Android TV. Co warto kupić – telewizor Smart TV czy przystawkę?

Android jest doskonale znany wielu posiadaczom smartfonów i tabletów. Umożliwia on sprawną obsługę tych urządzeń mobilnych, a także dostęp do wielu programów, aplikacji oraz gier on-line. Jednak wciąż nie wiele osób wie, że system operacyjny spod znaku zielonego robota jest również dostępny w telewizorach. Znajdziemy go między innymi w modelach marki Philips, Sony oraz Sharp. Specjalnie dostosowana wersja systemu nosi nazwę Android TV. Cieszy się on uznaniem użytkowników, ponieważ jest najbardziej przyjazną w obsłudze tego typu platformą dostępną w Polsce. Nie bez znaczenia jest fakt, że gwarantuje on największą liczbę dostępnych aplikacji, na czele z popularnymi usługami VOD. Aby móc korzystać z funkcji Android TV trzeba posiadać telewizor smart TV tym oprogramowaniem lub dokupić specjalną przystawkę. Jak to zwykle bywa oba rozwiązania moją swoje zalety i wady o czym jest niniejszy artykuł.

System operacyjny Android TV
System operacyjny Android TV. Źródło: android.com

1 Telewizor z Android TV

Na sam początek zaczniemy od prostszego rozwiązania, którym jest zakup telewizora z wbudowanym Androidem, sprawdzimy, jakie są jego plusy oraz minusy.

Zalety

 • Wszelkie nawigowanie po systemie, sterowanie aplikacjami, jak i samym urządzeniem możliwe jest z poziomu pilota telewizora. W ten oto sposób o wiele szybciej i wygodniej można korzystać z urządzenia.
 • Android TV całkiem dobrze wykrywa wszystkie złącza i porty w telewizorze. Dzięki atrakcyjnej graficznie prezentacji wejść, wybranie konkretnego z nich będzie niezwykle łatwe. Najczęściej wyświetlana jest także nazwa urządzenia wysyłającego sygnał, dzięki czemu nie dokonamy żadnej pomyłki.
 • Telewizory z Android TV mogą oczekiwać na nasz sygnał w dwóch trybach – wyłączonym oraz stand by. Dzięki temu drugiemu może nastąpić błyskawiczny start systemu, a w pierwszej opcji musimy zaczekać kilkanaście sekund. Ma to oczywiście wpływ na zużycie energii przez TV.
 • Dzięki tej opcji zapewniona jest nam bardzo prosta rozrywka. W naszym zasięgu mogą być takie aplikacje jak Netflix, Spotify, YouTube, różne formy VOD, a także gry. Dzięki możliwości podłączenia kontrolera, możemy zagrać w część gier bez konieczności posiadania osobnej konsoli do gry.

Wady

 • Niewątpliwie największym minusem są utrudnienia z aktualizacją systemu. W wielu sytuacjach starsze telewizory w ogóle nie otrzymują uaktualnień systemowych. Jeśli już są do nich wprowadzane takowe, to często tracimy w ten sposób dostęp do niektórych gier i aplikacji. Zmiany w wyglądzie poszczególnych aplikacji, ich zasobów mogą sprawić, że konieczne do ich odpalenia będzie zakupienie nowego telewizora.
 • Innym problemem może być wydajność samego telewizora czy systemu. Zdarza się, że niektóre modele w podobnej cenie znacząco różnią się pod tym względem, co może mieć wpływ na jakość funkcjonowania całego urządzenia.

2 Przystawka z Android TV

Drugim rozwiązaniem dla nas jest zakup przystawki, TV Boxa, dzięki którym możliwe będzie korzystanie z tych samych lub części funkcji, co we wbudowanym Androidzie TV. Mamy tutaj do czynienia z osobno podłączanym do telewizora urządzeniem. Jakie są z kolei jego plusy i minusy?

Zalety

 • W przeciwieństwie do pierwszej opcji, możemy cieszyć się regularnymi, a przy tym częstymi, szybkimi aktualizacjami systemu. Niezwykle istotne jest to, iż mamy do czynienia z przenośnym urządzeniem, które możemy zabierać ze sobą na wyjazdy, do znajomych. Bez problemu powinno współpracować z większością dostępnych na rynku telewizorów, dostosowując się do rozdzielczości.
 • W takich urządzeniach istnieje możliwość zakupu dodatkowej karty pamięci, dzięki której jeszcze bardziej zwiększymy możliwości naszego urządzenia, nadamy mu znacznie więcej aplikacji i gier niż mamy to w przypadku telewizora z Androidem.
 • Nowe modele obsługują często technikę Google Cast, umożliwiającą strumieniowanie obrazu i dźwięku z innych urządzeń. W ten oto sposób możemy posługiwać się multimediami zapisanymi na smartfonie czy tablecie.
 • W ramach usługi Shield Games w urządzeniach NVIDIA uzyskuje się dostęp do sporej palety gier, gdzie cała obsługa obliczeniowa odbywa się na serwerach Nvidii. W ten oto sposób można zagrać w bardziej wymagające sprzętowo tytuły.

Wady

 • Prawdopodobnie największym minusem przystawek jest konieczność korzystania z dodatkowego pilota. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż w domu mamy również TV satelitarną, kablową, to przy sobie musimy mieć co najmniej 3 piloty. Jest to z pewnością utrudnienie, choć nie aż tak wielkie dla licznych użytkowników.
 • Do minusów można w pewien sposób zaliczyć różnorodność modeli na rynku. O ile Android TV montowany jest w telewizorach dobrej klasy, o tyle przystawki trafiają się zarówno znakomitej jak i wątpliwej jakości.