Jaką konsolę kupić – PlayStation 4 czy Xbox One?

Już od pewnego czasu na rynku konsol gra toczy się wyłącznie między dwoma wielkimi markami. PlayStation kontra Xbox to poniekąd pojedynek niczym w fotograficznym stylu Canon vs Nikon. Każda osoba jest w stanie wymienić kogoś, kto woli jedną platformę od drugiej. Zakup konkretnej konsoli nie jest tak prostą sprawą, albowiem różnią się one między sobą parametrami, dostępnymi grami, sposobem rozgrywki, funkcjami online czy wszelkimi dodatkami. Postanowiliśmy w związku z tym przyjrzeć się bliżej obu produktom i skonfrontować ze sobą.

Konsola PlayStation 4
Konsola PlayStation 4. Źródło: playstation.com

Spis treści

  1. PlayStation 4 vs  Xbox One
  2. Wszystko pod kontrolą – który pad jest lepszy?
  3. Czujnik ruchu – PlayStation Move czy Xbox Kinect?
  4. Parametry pracy obu konsol
  5. Wybór i dostępność gier
  6. Abonament – PlayStation Plus czy Xbox Live Gold?
  7. Podsumowanie

 

1 PlayStation 4 vs Xbox One

Obecnie w sprzedaży dostępne są najnowsze produkty marek Sony i Microsoft. Oba te urządzenia miały swą premierę w 2013 roku. Od tego czasu są stale udoskonalane, czego dowodem są ich kolejne wersje w sprzedaży. Zupełnie zdystansowały gry innych firm. To z myślą właśnie o oferowane przez nie platformy deweloperzy tworzą najbardziej znane produkcje. Jaka jest między nimi różnica? To najlepiej będzie w stanie ukazać poniższa tabelka. Dotyczy ona podstawowych wersji obu urządzeń.

Porównanie specyfikacji konsoli Xbox One i PlayStation 4
Porównanie specyfikacji konsoli Xbox One i PlayStation 4

Jak doskonale widać, obie konsole posiadają bardzo podobne parametry. To wszystko sprawia, że już pod względem specyfikacji technicznej nie otrzymasz odpowiedzi, która z nich jest lepszą opcją. O wyborze decydować będą dodatkowe czynniki.

2 Wszystko pod kontrolą – który pad jest lepszy?

Dla wielu osób kwestią decydującą o wyborze konkretnej konsoli jest jej pad. To szczególnie istotne dla tych, którzy cenią sobie komfort oraz funkcjonalność. Warto porównać oba kontrolery.

Kontroler PlayStation DualShock 4

Kiedy na rynku pojawiła się pierwsza konsola PS, dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem był nowoczesny kontroler DualShock. Wbudowany silniczek zsynchronizowany z procesorem sprawiał, że pad wytwarzał charakterystyczne wibracje. System ten pozostaje w użyciu do dziś. Nowy bezprzewodowy model wyposażony został w duży dotykowy przycisk. Pomaga on choćby w podglądzie mapy czy innych opcjach gry. Zastąpił on tradycyjne przyciski Select i Start.

Klasyczny kontroler DualShock 4 jest nieco lżejszy od gamepada Microsoftu: 212 kontra 280 g. Wiele osób szczególnie ceni sobie ergonomię i rozmieszczenie przycisków pomocne w grach wyścigowych oraz bijatykach. Przydatne okazuje się wtedy także klasyczne sterowanie analogowe. W kontrolerze wbudowany został także głośnik oraz podświetlenie LED. Niestety największą wadą tego modelu jest słabsza bateria, gdyż jeden cykl ładowania starcza na 5-9 godzin rozgrywki. Można to w pewien sposób zniwelować, podłączając kontroler do konsoli.

Kontroler Microsoft Xbox One

Kontroler ten wykorzystuje bezprzewodową transmisją danych podobnie, jak konkurent marki Sony. Podstawową rzeczą, która odróżnia pada w Xboxie od PS 4 jest sposób zasilania. Tam mieliśmy do czynienia z akumulatorem, tutaj energia pochodzi z baterii AA. Ponieważ możesz stosować różnego typu baterie, trudno jest nam oszacować czas pracy kontrolera. Istnieje opcja zakupu specjalnego akumulatora. Naszym zdaniem równie dobrym wyjściem może być kupno kilku akumulatorków AA o większej pojemności, które można regularnie odnawiać za pomocą specjalnej ładowarki.

