Kiedy warto stosować nawilżacz powietrza?
Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwracać uwagę, jest sama konieczność korzystania z takiego urządzenia. Kiedy będzie ono dla nas przydatne? W sezonie grzewczym lub podczas upalnych letnich dni suche powietrze może mieć negatywny dla nas wpływ. Przeprowadzone badania wykazały, że wiele osób stale przebywających w suchym powietrzu, skarży się na problemy z oddychaniem, zaburzenia pamięci i koncentracji. Możemy jednocześnie mieć kłopoty ze snem, a także zauważymy zmiany skórne, wyglądu włosów. W niektórych przypadkach wysuszone powietrze będzie sprzyjało infekcjom, rozwoju bakterii, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza dzieci. Jeśli zaczynamy odczuwać któreś z wymienionych objawów, to znak, iż należy postawić na nawilżacz powietrza.
Jaki jest optymalny poziom nawilżenia powietrza?
Z dostępnych informacji wynika, że minimalna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna przekraczać 30 procent. Jeśli znajduje się poniżej tej wartości, powietrze staje się niekorzystne dla naszego zdrowia i wyglądu. Przy dosyć intensywnym ogrzewaniu, braku wietrzenia pomieszczeń, może się zdarzyć, że wartość ta ledwo będzie przekraczać 20 procent. Jeśli chcemy u siebie czuć się jak najbardziej komfortowo, powinniśmy dążyć do poziomu w granicach 50 procent. Oczywistym jest, że nie powinniśmy przesadzać w drugą stronę, gdyż zbyt wilgotne powietrze może stwarzać idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, jak i również mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Pytanie, jak sprawdzić wilgotność powietrza w pomieszczeniu? Najlepiej będzie w tym wypadku zaopatrzyć się w higrometr. Jest to urządzenie, które sprawdza poziom wilgotności. Nie powinien to być dla nas zbyt duży wydatek. Ewentualnie możemy wezwać do siebie fachowca, który odpowiednią aparaturą zmierzy dla nas poziom wilgotności powietrza.
Na co zwrócić uwagę kupując nawilżacz powietrza?
Z nawilżaczami powietrza mamy poniekąd taką samą sytuację, jak z innymi urządzeniami elektronicznymi. W ofercie wielu producentów zetkniemy się zarówno z małymi i prostymi egzemplarzami, jak i całkiem dużymi i zaawansowanymi modelami. Konkretny produkt winniśmy wybierać przede wszystkim ze względu na swe potrzeby. Liczy się zwłaszcza wielkość pomieszczeń, nasze potrzeby, standardowy poziom wilgotności powietrza. Również i sam budżet będzie miał dla nas znaczenie. Bez trudu znajdziemy proste wersje za kilkadziesiąt złotych, jak i profesjonalne nawilżacze, które kosztują kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Pomyślmy najpierw o swych potrzebach, ustalmy budżet i sprawdźmy, jakie podstawowe i zaawansowane funkcje oferują nam konkretni producenci.
- Rodzaje nawilżaczy powietrza: tradycyjne, parowe, ultradźwiękowe, ewaporacyjne.
- Wydajność
- Moc
- Wielkość zbiornika na wodę
- Filtry montowane w nawilżaczach
- Funkcje ułatwiające regulację nawilżenia
- Dodatkowe funkcje
- Jaki nawilżacz powietrza do pokoju dziecka?
- Nawilżacz powietrza a oczyszczacz
- Polecani producenci nawilżaczy powietrza
1 Rodzaje nawilżaczy powietrza
Na rynku zetkniemy się nie tylko z wieloma modelami różniącymi się wyglądem, rozmiarami czy funkcjami. Urządzenia te podzielimy w szczególności na tradycyjne, parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne.
