Jaki materac kupić?

Materac to jeden z najbardziej potrzebnych elementów wyposażenia każdej sypialni. Coraz częściej Polacy stawiają na ramy łóżek, które dopiero potem wypełniane są przez odpowiednie materace. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, iż możesz o wiele lepiej dopasować łóżko do swych preferencji. A chodzi tu przecież zarówno o rozmiary, jak i materiał, poziom twardości, właściwości antyalergiczne. Trudno jest jednak zdecydować się na ten jeden konkretny model. Zapraszamy w związku z tym do naszego małego poradnika, który być może pomoże Ci w jak najlepszym zakupie.

Na co zwrócić uwagę kupując materac?

Podczas zakupu materaca musisz zwracać uwagę na kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich są wymiary takiego elementu wyposażenia sypialni. Zupełnie inna długość czy szerokość jest potrzebna singlowi, a inna dwóm osobom. Ponadto zakup materaca uzależniony jest od łóżka, które posiadasz w domu lub masz zamiar dopiero zakupić pod materac. Specyfikacja techniczna konkretnej ramy łózka jest w stanie powiedzieć, jakie są minimalne i maksymalne wymiary instalowanego w nim materaca. Pamiętaj, że chodzi nie tylko o długość i szerokość, lecz także wysokość takiego produktu.

Kolejnym czynnikiem jest rodzaj materaca. Istnieje kilka głównych wersji, a do tego w każdej kategorii zetknąć się możesz z innymi zastosowaniami, materiałami. Sprawdź przy tym, jakie są właściwości antyalergiczne, termiczne danego materaca, jaki gwarantuje stopień twardości, ile ma takich stref czy też, na jak długo udzielana jest gwarancja przez producenta. Nie bez znaczenia będzie także cena.

  1. Jaki rodzaj materaca będzie odpowiedni?
  2. Wybrać twardy czy miękki materac?
  3. Jaka sprężystość materaca będzie właściwa?
  4. Jaki wybrać rozmiar materaca?
  5. Polecane marki materaców

 

1 Jaki rodzaj materaca będzie odpowiedni?

Na chwilę obecną jesteśmy w stanie wyróżnić cztery główne rodzaje materacy. Mowa tutaj o sprężynowych, kieszeniowych, lateksowych oraz piankowych.

Materac sprężynowy

Materace sprężynowe, zwane także bonelowymi, należą do najtańszych i najprostszych na rynku. Stosowane są już od wielu lat. Ich wkład stanowią specjalne zwoje drutu. W tym wypadku, im większa liczba zwojów, tym lepiej dla Ciebie. Na całe szczęście dziś zewnętrzna warstwa ochronna tworzona jest z wytrzymałych materiałów. Zapobiega to problemom związanym ze starymi modelami, gdzie po pewnym czasie druty po prostu wydostawały się na zewnątrz.

Choć są to podstawowe wersje na rynku, to nie oznacza jednak, że nie mają zalet. Oprócz atrakcyjnej ceny gwarantują całkiem dobry komfort. Mowa tu jednak bardziej o modelach z wyższej półki. Wykorzystanie zwojów z drutu wytwarza punktowy nacisk rozłożony na większą powierzchnię materaca. Jeśli producent wybrał większe zagęszczenie sprężyn, to jego materac będzie bardziej elastyczny oraz trwały. Można tutaj zauważyć sprężystość progresywną, gdzie opór sprężyn rośnie proporcjonalnie do nacisku. Szukaj takich egzemplarzy, w których grubość zastosowanego drutu to przynajmniej 2,2 mm, a liczba zwojów wynosi co najmniej 4-5.

Materace tego typu są niestety całkiem twarde. O wiele gorzej dostosowują się do Twojego ciała, przez co mogą z czasem wywoływać boleści. Wiele osób odradza ich zakup, jeśli ma to być dla Ciebie materac na co dzień.

Materac kieszeniowy

Zupełnie inaczej, na całe szczęście, sprawują się materace kieszeniowe. Są to nowoczesne formy materacy sprężynowych. Różnica polega tutaj jednak na tym, iż zamiast jednej, wspólnej konstrukcji sprężyn na całą powierzchnię, zdecydowano się na osobne kieszenie. Mieszczące się w środku materaca sprężyny, porozmieszczane zostały w osobnych i specjalnie zaprojektowanych kieszeniach. Takie rozwiązanie gwarantuje całkiem sporą elastyczność punktową.

Materace kieszeniowe z dużą ilością kieszeni, pod naciskiem Twego ciała są w stanie w bardzo dobrym stopniu się do niego dopasować. Dosyć istotne jest to, iż wiele egzemplarzy w tej klasie posiada co najmniej kilka stref twardości. O jakości takiego materaca może świadczyć ilość sprężyn na jeden metr kwadratowy. W tańszych modelach jest to około 250, a w tych z wyższej półki nawet 750. To jeden z tych produktów, które są idealne dla pary. Oddzielne strefy twardości sprawiają, że obie osoby mogą korzystać z różnej twardości materaca.