Również i tutaj zainstalowano wibracje. Ciekawym wyjściem jest fakt, iż dodatkowo wprowadzono osobne impulsy dla przycisków LT i RT. Zwiększa to realizm w wielu grach, jak i również samą zabawę. Takie impulse triggers, polegają na sprzężeniu zwrotnym w przyciskach. Oprócz wibracji mogą stawiać opór graczowi. Pad ten jest swym wyglądem bardzo zbliżony do tego z Xboxa 360. Przez wiele osób ceniony jest za ergonomię.

Oba kontrolery mają swe zalety, jak i kilka wad. W wielu rankingach internetowych zazwyczaj w tej rundzie pojedynku stawia się na remis, ewentualnie z niewielką przewagą Xboxa. Niewątpliwie powinieneś przed zakupem sprawdzić, który lepiej będzie leżał w dłoni.

3 Czujniki ruchu – PlayStation Move czy Xbox Kinect?

Od wprowadzenia na rynek Nintendo Wii wiele osób pokochało możliwość uczestnictwa w wirtualnej rozgrywce za pomocą kontrolera ruchu lub własnego ciała. Wraz z wprowadzeniem PS3 i Xboxa 360 dostarczono do nich dodatkowe moduły, które wraz z kilkoma ulepszeniami są obecne także w najnowszych konsolach. Niestety można stwierdzić, że przez wiele lat pracy nad nową generacją, Sony za bardzo nie przyłożyło się do swego kontrolera ruchu. To wciąż Kinect jest liderem z bardzo dużą przewagą.

Tym razem Microsoft posiada aż trzy kamery oraz dwa osobne mikrofony. Sterowanie w grze odbywa się wyłącznie za sprawą ruchu Twojego ciała. Bardzo dobry system śledzenia manewrów użytkownika sprawia, że gry są niezwykle wciągające oraz błyskawicznie reagują na Twoje działania. Większy system kamer sprawia, że jednocześnie w wybrany tytuł grać może nawet 4 użytkowników. Nowością jest także analizowanie mimiki twarzy oraz zmniejszenie minimalnej odległości do 1,4 metra.

W przypadku PlayStation Move masz do czynienia z takim samym systemem, jak w PS3. Do obsługi gier konieczny jest osobny kontroler oraz kamera śledząca jego ruch. W tym wypadku chwalony jest sposób rozgrywki w klasycznych strzelankach. Porównując oba kontrolery ruchu, można zauważyć, że znacznie więcej tytułów gier wydawanych jest na Xboxa.

Jeśli zależy Ci na zabawie dzięki czujnikom ruchu, to najlepszym wyjściem dla Ciebie będzie jednak Kinect. Więcej gier, zaawansowane czujniki oraz rozgrywka dla 4 osób to znaczna przewaga nad PlayStation Move.

4 Parametry pracy obu konsol

Niewątpliwie istotne dla wielu graczy są parametry pracy konsoli. Ważne jest przecież to, jak konsola sprawować się będzie w domu, jak będzie głośna, czy znacząco się nie przegrzeje?

Pod względem układów chłodzących lepiej prezentuje się konsola Microsoftu. Charakteryzuje się ona wyższą i szerszą obudową z dużą ilością otworów wentylacyjnych. Zamontowana w niej kratka wentylacyjna, a także duże wywietrzniki z trzech stron gwarantują o wiele lepszy przewiew i chłodzenie urządzenia. Ważne jest także to, iż Xbox zaopatrzony został w zewnętrzny zasilacz.

PlayStation 4 posiada bardziej zwartą i hermetyczną budowę. Większe otwory wentylacyjne znajdziesz tylko z tyłu urządzenia. Po jej bokach umieszczone zostały znacznie mniejsze. Dodatkowo zintegrowany zasilacz generuje jeszcze więcej ciepła.

