Jaką kołdrę kupić?

Mało kto jest w stanie sobie wyobrazić komfortowy sen bez miłej w dotyku kołdry. To ona decyduje o cieple w nocy, a może mieć również wpływ na odpowiednią wentylację podczas snu. W dodatku kołdra wraz z pościelą tworzą ważny element dekoracji w sypialni. Przez wieki nasi przodkowie przyzwyczajeni byli do kołder z pierzem lub po prostu grubych skór. Od dłuższego jednak czasu mamy do czynienia z rosnącą i różnorodną ofertą, przez co trudno jest nam często zdecydować się na konkretną z nich. Prezentujemy najciekawsze informacje o kołdrach, ich gatunki i istotne parametry. Być może dzięki temu zakup nowego modelu nie będzie aż tak trudnym zadaniem.

Źródło: pixabay.com

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kołdry?

Istnieje kilka istotnych czynników, które powinny determinować wybór konkretnej kołdry. Przede wszystkim różnią się one między sobą rozmiarem, rodzajem wypełnienia, poszyciem czy klasą cieplną. Wszystkie te aspekty mogą stanowić bardzo ważne kryterium przed zakupem.

 1. Rozmiar kołdry
 2. Rodzaj wypełnienie
 3. Poszycie kołdry
 4. Klasa cieplna kołdry
 5. Trwałość i jakość wykonania
 6. Popularni producenci
 7. Kołdry warte polecenia

 


Jakie kołdry są warte uwagi? Jakie mają opinie?     Zobacz teraz


 

1 Rozmiar kołdry

Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest rozmiary kołdry. Wybieramy odpowiednią długość i szerokość kołdry w zależności od tego, czy ma być ona przeznaczona dla jednej osoby lub pary, dla osób wyższych bądź niższych. Można też kierować się innymi, indywidualnymi preferencjami.

Wymiary kołdry możemy podzielić przede wszystkim wedle wersji jednoosobowych i przeznaczonych dla dwojga użytkowników. Pierwsze z nich dostępne są najczęściej w rozmiarze 135×200 cm, 150×200 cm i 160×200 cm. Z kolei kołdry przeznaczone dla dwojga znajdziemy najczęściej w rozmiarach 180×200 cm oraz 200×220 cm. Specjalnie dla wysokich osób tworzone są także wersje o wymiarach 220×240 cm. Czasem istnieje możliwość zamówienia wersji o zupełnie innych parametrach. Wybór powinien być uzależniony także od tego, w jaki sposób śpimy. W przypadku par często przecież zdarza się, że druga strona zabiera w czasie snu kołdrę dla siebie. Wtedy to szersze kołdry dają nam większą szansę, iż w nocy nie zostaniemy odkryci przez partnera lub partnerkę.

Oczywiście przed zakupem musimy uwzględnić także rozmiary posiadanego przez nas łóżka. Lepiej, żeby kołdra była trochę zbyt duża niż za mała. Da nam to trochę więcej swobody. Oczywiście nie możemy też przesadzać w drugą stronę, gdyż sięgająca podłogi kołdra prezentować się będzie nie tylko mniej estetycznie, lecz także będzie podatna na częstsze zabrudzenie.

2 Rodzaj wypełnienia

Zdecydowanie dla wielu z nas największe znaczenie ma to, jakie wypełnienie posiada dana kołdra. Daje nam to najczęściej informacje o właściwościach cieplnych, alergicznych, a także wytrzymałości konkretnego modelu na odkształcenia czy upływ czasu. Poniżej krótko opisujemy najbardziej popularne rodzaje wypełnienia kołder.