Nawilżacze tradycyjne
Tradycyjne nawilżacze to najtańsze i najprostsze produkty, które znajdziemy na rynku. Są to na ogół ceramiczne, metalowe lub plastikowe pojemniki, które zawiesza się na grzejniku. Pod wpływem ciepła zawarta w nich woda zaczyna parować, nawilżając pomieszczenie. Są przez wiele osób cenione ze względu na bardzo niską i atrakcyjną cenę, jak i praktycznie zerowe koszty użytkowania. Nie musimy podłączać ich do prądu, korzystać z baterii, akumulatorów. Naszym jedynym kosztem będzie zużywana woda. Niestety za prostotą kryją się poważne ich wady. To mało wydajne nawilżacze, których efekty pracy będą odczuwalne jedynie w małych pomieszczeniach.
Nawilżacze parowe
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja z urządzeniami parowymi. Mamy tutaj do czynienia z produktami elektrycznymi. W zależności od modelu mogą to być wersje zasilane bezpośrednio z gniazda lub też posiadające dodatkowo akumulatory, miejsce na baterie. Nawilżacze parowe są na ogół małymi produktami, które zawierają w sobie pojemnik na wodę oraz grzałkę do jej podgrzewania. Zimne powietrze po zmieszaniu z parą wodną tworzy delikatną i praktycznie niezauważalną mgiełkę. Sporą zaletą tych urządzeń jest fakt, iż wysoka temperatura niszczy bakterie zawarte w wodzie, a przy tym sama mgiełka może delikatnie podnosić temperaturę w pomieszczeniu. Z pewnością jest to pomocne w sezonie grzewczym, jednak latem dla niektórych może być uciążliwe. Nie można zapominać, że nawilżacze parowe mogą być wykorzystywane do inhalacji czy nawet aromaterapii. Ich największą wadą jest niestety spory pobór energii elektrycznej.
Nawilżacze ultradźwiękowe
O wiele bardziej zaawansowane są nawilżacze ultradźwiękowe. Tego typu modele zbudowane są na ogół z membrany ultradźwiękowej oraz wentylatora. W egzemplarzach z wyższej półki znajdować się mogą także grzałki czy filtry oczyszczające. W takim typie nawilżacza woda zostaje rozbijana na małe cząsteczki przy pomocy ultradźwięków, w wyniku czego powstała mgiełka emitowana jest w powietrze. Jest to urządzenie, którego pracę możemy kontrolować. Zaopatrzony jest w odpowiednie sterowniki do ustawienia najważniejszych parametrów, jak i również posiada wbudowany higrometr do stałego monitorowania powietrza w pomieszczeniu. W większości modeli możemy wybrać między emitowaniem chłodnej a ciepłej mgiełki wodnej. Ogromną zaletą jest cicha praca, wydajność, o wiele niższy pobór energii niż w parowych odpowiednikach. Wadą może być konieczność wymieniania filtrów w tańszych egzemplarzach, ich czyszczenia. Niektóre wersje mogą być uciążliwe dla wybranych zwierząt domowych.
Nawilżacze ewaporacyjne
Ostatnim typem są nawilżacze ewaporacyjne. Działają one podobnie jak parowe urządzenia. Różnica polega jednak na samym tworzeniu pary wodnej. W tym wypadku pozbawione są one grzałki. W jej miejscu znajdują się maty ewaporacyjne. Wentylator zasysa do wnętrza urządzenia suche powietrze, które następnie kierowane jest na matę, gdzie ulega nawilżeniu. W dalszym etapie powietrze o zwiększonej wilgotności jest emitowane w postaci niewidzialnej pary wodnej. Podobnie jak modele ultradźwiękowe, także i te zużywają mało energii. Ich wadą jest jednak niższa wydajność, zwłaszcza wraz z ubywaniem wody w pojemniku, jak i również generowane odgłosy szumienia. Nawilżacze ewaporacyjne mogą być przez nas wykorzystywane do aromaterapii.
