Jakiego robota odkurzającego kupić?

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych urządzeń. Z pewnością coraz większym powodzeniem cieszą się roboty odkurzające. Takie małe sprzęty są w stanie automatycznie zadbać o czystość podłóg. Z ich pomocą możemy zapominać o częstym zamiataniu czy odkurzaniu. Są one niewątpliwie oznaką czasów, gdy coraz więcej urządzeń elektronicznych będzie nas wyręczać z prac domowych. Co jednak warto wiedzieć o robotach odkurzających?

Robot odkurzający Roomba
Robot odkurzający Roomba. Źródło: irobot.pl

Jak działa robot odkurzający?

Robot odkurzający to inteligentne urządzenie, które wyposażone jest w czujniki, sensory i kamery. Przy okazji posiada kompaktowe wymiary, dzięki czemu bez trudu jest w stanie dojechać w różne zakamarki domu czy mieszkania. Większość dostępnych modeli zaopatrzonych jest w specjalną rurkę obrotową, na której powierzchni znajduje się wiele włosowatych wypustek. Z łatwością taki mechanizm obrotowy jest w stanie zbierać brud i transportować go do głównego zbiornika. Urządzenie porusza się i poszukuje brudu za pomocą kamer i czujników. Dzięki temu robot w teorii dba cały czas o czystość pomieszczeń, skutecznie omijając przeszkody na swej drodze. Po skończonej pracy powraca do stacji dokującej, gdzie następuje naładowanie baterii.

Od czego zależy skuteczność pracy robota odkurzającego?

Istnieje całkiem wiele czynników, które wpływają na skuteczność pracy robota. Jest to przede wszystkim uzależnione od jakości kamer, czujników, oprogramowania. Im producent postawił na dokładniejsze i bardziej zaawansowane podzespoły, tym robot powinien być efektywniejszy w swej pracy. Nie bez znaczenia będą także rozmiary samego urządzenia, system nawigacji, pojemność akumulatora, zastosowany układ czyszczący.

Na co zwrócić uwagę kupując robota odkurzającego?

Przed zakupem robota odkurzającego, winniśmy w szczególności zwrócić uwagę na kilka
czynników, o których wspomnieliśmy już w poprzednim punkcie. Mowa tu o oprogramowaniu, czujnikach, rozmiarach urządzenia. Z pewnością musimy sprawdzić, jaką mocą operuje dany odkurzacz, jak duży posiada zbiornik na zanieczyszczenia czy też dowiedzmy się o jego systemie nawigacji. W szczególności dobierajmy urządzenie pod miejsce, w którym ma ono pracować.

 1. Systemy czujników
 2. Układ czyszczący
 3. Pojemność zbiornika na zabrudzenia
 4. Systemy nawigacji
 5. Moc i czas pracy
 6. Pojemność akumulatora
 7. Sposoby ładowania
 8. Zdolność pokonywania progów i nierówności
 9. Sterowanie i intuicja obsługi
 10. Programowanie pracy
 11. Poziom hałasu
 12. Wymiary i kształt
 13. Dodatkowe wyposażenie
 14. Polecani producenci

 

1 Systemy czujników

Niezwykle istotny w czasie pracy robota odkurzającego będzie zamontowany system czujników. Możemy rozróżnić kilka rodzajów takich czynników i najlepszym dla nas rozwiązaniem będzie, jeśli konkretny model zaopatrzony będzie w każdy z nich.

Czujniki zbliżeniowe

Pierwszym typem są czujniki zbliżeniowe. Dzięki nim każdy robot zorientuje się, że na jego trasie lub w pobliżu znajdują się wybrane przedmioty, obiekty. Wbudowane czujniki zbliżeniowe sprawią, że robot zatrzyma się i zmieni trasę, zanim najedzie na konkretną przeszkodę. To o tyle pomocne rozwiązanie, iż urządzenie nie będzie obijać się o ściany, meble czy inne elementy wyposażenia pomieszczeń.

