środa, 11 grudnia, 2024
Strona głównaMotoryzacjaJaką kamerę samochodową kupić?

Jaką kamerę samochodową kupić?

Dziwne sytuacje na drodze, próby wymuszenia ubezpieczenia, wykroczenia drogowe, zapis wypadku – to tylko kilka z wielu rzeczy, które mogą zostać nagrane przez kamerę samochodową. Tego typu urządzenia często nazywane są również wideorejestratorami. Od kilku lat stają się one coraz bardziej popularne. Z ich pomocą możemy zarejestrować całą trasę, jaką przejechaliśmy samochodem. W szczególności pomocne są w czasie wypadków drogowych, albowiem zapis z kamery może posłużyć jako dowód przeciw sprawcy zdarzenia. W naszym artykule w związku z tym postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć tym urządzeniom.

Do czego służy kamera samochodowa?

W zależności od modelu montujemy ją na przedniej szybie samochodu lub również z tyłu pojazdu. Dzięki zasilaniu z pojazdu, jest w stanie przez cały czas jazdy i nie tylko rejestrować to, co dzieje się przed lub za pojazdem. Kamery mogą nagrywać w różnej jakości i najczęściej rejestrują nie tylko obraz, lecz także i dźwięk. Część modeli zapisuje także informacje o prędkości, położeniu pojazdu.

Czy warto kupić kamerę samochodową?

Dla wielu kierowców kamerka samochodowa to dziś coś obowiązkowego. W szczególności jest ona przydatna, gdy dochodzi do zdarzenia drogowego. Zapisany przez nas materiał będzie dowodem na to, że wina leży po naszej lub przeciwnej stronie. Jest to szczególnie przydatne w chwili, kiedy nie mamy żadnych świadków, a drugi kierowca upiera się przy naszej winie. Również zapisany materiał okaże się pomocny podczas rozmów z ubezpieczycielem. Sporym problemem jest zarysowanie auta. Często sprawcy uciekają z miejsca zdarzenia. Jeśli całe wydarzenie zostało nagrane za pomocą kamery, o wiele łatwiej będzie nam dochodzić swych praw. Za pomocą wideorejestratora możemy również nagrywać piratów drogowych, dzięki czemu policja może mieć niezbity dowód na popełnione przez nich wykroczenia. Zdarzają się również zabawne sytuacje, które możemy potem opublikować w serwisie YouTube.

Czy nagranie z kamery samochodowej może być dowodem w sprawie?

Na chwilę obecną często nagrania z kamery samochodowej stanowią dowód w sądzie, co gwarantuje nam artykuł 308 kodeksu postępowania cywilnego. Oczywiście muszą one zostać sprawdzone przez biegłego sądowego, który ustali, czy nie doszło do manipulacji dźwiękiem i obrazem. Dzięki nagraniu policja, sąd nie tylko zobaczą cały przebieg wydarzenia, lecz również będą się mogli przekonać, po czyjej stronie leży prawda. Ogromną zaletą zapisanego materiału jest fakt, iż zarejestrowana jest na nim tablica rejestracyjna czy sylwetka kierującego pojazdem.

Jakie warunki musi spełniać nagranie z kamery samochodowej?

Jeśli chcemy, aby nasze nagranie kolizji zostało przyjęte przez sąd, policję jako dowód, koniecznie musimy pamiętać o kilku rzeczach. Nasze nagranie znajdować się powinno na nośniku użytym do pierwotnej rejestracji, czyli pamięci wewnętrznej kamery lub na karcie SD, microSD. Nasz oryginalny film nie może być poddawany żadnym obróbkom. Jeżeli liczymy na autentyczność naszego nagrania, powinno mieć ono przyzwoitą jakość. Rejestrowanie obrazu w bardzo słabej jakości sprawi, że wiele szczegółów będzie rozmytych lub niewyraźnych. Na nagraniu wyraźnie widoczne powinny być: miejsce zdarzenia, przebieg wypadku, kolizji, jak pojazdy i osoby biorące w nim udział – szczególnie jest to istotne podczas jazdy po zmroku. Na filmie powinna znajdować się także data i godzina utrwalonej przy pomocy wideorejestratora sytuacji.

