Jaki okap kuchenny kupić?

Dla wielu osób sporym problemem domowym są wszelkiego rodzaju efekty uboczne związane z gotowaniem czy smażeniem. Nie mowa tu o zmywaniu garnków i brudnych naczyń, lecz powstających oparach, mniej lub bardziej przyjemnych zapachach, które roznoszą się po całym domu czy mieszkaniu. Sporym problemem jest para wodna, która powoduje, że podczas gotowania nasze okna zaczynają parować. Rozwiązaniem ku temu jest otwarcie okien, lecz w środku zimy bywa to dosyć nieprzyjemne. Nie można przy tym zapominać o tłuszczu, którego drobiny mogą się osadzać na meblach. Specjalnie w związku z tym powstały okapy kuchenne, które pozwalają zredukować opisane problemy. Co warto o nich wiedzieć?

Okap kominowy
Okap Siemens. Źródło: siemens-home.bsh-group.com

Na co zwrócić uwagę kupując okap kuchenny?

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem okapu kuchennego, to przede wszystkim musimy sprawdzić nasze możliwości pod względem dostępu do szybu wentylacyjnego jak i sposobu montażu. Niestety w większości przypadków niemożliwym jest wybranie dowolnego okapu. Trzeba ten zakup dokładnie zaplanować pod względem miejsca instalacji, wymiarów. W dalszej części przedstawimy najważniejsze czynniki związane z okapami.

 1. Rodzaje okapów ze względu na dostęp do szybu wentylacyjnego
 2. Rodzaje okapów ze względu na sposób montażu
 3. Wydajność maksymalna okapu a wielkość pomieszczenia
 4. Rodzaje filtrów wykorzystanych w okapie
 5. Jaki powinien być rozmiar okapu?
 6. Średnica wylotu powietrza
 7. Cichy okap kuchenny: ile decybeli?
 8. Sposób sterowania okapem
 9. Liczba biegów pracy okapu
 10. Dodatkowe funkcje okapu
 11. Polecani producenci

 

1 Rodzaje okapów ze względu na dostęp do szybu wentylacyjnego

Okapy kuchenne możemy podzielić między innymi ze względu na dostęp do szybu wentylacyjnego. Będzie to miało wpływ na ułożenie samego urządzenia. Rozróżniamy w tym zakresie wyciągi i pochłaniacze.

Wyciąg

Stanowi on proste urządzenie pracujące w trybie otwartym, które wyprowadza zanieczyszczone powietrze na zewnątrz. W ten oto sposób para wodna, wszelkie aromaty, brud i tłuszcz zostają wyprowadzone na zewnątrz budynku. Sporym atutem jest także fakt, iż wpływa on na obniżenie temperatury w kuchni, przekazując gorące powietrze poza obręb kuchni. Według wielu osób jest on najefektywniejszym rodzajem okapu, albowiem pozwala na szybkie i skuteczne odprowadzenie wielu czynników z kuchni. Należy jednak pamiętać, że urządzenie to wymaga podłączenia do przewodu kominowego, który spotkamy zazwyczaj w domach jednorodzinnych czy zabudowie szeregowej. Jednakże istnieje także szansa na podłączenie okapu do mieszkaniowego systemu wentylacyjnego.

Pochłaniacz

Pochłaniacz z kolei pracuje w trybie zamkniętym. Jego zadaniem jest pochłanianie powietrza, które następnie zostaje oczyszczone w specjalnym filtrze. Następnie okap wyprowadza je z powrotem do pomieszczenia. Stosowane w takich urządzeniach nowoczesne filtry bardzo dobrze radzą sobie z tłuszczem i brudem, co gwarantuje wysoką efektywność pracy. W porównaniu do wyciągu nie wpływa on niestety na obniżenie temperatury powietrza. Przydaje się wszędzie tam, gdzie brakuje samodzielnego przewodu kominowego.

2 Rodzaje okapów ze względu na sposób montażu

Równie istotny jest wybór okapu ze względu na sposób montażu. W tym gatunku wyróżnia się okapy podszafkowe, teleskopowe, blatowe, kominowe oraz wyspowe.