Czujniki uskoku terenu

To kolejny czujnik, dzięki któremu można zadbać o ochronę samego urządzenia, wyposażenia domu. Jeśli w naszym domu znajdować się będą schody lub inne elementy wpływające na zmianę wysokości, to robot automatycznie zatrzyma się przed takimi spadkami terenu. Brak tego czujnika sprawić może, że robot wyląduje mniej lub bardziej uszkodzony piętro niżej.

Czujniki kurzu

Bardzo dobrej jakości czujnik kurzu może mieć istotny wpływ na dokładność wykonywanej pracy. Zadaniem czujnika jest wskazanie robotowi miejsc szczególnie zabrudzonych. W takiej sytuacji robot w wybranym miejscu może zatrzymać się na dłużej, przez co jego sprzątanie będzie bardziej efektywne.

Jak widać, każdy z tych trzech czujników wpływa nie tylko na efektywność pracy robota odkurzającego, lecz także jego ochronę czy naszych mebli, elementów wyposażenia pomieszczeń. Warto zatem stawiać na modele posiadające wszystkie czujniki.

2 Układ czyszczący

Niewątpliwie o skuteczności danego urządzenia decydować będzie jego układ czyszczący. Składa się on z kilku ważnych elementów. Zazwyczaj pierwszym z nich są szczotki czyszczące. W zależności od modelu może to być jedna, dwie lub więcej szczotek. Ich zadaniem jest zbieranie brudu z trudno dostępnych miejsc. W przedniej lub środkowej części urządzenia umieszczona jest główna, szybko obracającą się szczotka, która zasysa zabrudzenia do pojemnika. Ten zaś może mieć pojemność od 0,3 do nawet 2 litrów. Oczywiście im większy tym lepiej dla nas, albowiem rzadziej będziemy musieli go opróżniać. Modele z wyższej półki często posiadają filtry HEPA, przez co będą świetnym rozwiązaniem dla alergików. Warto zwracać uwagę na układ czyszczący, gdy w domu mamy do czynienia z kotem lub psem. Usuwanie sierści z podłogi może być dla prostych modeli problematyczne.

3 Pojemność pojemnika na zabrudzenia

Jak już wspomnieliśmy, pojemność zbiornika na zabrudzenia będzie miała wpływ na czas pracy oraz częstotliwość jego opróżniania. Przyjmuje się, że do większych mieszkań czy domów nie powinno się wybierać robotów z pojemnikami poniżej 0,5 litra. Bardziej optymalnym rozwiązaniem są egzemplarze w przedziale 0,5 – 1.0. Rekordziści w tym zakresie mogą się pochwalić zbiornikami o pojemności nawet 2 litrów, co jednak będzie miało wpływ na masę i wielkość samego urządzenia.

4 Systemy nawigacji

Zasada działania takich robotów odkurzających polega na tym, iż poruszają się i prowadzą czynności czyszczące według zebranych informacji z otoczenia. To właśnie dane z kamery czy czujników sprawiają, że oprogramowanie, konkretny algorytm dokonuje przeliczenia, zaprogramowania pracy. Będzie to miało wpływ na tor jazdy, obszar pracy robota. Procesor jest poniekąd mózgiem sterującym urządzeniem. Wyróżniamy dwa tryby nawigacji: chaotyczną oraz uporządkowaną.

Chaotyczna

W tym wypadku robot odkurzający nie posiada z góry zaplanowanej trasy. Za pomocą wbudowanych czujników przemierza całe pomieszczenie w celu przeprowadzenia czyszczenia. Jeśli napotka na przeszkodę, jego trasa zostaje zmieniona. Choć brak tutaj uporządkowanego trybu pracy, to jednak robot może kilkukrotnie przemierzyć ten sam obszar, co ma wpływ na zwiększoną skuteczność odkurzania. Wadą jest oczywiście dłuższy czas pracy.

Uporządkowana

Uporządkowana nawigacja z kolei polega na tym, iż dzięki zebranym danym z czujników i kamer, robot pokonuje wyznaczoną trasę, zazwyczaj w linii prostej. Jeśli napotka na przeszkodę, automatycznie korygowane jest połączenie. W takim trybie praca urządzenia będzie o wiele krótsza, jednak może wpłynąć na skuteczność odkurzania.

