czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaDom i ogródJaką kosiarkę kupić?

Jaką kosiarkę kupić?

Wraz ze zbliżającą się wiosną zaczynamy myśleć o przygotowaniu do sezonu naszych ogrodów, działek czy też przydomowych zieleńców. Chociaż za oknami jeszcze chłodno i ponuro warto już zgromadzić narzędzia niezbędne do prac ogrodowych. Obok tych drobnych jak grabie, łopaty nieodzowna jest też kosiarka. Trudno sobie wyobrazić piękną trawę, bez dbania o nią, jej ścinania i nawożenia. Skończyły się już dawno czasy, kiedy używano do tego kos czy ręcznych sekatorów. Dziś kosiarka to podstawa w pracach ogrodniczych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kosiarek różniących się zarówno sposobem obsługi, napędu, czy ceny. Poniżej w krótkim opisie przedstawiamy najważniejsze, przydatne informacje dotyczące tych narzędzi.

Na co należy zwrócić uwagę kupując kosiarkę?

  1. Wybór rodzaju kosiarki: ręczna, spalinowa, elektryczna
  2. Powierzchnia trawnika
  3. Rodzaj trawnika
  4. Urozmaicenie terenu
  5. Kosiarka z koszem czy bez?
  6. Częstotliwość koszenia
  7. Nasza kondycja
  8. Możliwości przechowywania
  9. Budżet
  10. Polecani producenci

 

1Wybór rodzaju kosiarki

Większość producentów oferuje trzy podstawowe typy kosiarek: ręczną, spalinową oraz elektryczną.

Kosiarka ręczna

Kosiarka ręczna to najprostszy sposób na skoszenie trawy. Jest przede wszystkim tania, łatwa w obsłudze, cicha i ekologiczna. Nie wymaga podłączenia do prądu, ani paliwa do jej uruchomienia. Jest napędzana siłą naszych mięśni z tego względu jest polecana osobom, dla których wysiłek fizyczny nie stanowi większego problemu. Kosiarka ręczna jest wyposażona w noże tnące osadzone na bębnie połączonym z kołami. Wraz z pomocą siły naszych mięśni, kiedy zaczynamy kosiarkę pchać, ostrza są automatycznie wprawiane w ruch. Problemem jest fakt, iż koła muszą być mocno dociśnięte do ziemi, co jest poważnym mankamentem na terenach o nierównej powierzchni. Z racji mechanizmu oraz specyficznej pracy taka kosiarka ma też problemy z koszeniem wysokiej trawy, dlatego też używając ręcznej kosiarki należy przestrzegać regularności koszenia, aby nie dopuścić do zbytniego wzrostu trawy. Jest to sprzęt mało wydajny, wymagający siły i czasu. Dlatego też zalecana jest do trawników o powierzchni nie przekraczającej 50 m². Świetnie za to sprawdza się tam, gdzie konieczne jest precyzyjne ścinanie, czyli w pielęgnacji małych trawników dekoracyjnych.

Podczas zakupu kosiarki ręcznej trzeba koniecznie zwrócić uwagę na szerokość koszenia. Im będzie ona większa, tym mniej razy będziemy musieli pokonywać trasę z jednej strony trawnika do drugiej. Oczywiście przy szerszym rozstawie kół konieczne jest także użycie większej siły w koszenie. Należy również sprawdzić, czy dana kosiarka posiada możliwość regulacji wysokości koszenia. Zdarza się, że takie urządzenia posiadają doczepiane kosze na trawę oraz samoostrzące się noże, co redukuje konieczność ich częstego ostrzenia.

Kosiarka spalinowa

Wersja spalinowa jest ułatwieniem dla osób, które stronią od mozolnego i czasochłonnego ręcznego koszenia trawnika. Kosiarki te posiadają dużą moc koszenia i spore możliwości. Doskonale nadają się do koszenia dużych powierzchni oraz wysokiej i mokrej trawy. Jak łatwo się domyśleć, kosiarki spalinowe nie wymagają dostępu do źródła prądu, a tym samym nie mają kabla. Sprawia to, że dobrze radzą sobie w miejscach, gdzie znajduje się wiele krzewów czy drzew. Kosiarki spalinowe dostępne są w dwóch wersjach:

  • ręcznej, zwanej podkaszarką. Ze względu na dużą mobilność, jest ona często wykorzystywana przez służby porządkowe w miastach;
  • na kołach, która wygląda niczym większość elektrycznych modeli. Często posiada kosz na skoszoną trawę, co ułatwia utrzymanie porządku.