Okap podszafkowy

Okapy podszafkowe do zabudowy cenione są przede wszystkim za cichą pracę i wydajność. Ponadto zajmują stosunkowo mało miejsca. Najczęściej montuje się je w szafce znajdującej się tuż nad kuchenką. Z racji dużej popularności, możemy je spotkać o szerokości 60, 70, 80, czy ponad 100 cm, przez co każda osoba może idealnie go dopasować do swej szafki czy kuchenki. Najczęściej tego typu modele tworzone są wysokojakościowej stali nierdzewnej. Ich sporą zaletą jest fakt, iż łączą w sobie funkcje wyciągu i pochłaniacza – mogą być dzięki temu podłączone do komina lub wyposażone w specjalne filtry oczyszczające powietrze. Coraz większym powodzeniem cieszą się okapy szczelinowe, albowiem prezentują się bardziej stylowo w kuchni. Okapy podszafkowe są w szczególności polecane do małych kuchni.

Okapy teleskopowe

Dużym powodzeniem cieszą się również wersje teleskopowe, zwane także szufladowymi. Również posiadają niewielkie rozmiary, przez co także sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach kuchennych. Zaopatrzone są one w szafkę, w której umieszczany jest wysuwany okap. W ten oto sposób można jednocześnie zyskać dodatkowy schowek na naczynia lub sprzęt kuchenny. Modele w tej kategorii są przeznaczone do montażu w zabudowie kuchennej. Mogą być one wykorzystywane jako pochłaniacze jak i wyciągi. Po wysunięciu ruchomej szuflady, następuje jednoczesne zwiększenie powierzchni pochłaniającej, uruchomienie samego urządzenia jak i włączenie oświetlenia zamontowanego w okapie. Coraz częściej są to niezwykle ciche urządzenia, którymi można sterować za pomocą pilota.

Okap blatowy

Tego typu okapy są montowane w blacie tuż obok płyty grzewczej, gdzie mogą stale górować ponad blatem, być wbudowane płasko w płytę grzewczą czy też można je chować pod kuchenny blat. To najnowsze urządzenia w klasie okapów, które zazwyczaj wyposażone są w specjalny elektroniczny panel dotykowy lub mogą być sterowane przy pomocy pilota. Zajmują przy tym bardzo mało miejsca, odznaczają się niezwykle awangardowym wzornictwem i efektownym oświetleniem LED. Najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych kuchniach, o oryginalnym wyglądzie.

Okap kominowy

Tego typu modele zwane są również okapami przyściennymi. Montowane są nad kuchenką, tuż przy ścianie, a przy tym zaopatrzone są w pionowy komin, którego zadaniem jest maskowanie rury odprowadzającej zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Z racji stalowych elementów czy geometrycznych form mogą być jednocześnie świetną ozdobą nowoczesnej kuchni.

Okap wyspowy

Bez wątpienia wersje wyspowe należą do najbardziej zaawansowanych, lecz jednocześnie najdroższych urządzeń. Ich przeznaczeniem jest środek kuchni, gdzie na typowej wyspie umieszczona jest kuchenka lub płyta grzewcza. Są w związku z tym montowane do sufitu. Posiadają również designerski wygląd, a przy tym są niezwykle efektywne w swej pracy.

Wybór konkretnego okapu będzie uzależniony od naszych warunków kuchennych oraz indywidualnych preferencji. Przy całkiem sporej kuchni bez problemu jesteśmy w stanie zdecydować się na każdy z tych wariantów. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdza się okap teleskopowy lub podszafkowy.

3 Wydajność maksymalna okapu a wielkość pomieszczenia

Sprawą niezwykle istotną przed zakupem okapu będzie określenie jego wydajności. Wpływ ma na to przede wszystkim wielkość kuchni, w której ma się znajdować. Powszechnie się przyjmuje, że  mierzona jest ona w m3/h. Koniecznie musimy określić kubaturę pomieszczenia, w którym będzie on zamontowany. Znajomość powierzchni kuchni to podstawa. Bardzo ważne jest to, że wydajność okapu mnożona jest razy 6, co oznacza, iż taką ilość powietrza powinien przefiltrować 6 razy w ciągu jednej godziny. Dzięki temu, gdy posiadamy kuchnię o powierzchni 20 m3, wydajność naszego okapu winna wynosić co najmniej 120 m3/h.

