Zasada działania kuchenki mikrofalowej
Kuchenka mikrofalowa funkcjonuje na zasadzie wytwarzania fal elektromagnetycznych. Odbijają się one od wewnętrznych ścianek, przez co wnikają w potrawę, jednocześnie ją podgrzewając. Dzięki temu, że wewnątrz kuchenki mikrofalowej znajduje się metalowa komora oraz siatka wbudowana w szybę drzwiczek, fale elektromagnetyczne nie przenikają poza kuchenkę, więc urządzenie to jest bezpieczne w użyciu. Sam proces podgrzewania potraw polega na tym, iż mikrofale wprawiają w ruch cząsteczki wody, które są obecne w każdej potrawie. Powstająca w ten sposób energia drgających cząstek wody zostaje przekazana do całości produktu. Szybko wzrastająca temperatura powoduje, że taka kuchenka potrzebuje o wiele mniej czasu na nagrzanie potrawy niż tradycyjny piekarnik gazowy lub elektryczny.
Na co zwrócić uwagę kupując kuchenkę mikrofalową?
Oczywiście kuchenki mikrofalowe znacząco mogą różnić się między sobą. Spotkamy je w wersji do zabudowy, wolnostojące, o odmiennej pojemności, mocy, rodzaju grilla czy wykończeniu. Są to czynniki, które decydują o funkcjonalności takiego urządzenia. Oto najważniejsze aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę.
- Rodzaj kuchenki mikrofalowej – do zabudowy czy wolnostojąca?
- Pojemność kuchenki mikrofalowej
- Moc mikrofali i grilla
- Rodzaj grilla – klasyczny czy kwarcowy?
- Wykończenie wnętrza kuchenki
- Łatwość czyszczenia
- Zabezpieczenia kuchenki
- Sposób sterowania
- Przydatne funkcje: podgrzewanie, rozmrażanie, termoobieg, grillowanie, pieczenie, gotowanie na parze, opóźniony start, kombi, samoczyszczenie
- Polecani producenci
1 Kuchenka do zabudowy czy wolnostojąca?
Kuchenki mikrofalowe możemy podzielić na wolnostojące oraz na wersje do zabudowy. Zaletą tych pierwszych jest niewątpliwie mobilność, dzięki czemu możemy taki model dowolnie przestawiać w kuchni. Trzeba im jednak znaleźć wolne miejsce w kuchennej przestrzeni, co jednak ze względu na niewielkie wymiary nie powinno stanowić aż tak dużego problemu. W przypadku kuchenek do zabudowy mamy możliwość precyzyjnego zaaranżowania przestrzeni kuchennej i dopasowania kuchenki do zaprojektowanego wnętrza. Takie wersje najczęściej są montowane w słupek lub instalowane we wnękę, która widoczna jest tylko od frontu. Zyskuje się przez to ciekawy efekt wizualny, albowiem może się wydawać, że taka kuchenka zajmuje znacznie mniej miejsca niż wersje wolnostojące.
Jeśli jesteście na etapie projektowania kuchni, to znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wersja do zabudowy. Znacznie lepiej skomponuje się ona ze stylem i innym wyposażeniem pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że takie kuchenki są zwykle droższe od klasyków, dlatego chcąc oszczędzić, lepiej jest wybrać model wolnostojący.
2 Pojemność kuchenki mikrofalowej
Pojemność kuchenki mikrofalowej ma niebagatelny wpływ na to, do czego będzie można ją wykorzystywać. W mniejszych modelach problemem jest czasem podgrzanie średniej pizzy, nie mówiąc już o innych produktach. Typowe mikrofalówki to prostokątne urządzenia o wymiarach około 28 cm wysokości, 46-50 cm szerokości i 36-40 cm głębokości. Sprawia to, że jej wnętrze ma specyficzny kształt oraz pewne ograniczenia. Oprócz wymiarów niezwykle ważna jest pojemność mikrofali. Przykładowo, model o obszerności 20 litrów powinien bez trudu zmieścić talerz obiadowy. Mniejsze nadawać się będą bardziej do małych produktów, jak zapiekanki, tosty, kotlety. Zazwyczaj znajdziemy w ofercie modele o pojemności od ok. 15 do blisko 40 litrów. Do najbardziej uniwersalnych zaliczamy wersje plasujące się w połowie tej skali. W przypadku przeznaczenia kuchenki do gotowania dla większej ilości domowników najlepsza będzie wersja o przynajmniej 30 litrach. Dzięki temu w jej wnętrzu zmieszczą się naczynia niezbędne do przygotowywania wielu różnych potraw. Oczywiście im większy litraż, tym wyższa cena oraz rozmiary urządzenia, dlatego warto pójść na kompromis.