Wraz z uruchomieniem obie konsole zachowują się niezwykle cicho. Posiadają układy chłodzenia oparte na innowacyjnych wentylatorach. Mimo wolniejszej pracy gwarantują dobrą wydajność. Wszystko to zmienia się wraz z uruchomieniem gier. Przeprowadzone testy pokazały jednoznacznie, że zarówno pod względem temperatury wyrażonej w Celsjuszach, jak i głośności dB produkt Sony ma o kilka punktów wyższe wartości. Być może nie będzie to dla Ciebie problemem, jednak bardziej wyczulone na dźwięki osoby, od razu zauważają głośniejszą pracę PlayStation.

Gdyby głównym kryterium zakupu konsoli były parametry pracy urządzenia, to bardziej polecaną konsolą jest Xbox One.

5 Wybór i dostępność gier

To kolejny czynnik, który może zadecydować o wyborze konkretnej gry. Bywa tak, że wybrany tytuł dostępny będzie wyłącznie na PS 4 lub Xboxa One. Jest to bardziej związane z faktem, czy został wyprodukowany przez Sony czy Microsoft, ewentualnie firmy z nimi współpracujące. Z reguły najważniejsze tytuły na rynku dostępne są na obie platformy.

Nie da się jednak ukryć, że w ofertach sklepów internetowych czy samych producentów konsol znaleźć możesz więcej gier na PlayStation. Sony ma w swym zanadrzu nie tylko większą ilość tytułów, lecz często także w znacznie lepszej rozdzielczości. W obu przypadkach nie ma blokady dotyczącej używanych gier czy też blokady regionalnej.

Zarówno Sony jak i Microsoft zapewniły swym użytkownikom możliwość skorzystania z gier wprowadzonych na wcześniejszą generację konsol. Na tym polu o wiele lepiej radzi sobie jednak Microsoft. Na chwilę obecną można bezpłatnie skorzystać z kompatybilności w przeszło 350 tytułach. Sony niestety wprowadziło tę opcję tylko dla kilku gier, która jest dodatkowo płatna. Okazało się jednak, że pozycje z PS2 będą kompatybilne z PS4. Jest to jednak opcja bardziej dla miłośników retro, dawnych produkcji.

Jeśli zależy Tobie na dostępie do nowych gier, to więcej tytułów znajdziesz w ofercie Sony. W przypadku produkcji sprzed kilku lat bardziej opłaca się zakup Xboxa One.

6 Abonament – Playstation Plus czy Xbox live Gold?

Wraz z wprowadzeniem abonamentu online w poprzednich konsolach, zmienił się zupełnie system rozgrywki na takich urządzeniach. Od tego momentu gracze mogli konkurować ze sobą, wspólnie pokonywać wrogów czy też korzystać z zasobów sklepu online. W obu przypadkach Sony i Microsoft oferują Tobie opcję rocznego abonamentu.

PlayStation Plus

Jest to opcja o kilkadziesiąt złotych tańsza niż u konkurencji, co dla niektórych osób może mieć spore znaczenie. Otrzymujesz tutaj przede wszystkim trzy główne zalety: możliwość rozgrywki online w trybie wieloosobowym, darmowe gry w każdym miesiącu oraz zniżki niedostępne dla innych. W ramach pakietu dostajesz także dysk internetowy o pojemności 10 GB, wcześniejszy dostęp do nowych gier oraz funkcję Share Play.

Xbox Live Gold

Na chwilę obecną opcja ta jest o około 60 złotych droższa niż u Sony: 189 vs 249 złotych. W ramach pakietu otrzymujesz dostęp na strumieniowanie rozgrywki na żywo nowej generacji, tryb wieloosobowy, awatary Xbox, Xbox Play Anywhere, szybszy dostęp do treści, na których Ci zależy.

Wydaje się, że mimo wszystko ciekawsze opcje obecnie udostępnia Sony, gdzie abonament jest dodatkowo znacznie tańszy niż w Microsofcie.

7 Podsumowanie

Zaprezentowaliśmy najistotniejsze parametry obu konsol, ich wady, zalety, system gry czy abonament online. Nie da się jednoznacznie określić, która z nich jest lepsza. Konkurencyjność na rynku sprawia, że obie firmy stosują podobne rozwiązania, różniące się jedynie detalami. Gdy zależy Ci na funkcjonalności konsoli, dobrym kontrolerze oraz czujnikowi rucu, to lepszym wyjściem będzie Xbox One. Jednak PlayStation 4 to większy wybór nowych gier, ciekawszy abonament online czy równie dobry kontroler.