środa, 11 grudnia, 2024
Strona głównaUncategorizedJaką lokówkę kupić?

Jaką lokówkę kupić?

Wiele pań z naturalnie prostymi włosami marzy o tym, aby od czasu do czasu mieć lekko podkręconą lub falowaną fryzurę. Odliczając wizyty u fryzjera, najprostszym ku temu sposobem jest skorzystanie z lokówki. Jest to urządzenie niezwykle łatwe i bezpieczne w obsłudze, które pozwoli zaledwie w kilka minut osiągnąć zamierzony cel. Jednak lokówka lokówce nierówna i poszczególne modele na rynku mogą przynieść nam zupełnie inne rezultaty. Co zatem warto wiedzieć przez jej zakupem?

[nokaut-offers-box url=’/lokowki/babyliss-pro-180.html’ template=’product/default’ limit=’5′]
[nokaut-offers-box url=’/lokowki/babyliss-pro-180.html’ template=’mall/default’]
[nokaut-offers-box url=’p:/lokowki/babyliss-pro-180.html’ classes=’row2′ limit=’4′]

Na co zwrócić uwagę kupując lokówkę?

Istnieje kilka istotnych elementów, na które musimy zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia. Przede wszystkim musimy zastanowić się nad efektem lub efektami, które chcemy osiągnąć. W związku z tym zainteresować nas powinny końcówki do modelowania. Bardzo ważny będzie również rodzaj zastosowanej powłoki grzewczej, jak również konstrukcja samej lokówki. Przydadzą się nam również informacje o mocy grzewczej, możliwości regulacji temperatury, czy innych dodatkowych funkcjach i wyposażeniu. Istotną sprawą jest również kwota jaką chcemy przeznaczyć na zrealizowanie zakupu.

  1. Rodzaje lokówek: tradycyjna, lokówko-suszarka, automatyczna
  2. Rodzaje powłoki grzewczej
  3. Typy końcówek do modelowania
  4. Moc
  5. Regulacja temperatury
  6. Przydatne funkcje
  7. Budowa
  8. Polecani producenci

 

1 Rodzaje lokówek

Na rynku od lat dostępnych jest kilka rodzajów lokówek. Mowa tu o urządzeniach w wersji tradycyjnej, połączonych z suszarkami jak i również o egzemplarzach automatycznych.

Lokówka tradycyjna

Tego typu modele posiadają metalową lub ceramiczną końcówkę, jak i również boczny klips do przytrzymywania włosów. Ich zaletą są wymienne końcówki, pozwalające uzyskać różne efekty podczas modelowania fryzury. Służą one jednak wyłącznie do kręcenia suchych włosów, a rodzaj osiągniętych loków zależy od grubości szczotki. Taka tradycyjna wersja nie jest bezpieczna dla włosów, albowiem generowana przez nią wysoka temperatura może je niszczyć. Włosy muszą zostać dokładnie wysuszone, aby nie zaszła groźba ich spalenia. Nie jest to urządzenie zalecane do codziennego stosowania.

Lokówko-suszarka

Mamy tutaj do czynienia z ciekawym połączeniem lokówki oraz suszarki, dzięki czemu jednocześnie suszymy włosy i je modelujemy. Takie wersje mają specjalną metalową lub ceramiczną końcówkę z wypustkami. Lokówko-suszarki polecane są przede wszystkim do formowania dużych loków i nadawania włosom objętości. Ich istotną zaletą jest fakt, że zamierzony efekt osiąga się przy niskich temperaturach, co nie wpływa negatywnie na strukturę włosów. Wadą takich modeli są ich ograniczone możliwości. Trudno jest uzyskać przy ich pomocy choćby drobne loczki. Bardziej nadają się do formowania na włosach dużych loków, fal, czy też nadawania włosom objętości.

Lokówka automatyczna

Jest to z pewnością najwygodniejsza w użyciu lokówka, albowiem sama nawija włosy na wałek. Dzięki temu nie musimy obawiać się poparzenia rąk czy skóry głowy. Automatyczne nawijanie każdego pasmo pasma włosów zapewnia, że tworzone loki czy fale są identyczne. Minusem tego typu lokówek jest konieczność poprawnego nauczenia się obsługi urządzenia, albowiem błędne posługiwanie się nią może zakończyć się poskręcaniem włosów.

Jaką zatem wybrać lokówkę? Jeśli zależy nam na lokach tylko na specjalne okazje, to możemy bez obaw postawić na wersje tradycyjne. Mają one najwięcej możliwości modelowania a niezbyt częste używanie ich nie wpłynie negatywnie na wygląd włosów. Do częstszych stylizacji i modelowania polecamy lokówko-suszarkę lub też wersję automatyczną, która będzie najbardziej wygodna w użyciu.

2 Rodzaje powłoki grzewczej

Na jakość pracy lokówki wielki wpływ będzie miała zastosowana powłoka grzewcza. Oprócz specjalnych końcówek i akcesoriów, to właśnie ona będzie miała największa styczność z włosami.

