczeniem do konkretnej aktywności. W ten oto sposób można mieć pewność, iż zyska się bardziej precyzyjne urządzenie.

Pulsometr do fitnessu/na siłownię

Takie urządzenie powinno być wyposażone w licznik spalanych kalorii, ilość spalonego tłuszczu w gramach. Jednocześnie powinno dać nam możliwość dopasowania programu treningowego do wieku, wagi, wzrostu i płci, wykonać test wydolności, jak i również dać podsumowanie wyników z dnia/tygodnia. Liczy się także szeroka kompatybilność z aplikacjami sportowymi.

Pulsometr do biegania

Dla miłośników joggingu dobrej jakości pulsometr powinien ukazywać dystans, prędkość, gwarantować zliczanie pokonanych okrążeń. Wiele osób ceni sobie wspomniany nieco wcześniej GPS, który umożliwi dokładną lokalizację. Dla biegaczy przełajowych ważny jest pomiar kąta nachylenia powierzchni, pomiar temperatury, barometr. Najbardziej zaawansowane modele posiadają opcję wirtualnego przeciwnika, z którym możemy się ścigać.

Pulsometr na rower

Wersja na rower powinna być w szczególności zakupiona z licznikiem. Dzięki temu zyskamy mierzenie prędkości aktualnej, średniej i maksymalnej, licznik kilometrów. Tu także przydatny będzie GPS. Wraz z dokładnymi danymi możemy wdrożyć precyzyjne treningi interwałowe, a także poznać granice swojej wydolności.

Pulsometr na spacer/marsz

To z pewnością najprostszy pulsometr, który powinien wręcz być w wersji jednoczęściowej. Liczy się w nim najbardziej przebyty dystans, spalone kalorie, GPS, a także kąt nachylenia powierzchni, choć te dwie ostatnie opcje nie są wymagane.

Pulsometr do pływania

Podstawowym czynnikiem jest tu wodoodporność urządzenia. Wiele pulsometrów zezwala na prysznic, pływanie w basenie, morzu. Tutaj także pomocny będzie przebyty dystans czy też ilość spalonych kalorii.

5 Cel treningów i stopień zaawansowania, a przydatne funkcje pulsometru

Do tej pory skupialiśmy się bardziej na opcjach pulsometru w stosunku do rodzaju uprawianej aktywności fizycznej. Tym razem jednak spojrzymy na te urządzenia pod względem efektów, jakie chcemy osiągnąć. Co konkretna opaska winna zawierać w danej sytuacji?

Trening dla podtrzymania dobrej kondycji i zdrowia

W przypadku prostego treningu dla utrzymania kondycji i zdrowia, nadrzędnym zadaniem naszego pulsometru będzie mierzenia tętna. Dowiemy się wtedy, w jakiej sytuacji przesadzamy z wysiłkiem lub kiedy możemy nieco zwiększyć swoje tempo. Oczywiście przydatne tu będą wszystkie wspomniane podstawowe parametry, o których pisaliśmy wcześniej.

Trening, aby zrzucić zbędne kilogramy

Jeśli zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów, oprócz informacji podstawowych, oczekujemy powiadomienia o ilości spalonych kalorii, spalonego tłuszczu w gramach. W zaawansowanych modelach i aplikacjach dostępna jest też analiza wody, tkanki tłuszczowej.

Trening podnoszący wydajność i przygotowujący do zawodów sportowych

Jak już można się domyślać, w tym wypadku do wyboru pozostają nam wyłącznie urządzenia z górnej półki cenowej, które są tworzone z myślą o profesjonalnych sportowcach. Takie najbardziej zaawansowane modele wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji. Dostępne jest w nich między innymi ściganie się z wirtualnym przeciwnikiem, porównywanie wyników treningu, licznik dystansu i okrążeń. W ten oto sposób z każdym tygodniem, treningiem można poprawiać swoje rezultaty.

6 Jakich pulsometrów nie kupować?

Do tej pory polecaliśmy konkretne typy pulsometrów. Jakich jednak opasek lepiej nie kupować? Przede wszystkim śmiesznie tanich! Wielu producentów typu no name oferuje nam opaski w cenie poniżej 100 złotych. Możemy mieć w takim wypadku spore wątpliwości co do jakości sprzętu, jak i dokonywanych przez nie pomiarów. Nie wybierajmy modeli, o których nie mamy większego pojęcia, a także tych, na których temat jest niewiele informacji dostępnych  w sieci.

7 Polecani producenci pulsometrów

Skoro już jesteśmy przy producentach, to istnieje kilka firm, które z pewnością gwarantują nam całkiem popularne i godne polecenia modele pulsometrów. Zaliczymy do nich między innymi: Garmin, Polar, Beurer, Sigma, Adidas, Nike, Timex, Ciclosport. Z pewnością warto również zwrócić uwagę na pulsometry chińskiej marki Xiaomi, której opaski cieszą się ostatnio bardzo dużą popularnością.

Podsumowanie

Pulsometry czy też opaski sportowe to znakomite rozwiązanie dla każdej osoby, która chciałaby śledzić swą aktywność fizyczną. Te małe urządzenia z racji niskiej wagi i rozmiarów są często praktycznie niewyczuwalne na nadgarstku czy też klatce piersiowej. Dzięki kompatybilności z wieloma aplikacjami sportowymi na smartfony, zyskamy o wiele większą szansę na kontrolę treningu, podniesienie efektów pracy, a tym samym satysfakcję i motywację do większej i skuteczniejszej aktywności fizycznej.

error: Treść serwisu jest chroniona.