Home Komputery Jaką kamerę IP kupić?

Jaką kamerę IP kupić?

Już od lat sporym powodzeniem w Polsce cieszy się monitoring. Jest on powszechnie stosowany  w miejscach użyteczności publicznej i na prywatnych posesjach. Jego zadaniem jest rejestrowanie przebiegu zdarzeń na wypadek przestępstw lub innych okoliczności, a także podgląd bieżącej sytuacji w obserwowanym miejscu. Dotychczas powszechnie stosowany monitoring analogowy często nie zapewniał odpowiedniej jakości obrazu. Nowsze modele urządzeń rejestrujących obraz nazywane kamerami IT oparte są o Internet Protocol. Pozwalają one na pozyskanie znacznie lepszej jakości obrazów rejestrowanych zdarzeń. Czym one są, na co warto zwracać uwagę przy ich zakupie?

0
285

Kamera IP – co to jest? Jak działa?

Kamera IP stanowi następny etap ewolucji kamer przemysłowych. Jest to urządzenie, które funkcjonuje w oparciu o protokół IP, czyli Internet Protocol. Pod względem budowy kamera ta przypomina stosowane do tej pory kamerki domowe do komputera. Jednak różnica polega na tym, że sprzęt ten udostępnia bezpośrednio obraz w sieci. Do konkretnej kamerki przypisany jest wybrany adres internetowy. Użytkownik może mieć do niego prywatny lub otwarty dostęp.

Kamery IP są montowane na przykład na stokach narciarskich, dzięki czemu bez wychodzenia z domu można sprawdzać warunki na trasie. Mają również zastosowanie w domu, w sklepie, czy w klubie umożliwiając poprzez połączenie z internetem sprawdzać z poziomu komputera, smartfona czy tabletu, co się dzieje w danym pomieszczeniu. Wielu producentów udostępnia przy tym dedykowane aplikacje na urządzenia mobilne. Poprzez wprowadzenie hasła, dostęp do strony i podglądu z kamer będą mieć tylko upoważnione osoby.

Kamery IP posiadają zaawansowaną optykę, dzięki czemu można liczyć na obraz przynajmniej w jakości HD. Oczywiście mogą być one różnej wielkości, z opcją obrotowego obiektywu. Wszystko uzależnione jest od tego, na jaki model się ostatecznie zdecydujemy. Obecnie taki sprzęt służy już nie tylko do ochrony przed włamaniem, kradzieżą, ale również w domach do kontroli rodzicielskiej, czy po prostu sprawdzania co się dzieje w domu czy na posesji podczas wakacyjnych wyjazdów. Kamery IP mogą nawet pełnić również rolę elektronicznej niani.

Wiele urzędów miejskich korzysta z nich do monitorowania placów i ulic. Dzięki opcji sterowania można nimi obracać, a często także przybliżać obraz.

Różnice pomiędzy kamerą IP a analogową

Kamery IP w dużej mierze przyczyniły się do rewolucji w branży monitoringu. Przyczyną tego stanu rzeczy są znaczące różnice między modelami IP a analogowymi, które dotychczas były powszechnie stosowane. Kamery analogowe oferują gorszą rozdzielczość obrazu, co ma bezpośredni wpływ na słabszą jakość nagrania.  Szczególnie jest to widoczne podczas przybliżenie obrazu. Na ekranie pojawiają się wtedy piksele zamiast wyraźnych detali. Koszt zakupu kamer analogowych jest niższy niż kamer IP. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy mamy do czyniania z kamerami IP. Przesyłają one obraz cyfrowy, a ich rozdzielczość jest o wiele większa. Ponadto wiele z nich posiada specjalne funkcje, które pozwalają skorygować obraz w niesprzyjających warunkach oświetleniowych.

Kamery analogowe to także ograniczenie długości transmisji, brak opcji zdalnego zarządzania czy podglądu. Są one również bardziej podatne na zakłócenia. Modele IP pozwalają na zdalny dostęp do nagrania, zmianę rozdzielczości i łatwiejszy montaż. Ponadto wiele z nich umożliwia inteligentne wykrycie czy śledzenie ruchu. Kamery IP można z łatwością połączyć w jeden system, kiedy analogowe potrzebują osobnego okablowania na każdą sztukę. Choć kamery analogowe są tańsze, to jednak przy bardziej skomplikowanej instalacji końcowy koszt będzie zbliżony. Początkowo modele analogowe wykazywały się lepszą pracą w ciemniejszych warunkach, jednak zastosowanie nowych sensorów i optyki sprawiło, że i wersje IP dobrze radzą sobie po zmroku.

Na co zwrócić uwagę kupując kamerę IP?

Na rynku jest bardzo duży wybór kamer IP, co utrudnia wybór modelu najlepiej odpowiadającego potrzebom użytkownika. Bardzo istotne w takim wypadku jest zwrócenie uwagi na kilka ważnych parametrów. W zależności od miejsce montażu należy uwzględnić budowę kamery, jak również zastosowany obiektyw, przetwornik obrazu, sposób połączenia, dodatkowe funkcje i wyposażenie.

