Jak działają myszki bezprzewodowe?
Myszki bezprzewodowe działają na tej samej zasadzie, co modele na kabel. Znajdujący się u ich spodu sensor reaguje na wszelkie ruchy, a samo urządzenie odbiera błyskawicznie polecenia przycisków. Komunikacja na linii komputer/laptop – mysz bezprzewodowa nie odbywa się za pomocą kabla, a drogą bezprzewodową, za pomocą fal radiowych lub poprzez bluetooth czy Wi-Fi Do do myszek radiowych dołączany jest specjalny modem, który podłącza się do gniazda USB w komputerze. Urządzenia na bluetooth i Wi-Fi nie potrzebują osobnego elementu do sparowania. W porównaniu do klasycznych modeli, takie wersje potrzebują zewnętrznego źródła zasilania, którym najczęściej są baterie AAA bądź wbudowany akumulator.
Jakie są zalety myszek bezprzewodowych?
Z wiadomych względów największą zaletą myszek bezprzewodowych jest brak ograniczenia kablem. Z pewnością w sytuacji pracy w domu czy biurze nie zauważymy w tym aspekcie większych zmian. Jednak myszki bezprzewodowe przydadzą się wszędzie tam, gdzie wymagana może być większa odległość między miejscem pracy a samym laptopem czy komputerem. Sprawdzą się zatem podczas wszelkich konferencji, projekcji. Ich zalety doceniamy szczególnie wówczas, gdy podejście do komputera/laptopa jest utrudnione. Wszystkie zmiany możemy dokonywać bez konieczności podchodzenia do urządzenia. Taka myszka sprawi, że oglądanie filmów czy granie niekoniecznie musi się wiązać z bliskością komputera. Ponadto myszki bezprzewodowe sprawdzą się podczas podróży, w warunkach, gdzie kabel może utrudniać korzystanie z laptopa czy komputera. Są przy tym o wiele wygodniejsze w transporcie, gdyż zajmują mniej miejsca.
Na co zwrócić uwagę kupując myszkę bezprzewodową?
Myszki bezprzewodowe znacząco różnią się między sobą. Może się okazać, że określone parametry danego modelu mogą być dla nas niewystarczające. W związku z tym istotne jest zwrócenie uwagi na kilka aspektów, którymi odznacza się ten sprzęt komputerowy. Przede wszystkim sprawdźmy, jaka jest dostępna łączność między urządzeniami, na jaki rodzaj sensora zdecydował się producent. Istotna może być również dla nas kwestia zasilania, rozmiar i wygląd samej myszki, jej profilowanie, liczba przycisków, czułość.
Łączność myszek bezprzewodowych z komputerem
Pierwszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest sposób komunikacji myszki z komputerem/laptopem. Obecnie najczęściej stosowane są połączenie radiowe, bluetooth oraz Wi-Fi.
Radiowa (USB)
Łączność radiowa spotykana jest przede wszystkich w starszych i tańszych egzemplarzach. Komunikacja między urządzeniami odbywa się tutaj za pomocą specjalnego odbiornika, który należy wpiąć do portu USB. Dzięki temu z myszki można korzystać nie tylko w pracy z komputerem, czy laptopem, ale także z tabletem. Jest to na ogół proste i stabilne połączenie. Myszki bezprzewodowe korzystają z reguły z częstotliwości 2,4 GHz, choć zdarzają się również wersje 5 GHz. Plusem jest tu przede wszystkim prostota i cena. Do minusów zaliczyć jednak trzeba fakt, że odbiornik zajmuje jedno z wolnych miejsc USB. Ponadto bywa tak, że inne urządzenia radiowe mogą zakłócać pracę myszki.
Bluetooth
Łączność bluetooth działa na podobnej zasadzie. Jednak w tym wypadku nie jest konieczny żaden zewnętrzny odbiornik. Większość nowych komputerów, laptopów czy tabletów posiada wbudowany moduł bluetooth. Wystarczy jedynie uruchomić go, po czym sparować oba urządzenia. Jest to o wiele stabilniejsze połączenie, które nie zostanie zakłócone pracą innych urządzeń. Warto jednak wiedzieć, że myszki na bluetooth to już nieco wyższa półka cenowa.
Wi-Fi
Myszki łączące się poprzez Wi-Fi to stosunkowo nowe rozwiązanie. Na chwilę obecną nie ma ich zbyt wiele w ofercie sprzedawców. Ponadto technologia ta jest wciąż rozwijana. Zdarzają się egzemplarze o niezwykle silnym i stabilnym połączeniu, jak i takie, które ewidentnie mają z tym problem. Tego rodzaju produkty być może cieszyć się będą większym powodzeniem dopiero za kilka lat.
Wybór myszki pod względem połączenia z komputerem to w głównej mierze sprawa indywidualna. Jeśli zależy nam na niższej cenie, to rozsądnym zakupem będzie wersja radiowa. Kiedy jednak cenimy sobie większą uniwersalność oraz stabilniejsze połączenie, model na bluetooth stanie się bardziej rozsądnym wyborem.
Sensory w myszkach bezprzewodowych
Kolejnym czynnikiem, który będzie miał znaczenie na szybkość oraz sposób działania myszki jest zastosowany w niej sensor. Ten mały moduł ma znaczenie w szczególności dla miłośników gier. W wielu produkcjach typu FPS i nie tylko liczy się nawet każda dziesiętna czy setna część sekundy, dlatego im szybciej myszka zareaguje na nasz ruch, tym oczywiście lepiej. Obecnie stosowane są 3 gatunki sensorów: optyczne, laserowe oraz Blue Track.
Optyczne
Ten rodzaj myszek wyposażony jest w standardowy układ optyczny, który składa się z modułu wysyłającego wiązkę czerwonego światła LED oraz elementu odbierającego. Można liczyć w tym wypadku dużą dokładność, i możliwość i działania na większości powierzchni. Najlepiej sprawdzają się przy niższych wartościach DPI.
Laserowe
Myszki laserowe działają na podobnej zasadzie, co optyczne. Różnica polega jednak na tym, że układ diod LED zastąpiony został przez laser. Dzięki temu możliwe jest bardziej precyzyjne śledzenie celu, jak i również odbieranie sygnałów. Można dzięki takim wersjom liczyć na wyższe wartości DPI. W szczególności jest to istotne dla osób, które cenią sobie gry jak i korzystają z programów graficznych. Minusem może być fakt, że myszka optyczna wymaga twardej i równej powierzchni, aby detekcja przebiegała bez żadnych zakłóceń.
Blue Track
W tym wypadku mysz zaopatrzona jest w technikę Blue Track. Jest to niebieska dioda LED połączona z szerokokątną soczewką. Dzięki temu w teorii taki model powinien sprawdzić się na znacznie większej liczbie powierzchni niż myszki optyczne i laserowe, oferując przy tym niezwykłą szybkość i precyzję.
Jaką zatem myszkę wybrać? Jeśli cenimy sobie prostotę, uniwersalność oraz niższy koszt produktu, to najlepsza będzie wersja optyczna. Z kolei dla osób spędzających wiele czasu przy grafice czy grach odpowiedniejszy będzie egzemplarz laserowy. Blue Track to dopiero wprowadzana na rynek technologia Microsoftu.
Zasilanie myszek bezprzewodowych
Dobrze oczywiście będzie również zwrócić uwagę, na jaki typ zasilania zdecydował się dany producent. Na chwilę obecną tworzone są myszki na baterie bądź z akumulatorem.
Baterie
Większość dostępnych na rynku myszek bezprzewodowych zasilania jest przez baterie AAA bądź AA. Jest to w zasadzie wygodny i tani sposób. Przede wszystkim pobór energii przez mysz jest minimalny, przez co wymiana baterii następować może raz na kilka miesięcy. Do tego 2 baterie AAA nie wpływają zbytnio na wagę urządzenia. Możemy zdecydować się także na akumulatorki, które trzeba co jakiś czas podładowywać.
Akumulator
Dostępne są także myszki bezprzewodowe, które zaopatrzone są w akumulator. Z pewnością będą one alternatywą dla osób, które nie chcą kupować co kilka miesięcy nowych baterii. Akumulator zapewni przynajmniej kilka dni pracy na jednym cyklu. Jednak w większości przypadków będzie cięższy i większy niż 2 baterie AAA. Ponadto w sytuacji rozładowania wymiana klasycznych baterii może być natychmiastowa, natomiast akumulator wymagać będzie podładowania bądź pełnego uzupełnienia energii.
Rozmiary myszek bezprzewodowych
Myszki bezprzewodowe w zależności od przeznaczenia czy zaawansowania mogą różnić się między sobą rozmiarami. Najtańsze i najprostsze egzemplarze są tak małe, że bez trudu zmieszczą się w dziecięcej dłoni. Z kolei modele wymyślone dla graczy nie tylko posiadają zupełnie odmienny profil, lecz również zwykle zaopatrzone są w znacznie więcej przycisków. Dostępne są również myszki z trackpadem, które są pomocne w pracach graficznych. Wszystko to sprawia, że bywają całkiem sporych rozmiarów, jednak wciąż pewnie mieszczą się w dłoni dorosłego.
Profile myszek bezprzewodowych
W ofercie niektórych producentów znajdują się myszki, które mogą być specjalnie dedykowane leworęcznym bądź praworęcznym użytkownikom.
Dla praworęcznych
Przystosowane są oczywiście do osób praworęcznych. Ich wyprofilowanie oraz układ przycisków sprawiają, że takim osobom jest o wiele wygodniej korzystać z myszki.
Dla leworęcznych
Te z kolei posiadają podobny układ, jednak skierowany w stronę osób obsługujących myszki lewą ręką.
Uniwersalne
Uniwersalne myszki są najczęściej spotykaną wersją na rynku. Mają jednakowy profil dla osób lewo i praworęcznych, dzięki czemu każdy może z nich swobodnie korzystać.
Liczba przycisków w myszkach bezprzewodowych
Nie da się ukryć, że liczba przycisków stosowanych w myszkach bezprzewodowych uzależniona jest od ich przeznaczenia. Najprostsze i uniwersalne modele posiadają zaledwie dwa przyciski: lewy i prawy oraz rolkę. Z kolei myszki dla graczy czy grafików mogą mieć od kilku do nawet kilkunastu przycisków. Jest to o tyle pomocne, iż do każdego klawisza możemy przypisać odpowiednią funkcję. Typowy gracz online może w ten sposób o wiele szybciej wykonywać wiele czynności, do których zwykle wykorzystuje się klawiaturę.
Stopień czułości myszek bezprzewodowych (DPI)
Jest to kolejny element, który w szczególności będzie istotny dla grafików czy też graczy komputerowych. DPI oznacza czułość, z jaką myszka reaguje na nasz ruch. Modele o wysokim współczynniku gwarantują niezwłoczne poruszanie się postaci w grze czy też ruch celownikiem. Oczywiście należy się przyzwyczaić do zmiany czułości, gdyż ruch kursora będzie o wiele szybszy niż w zwykłych myszkach. Dobrze jest przy tym szukać egzemplarzy, które posiadają regulowaną czułość. Można wtedy dostosować ją do indywidualnych preferencji.
Kiedy warto kupić droższą myszkę bezprzewodową?
Oczywiście różnice w cenie między myszkami bywają całkiem spore. Najtańsze modele zakupimy już za kilka, czy kilkanaście złotych, natomiast cena myszki dla profesjonalistów to nawet kilkaset złotych. Powstaje zatem pytanie, kiedy warto zainwestować w droższą myszkę? Już poniekąd odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie. Takie produkty z górnej półki dedykowane są osobom, które sporo czasu spędzają grając online czy też pracują na co dzień jako graficy. Droższa myszka z reguły oznacza wyższą czułość, odpowiedni kształt i optykę, oraz posiada więcej przycisków funkcjonalnych.
Polecani producenci myszek bezprzewodowych
Choć na rynku pojawiło się obecnie sporo myszek komputerowych od mało znanych chińskich producentów, to jednak mimo wszystko warto postawić na modele od cenionych i znanych marek, które zapewniają nie tylko jakość, niezawodność, lecz również i gwarancję w przypadku problemów. Zaliczyć do nich możemy: HP, Logitech, Microsoft, Trust, Hama, Omega, Titanum, Genius, Lenovo, Dell, Kensington, Evoluent, Hippus, jak i kilku innych producentów.
Z pewnością dla wielu osób myszki bezprzewodowe będą dobrą alternatywą dla klasycznych modeli. Są one często mniejszych rozmiarów, świetnie sprawdzają się w podróży, jak i pomagają tym osobom, które nie pracują blisko komputera. Nie da się ukryć, że mogą być też doskonałym pomysłem dla osób, które nie lubią za bardzo touchpada w laptopie. Pomimo, że staraliśmy się przedstawić wyższość myszek bezprzewodowych nad przewodowymi to mamy świadomość, że zaawansowani gracze wybiorą wersje przewodowe. Niemniej jednak dla mniej wymagających osób bezprzewodowe okażą się niewątpliwie wygodne i skuteczne w użyciu.