Jaki depilator kupić?

Depilator można bez obaw nazwać przyjacielem kobiety. Korzystanie ze zwykłej maszynki powoduje, że uczucie gładkich nóg znika po dwóch czy trzech dniach. Tymczasem klasyczny depilator działa na zasadzie wyrywania włosków razem z ich cebulkami. Wykorzystywanie wydajnych, a przy tym profesjonalnych urządzeń sprawia, że można uzyskać gładkość nóg nawet na parę tygodni. Obecnie liczne firmy produkujące tego typu urządzenia prześcigają się, aby ich depilatory były nie tylko skuteczne, lecz też najbardziej delikatne. Trudno przez to wybrać konkretny model. Zapraszamy do sprawdzenia naszego krótkiego poradnika.

Wodoszczelny depilator Braun Silk-épil 9. Źródło: braun.pl

Na co zwrócić uwagę kupując depilator?

 1. Rodzaj głowicy depilatora
 2. Regulacja prędkości
 3. Rodzaj zasilania
 4. Ergonomiczna budowa
 5. Możliwość mycia pod wodą
 6. Dodatkowe nasadki
 7. Dodatkowe funkcje i akcesoria
 8. Popularni producenci

 

1Rodzaj głowicy depilatora

Depilatory to proste urządzenia, których praca oparta jest na działaniu specjalnej głowicy. Wyróżniamy dwa główne typy depilatorów.

Depilatory z głowicą z pęset

Są to depilatory przeznaczony przede wszystkim do depilacji słabych bądź rzadkich włosów. Pęsety umieszczone są na głowicy w większych odległościach, a ich ilość uzależniona jest od producenta i typu urządzenia. Jedne mają 18 par pęset, inne nawet 40. Występuje tutaj prosta zależność: im więcej depilator ich posiada, tym oferuje nam dokładniejsze i szybsze golenie. Warto jednak wiedzieć, że taki typ odradzany jest osobom z wrażliwą skórą lub o bardzo rzadkim owłosieniu.

Depilator z głowicą z pęset marki Braun

Depilatory z głowicą z dysków

Są to depilatory wyposażone w dyski, które w porównaniu do pierwszego typu chwytają więcej włosków jednocześnie, co z kolei wpływa na szybszy i dokładniejszy proces depilacji. Takie dyski mogą być zbudowane z różnych materiałów, jednak najczęściej zetkniemy się z dwoma kategoriami: ceramicznymi – są to najdroższe depilatory, które zapewniają nie tylko skuteczność, lecz także nie powodują alergii skórnych; metalowymi – które są znacznie tańsze, jednak mogą powodować podrażnienia. Niektóre z tych depilatorów wyposażone są w ruchomą głowicę, co pozwala na bardziej precyzyjną pracę pod różnymi kątami.

Warto wiedzieć, że można w ofercie niektórych producentów spotkać depilatory z dwiema głowicami obracającymi się w przeciwnych kierunkach lub modele nawet z trzema małymi głowicami.

Depilator z głowicą z dysków marki Philips

2 Regulacja prędkości

Niezwykle istotną funkcją w depilatorze, która wpływa na jego pracę i nasz komfort, jest regulacja stopnia prędkości głowicy. Trzeba pamiętać, że prędkość za każdym razem powinna być dostosowana do wrażliwości skóry czy rodzaju włosków. Korzystając z wysokich obrotów, otrzymamy szybszą i precyzyjną depilację, ale też bardziej bolesną. Tego rodzaju ustawiania nadają się do depilacji mniej delikatnych miejsc i grubszych włosków. Z kolei wolne obroty mogą nam pozwolić uniknąć zaczerwień na wrażliwszej skórze, zwłaszcza w okolicach intymnych, bardziej podatnych na podrażnienia. Obecnie większość depilatorów wyposażona jest w 2-stopniową regulację prędkości.