Lokówka z powłoka ceramiczną

Ceramiczne powłoki nagrzewają się równomiernemu przez co eliminują prawdopodobieństwo przypalenia włosów, dzięki czemu są bezpieczne. Ceramika jest materiałem do którego włosy się nie przyklejają.

Lokówka z powłoką tytanową

Powłoka tytanowa cieszy się jeszcze większą wytrzymałością niż ceramika. Lokówka z taką powłoką jest w szczególności polecana do bardzo grubych włosów, albowiem pozwoli nam osiągnąć najlepsze efekty. Będzie w stanie utrzymać ciepło, bez dodatkowych skoków temperatury, co jeszcze bardziej chroni włosy przed uszkodzeniem.

Lokówka z powłoką turmalinową

Jest to rodzaj powłoki, który w czasie pracy emituje naturalne jony ujemne. Ich zadaniem jest zamykanie łusek włosów. Zapewnia to jeszcze lepsze modelowanie włosów bez ich niszczenia. Cała powierzchnia nagrzewa się równomiernie i w bardzo krótkim czasie. Powłoka turmalinowa zapobiega przy tym elektryzowaniu się włosów.

Lokówki z powłoką teflonową

Choć teflon znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, to jednak w przypadku lokówek nie jest najlepszym rozwiązaniem. Stanowi on materiał bardzo nietrwały, który szybko ulega zarysowaniu, wykruszaniu, a przy tym może następować nierównomierne nagrzewanie się powłoki, co może powodować przypalanie włosów, pomimo że włosy nie przywierają do takiej powierzchni.

Lokówka z powłoką metalową/aluminiową

Jest to najprostszy i najmniej polecany rodzaj powłok stosowanych w lokówkach. Metal ma tendencję do przegrzewania się, przez co na powierzchni powstają gorące punkty. W ten sposób trudno ustrzec się przed  przypaleniem włosów.

Jaką zatem powłokę wybrać? Wydaje się, że najlepszym wyjściem będzie wybranie pierwszych trzech opisanych, czyli ceramicznej, tytanowej i turmalinowej. Zapewniają one należytą ochronę włosów, jak i również pozwolą szybko i dokładnie wymodelować fryzurę. Dla ochrony włosów należy unikać najtańszych egzemplarzy z metalowymi powłokami.

3 Typy końcówek do modelowania

Jest to kolejny istotny aspekt, na który koniecznie musimy zwracać uwagę. Każda lokówka może posiadać inny typ końcówki, który będzie decydował o efekcie końcowym.

Końcówki do lokówek tradycyjnych

Lokówki tradycyjne posiadają kilka istotnych końcówek, o których warto nieco wiedzieć. Klasyczna wyposażona jest w walec o średnicy od 15 do 30 mm z klipsem u boku. W tym wypadku, im większa średnica lokówki, tym luźniejsze uzyskamy loki.

Końcówka w kształcie stożka pozwala na wykonania są zarówno loków luźnych, jak i mocno skręconych. Często nie posiadają one jednak klipsa, przez co końcówkę włosów musimy przytrzymać dłonią.

Spiralna posiada nietypową zwężającą się końcówkę, co umożliwia mocno i precyzyjnie, skręcić poszczególne pasma włosów.

Ciekawa jest również końcówka trójkątna, służąca do tworzenia loków o geometrycznych lub nieregularnych kształtach.

Końcówki do lokówko-suszarek

Często spotykana jest wersja podstawowa, okrągła szczotka z ząbkami, która może mieć różną grubość. Z reguły jej średnica wynosi między 18 a 38 mm. Poprzez strumień ciepłego powietrza przechodzący przez szczotkę, można z jej pomocą formować puszyste, grube loki i fale.

Szczotka z włosiem posiada ząbki wykonane z delikatnego włosia. Świetnie będzie pasować do formowania fal i loków na cienkich i delikatnych włosach.

Szczotka z chowanymi wypustkami posiada specjalna opcje, gdzie za pomocą specjalnego przycisku można po prostu schować ząbki do wnętrza. Jest to końcówka niezwykle pomocna w przypadku włosów cienkich i łamliwych.

Popularna jest również nasadka zwiększająca objętość o kształcie prostokątnej szczotki, która działa niczym dyfuzor. Służy do zwiększania objętości włosów i podkreślania naturalnych loków i fal.

Lokówki z wymiennymi końcówkami

Jeśli chcemy mieć szerszą możliwość modyfikacji fryzury, powinniśmy wybrać lokówkę z wymiennymi końcówkami. Na rynku dostępne są urządzenia, do których dołączono kilka różnych końcówek. W ten oto sposób za pomocą tego samego urządzenia możemy raz tworzyć luźne loki, a innym razem gęste i mocno skręcone loczki. Takimi końcówkami są między innymi karbownice do karbowania lub falowania włosów, płaska końcówka do fal z fakturą.