Jeśli porównamy kosiarki spalinowe z elektrycznymi czy ręcznymi, to są one zdecydowanie najgłośniejsze. Ponadto stanowią one najdroższe modele w momencie zakupu, a także w późniejszej eksploatacji. Konieczne jest w ich wypadku uzupełnianie paliwa oraz oleju, a także okresowa konserwacja urządzenia. W kwestiach ekologicznych stoją one na ostatnim miejscu, pomimo nie wielkiej emisji spalin. W przypadku kosiarek bez rozrusznika czasem występują problemy z jej odpalaniem, albowiem potrzebny jest do tego większy nakład siły.

Zakup konkretnej kosiarki spalinowej uzależniony jest od kilku czynników, m.in od wielkości trawnika i nierówności powierzchni, na której wysiana jest trawa. Do koszenia tylko małych trawników, jak również do wycinania trawy wzdłuż krawężników, pomiędzy krzewami czy pomiędzy rabatami przydatne będą podkaszarki. Ich zaletą jest łatwość manewrowania, poza tym jest lekka, niezbyt głośna i wygodna w użyciu. Konieczne jest jednak także zaopatrzenie się w gogle i ubranie ochronne, które zabezpieczy przed ścinaną trawą lub odłamkami krzewów.

Z klasycznych kosiarek spalinowych mogą być zadowoleni właściciele trawników o dużych powierzchniach, na których znajdują się drzewa i kępy krzewów. Optymalne są trawniki o powierzchni od 500 m² do kilku tysięcy. Do koszenia trawnika o powierzchni powyżej 1000m² – polecany jest model z napędem na koła, który zdecydowanie ułatwia pracę. Posiadają one silniki o mocy od 3,5 – 5 KM. Nadają się też do koszenia trawy wysokiej i mokrej. Decydując się na zakup kosiarki sprawdzić, jaki posiada ona mechanizm ścinający. Do wyrośniętej, rzadko koszonej trawy i przy niewielkich nierównościach terenu wystarczy nóż rotacyjny, natomiast listwa tnąca zdaje egzamin przy koszeniu zachwaszczonych nieużytków. Optymalne w pracy są modele z rozrusznikiem elektrycznym, który eliminuje konieczność zwykłego odpalania silnika. Kosiarki spalinowe mogą być wyposażone także w napęd, dzięki czemu nie ma konieczności wkładania siły w ich popychanie.

Warto jeszcze oczywiście wspomnieć o traktorkach ogrodowych. Są to duże kosiarki spalinowe, które przypominają znane maszyny rolnicze, tylko w pomniejszonej formie. Takie traktorki stanowią idealne urządzenia do pracy na dużych murawach. Dzięki szerokiemu korpusowi skracają czas pracy, a przy tym są niezwykle komfortowe w prowadzeniu i obsłudze. Ponadto często takie maszyny można wykorzystywać do transportu ziemi czy odśnieżania.

Kosiarka elektryczna

Trzecim typem są kosiarki elektryczne. Modele z takim rodzajem silnika są z reguły tańsze, wygodniejsze w użyciu i konserwacji od wersji spalinowych. Są one również ciche i ekologiczne. Posiadają jednak słabsze silniki niż wersje spalinowe, dlatego też polecane są posiadaczom małych i średnich ogrodów przydomowych. Ograniczeniem dla kosiarek elektrycznych jest często dostęp do źródła zasilania i na dłuższych odległościach konieczność korzystania z przedłużacza. Wiąże się z tym niestety niższe napięcie, co ma wpływ na słabszą pracę urządzenia. Przyjmuje się, że nie powinno się oddalać na więcej niż 40 metrów od źródła zasilania, a optymalną odległością jest 25 metrów. Ponadto sam kabel ogranicza nasze ruchy lub może plątać się między drzewami lub krzewami. Do zalet zaliczymy zdecydowanie niższe koszty zakupu i eksploatacji. Nie wymagają one częstych przeglądów i prac konserwacyjnych. Wiele modeli również wyposażonych jest w zbiornik na trawę, co redukuje konieczność jej późniejszego grabienia.