Kołdry puchowe

Jest to klasyczny rodzaj wypełnienia, który stosowany jest od bardzo dawna. Składa się z miękkich ptasich piór, najczęściej gęsich oraz kaczych. Kiedyś takie kołdry były czymś powszechnym, dziś można uznać je za elitarny towar z wyższej półki. Takie wypełnienie znakomicie grzeje podczas snu, jednocześnie skutecznie odprowadzając pot i wilgoć. Owe właściwości wpływają na fakt, iż jest to idealna kołdra na cały rok. Modele z takim wypełnieniem to najczęściej lekkie kołdry, które są jednocześnie naturalnym i ekologicznym produktem. Polecane są przede wszystkim wersje z gęsim pierzem, które uważane jest za znacznie lepsze od kaczego.

 

Kołdry z pierza

Takie kołdry są podobne do puchowych, jednak zawierają w sobie ptasie pióra wraz z puchem. Wpływa to na gorsze właściwości termoizolacji, a także zwiększoną wagę. Mimo wszystko różnice w porównaniu z puchowymi wersjami nie są aż tak bardzo zauważalne. Najczęściej można spotkać modele składające się z 75 procent piór oraz 25 procent pierza. Również jest to naturalny i ekologiczny typ kołder, który tak jak puchowe wersje nie jest polecany dla osób z alergiami.

Kołdra z pierza

KOŁDRA Z PIERZA AMZ NATURAL

Całoroczna – Wypełnienie: pierze ręcznie darte z domieszką puchu – Produkt w 100% naturalny – 2 lata gwarancji »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

 

Kołdry wełniane

Jest to rodzaj kołder o bardzo miękkiej i przyjemnej w dotyku strukturze. Wypełnienie najczęściej pozyskiwane jest z wybranych gatunków owiec lub wielbłądów. Taka kołdra odznacza się sprężystością, pozwala skórze oddychać, a przy tym – w przeciwieństwie do poprzednio opisywanych – nie uczula. Najlepiej takie kołdry sprawdzają się w okresie zimowym. Latem grubsza kołdra może powodować dyskomfort u wielu osób. Badania udowodniły, że wełna może działać kojąco na dolegliwości reumatyczne. Warto sprawdzić także, jaka jest procentowa zawartość tego materiału w wypełnieniu.

Kołdra wełniana

KOŁDRA WEŁNIANA MERYNOS

Wypełnienie: wełna od ras owiec Merynos – Doskonale chronni przed zimnej i przegrzaniem ciała – Zmniejsza zmęczenie, napięcia i bóle – Właściwości anty reumatyczne – Certyfikat Woolmark »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

 

Kołdry jedwabne

W tym wypadku mamy do czynienia z niezwykle luksusowym towarem z wysokiej póki cenowej. Już sam jedwab stanowi jedną z najbardziej luksusowych tkanin na świecie. Kołdra z takim wypełnieniem charakteryzuje się całkiem dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz wentylacyjnymi. Nie zapewni jednak takiego ciepła, jak wersje puchowe i wełniane. Wypełnienie odznacza się przy tym funkcją antystatyczną, przez co nie przyciąga kurzu.

Kołdra jedwabna Paradies Seide

KOŁDRA JEDWABNA PARADIES SEIDE

Wypełnienie: naturalny jedwab – Doskonała na ciepłe letnie noce – Pozwala zachować równowagę cieplną podczas snu – Wysoka jakość użytych materiałów – Znak „Sprawdzona Jakość Paradies” »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

 

Kołdry z włókna kukurydzianego

Dzięki procesowi fermentacji cukru kukurydzianego otrzymywany jest kwas mlekowy, który następnie przetwarzany jest na polimery. W taki oto sposób powstaje wypełnienie kukurydziane. Te kołdry są niezwykle przyjazne dla ciała, a także polecane alergikom oraz osobom z dolegliwościami skórnymi. Problemem jest jednak ich dostępność, albowiem nie cieszą się zbyt dużą popularnością na naszym rynku.