3 Moc mikrofali i grilla
Podczas zakupu kuchenki mikrofalowej koniecznie zwróćmy uwagę na moc, jaką nam oferuje. Przyjmuje się, że im ona większa, tym szybszy proces gotowania i przyrządzania potraw, a także mniejsze zużycie prądu. W ofercie producentów spotkamy urządzenia o mocy od 700 do 2100 W. Warto od razu wspomnieć przy tym, że każda mikrofalówka jest wyposażona w regulator umożliwiający wybór odpowiedniego stopnia mocy, co przydaje się w dopasowaniu pracy dla danej potrawy. Nie ma aż tak wielkich różnic między kuchenkami o 1000 W lub 800 W, gdyż czas podgrzania konkretnego produktu będzie w tym przypadku inny o zaledwie kilka, kilkanaście sekund. Duża moc jest atutem, gdy mikrofalówka posiada funkcję grilla. Jego moc zwykle podawana jest osobno i wynosi między 700 a 1800 W.
4 Rodzaj grilla – klasyczny czy kwarcowy?
Kuchenki mikrofalowe ze średniej i wyższej półki cenowej wyposażone są dodatkowo we wspomniany przed chwilą grill. Funkcja ta pozwala upiec mięso o podobnych właściwościach, jakie otrzymujemy podczas opiekania na tradycyjnym grillu lub w piekarniku. Producenci najczęściej stawiają na modele klasyczne i kwarcowe.
Pierwsze z nich montowane są w tańszych modelach mikrofalówek. Jest to zwykła spirala grzejna, która zostaje umieszczona w górnej części komory kuchenki. Z racji swojej prostoty bywa ona często problemem, gdyż trudno jest ją czyścić, a po zakończonej pracy nadal długo utrzymuje ciepło, co wpływa na ryzyko oparzeń.
Działanie z kolei grilla kwarcowego polega na tym, iż w obudowie kuchenki zostają zainstalowane mocne lampy kwarcowe. Jest to bardziej skuteczny i szybszy rodzaj przygotowywania potrawy, a sam mechanizm nie tylko łatwiej jest domyć, lecz także zużywa on mniej energii elektrycznej.
5 Wykończenie wnętrza kuchenki
Wykończenie wnętrza konkretnej kuchenki może nam też wiele powiedzieć o tym, czy mamy do czynienia z tańszym lub droższym modelem. Większość mikrofalówek zbudowana jest z odpornej stali nierdzewnej lub specjalnej emalii ceramicznej. Nie możemy spodziewać się luksusowego wnętrza. Środek kuchenki ma być przede wszystkim funkcjonalny. Większość dostępnych na naszym rynku kuchenek posiada komory o prostych ściankach, które stykają się ze sobą pod kątem prostym. Znajdziemy jednak droższe i bardziej zaawansowane modele, które posiadają wnętrza bardziej zaokrąglone. Takie rozwiązania mają na celu zwiększenie efektywności pochłaniania mikrofal oraz ułatwienie obracania się większych naczyń.
6 Łatwość czyszczenia
Czyszczenie wnętrza kuchenki uzależnione jest między innymi od wspomnianego wcześniej wykończenia jej wnętrza. W najnowszych modelach stosowane jest najczęściej wykończenie ceramiczne. Dzięki temu samo wnętrze jest bardzo łatwe w oczyszczaniu, a także odporne na zarysowania. W tańszych modelach mogą występować problemy z przylegającymi resztkami jedzenia, zwłaszcza jeśli zapomnieliśmy o nich przez dłuższy czas. W zaawansowanych kuchenkach można zetknąć się z ciekawą opcją programu samooczyszczenia za pomocą pary wodnej.
7 Zabezpieczenia kuchenki
Kuchenka mikrofalowa, jak wiele innych rzeczy w kuchni, może niezwykle ciekawić dzieci. Chyba każdy chciałby z nas uniknąć sytuacji, gdy maluch wkłada do jej środka metalowy przedmiot – może się to zakończyć tragicznie. W związku z tym warto pomyśleć o takiej kuchence, która posiada zabezpieczenia. Mogą to być różnego rodzaju opcje. Najprostszą z nich jest po prostu LOCK, dzięki której zablokujemy drzwiczki przed ich otwarciem. Niektórzy producenci wprowadzają specjalny szyfr, który jest konieczny do otworzenia oraz uruchomienia kuchenki.
8 Sposób sterowania
Kuchenki w zależności od producenta mogą posiadać odmienny sposób i system sterowania. Najprostsze modele wyposażone są w sterowanie mechaniczne. Zaopatrzone są one z przodu obudowy w dwa pokrętła, z których jedno służy do ustawiania mocy, a drugie – czasu. Są to najprostsze modele o nieskomplikowanej budowie i systemie ustawień. Na wiele więcej możemy liczyć, jeśli wybierzemy wersje ze sterowaniem elektronicznym. Dzięki niemu można najczęściej wybrać odpowiednią funkcję obróbki pod kątem rodzaju potrawy lub jej wagi. Możemy wybierać przez to odmienne podgrzewanie, gotowanie czy rozmrażanie. Dzięki temu kuchenka może automatycznie dobrać moc pracy. Najlepsze aktualnie na rynku są modele zaopatrzone w sterowanie inteligentne. W tym wypadku kuchenka za nas dobierze moc i czas przygotowywania potrawy. Poprzez wybór odpowiedniej opcji informujemy urządzenie o tym, jakiego rodzaju pracy od niej potrzebujemy. Proces przygotowania posiłku będzie nadzorowany przez komputer kuchenki.