Miejsce montażu a obudowa

Jedną z ważniejszych kwestii determinujących wybór jest miejsce montażu kamery. Jeśli zakładamy, że urządzenie będzie zamontowane wewnątrz pomieszczenia to jego parametry pod względem obudowy nie będą aż tak wyśrubowane. Większość kamer dostępnych na rynku będzie gwarantować odpowiedni stopień ochrony. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku urządzeń montowanych na zewnątrz budynków. Z oczywistych względów przeznaczone będą one do pracy przez cały rok, w różnych warunkach pogodowych. W związku z tym powinny być chronione przed wilgocią, temperaturą, uszkodzeniami mechanicznymi. Producenci oznaczają swe modele kodem liczbowym. Mamy tu do czynienia ze szczelnością oraz wodoszczelnością. Pierwsza posiada zakres 0-6, druga 0-8. Oczywiście im wyższa końcowa liczba, jak choćby 48 czy 68, tym dany egzemplarz będzie bardziej chroniony przed pyłami, zabrudzeniami, wilgocią. Zdarza się również, że dostępne są specjalne dodatkowe obudowy i akcesoria, które wzmacniają całą konstrukcję.

Przetwornik obrazu

Z pewnością bardzo ważny dla jakości obrazu będzie jego przetwornik Najczęściej kamery typu IP wyposażone są w matrycę CMOS oraz przetwornik w jednym z  trzech rozmiarów: 1/4”, 1/3” lub 1/2”. Panuje tutaj prosta zasada – im mniejszy przetwornik, tym obraz będzie bardziej szczegółowy. Zastosowana w kamerze matryca ma ogromny wpływ na to, jakie otrzymamy odwzorowanie kolorów i ostrość. Ponadto definiować będzie pracę urządzenia przy słabym oświetleniu. Oczywiście przetwornik wraz z matrycą będą mieć wpływ na rozdzielczość końcową obrazu. Tutaj warto stawiać na jak najlepszą. Im jest ona wyższa, tym więcej szczegółów zauważymy, a sam obraz będzie płynny i wyrazisty.

Obiektyw

Obiektyw jest kolejnym elementem, który wpływa na jakość i proporcje obrazu. Są do wyboru trzy opcje. Pierwsza to zakup kamery IP z wbudowanym obiektywem. Jest to najczęściej spotykany rodzaj urządzeń. W wyniku tego jesteśmy z góry poniekąd „skazani” na właściwości obiektywu wbudowanego. Istotny zatem będzie dobór odpowiedniej przysłony oraz ogniskowej. Im są one niższe, tym lepiej dla nas. Mała ogniskowa obejmie znacznie szerszy widok pomieszczenia czy placu. Przysłona z kolei wpłynie na ilość wpadającego światła do matrycy. Drugą opcją jest zakup kamery IP z obiektywem o zróżnicowanej ogniskowej. Będzie ona działała poniekąd jak cyfrowe aparaty fotograficzne. Możemy w ten oto sposób powiększać obraz do maksymalnej wartości obiektywu. Przydaje się to, gdy chcemy z poziomu kamery dostrzec więcej szczegółów konkretnego obszaru. Ostatnią z możliwych opcji jest zakup sprzętu z opcją wymiennych obiektywów. Tutaj mamy do czynienia z systemem podobnym nieco jak w lustrzankach. Dzięki temu można konfigurować urządzenie w zależności od potrzeb. Jest to o tyle dobrym rozwiązaniem, iż istnieje przez to opcja rozszerzenia możliwości kamery.

Połączenie z rejestratorem

W zależności od  miejsca montażu kamery IP – wewnątrz bądź na zewnątrz, to koniecznie trzeba zastanowić się nad rodzajem połączenia. Sa tu do wyboru dwie opcje – połączenie przewodowe i bezprzewodowe (Wi-Fi, bluetooth). Zakup kamery IP z okablowaniem wiąże się z niższymi kosztami, a także gwarantuje bardzo dobrą stabilność połączenia. Jednak takie rozwiązanie zabiera więcej miejsca i często wymaga dodatkowych przeróbek wewnątrz lub na zewnątrz budynku w celu zamaskowania poprowadzonych kabli. Ostateczny koszt instalacji przewodowych kamer IP może być wyższy niż zakup bezprzewodowych odpowiedników. Są one szczególnie polecane tam, gdzie montaż kamer wraz z okablowaniem jest niemożliwy lub problematyczny. Sprzęt IP działa wystarczająco stabilnie, jednak w sytuacji problemów z siecią internetową, obraz zostanie zakłócony bądź przerwany.

Wybór przewodowej lub bezprzewodowej kamery bądź ich całej sieci, to sprawa indywidualna. Wszystko uzależnione jest od budżetu jakim dysponujemy, miejsca instalacji i preferencji.

Dodatkowe wyposażenie i funkcje

Oczywiście kamery IP są świetnym polem do popisu dla producentów, którzy w swych modelach stosują coraz to nowsze funkcje. Rozszerzając tym samym możliwości i zadania jakie może spełniać monitoring. Oto kilka najciekawszych z nich.