Jeśli mielibyśmy wymienić istotną wadę takiego materaca, to będzie nim wysoka cena. Materace kieszeniowe są z reguły jednymi z najdroższych na rynku.

Materac lateksowy

Jeśli cenisz sobie wysoki komfort i wygodę podczas wypoczynku i snu, to prawdopodobnie wersja lateksowa będzie dla Ciebie najlepszym wyjściem. Takie materace odznaczają się bardzo dobrym poziomem sprężystości, a przy tym zaliczane są do kategorii bardziej miękkich. Dobrej jakości model gwarantuje odpowiednią wentylację, posiada porowatą strukturę, świetnie podpiera ciało.

Bardzo dużym problemem, z jakim się zetkniesz w przypadku tych materacy, jest procentowa zawartość kauczuku naturalnego. To właśnie on w głównej mierze decyduje o wysokich właściwościach materaca. Z oczywistych powodów, modele z bardzo dużą procentową zawartością naturalnego lateksu, kosztują całkiem sporo. Z reguły producenci mieszają go z syntetycznym odpowiednikiem. Im więcej sztuczności, tym materac posiadać będzie gorsze właściwości wentylacyjne, antybakteryjne.

Przyjmuje się, że dobrej jakości materac powinien posiadać wkład z przynajmniej 20 procent naturalnego kauczuku. Modele z górnej półki mają go nawet ponad 80 procent. Ponadto podczas zakupu weź pod uwagę grubość materaca. Ponieważ są to miękkie egzemplarze, grubość materaca nie powinna być niższa niż 12 cm. Optymalna jego wysokość to przynajmniej 17-20 cm.

Materac piankowy

Ostatnim gatunkiem materacy na rynku są wersje piankowe. Pod względem sposobu działania mogą trochę przypominać modele sprężynowe. Różnica polega jednak na tym, iż gwarantują znacznie więcej punktów podparcia. Jeśli jesteś alergikiem, potrzebujesz najlepszej regeneracji po ciężkim dniu lub często zmagasz się z chorobami, to właśnie taki materac będzie dla Ciebie najlepszym zakupem. Piankowe egzemplarze oferowane są w wersji wysokoelastycznej oraz termoelastycznej.

  • Wysokoelastyczny – w tym wypadku do produkcji materaca wykorzystywana jest pianka poliuretanowa o lepszej sprężystości. Jeśli jesteś alergikiem, a nie przepadasz za bardzo za lateksem, to być może właśnie taki model będzie świetnym do Twej sypialni. Wysokoelastyczny materac piankowy, jak sama nazwa wskazuje, ma bardzo dobre właściwości elastyczne. Świetnie dopasuje się do kształtu Twego ciała. Wykorzystana w nim pianka to także lepsza wentylacja, ochrona przed bakteriami i grzybami. Przeprowadzone badania wykazały, że w porównaniu ze zwykłymi piankowymi materacami, elastyczność tu jest większa o około 40 procent.
  • Termoelastyczny – Inaczej nieco sprawują się materace termoelastyczne. Wykorzystuje się w nich piankę leniwą, Fit Foam lub Visco. Zdaniem ekspertów jest to najbardziej profesjonalny i zaawansowany materac na rynku. Taki model nie tylko nie będzie reagował na nacisk Twego ciała, lecz także jego temperaturę. Zastosowanych zostało tutaj wiele punktów podparcia. Jak to działa w praktyce? Jeśli położysz się na takim materacu, to poniekąd stworzy on odlew sylwetki. Ciepło Twego ciała przenikając do wnętrza materaca, spowoduje zmiękczenie pianki. Kiedy ułożysz się na takim egzemplarzu, to przez pierwsze kilka sekund poczujesz się, jakbyś się w niego zapadał. Taki materac gwarantuje o wiele lepsze ukrwienie ciała oraz ułożenie kręgosłupa, barków czy bioder.

Jaki zatem wybrać materac pod względem jego budowy? Jeśli zależy Ci przede wszystkim na cenie, to powinieneś zdecydować się na sprężynowy lub tańszą wersję lateksowego modelu. Kiedy jesteś alergikiem, to pomyśl nad wysokoelastycznym lub lateksowym z dużą zawartością naturalnego kauczuku. Komfort? Materac termoelastyczny lub kieszeniowy!

2 Wybrać twardy czy miękki materac?

Jednym z dylematów zakupowych, przed którym musisz stanąć, jest wybór między twardym a miękkim materacem. W sieci można się spotkać z wieloma nieprawdziwymi opiniami, gdzie jedna strona próbuje przekonać drugą, iż to właśnie miękki czy twardy materac jest o wiele lepszy. Tymczasem wybór nie jest taki oczywisty.

Lekarze i eksperci radzą, aby wybierać materace o średnim stopniu twardości. Mowa tu jednak nie o konkretnej klasie, lecz o tym, aby nie był on zbyt twardy lub miękki. Gdy zakupisz niezbyt dopasowany model, to musisz być świadomy tego, iż Twój kręgosłup zostanie ułożony w nieprawidłowej pozycji. Gorzej ma się sprawa z bardzo miękkimi materacami, które mogą nawet niebezpiecznie wyginać kręgosłup. Doprowadzi to do tego, iż przestrzenie między dyskami i kręgami zostaną ściśnięte.