Sporym powodzeniem cieszy się ostatnio kosiarka akumulatorowa, która rozwiązuje wiele problemów z okablowaniem i zasilaniem. Poza silnikiem zaopatrzona jest w wydajny akumulator. Mimo wielu zalet trzeba sobie uświadomić, iż jest to urządzenie dosyć drogie. Ponadto akumulatorowe kosiarki mają jeszcze mniejszą moc silnika, co tym bardziej zmniejsza ich możliwości koszenia.

Kosiarki elektryczne przeznaczone są do raczej średniej wielkości trawników o powierzchni od 300 do 500 m². Warto wiedzieć, że większość modeli nie jest przystosowana do pracy w wysokiej trawie. Przeznaczone są głównie do koszenia niewielkich, zadbanych, a przy tym równych obszarów. Modele mogą być wyposażone w nóż rotacyjny lub ostrze bębnowe. Dobór konkretnej wersji winien być uzależniony od wielkości trawnika oraz naszych indywidualnych preferencji. Nie jest nam potrzebna kosiarka o większej mocy, jeśli posiadamy ogród nawet mniejszy niż 300 metrów kwadratowych.

2 Powierzchnia trawnika

Powierzchnia naszego trawnika powinna być jednym z czynników decydujących o wyborze konkretnego modelu i typu kosiarki. Panuje tutaj prosta zasada – im mniejszy trawnik, tym prostsza kosiarka. Dlatego też do małych powierzchni do 50 m² najlepiej sprawdzi się kosiarka ręczna. W przypadku powierzchni do 500 m² – wersja elektryczna, powyżej 500 m² – spalinowa. Ponad 2000 m² jest najbardziej optymalne dla traktorka ogrodowego. Oczywiście przy wyborze mogą być istotne także kwestie ekonomiczne, komfortu czy samych warunków terenowych.

3 Rodzaj trawnika

Oprócz kwestii powierzchniowej, niezwykle istotny jest rodzaj trawnika, na którym będziemy pracować. Zupełnie inaczej będzie nam się kosić zwykły trawnik przed domem, a inaczej dekoracyjny, nad którym chcemy dłużej popracować. Najbardziej wymagające są właśnie trawniki reprezentcyjne, które muszą być nie tylko przycinane na właściwą wysokość, lecz także z odpowiednią częstotliwością czy nawet wybranymi mechanizmami. W przypadku trawników dekoracyjnych na jednym urządzeniu może się nie skończyć. W kwestii pozostałych terenów zielonych przyda nam się po prostu kosiarka ekonomiczna i skuteczna w swej pracy, która posiada możliwość regulacji wysokości koszenia.

4 Teren urozmaicony

Teren urozmaicony może być prawdziwą zmorą dla jego właściciela, w kwestii koszenia trawy. Często musimy brać pod uwagę skomplikowane manewrowanie, albowiem na naszej drodze mogą wyrastać krzewy, drzewa, rabatki, oczka wodne, nierówności. Na tak niejednolitym trawniku przyda nam się kosiarka, która jest łatwa w obsłudze, prowadzeniu, a także wjedzie w węższe alejki i zakamarki. Na urozmaiconym terenie najlepiej sprawdzą się wersje spalinowe lub akumulatorowe. W przypadku terenów o odmiennym stopniu nachylenia polecane są następujące kosiarki:

  • do 20° ‒ kosiarka spalinowa z nożem rotacyjnym,
  • od 21 do 35° ‒ kosiarka elektryczna,
  • od 36° ‒ podkaszarka, kosa elektryczna lub spalinowa.

Na różnorodnym terenie ma się przede wszystkim liczyć komfort i skuteczność naszej pracy. Trudno sobie wyobrazić sytuacje, kiedy po skończonej pracy musimy chodzić po trawniku z ręcznym sekatorem w celu dokonania poprawek.