4 Moc

Bardzo istotna będzie dla nas również moc lokówki. Jej gotowość do pracy wiąże się z nagrzaniem do odpowiednio wysokiej temperatury. Panuje tutaj całkiem prosta zasada: im moc wyższa, tym krócej lokówka będzie się nagrzewać do pożądanej temperatury. Tradycyjne lokówki mają moc od kilkunastu W do około 150 W. Większą mocą dysponują jednak lokówko-suszarki, gdzie waha się ona między 400 a 1000 W. Jeśli zależy nam na szybkości oraz efektach pracy, powinniśmy wybierać lokówki o większej mocy. Koszty wynikające z większego poboru energii elektrycznej, zmniejszymy krótszym czasem modelowania fryzury.

5 Regulacja temperatury  

Przed zakupem lokówki powinniśmy pamiętać, że różne typy włosów wymagają użycia różnych temperatur. Z reguły w lokówkach tradycyjnych zakres temperatur wynosi od 100C do 200o C . Istotne jest to, aby nie ustawiać urządzenia od razu na najwyższą wartość. Wskazane jest dopasowanie temperatury do rodzaju włosów. I tak, dla włosów cienkich i słabych najlepsza jest temperatura między 120C a 150o C. Powyżej tej wartości włosy mogą ulec niszczeniu. Z kolei dla włosów grubych lepiej będzie użyć temperatury w granicach 170o C – 200o C. Dobrze jest zatem wybrać takie urządzenia, które posiadają stopniową regulację temperatury. Za pośrednictwem pokrętła lub przycisków możemy z łatwością ustawić żądaną przez siebie temperaturę.

6 Przydatne funkcje

W wielu przypadkach oprócz standardowych funkcji, producenci dają nam do dyspozycji także dodatkowe, których zadaniem jest zwiększenie możliwości lokówki. Oto najciekawsze z nich.

Automatyczne wyłączanie

Jest to idealna funkcja dla osób, którym często zdarza zapominać się o wyłączeniu urządzenia z gniazdka. Wysoka temperatura mogłaby doprowadzić nawet do ryzyka pożaru. Dlatego też wprowadzane są funkcje automatycznego wyłączenia urządzenia. Jeśli czujnik wykryje, iż lokówka od dłuższego czasu znajduje się w bezruchu, automatycznie wyłączy jej działanie. W ten oto sposób można również zaoszczędzić na zużytej niepotrzebnie energii elektrycznej.

Jonizacja

Niektóre z dostępnych na rynku modeli lokówek wyposażone są w funkcję jonizacji. Takie urządzenie poprzez proces jonizacji pomaga domykać łuski włosów, co sprawia, że stają się one mocniejsze. Jonizacja zapobiega również elektryzowaniu się włosów.

Wydzielanie pary

Jest to funkcja obecna w przypadku suszarko-lokówek. Wydzielana przez nie para wodna ułatwia modelowanie włosów. W taki oto sposób można zaoszczędzić czas na myciu, odświeżaniu włosów.  Tego typu lokówka wyposażona jest w zbiorniczek na wodę i przycisk, po naciśnięciu którego następuje wyrzut pary.

Szczotka obrotowa

Poprzez obrotową szczotkę możemy ułożyć włosy niczym w salonie fryzjerskim. Taka szczotka umożliwia nam szybkie podkręcenie włosów, ułożenie grzywki, jak i również formowanie delikatnych fal.

Wyświetlacz

Z pewnością wyświetlacz to niezwykle przydatny element budowy niejednej lokówki. Dzięki niemu możemy szybko odczytać tryb pracy czy sprawdzić aktualną temperaturę urządzenia.

7 Budowa 

Nie bez znaczenie będzie dla nas fakt, iż kupowana lokówka to solidnie wykonane urządzenie. Wysoka jakość materiałów oraz samo wykonanie zapewnią długie i bezproblemowe funkcjonowanie. Nasza przyszła lokówka powinna być przede wszystkim ergonomiczna. Musi dobrze leżeć w dłoni, a jej rączka powinna być pokryta specjalną warstwą materiału antypoślizgowego. Wszystkie elementy, które będą mieć kontakt z dłońmi, nie powinny ulegać nagrzewaniu. Na wygodę z pewnością będzie mieć wpływ obrotowy kabel, który nie będzie plątał się nam w czasie pracy. Ceniony jest również specjalny uchwyt, dzięki któremu możemy lokówkę zawiesić na haczyku w łazience.

8 Polecani producenci

Lokówki są dosyć często spotykanymi urządzeniami na rynku, w związku z czym możemy zetknąć się z całkiem sporym wyborem modeli. Spotkamy się zarówno z markowymi egzemplarzami, jak i również takimi, o których za bardzo nie mamy pojęcia. Naszym zdaniem warto oczywiście postawić na lokówkę od znanej marki. Do takich zaliczymy między innymi: BaByliss, Braun, Rowenta, Efalock, Ermila, Diva, Ariete, Remington, Valera, Wahl, Wella czy Philips.

Podsumowanie

Lokówki to z pewnością urządzenia, które przydadzą się niejednej kobiecie. Za pomocą takiego prostego i małego AGD można wykonać zabiegi stylizacji i modelowania, dzięki czemu dbanie o fryzurę będzie prawdziwą przyjemnością.  

RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.