Z kolei nader twarde materace podpierać będą Twoje ciało jedynie w kilku miejscach. Będzie to miało wpływ na przepływ krwi. Być może po pewnym czasie zaczniesz odczuwać drętwienie kończyn.

Twój idealny materac ma zapewniać podparcie ciała na całej jego długości. Dlatego też tak wielkim uznaniem cieszą się wspomniane wcześniej modele termoelastyczne, które idealnie dopasowują się do każdego ciała. Podczas zakupu materaca sprawdź koniecznie jego specyfikację techniczną. Producenci bardzo często stosują skalę twardości od H1 do H4. Odpowiadać ona powinna także wadze Twego ciała.

Strefy twardości materaca

W specyfikacji technicznej materacy znaleźć się powinna także informacja o ilości stref jego twardości. Jest to bardzo ważna sprawa w przypadku, jeśli waga Twego ciała przekracza 70 kilogramów lub też kupujesz materac dla osoby starszej lub schorowanej. Odradza się stosowanie większej ilości stref, jeśli masz mniej niż 160 cm wzrostu – po prostu nie dostosują się one do wielkości ciała.

Naukowcy wyszczególnili siedem punktów ciężkości ludzkiego ciała, w wyniku czego Twoje ciało powinno być jak najlepiej podparte podczas snu i wypoczynku. W materacach stosowanych jest od 3 do 7 takich stref, gdzie 3 oznacza wartość minimalną. Przy 3 strefach następuje wzmocnienie miejsca na biodra. Kiedy będziesz posiadać 7 stref, to obok bioder, również i ramiona zostaną ułożone w zdrowej pozycji.

3 Jaka sprężystość materaca będzie właściwa?

Równie istotna dla Ciebie może być sprężystość zastosowana w materacu. Polecane są przede wszystkim takie modele, które posiadają sprężystość punktową. Dawne materace reagowały całą powierzchnią na ciężar ludzkiego ciała. Nowe modele posiadają wybrane strefy sprężystości, z których każda inaczej oddziaływać będzie na Twe ciało. Materac taki polecany jest zwłaszcza osobom schorowanym, po urazach i operacjach, a także parom. Druga strona materaca nie będzie reagować na ciężar osoby znajdującej się obok Ciebie.

Taka sprężystość to domena wszystkich gatunków materacy prócz sprężynowych. W związku z tym lepiej unikać tanich modeli bonelowych.

4 Jaki wybrać rozmiar materaca?

Wybór materaca pod względem jego wymiarów powinien być podyktowany kilkoma istotnymi czynnikami. Pierwszym z nich jest miejsce, w jakim ma się znaleźć. Mowa tutaj o ramie łóżka, która ograniczać będzie Cię pod względem niektórych rozmiarów. Drugim czynnikiem jest minimalna, zalecana wysokość materaca. Wspominaliśmy o tym już parokrotnie. Przy zbyt niskim materacu, traci on wiele ze swych właściwości. Trzecim czynnikiem są Twoje indywidualne upodobania.

Każdy oferowany Tobie na rynku model określany jest poprzez długość, szerokość oraz grubość. W zależności od przeznaczenia można zetknąć się z modelami o wymiarach 80×200 czy 200×200 cm. Istnieje także opcja zamówienia materaca z niestandardowymi wymiarami.

Materac dla dwojga

Znacznie więcej w ofercie wielu producentów dostępnych jest materacy z przeznaczeniem dla dwojga. To właśnie z myślą o nich wprowadzane są nowe technologie. Problemem może być to, kiedy obie śpiące strony preferują inną twardość, strefy sprężystości. W takim wypadku musisz zakupić dwa osobne materace lub też jeden wspólny, który posiada odmienne warunki na każdą połowę. Jeśli posiadać będzie on wysoką sprężystość punktową czy też podział na połowę twardą i miękką, to druga osoba nie będzie odczuwać wpływu Twego ciała na powierzchnię materaca.

5 Polecane marki materaców

W przypadku materacy z pewnością zetkniesz się z wieloma markami, które za bardzo nie są znane. Wynika to z faktu, iż w przypadku tych produktów nie ma zbyt wielu wiodących firm. Wymienić jednak możemy takie, które spotykane są w wielu sklepach internetowych. Mowa tutaj o Bedson, Estrella, M&K Foam, Janpol, Merita, Relaks, Temur, Hilding czy też Invest Center.

Podsumowanie

Zakup materaca to nie tak prosta sprawa. Postaraliśmy się tutaj wymienić kilka najistotniejszych parametrów, cech, na które koniecznie musisz zwracać uwagę podczas zakupu. Zadecyduj już teraz, czy ma to być egzemplarz dla 1 czy 2 osób, z jakiego ma być materiału, jakie powinny być jego wymiary, a także twardość, sprężystość, właściwości antyalergiczne.