5 Moc i czas pracy

Moc i czas pracy robota decyduje o tym, jak szybko i z jaką siłą będzie on wykonywał swą pracę na powierzchni podłogi czy dywanów. Bardzo istotna będzie tutaj zwłaszcza siła ssania. Moc silnika jak w wielu innych urządzeniach elektronicznych wyrażona jest w watach. Przyjmuje się, że urządzenia o mocy silnika poniżej 30 W nie dadzą nam zbytnio efektów, na które liczymy, zwłaszcza w przypadku sierści, większej ilości zabrudzeń. Dlatego warto wybierać modele, które mają przynajmniej moc 35 W. Czas pracy urządzenia uzależniony będzie od mocy silnika, pojemności akumulatora czy też wielkości pomieszczenia.

6 Pojemność akumulatora

Niewątpliwie kolejnym istotnym elementem wyposażenia robota odkurzającego jest pojemność jego akumulatora. Zamontowana bateria musi mieć możliwie dużą pojemność, aczkolwiek parametr ten może być dla niektórych mylący. Bardziej istotny będzie dla nas czas pracy na jednym ładowaniu. Może się tak zdarzyć, że egzemplarz o pojemnym akumulatorze o wiele szybciej przestanie działać lub wróci do stacji dokującej niż „słabsze” urządzenie. Przyjmuje się, że optymalny czas działania na jednej baterii wynosić powinien przynajmniej jedną godzinę, aczkolwiek bardziej sugerowane są te zbliżone lub przekraczające 2 godziny. W ten oto sposób urządzenie rzadziej będzie musiało być ładowane, a nie zapominajmy, że z czasem akumulator traci swe właściwości, przez co nasz robot będzie mniej efektywny. Sprawdźmy przy okazji, ile wynosi czas ładowania akumulatora.

7 Sposoby ładowania (stacja dokująca czy ładowarka)

Producenci oferują nam jeden z dwóch sposobów ładowania. Mowa tutaj o stacjach dokujących oraz ładowarkach. Ponieważ mówimy tutaj o urządzeniach automatycznych, robotach, dlatego tradycyjny sposób ładowania za pomocą kabla stosowany jest tylko w najtańszych modelach. Z założenia mają to być urządzenia automatyczne, dlatego ich ręczne ładowanie wymagać będzie od nas kontrolowania poziomu naładowania baterii. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są stacje dokujące. Gdy robot wykryje niski stan poziomu baterii, automatycznie powróci do stacji, a my w ogóle nie będziemy musieli martwić się o potrzebę jego naładowania.

8 Zdolność pokonywania progów i nierówności

Robot odkurzający Roomba
Robot Roomba pokonujący nierówności. Źródło: irobot.pl

Jest to niezwykle istotna sprawa dla właścicieli mieszkań czy domów, gdzie istnieją nierówności podłogi, progi. Najprostsze urządzenia mogą pokonywać jedynie płaskie powierzchnie, dlatego też nie radzą sobie zbytnio z małym podjazdem czy też wjechaniem na dywan. Zazwyczaj w specyfikacji od producenta dowiemy się, jak wygląda sytuacja ze zdolnościami do pokonywania progów i nierówności.

9 Sterowanie i intuicja obsługi

Zadaniem robota odkurzającego jest automatyczne czyszczenie pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że nie możemy samodzielnie nim sterować. Wiele modeli posiada dedykowane piloty zdalnego sterowania lub moduły, dzięki którym można nimi kierować z poziomu smartfonu. Za pomocą takich elementów sterowania możemy wyznaczyć obszar sprzątania, wydać polecenie powrotu do bazy, zmienić ścieżkę odkurzania, jak i zatrzymać robota w miejscu. Zazwyczaj nawet najprostsze modele odznaczają się intuicyjna obsługą, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemów z przystosowaniem ich do pracy.

10 Programowanie pracy

Bardzo dużym udogodnieniem dla właścicieli robotów odkurzających jest możliwość programowania pracy. Nie każdy bowiem lubi, kiedy robot krząta się pod nogami w czasie gotowania czy też hałasuje w środku nocy. Dzięki możliwości programowania pracy możemy ustawić czas pracy urządzenia na czas, gdy jesteśmy w pracy, wychodzimy na zakupy. To niezwykle przydatna opcja także dla rodziców z małymi dziećmi.