Na co zwrócić uwagę kupując kamerę samochodową?

Kamery samochodowe ze względu na sporą ilość producentów, mogą znacząco różnić się między sobą. Dlatego przed zakupem winniśmy zwracać uwagę na kilka istotnych aspektów. Mowa tutaj między innymi o rozdzielczości nagrywania, prędkości klatek na sekundę, przetworniku obrazu, kącie rejestracji obrazu, zasilaniu czy wielkości wyświetlacza.

  1. Rozdzielczość nagrywania a prędkość poklatkowa
  2. Przetwornik obrazu
  3. Kąt rejestracji wideo
  4. Obiektyw i wartość przysłony
  5. Procesor
  6. Kodek wideo
  7. Wielkość wyświetlacza
  8. Zasilanie
  9. Złącza
  10. Jakość wykonania
  11. Przydatne funkcje kamery
  12. Polecani producenci

 

1 Rozdzielczość nagrywania a prędkość poklatkowa

Wiele osób przy wyborze kamery sugeruje się rozdzielczością nagrania. Jest to całkiem istotny parametr, jednak stanowi tylko połowę sukcesu dobrego obrazu. Praktycznie każde dziś dostępne w ofercie nowe urządzenie oferuje nam nagrywanie w rozdzielczości co najmniej 720p, a FullHD staje się powoli faktem. Jednak to przetwornik obrazu, obiektyw będą miały wpływ na jakość obrazu. Dla wielu kierowców w zupełności wystarczające jest właśnie 720p, dzięki któremu zarejestrujemy obraz w całkiem dobrej jakości do odtworzenia na komputerze.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że na klarowność rejestrowanego obrazu wpływa również prędkość poklatkowa, czyli liczba zapisanych klatek na sekundę. W szczególności cenione są te urządzenia, które gwarantują nagrywanie z szybkością 60 kl/s. Dzięki temu nasz obraz będzie płynniejszy i bardziej czytelny od w 30 kl/s zarejestrowanych w rozdzielczości 4K.

Jeśli chcemy przekonać się, jak wygląda zapisany obraz w danym modelu kamerki, to polecamy sprawdzenie kilku filmików na YouTube. Dzięki temu w prosty sposób przekonamy się, jaka jest różnica w obrazie między jedną a drugą kamerką.

2 Przetwornik obrazu

Następnym elementem mającym ogromny wpływ na jakość obrazu jest zamontowany w kamerce przetwornik. Mowa tutaj o matrycy czy sensorze. Jego zadaniem jest przetwarzanie obrazu rzeczywistego na postać cyfrową. Na przetwornik składa się między innymi natywna rozdzielczość w megapikselach, czułość ISO czy fizyczna wielkość przetwornika. To nasz przetwornik w kamerce zadecyduje o tym, w jakiej rozdzielczości zostanie zarejestrowany obraz. W szczególności jego wysoka jakość jest przydatna w nocnym trybie jazdy, albowiem pomoże nam z zarejestrowaniu większej ilości dokładnych szczegółów.

3 Kąt rejestracji wideo

Kąt rejestracji informuje nas o tym, jak dużą ilość obrazu przed samochodem jest w stanie zapisać kamerka. Powszechnie przyjmuje się, że im większy kąt widzenia obiektywu, tym szerszy zakres przestrzeni przed pojazdem może objąć kamera. W ten oto sposób nasza kamera o bardzo dużym kącie nagrywania, może uchwycić moment nadjechania innego pojazdu z boku czy też wejścia pieszego na jezdnię. Oczywiście posiadanie kąta widzenia w granicach 170 a nawet więcej stopni ma też swoje wady, albowiem będziemy mieć wtedy poniekąd do czynienia z efektem rybiego oka – obraz na bokach kadru może być nieco zniekształcony. Przyjmuje się, że najlepsze są kamery z kątem rejestracji między 140 a 170 stopni.