5 Kosiarka z koszem czy bez?

Za każdym razem koszenie trawy wiąże się z koniecznością jej zebrania oraz utylizacji. Zalegająca przez dłuższy czas po skoszeniu może źle wpływać na kondycję naszego trawnika. Grabienie trawy na większej powierzchni jest zdecydowanie czasochłonne i męczące. Dlatego często polecane są kosiarki ze specjalnymi koszami. Ich zadaniem jest od razu magazynowanie skoszonej trawy, dzięki czemu oszczędza się czas niezbędny do jej zebrania. Pojemność takiego kosza jest zwykle dostosowana do mocy i szerokości kosiarki. W elektrycznych modelach są to wersje o pojemności od 25 do 35 litrów, natomiast w wersjach spalinowych znajdziemy kosze do 85 litrów. Wybór kosza uzależniony powinien być od naszych preferencji oraz powierzchni trawnika.

6 Częstotliwość koszenia

Wygląd i charakter naszego trawnika uzależniony jest od częstotliwości koszenia. Różne trawy zazwyczaj wymagają innej systematyczności koszenia.

Koszenie rzadkie, okazjonalne oznacza wykorzystywanie kosiarki zaledwie kilka razy w ciągu roku. Dotyczy to zwykle łąki, która może znajdować się za lub przed naszym domem. Używa się do tego kosiarki spalinowej, gdyż zwykle chodzi w tym przypadku o większe powierzchnie.

Koszenie regularne oznacza wykorzystywanie kosiarki przynajmniej raz na 1-2 tygodnie. Jest ono polecane do rekreacyjnych trawników, które charakteryzują się wolniejszym tempem wzrostu. Przydaje się tutaj kosiarka spalinowa lub elektryczna, ewentualnie ręczna, kiedy mamy do czynienia z małym trawnikiem.

Koszenie częste odbywa się więcej niż raz w tygodniu. Dotyczy ono przede wszystkim trawników dekoracyjnych, wymagających specjalnej pielęgnacji, a także tych gatunków traw, które charakteryzują się szybkim wzrostem. Przydają się tutaj najbardziej wersje spalinowe, choć elektryczne również mogą sobie poradzić z trudniejszymi przypadkami.

7 Nasza kondycja

Nie możemy zapominać, że koszenie zwykle wymaga od nas włożenia w pracę odpowiednich nakładów energii. Lekką aktywność zapewnią kosiarki ręczne, tym bardziej, że skoszenie trawnika do 50 m² nie zajmie nam dużo czasu. Są to przyjemne i łatwe w obsłudze modele. Inaczej wygląda sprawa z wersjami elektrycznymi i spalinowymi, których użytkowanie wymaga od nas więcej siły. Wiele modeli waży nawet ponad 30 kilogramów, a przy braku napędu takie kosiarki trzeba samodzielnie popychać. Przy gorszej kondycji lub w podeszłym wieku dobrze jest wybrać takie wersje ze wspomaganiem.

8 Możliwości przechowywania

Z racji naszego klimatu kosiarki potrafią nawet połowę czasu w roku stać bezużyteczne. Istotne jest wtedy ich odpowiednie przechowywanie. Nowoczesne kosiarki spalinowe i elektryczne mogą zajmować sporo miejsca, co w garażu lub altanie ogrodowej może stanowić problem. W przypadku wersji elektrycznych możemy je bez obaw powiesić na uchwycie na ścianie. Niestety modele spalinowe muszą być przechowywane w pozycji poziomej. Istotne jest także zabezpieczenie urządzeń przed wilgocią i mrozami.

9 Budżet

Obecnie ceny kosiarek uzależnione są przede wszystkim od rodzaju i parametrów urządzenia. Zgodnie z opisywanym przeznaczeniem najtańsze są wersje ręczne, za które zapłacimy między 100 a 500 złotych. W dalszej kolejności znajdują się elektryczne (od 400 do ponad 2000 złotych) oraz spalinowe (od 600 do ponad 3000). Do tego dochodzą droższe modele akumulatorowe oraz traktorki w cenie kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od dodatkowego wyposażenia, kosza na trawę, napędu, mocy, jakości wykonania.

10 Polecane marki kosiarek

Istnieje wielu producentów sprzętu ogrodniczego, w tym kosiarek. Polecamy przede wszystkim modele takich firm jak: Stiga, Honda, Kawasaki, Solo, Castelgarden, Lamborghini, Husqvarna, Oleo-mac, Makita, Victus, Stihl.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.