Jaki rowerek biegowy kupić?

Wielu rodziców decyduje się na zakup dla swych dzieci specjalnych rowerków biegowych. To znakomita forma zabawy dla maluchów jak i przygotowania ich do jazdy na prawdziwym rowerze. Z pewnością dzieci oswojone na rowerku biegowym, o wiele łatwiej i szybciej załapią podstawy jazdy na modelu z łańcuchem i pedałami. Co jednak warto wiedzieć o tych produktach?

Rowerek biegowy
Rowerek biegowy marki Tuptup. Źródło: tuptupbikes.eu

Czy warto kupić rowerek biegowy dla dziecka?

Nie da się ukryć, że taki rowerek biegowy w pomaga wprowadzić dziecko w świat jazdy na tradycyjnym rowerze. Ten prosty produkt ma nie tylko zapewnić sporo zabawy i ruchu najmłodszym, lecz także ma dbać o rozwój ich zdolności motorycznych. Tego typu rowerki zostały specjalnie stworzone z myślą o maluchach, które są zbyt małe, aby mogły już samodzielnie jeździć na klasycznym rowerze. Zdaniem wielu osób, wersje biegowe są o wiele lepszym rozwiązaniem aniżeli rowerki z bocznymi kółkami. Dzięki właśnie wersji biegowej chłopiec czy dziewczynka będą za kilka lat mieć mniejsze trudności z opanowaniem klasycznego modelu.

Specyficzna konstrukcja sprawia, że dzieci większość swych sił, energii z nóg wykorzystują na odpychanie się oraz na podpieranie i hamowanie. Dzięki temu mogą jednocześnie skupić się na jeździe, zabawie, a przy tym zmęczone dziecko to szansa na szybsze zaśniecie malucha wieczorami. Nie zapominajmy przy tym, że rowerek biegowy nie jest zbyt dużym wydatkiem, a z pewnością będzie znakomitą formą nauki i zabawy dla dziecka. Kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem, jest to, iż jako rodzice możemy być niezwykle dumni z pociechy, która samodzielnie porusza się na jednośladzie.

Podsumowując, warto oczywiście zakupić dla swego malucha taki rowerek, albowiem trenuje on równowagę i siłę mięśni, pozwala ćwiczyć koordynację i poczucie rytmu, pozytywnie wpływać będzie na orientację przestrzenną, ocenę odległości. Ponadto ćwiczyć może skupienie wzroku, pozwoli doskonalić koncentrację.

Kiedy rozpocząć naukę jazdy na rowerku biegowym?

Powszechnie przyjmuje się, że jazdę na takim rowerku mogą rozpocząć dzieci od 18. miesiąca życia. Oczywiście całkiem sporo też zależy od indywidualnego rozwoju fizycznego dziecka. Jest to w miarę bezpieczna granica, po której przekroczeniu dziecko ma już znacznie lepszy zmysł równowagi, jak i może się bezpiecznie poruszać bez naszej asekuracji. Oczywiście na początku dobrze jest, aby dziecko trenowało na rowerku w domowych warunkach i dopiero po oswojeniu się z nową zabawką zaczęło podróże na zewnątrz.

Na co zwrócić uwagę kupując rowerek biegowy?

Mimo swojej prostoty rowerek biegowy jest produktem, którego zakup powinniśmy mocno przemyśleć. Konieczna jest odpowiednia wielkość rowerka, dopasowanie rozmiaru do wieku i wzrostu dziecka. Jeśli planujemy jego zakup na dłuższy czas, to koniecznie powinien posiadać regulację siodełka i kierownicy, solidną budowę ramy, dobrej jakości koła.

  1. Wielkość rowerka biegowego. Jak dopasować odpowiedni rozmiar?
  2. Rowerek biegowy drewniany czy metalowy?
  3. Budowa ramy
  4. Regulacja siodełka i kierownicy
  5. Rowerek biegowy z czy bez hamulca?
  6. Ogranicznik skrętu kierownicy
  7. Koła piankowe czy pompowane?
  8. Waga rowerka biegowego
  9. Dodatkowe akcesoria
  10. Polecani producenci rowerków biegowych

 

1 Wielkość rowerka biegowego

Niezwykle istotnym czynnikiem podczas naszych zakupów jest wielkość rowerka biegowego. Nie da się ukryć, że ma on nie tylko zapewnić naukę i zabawę dziecku, lecz także zadbać o jego bezpieczeństwo. Dlatego też wielkość modelu jest pierwszym aspektem, na który musimy zwracać uwagę. Przede wszystkim nie kupujmy dla malucha rowerka „na zapas”. W większości takich przypadków rowerek, do którego dziecko ma dorosnąć, nie będzie bezpieczny i komfortowy na samym początku jazdy. Dziecko powinno bez trudu sięgać z niego nogą do ziemi, a także utrzymywać prawidłową równowagę. Dlatego też znacznie lepiej jest postawić na wersje regulowane, które poniekąd będą rosły wraz z dzieckiem.

Jak dopasować rozmiar rowerka biegowego?