9 Przydatne funkcje
Zazwyczaj najtańsze kuchenki mikrofalowe to tak zwane „gołe”, podstawowe wersje, które nie oferują niczego więcej poza podgrzewaniem posiłków. Jednak bardziej zaawansowanie modele posiadają już interesujące opcje, dzięki którym można o wiele lepiej wykorzystać ich możliwości. Oto najciekawsze z nich.
Podgrzewanie
Jednym z podstawowych zastosowań kuchenek mikrofalowych jest podgrzewanie wczorajszego obiadu lub też zakupionych dań gotowych. Tworzona w mikrofali energia cieplna o wiele szybciej nagrzewa potrawy niż kuchenki gazowe, elektryczne czy patelnie. Podgrzewanie to podstawowa funkcja każdej kuchenki mikrofalowej. W niektórych sytuacjach taki sposób może być nawet zdrowszy od smażenia.
Rozmrażanie
Jest to kolejna podstawowa funkcja, w jaką wyposażone są mikrofalówki. Rozmrażanie stanowi przecież poniekąd ogrzewanie. Dzięki takiemu zastosowaniu kuchenka może służyć do odmrażania produktów spożywczych. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy nie chcemy długo czekać na moment, w którym jedzenie wyjęte z zamrażarki odzyska temperaturę pokojową. Niektóre modele posiadają inteligentny sposób rozmrażania, który nie powoduje jednocześnie gotowania jedzenia.
Termoobieg
Jest to dosyć popularna funkcja, którą znajdziemy także w zwykłych kuchenkach i piekarnikach. Polega ona na jednoczesnym podgrzewaniu produktów z każdej strony. Takie rozwiązanie polegające na równomiernej cyrkulacji gorącego powietrza sprawia, że w kuchence możliwe jest nawet upieczenie ciasta, choć lepiej pozostać przy mniej skomplikowanych potrawach.
Grillowanie
To bardzo ciekawa opcja, która jednak aż tak wiele wspólnego z klasycznym grillowaniem nie ma. Chodzi tu bowiem o odpowiednie przyrumienianie produktów, aby były one przyjemnie chrupiące. Jest to przydatne rozwiązanie w sytuacji, kiedy nie chcemy jeść „gumowego” jedzenia, które często może się kojarzyć z barami szybkiej obsługi kiepskiej jakości.
Pieczenie
W przypadku wielu producentów mowa o funkcji pieczenia 3D, którą oferują ich kuchenki mikrofalowe. Niektóre kuchenki posiadają bowiem potrójny system ciepła. Polega on na połączeniu grilla kwarcowego, który powoduje szybsze nagrzewanie się potraw, z funkcją podpiekania oraz termoobiegu. Wykorzystanie takiej kombinacji daje równomierne podgrzanie oraz zachowanie idealnego smaku potraw.
Gotowanie na parze
Gotowanie przy pomocy strumienia pary to coraz bardziej popularny trend, który przeniknął także do kuchenek mikrofalowych. W niektórych modelach już teraz możliwe jest gotowanie na parze. Najczęściej w takim wypadku para produkowana jest w osobnym module, a następnie jest wykorzystywana do gotowania różnych posiłków. Taką funkcję można wykorzystać zarówno do warzyw, mięsa, ryb, jak i nawet do ryżu lub makaronu. Dzięki temu przyrządzane produkty nie są pozbawiane wartości odżywczych, minerałów i witamin.
Opóźniony start
Jest to funkcja, w którą są wyposażone jedynie niektóre kuchenki. Dzięki niej możliwe jest zaprogramowanie czasu rozpoczęcia przygotowywania potrawy. W ten sposób potrawa będzie gotowa na wybraną przez nas godzinę. Możemy więc wyjść na spacer, wziąć długą kąpiel czy też pójść na zakupy, a po powrocie czekać będzie na nas od razu gorący posiłek.
Funkcja kombi
Tego typu opcja daje nam możliwość zaprogramowania wspólnej pracy grilla oraz mikrofal. W wyniku tego nasza potrawa może być jednocześnie szybko podgrzana, a także lekko zarumieniona.
Samoczyszczenie
Jest to wspomniana wcześniej funkcja wykorzystania pary wodnej do czyszczenia wnętrza kuchenki. Pomocna jest ona przede wszystkim przy usuwaniu z kuchenki większych zabrudzeń, a może być stosowana praktycznie po każdym skorzystaniu z urządzeniu. W procesie tym bierze udział para pod ciśnieniem. Z reguły taki proces trwa około 15 minut.
Zazwyczaj dodatkowe funkcje wiążą się z wyższą ceną za urządzenie. Warto pomyśleć, czy faktycznie będą one nam przydatne.
10 Polecani producenci
Na rynku od lat królują produkty znanych marek, które zajmują się tworzeniem sprzętu AGD. Do najbardziej cenionych oraz popularnych należą kuchenki mikrofalowe od firm: Amica, Bosch, Electrolux, Mastercook, Beko, Candy, Gorenje, LG, Moulinex, Samsung, Whirlpool oraz Zelmer. Oferują one zarówno proste mikrofalówki, jak i produkty z górnej półki.