4 Obiektyw i wartość przysłony

Optyka zastosowana w kamerze jest następnym elementem, który wpłynie na jakość obrazu. Mamy tutaj taką samą sytuację jak w aparatach fotograficznych czy kamerach zainstalowanych w smartfonach. W przypadku wideorejestratorów stosowane są stałoogniskowe obiektywy, przez co nie możemy manualnie zmieniać przybliżenia kamery. Najważniejszym parametrem dla nas będzie to, jaką wbudowany obiektyw posiada przysłonę oznaczaną parametrem f/x.x. Panuje tutaj prosta zasada – im niższa wartość tym lepiej. Powinniśmy szukać dla siebie kamer o wartości poniżej f/2.0. Optymalnym wyborem są obiektywy między f/1.6 a f/1.8, choć producenci z górnej półki stawiają nawet na f/1.4. Jest to o tyle istotny parametr, iż im niższa wartość przysłony, tym więcej światła przedostanie się do matrycy, a kamera zarejestruje znacznie więcej jasnych szczegółów. Najlepsze obiektywy gwarantują bardzo dobry obraz kręcony po zmroku.

5 Procesor

Procesor jak w każdym urządzeniu elektronicznym, jest sercem sterującym pracą całej kamery. Jego zadaniem jest między innymi przetworzenie sygnału cyfrowego z matrycy, zapis nagrania w postaci pliku na karcie pamięci. Na rynku istnieje kilku dostawców procesorów jak Novatek, Ambarella, HiSilicon, AIT czy Zoran, które gwarantują najlepsze podzespoły. Wysokiej jakości procesory będą odpowiedzialne za szybką pracę urządzenia, co dla niektórych osób ma spore znaczenie.

6 Kodek wideo

Podczas zakupów warto zainteresować się tym, jakim kodekiem jest kompresowany materiał video. Praktycznie każdy nowy model kamerki samochodowej oferuje nam kodek H.264. W porównaniu do stosowanego kilka lat wcześniej MJPEG (Motion-JPEG), H.264 jest bardziej efektywny i zapewnia lepszą jakość obrazu. Jeśli zależy nam na jeszcze lepszej wydajności przy zachowaniu optymalnej jakości obrazu, to poszukajmy urządzeń obsługujących kodek H.265. Wbrew wielu błędnym przekonaniom, to właśnie kodek a nie format pliku wpływać będą na jakość zapisanego obrazu.

7 Wielkość wyświetlacza

Wielkość wyświetlacza nie jest tak istotnym dla na parametrem. Należy pamiętać o tym, że im większy zastosowany zostanie ekran w kamerce, tym więcej miejsca będzie zajmować ona na przedniej szybie. Kamerki samochodowe służyć mają przede wszystkim rejestrowaniu obrazu. Nagrany materiał możemy przejrzeć na komputerze czy urządzeniu mobilnym. Kamery z większym wyświetlaczem polecane są kierowcom ciężarówek, samochodów dostawczych czy też osobom, które wideorejestrator wykorzystywać będą także jako kamerę cofania.

8 Zasilanie

Całkiem spora grupa kamer samochodowych jest wyposażona we własne źródło zasilania, jakim jest akumulator. W ten oto sposób nie musimy wykorzystywać zewnętrznego źródła zasilania. W szczególności jest to przydatne w fazie czuwania. Sporo kierowców narzeka, że kamery nastawione na monitoring samochodu na parkingu negatywnie wpływają na jakość i pracę akumulatora. Dzięki wbudowanej baterii można takich sytuacji uniknąć.

Oczywiście zarówno kamery z akumulatorem jak i pozbawione wbudowanej baterii mogą być stale zasilane z instalacji elektrycznej samochodu poprzez podpięcie kabla zasilającego do gniazda zapalniczki.