4 Rodzaje filtrów wykorzystanych w okapie

W okapach, w których wykorzystywana jest filtracja powietrza, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego filtra. Na rynku spotkamy się zarówno z wersjami przeciwtłuszczowymi, metalowymi, węglowymi czy fizelinowymi. Każdy z nich posiada inne właściwości.

Filtry przeciwtłuszczowe

Zadaniem tego rodzaju filtrów jest zatrzymywanie cząsteczek tłuszczu, które wydostają się wraz z parą wodną podczas gotowania i smażenia. Jest to o tyle istotne, iż takie filtry skutecznie chronią silnik jak i wewnętrzną obudowę okapu przed nadmiernym zabrudzeniem.

Filtry metalowe

Filtry metalowe z kolei zbudowane z bardzo gęstej, kilkuwarstwowej, metalowej siatki, na której również osiada tłuszcz. W ten oto sposób także wnętrze urządzenia jest chronione przed cząsteczkami tłuszczu. Wybrany okap może posiadać jeden lub kilka filtrów. Ogromną zaletą jest długa żywotność takich filtrów, które należy po prostu myć w ciepłej wodzie.

Filtry węglowe

Filtry te dedykowane są do okapów, które nie mają podłączenia do systemu wentylacyjnego. Zadaniem takiego filtra jest przede wszystkim pochłanianie zapachów. Zatrzymuje w sobie zapachy z powietrza, które następnie w obiegu wraca do pomieszczenia. Filtry w zależności od jakości i częstotliwości użycia powinny być wymieniane co kilka miesięcy lub raz na rok.

Filtry fizelinowe

Tego typu filtry wykonane są ze specjalnej włókniny, która zatrzymuje tłuszcz i zabrudzenia. Powinny być wymieniane co kilka miesięcy. Najczęściej stosowane są w wersjach podszafkowych.

5 Jaki powinien być rozmiar okapu?

W tym zakresie panuje niezwykle prosta zasada, albowiem rozmiary okapu należy dostosować do wymiarów płyty grzewczej. Większość standardowych okapów idealnie pasuje do kuchenek czy płyt grzewczych. Jeśli jednak posiadamy kuchenkę w nietypowych wymiarach, to również należy zakupić okap na specjalne zamówienie, który będzie dopasowany do wymiarów kuchenki.

6 Średnica wylotu powietrza

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, podłączenie okapu do domowej wentylacji jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym i wygodnym. Nie musimy pamiętać o wymianie filtrów. Jednak przed zakupem takiego okapu, koniecznie musimy przeczytać informację o średnicy wylotu powietrza w danym modelu. Dowiemy się dzięki temu, jakiej wielkości otwór potrzebny jest w celu dopasowania rury odprowadzającej powietrze do szybu wentylacyjnego. Jeżeli rura będzie zbyt duża lub za mała, to zamiast dokonywać powiększenia otworu, po prostu skorzystajmy ze specjalnych przejściówek.

7 Cichy okap kuchenny: ile decybeli?

Wiele osób przed zakupem okapu martwi się poziomem hałasu, jaki będzie przez niego generowany. Jest to problem zwłaszcza w przypadku, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na dźwięki. Przed wyborem warto wiedzieć, że na głośność okapu wpływ będzie miała jego wielkość oraz moc silnika. Panuje tutaj zasada, że im okapy są większe oraz droższe, tym generują większy hałas. W najmniejszych i ekonomicznych okapach maksymalny hałas nie przekracza zwykle 55 dB. Z kolei modele z wysokiej półki mogą wytwarzać dźwięki na poziomie 70 dB, przez co będą odczuwalne dla każdego domownika. Warto jednak pamiętać, że takie dźwięki są generowane na najwyższym biegu, z którego raczej rzadko będziemy korzystać.

8 Sposób sterowania okapem

W zależności od ceny i jakości okapu zwykle spotkać się możemy z jednym bądź dwoma sposobami sterowania urządzeniem. Mowa tu o obsłudze mechanicznej i elektronicznej.

Mechaniczny

W mechanicznej wersji sterowania, wszelkich operacji na urządzeniu dokonujemy manualnie za pomocą przycisków oraz suwaków. Nie jest to uciążliwe, gdyż zazwyczaj podczas gotowania znajdujemy się przy kuchence lub w jej pobliżu.