11 Poziom hałasu

Roboty odkurzające zdecydowanie generują mniej hałasu niż tradycyjne odkurzacze. Niemniej jednak większość z nich wytwarza podczas pracy przynajmniej 60-65 db. W ten oto sposób musimy sobie zdawać sprawę, iż nie należą do cichych urządzeń. Egzemplarze o większej mocy silnika generują hałas nawet powyżej 80 db, co dla wielu osób może być uciążliwe. W takim momencie niezwykle przydatne okazuje się wspomniane wyżej programowanie pracy, kiedy robot będzie odkurzał w czasie naszej nieobecności. Na całe szczęście coraz częściej producenci stawiają na cichsze urządzenia, których poziom hałasu nie przekracza 50 db.

12 Wymiary i kształt

Praktycznie każdy robot odkurzający, z którym zetkniemy się na rynku posiada budowę okrągłą lub półokrągłą. Ma to bardzo istotny wpływ na możliwość dotarcia do trudniej dostępnych zakamarków, rogów mieszkania. Wielkością obwodu, średnicy przypominają nieco większy talerz obiadowy, choć oczywiście zdarzają się znacznie większe modele. Producenci starają się stawiać na urządzenia o wysokości niższej niż 10 cm, dzięki czemu są one w stanie wjechać pod wiele mebli i elementów wyposażenia.

13 Dodatkowe wyposażenie

W coraz większej ilości modeli zetkniemy się z dodatkowym wyposażeniem, które wpływa na funkcjonalność urządzenia.

Kamera

Kamera to znakomity dodatek, który wspomaga pracę czujników. Dzięki przetworzonemu z niej obrazowi, robot jest w stanie o wiele lepiej dostosować swą pracę, omijać przeszkody. W najbardziej zaawansowanych egzemplarzach kamery służą do mapowania pomieszczenia, przez co tworzone są różne trasy dla robotów.

Funkcja wirtualnej ściany

Jest to opcja, która wyznacza strefę ochronną i prowadzi robota wokół miejsca, w którym nie powinien się znajdować. W ten oto sposób robot może omijać wybrane pomieszczenie czy też obszar, na którym to znajdują się miski z jedzeniem i wodą dla psa czy kota.

Latarnie

Robot wyznacza sobie system kilku wirtualnych latarni, które będą go prowadzić z pomieszczenia do pomieszczenia, a następnie w drogę powrotną do stacji dokującej.

Wskaźnik napełnienia pojemnika

Bardzo przydatna funkcja, dzięki której zostaniemy poinformowani sygnalizacją dźwiękową, świetlną lub powiadomieni na smartfona o zapełnionym pojemniku na zanieczyszczenia.

Nasadka polerująco-czyszcząca

Jest to bardzo ciekawy element dodatkowego wyposażenia, za pomocą którego możemy wypolerować podłogi. Eliminuje przez to konieczność korzystania z mopa.

14 Polecani producenci robotów odkurzających

Rozwój branży robotów odkurzających sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń. Część z nich pochodzi od nieznanych firm, a część od uznanych na rynku producentów. Naszym zdaniem najlepiej będzie postawić na roboty marki: Philips, Samsung, Neato, iRobot, Sencor, LG, Xiaomi, iLife. Oferują one sprawdzone modele z różnych półek cenowych, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś idealnego dla siebie.

Podsumowanie

Bez wątpienia roboty odkurzające wprowadziły nową rewolucję na rynku. Dziś w wielu domach w ogóle zapomina się o ręcznym odkurzaniu czy zamiataniu podłóg. To spore udogodnienie dla osób starszych, właścicieli psów i kotów. Co niezwykle istotne, nie jest konieczne przeznaczenie aż tak dużego budżetu na robot sprzątający, albowiem bez trudu znajdziemy modele kosztujące między kilkaset a kilka tysięcy złotych. Tylko od naszego budżetu czy indywidualnych preferencji zależy czy postawimy na model z wyższej czy niższej półki cenowej.