Naszym zdaniem najlepiej jest wybrać kamerę z wbudowanym akumulatorem, dzięki czemu zyskamy bardziej uniwersalne urządzenie. Warto przy tym wspomnieć, że na rynku pojawia się coraz więcej kamer będących połączeniem wersji samochodowej i sportowej. W ten oto sposób choćby jadąc na narty, zarejestrujemy całą trasę jak i nasze popisy na stoku.

9 Złącza

Być może dla wielu osób interesująca będzie dostępność złącz, na jaką zdecydował się producent. Rejestratory samochodowe mogą być wyposażone w port USB, za pomocą którego z łatwością możemy podłączyć kamerę do komputera czy laptopa. Ponadto często poprzez port USB można ładować akumulator kamerki. Przez niektórych cenione jest wejście HDMI, które umożliwia bezpośrednie podpięcie kamery do telewizora. Obowiązkowe jest również gniazdo zasilania jak i slot na karty SD lub microSD, bez którego ciężko o nagrywanie materiału wideo.

10 Jakość wykonania

Ponieważ rejestrator samochodowy ma być urządzeniem stacjonarnym, jego jakość wykonania nie jest dla nas aż tak istotna. Kamera nie będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia. Warto jednak sprawdzić, jaki jest zakres temperatur, w jakich może się znajdować. Aspektem, na który zwróćmy jednak uwagę jest sposób mocowania kamerki do szyby, deski rozdzielczej. Liczyć się tu będzie solidność oraz stabilność konstrukcji. Jeśli chcemy postawić na uniwersalną kamerę, która ma być także wykorzystywana podczas pieszych, rowerowych wypraw, to jednak warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich jest wykonana lub ewentualnie dokupić do niej etui ochronne, plastikową obudowę.

11 Przydatne funkcje kamery

Samo nagrywanie trasy podczas przejazdu lub postoju samochodu może być dla nas niewystarczające. Dlatego podczas zakupów zwracajmy uwagę, jakie ciekawe funkcje dodatkowe są nam oferowane przez producentów. Dzięki nim możemy znacząco zwiększyć możliwości kamerki czy też zadbać o bezpieczeństwo.

Autostart

Jest to przydatna opcja dla tych osób, które posiadają na stałe zamontowaną kamerkę w samochodzie. W tradycyjnym trybie należy za każdym razem pamiętać o załączeniu urządzenia przed wyruszeniem w drogę. Dzięki funkcji autostart kamerka automatycznie włączy się po uruchomieniu silnika.

Nagrywanie w pętli

Nagrywanie w pętli to opcja, która umożliwia ciągłe nagrywanie kamerą samochodową bez względu na aktualną pojemność pamięciowej karty. W kamerach samochodowych można ustawić nagrywanie w pętli na wybraną ilość czasu. Gdy dojdzie do zapełnienia karty pamięci, kamera będzie automatycznie zapisywać nowe pliki w miejsce najstarszych. W ten oto sposób unikniemy problemów z zapełnioną kartą w czasie jazdy.

Tryb detekcji ruchu

Jest to niezwykle przydatny tryb w momencie, gdy nasz samochód znajduje się na parkingu, miejscu postojowym. Kamera przez ten czas obserwuje wydarzenia w polu swego widzenia, jednak na karcie pamięci zapisuje wyłącznie pliki z nagraniami, kiedy wykryje jakiś ruch. Jest to o tyle przydatne, iż zarejestruje każdego przechodnia czy przejeżdżający samochód. Jeśli ktokolwiek zarysuje, uszkodzi nasz pojazd, zdarzenie to powinno zostać zapisane na karcie.