Elektroniczny

Elektroniczny system sterowania może polegać na obsłudze urządzenia za pomocą elektronicznego panelu dotykowego. Dzięki temu liczyć możemy na płynną regulację mocy pracy silnika lub natężenia oświetlenia. Ponadto wiele elektronicznych modeli posiada również piloty zdalnego sterowania.

9 Liczba biegów pracy okapu

Liczba biegów zastosowanych w okapie powie nam wiele o tym, jaka jest możliwa regulacja prędkości pracy. Za pośrednictwem panelu dotykowego, pokrętła czy przycisków następuje skokowa lub ciągła zmiana trybu pracy. Przyjmuje się, że większość dostępnych na rynku okapów posiada kilka biegów – od dwóch do czterech. Sterowanie jest w nich niezwykle proste, a konkretny bieg dostosujemy do aktualnie prowadzonych prac przy kuchence czy płycie.

10 Dodatkowe funkcje okapu

W ofercie producentów okapów często zetkniemy się z wieloma funkcjami dodatkowymi, których zadaniem będzie zwiększenie możliwości jak i uniwersalności urządzeń. Oto najciekawsze z nich.

Oświetlenie

Różnego typu oświetlenie bez trudu powinniśmy znaleźć nawet w najtańszych modelach. Jest ono niezwykle często stosowane przez producentów. W zależności od modelu mogą je stanowić lampki ze zwykłymi żarówkami, świetlówkami energooszczędnymi czy też oświetlenie LED. Takie element wyposażenia sprawdzą się dobrze w ciemniejszych kuchniach i pozwala lepiej kontrolować proces smażenia czy gotowania.

Wyłącznik czasowy

Wyłącznik czasowy pozwoli nam na zaprogramowanie pracy okapu po skończonym gotowaniu. Dzięki temu możemy bez obaw udać się do jadalni lub salonu na obiad czy kolację, a okap po zaprogramowanym czasie pracy, wyłączy się samoczynnie.

Minutnik

Jest to rozwiązanie pomocne w czasie gotowania. Ustawiamy dzięki niemu określony czas, po którym okap sygnałem dźwiękowym poinformuje nas o ugotowanych ziemniakach, jajku czy upieczonym cieście.

Czujnik zapachów

Jest to opcja, dzięki której po wykryciu zbyt dużego stężenia zapachów lub wilgotności w powietrzu, okap załączy się samodzielnie.

Czujnik czyszczenia

W tym wypadku okap poinformuje nas, iż zamontowane w nim filtry wymagają czyszczenia lub wymiany.

Wyświetlacz LCD

Wyświetlacz LCD jest przydatnym elementem wyposażenia, dzięki któremu możemy o wiele lepiej kontrolować tryby pracy, aktualny stan urządzenia. Na ekranie zobaczmy wszelkie informacje, których nie jest dane nam ujrzeć z przycisków czy suwaków.

Wbudowane radio

Wbudowane radio przydaje się osobom, które chcą sobie umilić gotowanie poprzez słuchanie muzyki. Jest to jednak zbędny gadżet, gdyż ten sam efekt osiągniemy za pomocą telefonu czy zestawu audio w kuchni.

11 Polecani producenci

Okapy kuchenne należą do segmentu AGD, w związku z czym dostępne są one na rynku od wielu cenionych producentów elektroniki domowej. Warto zatem stawiać na egzemplarze pochodzące od takich firm jak Bosch, Beko, Amica, AEG, Falmec, Gorenje, Whirpool, Samsung, Electrolux, Faber, Smeg. Gwarantują one najwyższą jakość i niezawodność.

Podsumowanie

Okap kuchenny to dla wielu osób niezbędny element wyposażenia kuchennego. Dzięki niemu można zadbać o lepszy obieg powietrza w pomieszczeniu jak i czystość mebli. Warto przed zakupem dokładnie sprawdzić możliwości swej kuchni, montażu, kubaturę, zapotrzebowanie jak i określić sam budżet. Tańsze egzemplarze bez trudu zakupimy za kilkaset złotych. Za produkty z wyższej półki przyjdzie nam wydać nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych.