Spis treści
- Router – Co to jest? Do czego służy?
- Router Wi-Fi, mobilny, czy kablowy?
- Typ łączą, a sposób dostawy Internetu
- Jakie są oznaczenia szybkości routera?
- Co wpływa na zasięg routera?
- Bezpieczeństwo routera
- Dodatkowe funkcje routera
- Polecane marki routerów
1 Router – Co to jest? Do czego służy?
Na początek wyjdźmy od samej podstawy, czyli okiełznania tego, czym jest router. Obecnie praktycznie każdy dostawca internetu oferuje nam w zestawie router lub też możliwość zakupienia osobnego urządzenia do domowego użytku. Jego zadaniem jest rozdzielanie łącza między wszystkie dostępne w danym miejscu urządzenia.
Wiele lat temu, kiedy Internet bezprzewodowy był czymś zupełnie nowym na rynku, musieliśmy komunikować się wyłącznie poprzez kabel. Korzystanie z sieci w laptopie lub na komputerze stacjonarnym możliwe było tylko dzięki połączeniu takiego urządzenia kablem z modemem. Dziś poprzez routery następuje dzielenie sygnału internetowego na kilka urządzeń, a także nadawanie każdemu z nich adresu IP. Poprzez taki prosty w obsłudze sprzęt będziesz mógł bez trudu korzystać z jednej sieci na różnych urządzeniach. Ma to wpływ na mobilność, większy zasięg, jak i zastosowanie komercyjne.
Nie da się ukryć, że router to produkt nie tylko pożądany w warunkach domowych. Dziś wielu klientów oczekuje, że w kawiarni, barze, restauracji otrzyma bezpłatny dostęp do sieci. Jako właściciel takiego miejsca musisz poprzez router zadbać o takie przywileje.
Czy router i modem to jest to samo?
Bardzo często się zdarza, że stawiany jest znak równości między tymi urządzeniami. Tymczasem znacząco różnią się one między sobą. Bez modemu nie byłbyś w ogóle w stanie połączyć się z siecią. Zmienia on sygnał dystrybuowany przez dostawcę na standard Ethernet. Dzięki temu możesz korzystać z sieci w wybranym miejscu. Router z kolei służy jedynie do rozdzielania, udostępniania sygnału internetowego innym urządzeniom. Warto o tym pamiętać w czasie zakupu. Dobrze jest także wiedzieć, że coraz więcej producentów oferuje Ci urządzenia 2w1. W wyniku tego za jednym razem otrzymasz modem i router.
2 Router WIFI, mobilny, czy kablowy?
Zmiany technologiczne doprowadziły także i do tego, że dziś możesz zetknąć się z kilkoma routerami pod względem mobilności. Wyróżnia się trzy zasadnicze gatunki: Wi-Fi, mobilny oraz kablowy.
Zaczynamy od najprostszej formy, czyli routera kablowego. Jest on coraz mniej popularny, choć wciąż wiele osób lubi z niego korzystać. Ponieważ nie masz tutaj żadnych zakłóceń, możesz liczyć na niezawodność komunikacji. Ilość osób korzystających z takiego routera jest ograniczona, w wyniku czego siła sygnału rozłożonego na poszczególne urządzenia jest o wiele większa. Często w bezprzewodowych urządzeniach nadmierna ilość połączeń wiąże się ze słabą transmisją danych.
Tego typu routery gwarantują stworzenie lokalnego współdzielenia łącza internetowego. Może to być idealne wyjście w przypadku domu lub biura. Dodatkowo, wiele osób chwali sobie lepsze zabezpieczenia przed cyber-atakami. Minusem takiego rozwiązania jest ograniczona mobilność oraz brak możliwości połączenia z urządzeniami bezprzewodowymi.
Router Wi-Fi to wersja, która gwarantuje bezprzewodowe połączenie. To oczywiście najlepsze wyjście dla posiadaczy urządzeń mobilnych. Przy odpowiedniej konfiguracji bez trudu połączysz się z nim za pośrednictwem tabletu, smartfonu czy też laptopa. Nie musisz męczyć się tutaj z kablami, które często psują estetykę pomieszczenia. Od Ciebie samego zależeć będzie, kto i ile osób będzie mogło jednocześnie korzystać z domowej sieci. W miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci kablowych, internetowych, router będzie jedynym rozsądnym wyjściem.
Niestety routery Wi-Fi odznaczają się na ogół wolniejszą pracą, są mniej stabilne, bardziej podatne na ataki. Przy nadmiernej ilości użytkowników, transmisja danych jest mocno ograniczona. Istotna jest w takim wypadku przepustowość łącza.
Routery mobilne to urządzenia pomyślane o użytkownikach mobilnych urządzeń lub tych osobach, które często są w podróży. Są one podłączane do telefonu, tabletu lub laptopa za pomocą kabla USB. Router musi zawierać kartę SIM lub być podpięty do wybranej sieci komórkowej. Dostępne są starsze wersje 3G, jak i nowsze LTE.
Najrozsądniejszym wyjściem jest stawianie na uniwersalne urządzenia, które gwarantują zarówno połączenie kablowe, jak i Wi-Fi.
3 Typ łączą, a sposób dostawy Internetu
Jednym z pierwszych kroków, które musisz uczynić podczas wyboru nowego routera jest sprawdzenie, jaki dokładnie typ łącza jest wykorzystywany w Twoim domu, biurze czy innym miejscu. W tym celu musisz po prostu sprawdzić, jaką końcówkę posiada kabel podłączony do komputera, ewentualnie sprawdzić specyfikacje od operatora. Na chwilę obecną jesteśmy w stanie wyróżnić trzy główne typy łącza.
Pierwszym jest standardowa skrętka z końcówką RJ-45. Jest ona wykorzystywana przez sieci osiedlowe oraz operatorów telewizji kablowych. Dystrybutorzy telekomunikacyjni korzystają z linii telefonicznej RJ-11. W tym wypadku zakupiony przez Ciebie router musi mieć nie tylko pasujące wejście, lecz także wbudowany modem ADSL2+. W przypadku modemu Internetu mobilnego połączenie odbywa się poprzez slot na karty SIM lub port USB. Niektóre urządzenia posiadają tylko jeden typ wejścia, a inne wszystkie trzy.
Jeśli chodzi o sam system i sposoby dostawy Internetu, to również możesz znaleźć kilka głównych opcji. Pierwszą z nich, najpopularniejszą w dużych miastach są lokalne sieci osiedlowe oraz operatorzy telewizji kablowych. Konieczne jest wtedy przyłącze do miejsca zamieszkania. Drugim sposobem są linie telekomunikacyjne od popularnych dostawców. Do tego dochodzą także łącza radiowe oraz odbiór sygnału z sieci komórkowych.
Wybór w tej kwestii uzależniony jest od Twojego miejsca zamieszkania, pracy oraz oferty lokalnych operatorów internetowych.
4 Jakie są oznaczenia szybkości routera?
Choć wydawać Ci się może, że w przypadku prędkości routera będziesz miał do czynienia z oznaczeniami podobnymi do tego, co oferuje Tobie dostawca Internetu, to jednak sprawa wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim przepustowość i oznaczenia szybkości routera są prezentowane według trzech dostępnych obecnie standardów: 802.11g, 802.11n oraz 802.11ac.
- 802.11g – choć jeszcze w niektórych miejscach można spotkać urządzenia o standardzie 802.11 a lub b, to jednak 802.11g uchodzą za modele najsłabsze i z niskiej półki cenowej. Pracują one o wiele wolniej od dwóch pozostałych typów. W niektórych przypadkach możesz zetknąć się z informacją, że ich przepustowość wynosi do 54Mb/s. W rzeczywistości jednak jest na ogół o połowę mniejsza. Jeśli jednak nie jesteś zbyt wymagający lub mieszkasz w małej miejscowości, na wsi, to ten typ może być dla Ciebie wystarczający. Pracuje on wyłącznie w zakresie częstotliwości (2,4 GHz). Może być niestety zakłócany przez pracę innych urządzeń elektronicznych, zwłaszcza radia czy kuchenki mikrofalowej.
- 802.11n – na chwilę obecną jest to najszybszy i stosunkowo niedrogi standard. Tutaj również zetknąć się możesz z nie do końca prawdziwymi informacjami, jakoby to przepustowość wynosiła 300 czy nawet 750 Mb/s. Z reguły wartości te są jednak około trzy razy niższe. Spora część routerów tej klasy posiada dwuzakresowy poziom pracy (2,4 oraz 5 MHz). W ten oto sposób niwelowane są zakłócenia wynikające z pracy innych urządzeń. W ofercie wielu producentów znajdziesz routery 802.11n od klasy Lite N, które zapewniają transfer nie większy niż 40 Mb/s, jak i N300, N450, N600, N750.
- 802.11ac – jest to obecnie najnowszy, najszybszy router o największym zasięgu. Z powodu słabszej infrastruktury internetowej i telekomunikacyjnej niż w zachodnich krajach UE, u nas wciąż mało urządzeń jest z nim kompatybilnych. Możesz oczywiście dokonać jego zakupu, choć nie będzie on w takim wypadku gwarantował opisywanych parametrów. Z drugiej jednak strony możesz go traktować jako zakup z myślą o przyszłości. Dostępne na rynku modele gwarantują przepustowość od 150 Mb/s (pasmo 2,4 GHz), 433 Mb/s (pasmo 5 GHz) do 600 Mb/s (pasmo 2,4 GHz), 1300 Mb/s (pasmo 5 GHz).
5 Co wpływa na zasięg routera?
Routery to urządzenia o ograniczonym zasięgu. Moc ich sygnału uzależniona jest niestety także od miejsca, w którym zostaną umieszczane. Pierwszym czynnikiem, którym będzie miał u Ciebie spory wpływ na zasięg jest jakość i ilość zastosowanych w takim urządzeniu anten. Takie anteny mogą być umieszczone w wersji wewnętrznej i zewnętrznej.
Anteny zewnętrzne umieszczone są na zewnątrz urządzenia. W wyniku tego już od razu wiesz, ile ich posiada konkretny model. W teorii większa ilość anten wpływa na zasięg, choć ważna jest także moc, ich jakość. Eksperci często polecają wybór anten wykręcanych, albowiem w razie jakichkolwiek problemów będziesz mógł je zastąpić lepszymi i bardziej wydajnymi modelami. Anteny wewnętrzne z oczywistych względów nie są widoczne. O ich ilości dowiesz się ze specyfikacji urządzenia. Takie przekaźniki można rozróżnić dodatkowo na dookolne, gdzie fale rozchodzą się równomiernie we wszystkich kierunkach oraz kierunkowe, za pomocą których możesz ustalić rozchodzenie się sygnału.
Na zasięg routera wpływ ma także oczywiście miejsce, w jakim został on umieszczony. Jeśli planujesz go zainstalować w zamkniętym pokoju, to ścianki, drzwi, elementy metalowe mogą znacząco wpływać na jakość i moc sygnału. Możesz się jednak odpowiednio przed tym zabezpieczyć, jeśli zdecydujesz się na zakup wzmacniacza sygnału. To o wiele lepsze rozwiązanie niż ciągła zmiana pozycji routera czy też kupno nowego modelu.
6 Bezpieczeństwo routera
Dziś tak wiele mówi się o niebezpieczeństwach czyhających w sieci. Brak odpowiednich zabezpieczeń może sprawić, że Twój komputer, telefon, laptop może zostać zainfekowany lub posłuży do kradzieży danych, pieniędzy. Dlatego tak istotne są wszelkiego rodzaju zabezpieczenia stosowane w routerach. Powinieneś zrobić wszystko, aby Twoja sieć skutecznie opierała się atakom z zewnątrz.
Producenci obecnie stosują trzy popularne sposoby zabezpieczeń. Pierwszym z nich jest WPA2 . To klasyczny standard szyfrowania, który wykorzystuje w pracy 128-bitowe klucze kryptograficzne. Dodatkowo używa dynamicznych kluczy, które automatycznie dystrybuuje. Wyposażony jest także w podniesiony poziom bezpieczeństwa autoryzacji użytkownika.
Kolejnym sposobem zabezpieczeń jest filtrowanie MAC. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie listy adresów MAC urządzeń, które mogą łączyć się z siecią. Na koniec pozostaje Ci Firewall, czyli zapora ogniowa. Jest ona stworzona do walki z najbardziej rozpowszechnionymi metodami ataków (DoS i DdoS). Taki Firewall może być wbudowany w router lub programowy. W przypadku tych pierwszych otrzymasz także możliwość blokowania ruchu z konkretnych adresów IP.
Najlepiej oczywiście, jeśli Twój router będzie posiadał wszystkie trzy zabezpieczenia.
7 Dodatkowe funkcje routera
Podstawowe routery to zazwyczaj proste w sobie urządzenia, które nie gwarantują zbyt wiele poza standardowymi funkcjami. Jednak producenci oferują swym klientom, w tym także i Tobie wiele ciekawych dodatkowych opcji, które sprawiają, że konkretny router staje się jeszcze bardziej funkcjonalny.
Port USB
Obecnie port USB to opcja wymagana w większości urządzeń elektronicznych, zwłaszcza związanych z komputerami. Za pomocą takiego portu jesteś w stanie podłączyć do routera zewnętrze urządzenia, pamięć przenośną. Szczególnie ta opcja przydaje się w przypadku drukarki oraz dysku twardego. Podłączenie do routera drukarki sprawia, że otrzymasz okazję do drukowania różnych dokumentów z każdego urządzenia połączonego z domową, firmową siecią. Z kolei załączenie zewnętrznego dysku twardego przy opcji hosta sprawia, że będziesz mieć możliwość przekształcenia dysku w mały serwer. Kiedy Twój TV posiada połączenie bezprzewodowe, będziesz mógł na nim wyświetlać filmy i inne materiały z HDD.
WPS
Jeśli samodzielna konfiguracja urządzenia jest dla Ciebie zbyt trudna, to opcja z przyciskiem WPS będzie idealnym wyjściem. Po pierwszym załączeniu routera i uruchomieniu tej opcji, dojdzie do automatycznej konfiguracji wszystkich najbardziej istotnych parametrów urządzenia. To także idealna opcja podczas próby połączenia innych sprzętów z samym routerem.
Sieć Wi-Fi dla gości
Opcja ta jest szczególnie przydatna dla właścicieli firm, punktów usługowych, choć równie dobra jest dla zachowania prywatności w domu. Polega na tym, że goście firmy czy znajomi w domu otrzymają dostęp do wydzielonej sieci. Będą dzięki temu cieszyć się bezpłatnym Internetem, lecz równocześnie nie otrzymają dostępu do Twoich prywatnych zasobów.
DLNA
To niezwykle popularny standard komunikacji, który umożliwia współdzielenie multimediów w ramach sieci domowej. Za pomocą takiej ciekawej opcji masz okazje odtworzyć na ekranie telewizora film zapisany w pamięci smartfonu lub w odwrotnym kierunku. To przydatne rozwiązanie, kiedy pracujesz na 2 lub 3 urządzeniach jednocześnie.
Inteligentny dom
Za pomocą routera możesz wykorzystać system inteligentnego domu. Polega on na tym, iż dzięki połączeniu z wieloma urządzeniami będziesz mieć dostęp do wielu opcji w swym mieszkaniu. To okazja do tworzenia blokady rodzicielskiej, podglądu z kamer wideo na posesji lub wewnątrz domu, sterowania niektórymi sprzętami RTV i AGD.
QoS
QoS, czyli Quality of Service daje Ci opcję kontrolowania przepływających przez router danych. W wyniku tego będziesz mieć okazję do zadecydowania o priorytetowych plikach, informacjach dla wybranych aplikacji. W takim oto wypadku, kiedy zależy Tobie na priorytecie wybranych rzeczy, jako pierwszy powinieneś je otrzymać.
Oprogramowanie
Wszystkie dostępne dziś w sprzedaży routery posiadają zainstalowane oprogramowanie, firmware, pochodzące od ich producentów. Jeśli jednak jesteś bardziej zaawansowanym użytkownikiem lub po prostu lubisz tworzyć własne ustawienia, to poszukaj koniecznie modeli, które gwarantują możliwość instalacji innego oprogramowania. Dzięki temu zmienisz niektóre opcje, które za bardzo nie pasują Ci w standardowych konfiguracjach.
8 Polecane marki routerów
Wśród producentów routerów znaleźć możesz zarówno takich, którzy oferują sprzęt z górnej, jak i niskiej półki. Są też i takie marki, które posiadają modele na różnym pułapie cenowym. Warto, abyś zwrócił uwagę na takie firmy, jak Actina, Modecom, Netgear, Asus, Buffalo, Huawei, Linksys, Cisco, Draytek, Edimax, FRITZ!, Sapido, TP-Link, TRENDnet czy też Zyxel. Mają one w swej ofercie sprawdzone i cenione routery w niższej lub wyższej cenie.
Podsumowanie
Zakup routera wcale nie musi być taką trudną sprawą. Przede wszystkim musisz go dobrać pod miejsce swego zamieszkania lub pracy, oferty lokalnego dostawcy sieci, a także tego, czego tak naprawdę oczekujesz od takiego urządzenia. Im bardziej zaawansowany, skomplikowany będzie taki router, tym więcej będziesz zmuszony na niego wydać. Nie zawsze wydanie sporej sumy spełni Twoje oczekiwania.