Kołdra kukurydiana

KOŁDRA Z WŁÓKIEN KUKURYDZIANYCH HEFEL PURE

Wypełnienie: włókno kukurydziane – Doskonała dla alergików i osób ze schorzeniami skóry – Właściwości antybakteryjne – Dobre przewodzenie ciepła – Duża higroskopijność »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

 

Kołdry bambusowe

W zakresie produktów sypialnianych bambus otrzymuje ostatnio sporo pozytywnych opinii. Charakteryzuje się on lepszym stopniem miękkości niż wełna, a przy tym jest bardzo wytrzymały. Pozwala na prawidłową regulację temperatury ciała, dzięki czemu zimą możemy liczyć na sporo ciepła, a latem przewiewu. Jest to idealna kołdra na cały rok. Modele z wypełnieniem z bambusa są przyjazne dla alergików.

Kołdra puchowa AMW

KOŁDRA BAMBUSOWA HEFEL PURE

Całoroczna – Wypełnienie: 80% viskose bambus, 20% włókno kukurydziane – Produkt w 100% naturalny – Produkt antyalergiczny – Właściwości antybakteryjne – Reguluje nadmiar wilgoci »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

 

Kołdry z włókna poliestrowego

Z racji ceny jest to jedno z najpopularniejszych wypełnień w kołdrach na naszym rynku. Spiralnie skręcone włókna zapewniają kołdrze lekkość, elastyczność oraz antystatyczność. Są one najlepszym rozwiązaniem w kategorii kołder letnich, gdyż nie zapewniają takiego ciepła jak kołdry puchowe czy wełniane.

Kołdra wełniana

KOŁDRA Z WŁÓKNA POLIESTROWEGO HOLLOFIL

Całoroczna – Wypełnienie: 100% włókna poliestrowe Hollofil® Allerban® – Preciwdziała rozwojowi roztoczy i grzybów – Właściwości antyalergiczne – Zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza – Gwarantuje wysoki poziom izolacji cieplnej »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

 

Kołdry z granulatu silikonowego

wypełnienie to nazywane jest często sztucznym puchem. Związane jest to z faktem, iż posiada zbliżoną do niego strukturę oraz właściwości. Wnętrze kołdry tworzone jest z włókienek pozwijanych w kłębuszki. Modele tego typu nie mają tendencji do zbijania się lub spłaszczania, więc przy tym mimo częstego prania mogą zachować swoją puszystość oraz elastyczność. Granulat polecany jest również alergikom. Ma całkiem dobre właściwości termoizolacyjne.

Kołdry z włókna silikonowego

Jest to włókno poliestrowe, które dodatkowo zostało pokryte warstwą śliskiego silikonu. Dzięki temu wypełnienie ma większą elastyczność oraz niewiele waży. Z racji ochrony przed kurzem i bakteriami również polecane jest alergikom. Kołdry te odporne są na odkształcenia. Sprawdzają się w cieplejszych pomieszczeniach lub w okresie letnim.

Trudno jest jednoznacznie ocenić, która kołdra będzie dla nas najlepsza. Jedni tolerują więcej ciepła, inni z kolei wolą więcej chłodu i cyrkulacji powietrza. Warto przede wszystkim zastanowić się nad wersjami całorocznymi, które świetnie sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą. Dlatego też najlepszymi naszym zdaniem są kołdry puchowe, z granulatem silikonowym lub włóknem bambusowym.

3 Poszycie kołdry

Poszycie kołdry decyduje z kolei o naszym komforcie, gdyż to je będziemy najbardziej odczuwać. Ponadto ma znaczący wpływ na wytrzymałości każdej kołdry. Wyróżniamy następujące rodzaje poszyć:

 • Pokrycie bawełniane: jest to naturalne poszycie o dobrych właściwościach higienicznych oraz pozwalające na skuteczną wentylację. Szczególnie polecane są poszycia wykonane z bawełny cienkoprzędnej.
 • Pokrycie bawełniano-poliestrowe: tego typu poszycie tworzone jest z mieszanki bawełny i poliestru, przez co, ze względu na niższy koszt produkcji, cieszy się dużą popularnością. Gwarantuje naturalność, dobrą wentylację, wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.
 • Pokrycie satynowe: satyna to rodzaj jedwabnej lub bawełnianej tkaniny, która z jednej strony jest błyszcząca, a z drugiej matowa. Spełnia głównie funkcję estetyczną, lecz też jest antystatyczna, czyli polecana osobom uczulonym na kurz i roztocza.
 • Pokrycie jedwabne: takie pokrycie kołdry wiąże się z ogromną przyjemnością odczuwaną na skórze, a także pozwala jej oddychać. Jest to najdroższy typ poszycia.
 • Pokrycie z mikrowłókien: jest to wersja, która często nazywana jest także poszyciem z mikrofibry lub mikrofazą. Tworzone jest ono z niezwykle cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Daje uczucie miękkości, jest przyjemne w dotyku, szybko schnie, a także cechuje się dobrą wytrzymałością.
 • Pokrycie z flizeliny: jest to najtańszy typ poszycia, które jednak z racji specyficznego działania i wytrzymałości nie nadaje się do użytkowania przez dłuższy czas.
 • Pokrycie z teflonu: jest to niezwykle wytrzymałe pokrycie, które polecane jest przede wszystkim alergikom. Uniemożliwia ono osadzanie się kurzu, a także jest odporne na zabrudzenia.

4 Klasa cieplna

Kołdry oznaczane są także poprzez klasę cieplną. W zależności od producenta i kraju może to być skala TOG, sezonowa skala cieplna, liczbowa lub trzystopniowa skala cieplna. Ze względu na budowę wyróżniamy kilka rodzajów kołder:

 • kołdra ultralekka: jest to to najcieńsza i najlżejsza kołdra. Jest ona przeznaczona na okres letni i to tylko na czas najcieplejszych tygodni;
 • kołdra letnia: jest to również cienki model, lecz może być bez trudu wykorzystywany przez cały sezon letni;
 • kołdra całoroczna: w tym wypadku mamy do czynienia z uniwersalnym oraz wielosezonowym typem kołdry. Mimo jednoznacznie sugerującej nazwy w rzeczywistości jest to model, który w naszych warunkach klimatycznych powinien być wykorzystywany wiosną i jesienią. Ewentualnie może być używany przez cały rok w wyjątkowo ciepłych mieszkaniach;
 • kołdra zimowa: jest to idealny typ kołdry na okres zimowy. Jest gruby i stosunkowo ciężki, więc przyda się wszędzie tam, gdzie są problemy z ogrzewaniem. Ceniony jest także przez osoby wręcz kochające ciepło w nocy;
 • kołdra podwójna: jest to dwuwarstwowa, a przy tym bardzo ciepła kołdra, która jest przeznaczona do pomieszczeń o niskiej temperaturze nocą. Jest ona wręcz stworzona do domków górskich, wiejskich, gdzie często jedynym ogrzewaniem jest kominek.

5 Trwałość i jakość wykonania

Trwałość i jakość wykonania konkretnej kołdry zależy nie tylko od producenta, lecz też wypełnienia i materiałów, które zostały przez niego wykorzystane. Na chwilę obecną pod względem trwałości na pierwszym miejscu plasują się kołdry z wypełnieniem puchowym i półpuchowym. Na dalszych pozycjach znajdują się wersje wypełnione pierzem oraz wełniane. Takie modele są w stanie zachować kształt i jakość nawet przez ponad 10 lat. Kołdry z włóknami syntetycznymi posiadają trwałość do około 5 lat. Ponadto częstsze pranie jeszcze bardziej skraca ich żywotność.

6 Popularni producenci

Kołdry to specyficzne produkty, które w przeciwieństwie do materacy czy innych elementów wyposażenia sypialni nie są zwykle produkowane przez wielkie firmy o zasięgu globalnym. Większość kołder, które znajdziemy w sklepach, to produkcja polska, skupiająca się wokół mniejszych przedsiębiorstw. Wyróżniają się na tym polu takie marki jak: Lech-Pol, Piórex, AMW Nawrot, Świt, Silk Dreams, Inter Widex Greno, Perfect, Janpol.

7Kołdry warte polecenia