Jak już wspomnieliśmy, od dopasowania zależy komfort i bezpieczeństwo malucha. W wielu przypadkach można zetknąć się z tak zwanym pomiarem „na książkę”. Polega on na tym, iż ustawiamy dziecko prosto pod ścianą w bucikach, w których będzie jeździć. Następnie wkładamy między nóżki książkę lub podobny obiekt. W ten oto sposób jesteśmy w stanie wyznaczyć miejsce kroku i ułatwić sobie mierzenie. Naszym zadaniem jest zmierzenie długości nóżki od ziemi do końca książki.

Następnie naszym celem jest sprawdzenie, na jakiej wysokości minimalnej znajduje się siodełko w rowerku biegowym. Uznaje się, że wysokość minimalna siodełka powinna być o co najmniej 1-2 cm niższa niż długość dziecięcej nóżki. Tak więc przy nóżce o długości 30 cm, siodełko rowerka powinno być opuszczane do 28-29 cm. Wraz z dojrzewaniem dziecka i większym jego doświadczeniem możemy podnosić sukcesywnie siodełko. Nie da się ukryć, że właśnie długość nóżki to najlepszy wyznacznik. Niektórzy producenci oferują nam rowerki dopasowane wiekowo, jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że różnica między 2-latkami czy 3-latkami bywa całkiem spora.

2 Rowerek biegowy drewniany czy metalowy?

Kolejną istotną sprawą dla nas będzie dobór rowerka ze względu na materiał, z którego jest wykonany. Wiele osób zastanawia się nad tym czy lepiej kupić rowerek drewniany czy metalowy? Z pewnością wersje drewniane są o wiele lżejsze, a przy tym bardziej stylowe. Wielu producentów stawia na wysokiej jakości drewno oraz specjalne warstwy ochronne, przez co cała konstrukcja jest o wiele bardziej odporna na działanie wilgoci, zmian temperatury. Jedynym minusem jest fakt, że większość drewnianych rowerków posiada mniejszy stopień regulacji siodełka czy kierownicy.

Modele metalowe z kolei są jeszcze bardziej odporne na uszkodzenia, jednak nie wyglądają już tak estetycznie, a przy tym bywają znacznie cięższe. Zapewniają jednak o wiele lepszą regulacje, jak i więcej możliwości do przeróbek. Na rynku spotkamy również rowerki kompozytowe, które są lżejsze od rowerów drewnianych i metalowych. Ich cena jest jednak o wiele wyższa.

3 Budowa ramy

Być może dla nas nie będzie to zbyt istotne, jednak dla dzieci budowa ramy może mieć znaczenie. Dla najmłodszych o wiele lepszym rozwiązaniem są egzemplarze z obniżoną ramą. Wynika to z naturalnego ruchu, kiedy to dzieci wolą przekładać nóżkę, aniżeli ją zarzucać w tył. Dla nieco starszych dzieci, powyżej 3. roku życia, nie powinno to mieć znaczenia.

4 Regulacja siodełka i kierownicy

Jest to jeden z najistotniejszych aspektów, na które koniecznie zwracajmy uwagę. Jeżeli rowerek ma służyć dziecku przez dłuższy czas, to regulacja siodełka i kierownicy jest niezbędna. Dzieci potrafią rosnąć w zawrotnym tempie. Może się szybko okazać, że zakupiony mały rowerek bez regulacji lub z jej małym zakresem, bardzo szybko stanie się nieodpowiedni dla malucha. Musimy pamiętać, że istotne jest utrzymywanie prawidłowej postawy dziecka. Jeśli kierownica lub siodełko będą znajdować się na nieodpowiedniej wysokości, dziecko może się garbić lub mieć problemy z utrzymywaniem prawidłowej regulacji. Praktycznie większość modeli na rynku posiada regulację kierownicy i siodełka. O wiele szybciej i łatwiej można jej dokonać w wersjach metalowych, gdyż w drewnianych odpowiednikach konieczne jest najczęściej odsunięcie fragmentu jednego lub drugiego elementu wraz z jego ponownym zakręceniem.

5 Rowerek biegowy z czy bez hamulca?

Zachowanie dzieci jak i specyfika jazdy sprawia, że w większości przypadków maluch hamować będzie za pomocą swych nóg. Nie możemy jednak zapominać, że w niektórych sytuacjach klasyczny hamulec może być przydatny. Z pewnością wersja biegowa bez hamulca przyda się najmłodszym. Dzieci poniżej 3. roku życia głównie chodzą na takich rowerkach niż prowadzą szybszą jazdę. Wyhamowanie za pomocą nóżek nie stanowi dla nich problemu. Nie trzeba również ukrywać, że zdolności sensoryczne i motoryczne na ogół nie pozwalają dzieciom na korzystanie z kilku rzeczy jednocześnie, więc hamulec w takim momencie będzie zbyteczny.