Promiennik podczerwieni

Jest to opcja, dzięki której można rejestrować obraz po zmroku. Kamera automatycznie przechodzi z trybu dziennego na nocny. Podczerwień wychwyci zmiany w otoczeniu. Jest to o tyle istotne, iż przy jednym trybie nagrywania, nocny obraz będzie niezwykle ciemny i bez pożądanych przez nas szczegółów. Raczej mało kto wyobraża sobie sytuacje, kiedy trzeba za każdym razem samodzielnie przełączać wartości światła, opcje w kamerze.

Karta SD

Istotą działania kamer IP jest przesyłanie strumieniowego obrazu na stronę internetową bądź też z jednoczesnym zapisem danych na dysku wewnętrznym bądź zewnętrznym. Jednak istnieją kamery, które mogą wprowadzać dane na karcie SD. W szczególności opcja ta przyda się wszędzie tam, gdzie nie będziemy mieć dostępu do internetu. Jeśli umieścimy w wybranej lokalizacji urządzenie z zasilaniem, to przez cały czas będzie ono nagrywać obraz i zapisywać na karcie. Funkcja ta w szczególności przydaje się w przypadku ukrytych kamer.

Detekcja ruchu

Jest to zaawansowana opcja, dzięki której kamera może wychwycić wszelkie zmiany w obrazie. Polega ona na tym, że sprzęt ten nieustannie porównuje ze sobą nagrane klatki obrazu. Jeśli zauważy istotne różnice między nimi, to może wysłać sygnał alarmowy, który wyświetli się nam na komputerze bądź aplikacji w telefonie. W ten oto sposób w momencie pojawienia się osoby niepożądanej w sklepie czy domu, zostaniemy o tym poinformowani.

Systemy BLC i HLC

Są to dwie istotne opcje, które błyskawicznie reagują na zbyt duże nasłonecznienie. Funkcja BLC oznacza nie wrażliwość na światło słoneczne. Aktywnie dostosowuje czytelność pierwszego planu. Kamera z BLC samoczynnie będzie sterować poziomem jasności. Sprawi także, że sprzęt będzie bardziej odporny na zakłócenia, jak i pozwoli na łatwiejszą identyfikację obiektów. Funkcja HLC z kolei oznacza odporność na źródła światła. Kamera w ten sposób zidentyfikuje silne światło, a następnie zniweluje jego działanie na przetwornik. Możemy liczyć dzięki temu na szczegółowy obraz praktycznie w każdych warunkach, jak i o wiele lepszy monitoring nocny.

Funkcja WDR

WDR to z kolei funkcja, która wpływa na przejrzystość nagrania. Mamy tutaj do czynienia z systemem poszerzonego zakresu dynamiki. Jego rolą jest zapewnienie jak najbardziej przejrzystego i szczegółowego obrazu. Kamera będzie zatem niwelować zbyt jasne lub zbyt ciemne miejsca w kadrze, automatycznie zmieniając ich wartości. Jeśli w danym miejscu panują odmienne warunki oświetleniowe, to obraz zostanie zrównoważony z optymalnym poziomem kontrastu oraz jasności.

Funkcja HDR

HDR czyli High Dynamic Range Image oznacza obraz o zakresie jasności porównywalnej do tej, jaka jest widziana przez człowieka. Mamy tutaj do czynienia ze stosunkiem najjaśniejszego punktu do najciemniejszego. Urządzenie w takim wypadku będzie jednocześnie nakładało na siebie przynajmniej 2 obrazy: jasny i ciemny. Ich połączenie stanowić będzie właśnie HDR.

Polecani producenci

Na rynku wręcz roi się od różnorodnych kamer IP. Część z nich pochodzi od znanych i cenionych w branży producentów, natomiast inne od niszowych marek lub nawet firm typu no name. Naszym zdaniem o wiele rosądniejszym wyjściem będzie zakup sprawdzonego modelu. Dlatego też dobrze jest się rozglądać za kamerami IP od: D-Link, TP-Link, Dahua, Vivotek, Dahua technology, EZVIZ, Netgear, Overmax, Media-Tech, 8level, Ubiquiti, Xiaoyi, Creative, iGET, Xblitz, Xiaomi.

Kamery IP to niewątpliwie urządzenia, z których w dziedzinie monitoringu będziemy korzystać przez wiele następnych lat. Stanowią one o wiele lepszą, skuteczniejszą i wydajniejszą alternatywę dla modeli analogowych. Z pewnością ich zaletą jest zróżnicowanie, albowiem znajdziemy na rynku zarówno małe egzemplarze do domowego użytku, jak i całkiem pokaźne wersje z przeznaczeniem do monitoringu miejskiego. Stały rozwój technologiczny sprawia, że z roku na rok producenci gwarantować będą coraz bardziej płynny i wyraźny obraz. Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił podstawowe kwestie związane z dostępnymi na rynku urządzenia do monitorowania i pomógł odpowiedzieć na pytanie – jaką kamerę IP kupić?

error: Treść serwisu jest chroniona.