Tryb parkingowy

Jest to bardzo zbliżony tryb do detekcji ruchu. Dzieli się jednak na opcję pasywną i aktywną. W pierwszej po zaparkowaniu nasza kamera pozostaje wciąż aktywna, lecz w opcji uśpienia. W pewnym sensie oczekiwać będzie na odczyty z G-Sensora, czyli czujnika wstrząsów. W razie wykrycia kolizji, ruchu samochodu kamera samoczynnie włącza się i rozpoczyna nagrywanie materiału filmowego. Niestety jeśli przechodzień zarysuje lub uszkodzi nasz samochód, to kamera może tego nie zapisać.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest tryb parkingowy „aktywny” z automatyczną detekcją postoju. Kamera automatycznie wykrywa, kiedy zaparkujemy pojazd, przez co samoczynnie aktywuje tryb detekcji ruchu. Jest to o tyle pomocne, iż nie będziemy zmuszeni za każdym razem ręcznie przełączać trybu w menu kamery.

Czujnik wstrząsów (G-Sensor)

Wspomniany wcześniej czujnik wstrząsów to bardzo dobre rozwiązanie w trybie parkingowym. Jest uzupełnieniem trybu parkingowego. Jednak jest on przydatny także podczas innych zdarzeń drogowych. Zintegrowany w kamerze G-Sensor będzie nam za każdym razem służył do wykrywania gwałtownych przeciążeń. W ten oto sposób zapisze wszelkie uderzenia, wjechanie w dużą dziurę na jezdni czy gwałtowny manewr na drodze. Nagranie zarejestrowane dzięki czujnikowi zostaje zapisane w bezpieczny sposób na karcie, aby nie mogło zostać nadpisane. To o tyle dobre rozwiązanie, gdyż dzięki temu dowiemy się, gdzie najechaliśmy na przeszkodę, uszkodziliśmy auto w koleinach.

Funkcja SOS

W niektórych kamerach znajduje się dedykowany przycisk „SOS”. Dzięki niemu możemy liczyć na samodzielne zabezpieczenie bieżącego nagrania na karcie pamięci. Jeśli dojdzie do wypadku, kolizji drogowej, to uruchomienie przycisku automatycznie zabezpieczy na nośniku nagrany materiał.

GPS

Za pomocą wbudowanego odbiornika GPS na nagraniu z kamery znajdować się mogą informacje o naszym aktualnym położeniu czy też bieżącej prędkości pojazdu. Wiele osób obawia się informacji zapisanych o prędkości samochodu, zwłaszcza w trakcie kolizji drogowej. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z faktu, że informacje z satelity nie są miarodajne, dlatego prędkość nie zawsze zgadza się ze stanem rzeczywistym. Oczywiście możemy wyłączyć w menu opcję rejestracji informacji z GPS-a.

Wi-Fi

Kamerka wyposażona w odbiornik Wi-Fi zapewnić nam może połączenie ze smartfonem czy tabletem za pomocą dedykowanej aplikacji. W ten oto sposób możemy liczyć na ekranie mobilnego urządzenia na podgląd obrazu z kamery na żywo. Wiele aplikacji umożliwia również bezprzewodową zmianę ustawień kamery. Za pośrednictwem takiego połączenia możemy także przesyłać pliki z kamery na telefon, co zredukuje konieczność podłączania kamerki do komputera.

12 Polecani producenci

Przez ostatnich kilka lat na rynku pojawiło się wiele kamerek samochodowych. Jedne pochodzą od znanych i cenionych producentów, a inne od kompletnie nieznanych firm, zwłaszcza z Chin. My w szczególności polecamy rejestratory od takich firm jak Mio, Xiaomi, Xblitz, Navitel, Viofo, BlackVue, DOD, Vicovation.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że kamery samochodowe pełnią w naszych pojazdach role czarnych skrzynek. Dzięki tym małym urządzeniom możemy zarejestrować wszelkie zdarzenia drogowe. Przydają się zwłaszcza w przypadku wypadków, kolizji. Może się okazać, że kosztem kilkuset złotych zyskamy niepodważalny dowód w sprawie, dzięki czemu zaoszczędzimy na mandacie, punktach karnych czy zyskamy należne nam środki od ubezpieczyciela. Warto zatem posiadać takie narzędzie w swym aucie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.