Rowerki biegowe z hamulcem o wiele bardziej przydadzą się dzieciom od 3. roku życia. Tutaj również w wielu przypadkach do hamowania wykorzystywać będą nóżki, jednak coraz częściej mogą sięgać także po hamulec, zwłaszcza na zjazdach z górki, przy większych prędkościach. Producenci stosują hamulec na manetce, dzięki któremu hamowanie jest o wiele prostsze, a przy tym dzieci mogą się szybciej przyzwyczaić do takiego elementu wyposażenia. Z pewnością taka nauka zaowocuje podczas jazdy na normalnym rowerze.

6 Ogranicznik skrętu kierownicy

Cześć rodziców przed zakupem zastanawia się nad wyborem modelu z blokadą kierownicy. Taki ogranicznik skrętu kierownicy ma niewątpliwie swoje wady i zalety. Blokowana kierownica w szczególności przydaje się w sytuacji, gdy maluch osiąga spore prędkości, zwłaszcza w trakcie zjazdów z górki. Dzięki niej możemy mieć pewność, że dziecko nie dokona nagłego skrętu w trakcie bardziej dynamicznej jazdy, co będzie miało wpływ na utratę panowania nad kierownicą. Nie można jednak zapominać, że taka dodatkowa blokada kierownicy zmniejsza zwrotność rowerka. W ten oto sposób staje się on mniej mobilny i może sprawiać dziecku większy problem w trakcie poruszania się na nim w domu. Niektórzy producenci wręcz odradzają blokadę, albowiem w trakcie upadku zablokowana kierownica może stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka.

Co zatem wybrać? Naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie zakup rowerka bez blokady lub z jej minimalną wartością. W ten oto sposób dziecko zyska więcej możliwości, a my przecież samemu możemy nauczyć je, aby podczas dużych prędkości czy zjazdu z górki, nie skręcało gwałtownie rowerkiem.

7 Koła piankowe czy pompowane?

Wybór kół to kolejna rzecz, na którą musimy zwracać uwagę. Producenci z reguły dają nam do wyboru koła piankowe lub pompowane. Z pewnością największym atutem kół piankowych jest ich waga. Są one o wiele lżejsze niż opony gumowe, a przez to znacznie wygodniejsze dla młodszych dzieci. Nie trzeba ich pompować, charakteryzują się dobrą odpornością na przebicia i czynniki zewnętrzne. Ponadto są znacznie tańsze w produkcji, przez co wpływają także na cenę całego rowerka. Są jednak mniej elastyczne, odznaczają się mniejszą amortyzacją, a przy tym wydają większy hałas. Gwarantują gorszą przyczepność, jak i wiążą się z większym ryzykiem poślizgu.

Opony pompowane z kolei gwarantują lepszą amortyzację i przyczepność, jak i również większy komfort przy szybkiej jeździe. Dają one nam także możliwość obniżenia wysokości pojazdu poprzez lekkie spuszczenie powietrza. Oczywiście istnieje ryzyko ich przebicia, a w porównaniu do wersji piankowych cechuje je wyższa waga i cena.

Jakie zatem wybrać opony? Sugerujmy się szczególnie wiekiem dziecka. Opony piankowe są idealne na początek, zwłaszcza dla dwulatków uczących się jazdy, które poruszają się po równym terenie. Opony pompowane polecane są z kolei dla większych, bardziej doświadczonych dzieci, zwłaszcza powyżej 3. roku życia. Będą o wiele lepszym wyjściem do jazdy po nierównym terenie, górkach, piasku.

8 Waga rowerka biegowego

Dla małego dziecka waga rowerka może być istotnym czynnikiem. Nie zapominajmy, że dwu- i trzylatki same w sobie nie ważą zbyt wiele, dlatego zbyt ciężki rowerek może być dla nich problemem. Dla najmłodszych dzieci powinno wybierać się egzemplarze ważące około 3 kg. Dla nieco starszych dzieci mogą to być rowerki 4-5 kilogramowe. W ten oto sposób unikniemy zbytniego obciążenia dla dziecka, jak i również zadbamy o jego komfort.

9 Dodatkowe akcesoria

Producenci coraz częściej w rowerkach biegowych stosują różnego rodzaju akcesoria, których zadaniem jest zwiększenie możliwości jednośladu. Najczęściej mowa tutaj o dzwoneczkach czy też małych koszach, do których można zmieścić coś do picia, zabawki, ulubionego pluszaka. Oczywiście obowiązkowym elementem wyposażenia każdego dziecka powinien być kask.

10 Producenci rowerków biegowych

Na rynku zetkniemy się z wieloma producentami rowerków biegowych. Naszym zdaniem najlepiej będzie stawiać na egzemplarze pochodzące od takich marek jak Wader, Chicco, Little Tikes, Smoby, Arti, Bikestar, First Bike, Kettler, Kidz Motion, Micro, Wishbone, Milly Mally, Mondo, Yedoo.

Podsumowanie

Rowerki biegowe to idealna propozycja dla każdego malucha. Są to wyjątkowe produkty, dzięki którym dzieci poniżej 4-5. roku życia mogą uczyć się jazdy na rowerze, utrzymywania prawidłowej postawy czy też rozwijania swych umiejętności motorycznych. Z pewnością nie można zapominać, że to także znakomita forma zabawy.