Poznaliśmy wszystkie 4 typy nawilżaczy. Na który powinniśmy się zatem zdecydować? Jeśli zależy nam na tanim zakupie, a przy tym nie będziemy tak często korzystać z nawilżacza, najlepszym pomysłem będzie wersja parowa. Urządzenia ewaporacyjne postawilibyśmy na drugim stopniu podium. Dadzą nam lepsze efekty niż parowe, a przy tym zużyją znacznie mniej energii. Zwycięzcą jednak są wersje ultradźwiękowe. To z ich pomocą możemy kontrolować poziom nawilżenia, wybrać konkretne parametry. Choć ich koszt jest wyższy, to jednak powinny być warte swej ceny. Wersje tradycyjne z kolei polecamy najbardziej oszczędnym, jak i tym osobom, którym aż tak bardzo nie zależy na podniesieniu poziomu wilgotności w pomieszczeniu.
2 Wydajność nawilżacza powietrza
Dla wielu osób z pewnością jednym z priorytetów podczas zakupu będzie wydajność urządzenia. Chodzi nie tylko o efektywność w tworzeniu pary wodnej, lecz także i maksymalną powierzchnię pomieszczenia. Będzie to istotne w przypadku, kiedy jesteśmy właścicielami mieszkania lub domu z kilkoma pomieszczeniami, a przy tym planujemy zakup tylko jednego urządzenia. Mały nawilżacz sprawdzi się wtedy w sypialni, pokoju dziecięcym, jednak jego efektywność w salonie może być niska lub znikoma.
W przypadku wydajności mówi się o dwóch istotnych parametrach: powierzchni nawilżania oraz wydajności parowania. Ta pierwsza podawana jest w m² lub m³. Dzięki niej poznamy mniej więcej wielkość pomieszczenia, jaką jest w stanie nawilżyć dany model. Tanie i proste urządzenia mogą być adekwatne dla miejsc o powierzchni kilkunastu m². Z innymi z kolei bez trudu nawilżymy powietrze w całym domu lub mieszkaniu. Wydajność parowania z kolei podawana jest w mililitrach na godzinę (ml/h) lub litrach (l) na dobę. Dzięki niej poznamy konkretną ilość wytwarzanej pary w danym czasie. Przyjmuje się, że nawilżenie pomieszczenia 40 m² wymaga wydajności około 5-6 litrów na dobę. Im większa przestrzeń, tym oczywiście większe zapotrzebowanie. W przypadku urządzeń ultradźwiękowych możemy sterować wydajnością na godzinę lub dobę.
Warto zatem decydować się na urządzenia, których wydajność pracy będzie wyższa niż nasze aktualne zapotrzebowanie. W razie niekorzystnych zmian wilgotności ich efektywność pracy może zostać przez nas zwiększona i lepiej wykorzystana.
3 Moc nawilżacza powietrza
Równie istotna będzie dla nas moc nawilżacza. Poniekąd o niej wspomnieliśmy przy opisie poszczególnych rodzajów nawilżaczy. Pobór mocy powie nam o tym, jak wiele energii potrzebować będzie konkretny egzemplarz do wytworzenia pary wodnej. Do modeli o największej mocy zaliczymy wersje parowe. Takie urządzenia w zależności od wydajności i wielkości posiadają moc od około 300 do przeszło 2000 W. O wiele mniej energii zużywają nawilżacze ultradźwiękowe. Ich moc uzależniona jest od tego, czy generują tylko zimną czy też ciepłą mgiełkę. W przypadku tej pierwszej może to być zaledwie 25-50 W. Cieplejsza mgiełka wymagać będzie mocy 120-140 W, choć oczywiście są i urządzenia o większym poborze energii. Najmniej energii potrzebują nawilżacze ewaporacyjne. Moc takich urządzeń to zazwyczaj 20-50 W.
Jakie zatem wybrać urządzenie pod względem mocy? W przypadku nawilżaczy parowych wyższa moc oznacza lepszą wydajność urządzenia, lecz także znacznie wyższe koszty za energię. Kiedy zastanawiamy się nad wyborem wersji ultradźwiękowych lub ewaporacyjnych, różnice między nimi nie są już tak istotne.
4 Wielkość zbiornika na wodę
Wielkość pojemnika na wodę w głównej mierze rzutować będzie na pracę urządzenia. Oczywiście im większe i bardziej wydajne nawilżacze, tym posiadają większe pojemniki. Nie jest to jednak regułą. Jeśli chcemy zadbać o swój komfort, koniecznie porównajmy wielkość pojemnika z wydajnością nawilżacza. Zdarzają się egzemplarze, w których konieczne będzie nawet kilkukrotne uzupełnianie wody w pojemniku. Inne z kolei mogą bez trudu pracować całą dobę bez potrzeby dolewki.
Wybierajmy w związku z tym takie egzemplarze, które będą odpowiadały naszym preferencjom. Może się zdarzyć, że konieczność uzupełniania wody nie będzie uciążliwa, a przy tym możemy zaoszczędzić trochę na zakupie urządzenia.
5 Filtry montowane w nawilżaczach
Generowana przez nawilżacze mgiełka wodna może być siedliskiem różnych bakterii. Dlatego też coraz częściej producenci decydują się na montaż w nawilżaczach odpowiednich filtrów. Jeśli w takim urządzeniu znajdzie się odpowiedni filtr, to zyskamy jednocześnie prosty oczyszczacz powietrza. W zależności od producenta może to być filtr HEPA, węglowy, ceramiczny czy dyszowy. Najbardziej ceniony jest ten pierwszy, który oczyszcza powietrze z bakterii, alergenów, kurzu jak i cząsteczek smogu. Przyda się zwłaszcza mieszkańcom dużych miast, albowiem zajmuje się redukcją pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5. Filtr węglowy z kolei pozbywa się brzydkich zapachów i lotnych związków organicznych. Filtr ceramiczny będzie wpływał na jakość wody, co w rezultacie zredukuje konieczność częstego czyszczenia nawilżacza. Z pomocą filtra dyszowego możemy polepszyć efektywność rozprowadzenia pary.
Filtry to przede wszystkim domena modeli ewaporacyjnych i ultradźwiękowych. Jeśli będą one dla nas istotne, upewnijmy się przed zakupem, jak wygląda sprawa z ich wymianą i dokupywaniem. Te elementy dodatkowe muszą być bowiem wymieniane co pewien czas, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Sprawdźmy również, jak wygląda sprawa z tańszymi zamiennikami, albowiem często oryginalne produkty mogą nas sporo kosztować.
6 Funkcje ułatwiające regulację nawilżenia
Już kilkukrotnie wspominaliśmy o tym, jak wygodna i pomocna jest opcja regulacji nawilżenia. Dzięki niej lepiej dopasujemy pracę urządzenia jak i zadbamy o idealną atmosferę w pomieszczeniu. Dużym powodzeniem cieszy się opcja wbudowanego higrometru. Będzie on przez cały czas pracy mierzył poziom wilgotności w pomieszczeniu. Kiedy tylko powietrze osiągnie idealny poziom nawilżenia, urządzenie zostanie wyłączone. W ten oto sposób możemy zaoszczędzić na pracy nawilżacza.
W prostych jak i zaawansowanych modelach możemy znaleźć również odpowiednie programy nawilżania, funkcję ustawienia intensywności mgiełki, obrotową dyszę pary wodnej, wskaźniki napełnienia zbiornika, lampki kontrolne, wyświetlacze, opcję timer, piloty zdalnego sterowania. Z ich pomocą możemy regulować pracę urządzenia wedle własnych preferencji.
7 Dodatkowe funkcje
Być może dla wielu osób istotne będą funkcje dodatkowe, dzięki którym nawilżacz będzie bardziej uniwersalnym urządzeniem. Oto najpopularniejsze z nich.
Jonizacja
Dzięki opcji wytwarzania anionów, neutralizowane są w powietrzu jony dodatnie. To właśnie one odpowiadają za niedotlenienie organizmu, astmę, choroby zatok, migrenę, reumatyzm i wiele innych chorób.
Oczyszczanie
Powietrze wewnątrz domu, mieszkania czy miejsca pracy może być pełne zarazków, bakterii, pleśni i grzybów, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nawilżacze zaopatrzone w filtry oczyszczające redukują w powietrzu nadmiar kurzu, pyłków i bakterii.
Osuszanie
Funkcja wręcz odwrotna do podstawowej pracy nawilżaczy. Jak już wspomnieliśmy, nadmierna wilgotność również może powodować kłopoty zdrowotne, jak i powstawanie pleśni i grzybów. Przykładowy nawilżacz z osuszaczem może pozbyć się nadmiaru wody w powietrzu, dzięki czemu zyskamy idealne warunki. Przyda się zwłaszcza wiosną czy jesienią.
Inhalacja
Ten prosty i popularny zabieg leczniczy pomocny jest dla osób z chorobami układu oddechowego. Z jego pomocą można redukować objawy choćby astmy. Inhalacja będzie dostępna w urządzeniach generujących ciepłą parę wodną.
Aromaterapia
Ta znana od tysiącleci terapia z udziałem naturalnych olejków zapachowych wciąż cieszy się dużym powodzeniem. W niektórych nawilżaczach można bez obaw stosować olejki i inne środki, dzięki którym mgiełka wodna będzie także wpływać na nasze zmysły czy ciało.
Nie są to oczywiście niezbędne funkcje, choć z drugiej strony posiadanie którejkolwiek z nich znacząco zwiększy możliwości urządzenia.
8 Jaki nawilżacz powietrza do pokoju dziecka
Do tej pory zajęliśmy się nawilżaczami powietrza z myślą o wszystkich domownikach. Nie da się jednak ukryć, że w szczególnych przypadkach konieczny będzie zakup odpowiedniego urządzenia z myślą o najmłodszych. Dzieci są jeszcze bardziej narażone na działanie suchego powietrza, pełnego bakterii i wirusów. Dobrze zatem poszukać bardziej wydajnego i zaawansowanego egzemplarza, który będzie rekomendowany dla alergików. Powinien posiadać funkcję oczyszczania powietrza, zwłaszcza z alergenów, wbudowany higrostat, funkcję podgrzewania wody, filtry HEPA, wbudowany jonizator powietrza.
9 Nawilżacz powietrza a oczyszczacz
W naszym artykule skupiamy się przede wszystkim na nawilżaniu suchego powietrza. Nie można jednak zapominać (o czym już wspomnieliśmy kilkukrotnie), że równie istotne jest oczyszczanie powietrza. Jest ono obecnie pełne wielu bakterii, wirusów, pyłów zawieszonych, alergenów. Oczyszczacz jako osobne urządzenie jest niezwykle pomocny i wydajny w tworzeniu idealnych warunków dla osób o osłabionej odporności. Jeśli posiadamy w domu osoby ciężko chore, oczyszczacz jest urządzeniem niezbędnym. W innym wypadku warto zastanowić się nad nawilżaczem z funkcją oczyszczania. Możemy dopłacić nieco w stosunku do standardowego egzemplarza, jednak zyskamy dzięki temu urządzenie 2w1, które jeszcze lepiej zadba o nasze zdrowie i samopoczucie.
10 Polecani producenci nawilżaczy powietrza
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na takie urządzenia, coraz więcej producentów zaczyna je mieć w swojej ofercie. Dostępne są między innymi w katalogu firm z branży RTV i AGD, czyli Phillips, Eldom czy Zelmer. Istnieją jednak marki, które od lat specjalizują się w tworzeniu nawilżaczy. Mowa tu o firmach: HB, Venta, Triada, Bionaire, CP Polska, Plaston Group, PurLine, Webber, Beurer. Ich modele powinniśmy sprawdzić w pierwszej kolejności.
Podsumowanie
Nawilżacze powietrza to bez wątpienia urządzenia, które będą niezbędne w wielu polskich domach i mieszkaniach. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak jakość powietrza może mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Przy częstych doniesieniach o panującym smogu, przekroczonych normach różnych związków, nawilżacze okazują się jeszcze bardziej potrzebne. W trosce o siebie i swych bliskich warto wybrać nie tylko odpowiedni typ urządzenia, lecz również i taki, który poprawi ogólną jakość powietrza. Dlatego też polecamy zakup egzemplarzy zaopatrzonych w filtry oczyszczające.