3 Rodzaj zasilania

Depilatory to elektryczne urządzenia, które mogą różnić się również rodzajem zasilania. Dzięki temu parametrowi możemy wyodrębnić trzy główne typy. Pierwszym z nich jest depilator sieciowy, który musi być podłączony do gniazdka z prądem. Choć z jednej strony ogranicza to nasze ruchy lub miejsca, w których chcemy użyć depilatora, to jednak z drugiej strony takie modele pozbawione akumulatora są o wiele lżejsze i lepiej leżą w dłoni. Drugim typem jest rodzaj akumulatorowy. To mobilny depilator, który możemy zabrać ze sobą nawet na wakacje. Nie ogranicza nas w tym wypadku długość kabla, dlatego możemy używać go w każdym miejscu: w łazience, w salonie, w sypialni. Jego wadą jest jednak większa waga, a także fakt, że może się nam rozładować w każdej chwili. Trzecim rozwiązaniem jest depilator akumulatorowo-sieciowy. Stanowi on połączenie obu wspomnianych wyżej typów, dzięki czemu w zależności od sytuacji możemy decydować się na jeden z nich.

Istotne podczas wyboru jest ustalenie, gdzie będzie on nam potrzebny i jak często używany. Przy depilacji w warunkach domowych przyda nam się bardziej wersja sieciowa, która pewniej leży w dłoni. Podczas podróży lepiej sprawdzi się model zasilany akumulatorem. Ewentualnie wybierzmy model z obiema formami zasilania, jednak pamiętajmy, że jego cena jest zwykle wyższa niż pozostałych. Koniecznie sprawdźmy także pojemność oraz czas pracy baterii.

4 Ergonomiczna budowa

Producenci depilatorów podczas projektowania nowego modelu stawiają przede wszystkim na dwie istotne kwestie. Pierwszą z nich jest ergonomia urządzenia. Musi ono być wygodne w obsłudze, czyli pasować zarówno do mniejszych, jak i większych kobiecych dłoni. Ponadto budowa powinna dawać użytkowniczkom sporo komfortu i swobody podczas depilacji. Dlatego też zazwyczaj spotkamy się z wersjami bardziej podłużnymi, choć również cenione są egzemplarze okrągłe lub o owalnym kształcie. Drugą sprawą, na którą zwraca się uwagę, jest sam wygląd. Wiele kobiet ceni sobie depilatory także ze względów estetycznych. W związku z tym popularne na rynku modele odznaczają się typowo kobiecymi barwami, takimi jak róż, fiolet, delikatny brąz, biel, czerwień.

5 Możliwość mycia pod wodą

Sporo użytkowniczek depilatorów ceni sobie możliwość mycia głowicy urządzenia pod wodą. Nie można przecież zapominać, że po każdej depilacji na powierzchni urządzenia znajdują się pozostałości naskórka oraz włosy. Wpływają one na higienę, a przy następnej depilacji mogą powodować nawet podrażnienia skóry. Dlatego dobrze jest czyścić głowicę pod bieżącą wodą. Jest to najprostszy i najszybszy sposób oczyszczenia tej ważnej części w depilatorze. Z tych samych względów popularne są akumulatorowe wersje z wodoodporną obudową. Dzięki nim możliwe jest depilowanie się pod prysznicem lub nad wanną z gorącą wodą. Takie sposoby są cenione, gdyż mogą pomóc załagodzić ból związany z procesem depilacji.

6 Dodatkowe nasadki

Obecnie praktycznie każdy markowy depilator wyposażony jest w dodatkowe nasadki, co znacząco zwiększa jego możliwości lub pomaga w dostosowaniu pracy urządzenia do naszych preferencji. Rozróżnić możemy kilka głównych modeli nasadek:

 • nasadka goląca: jest to nasadka, która pozwala przygotować nasze ciało do depilacji. Jej zadaniem jest golenie dłuższych włosów mierzących ponad 1,5 mm. Jej działanie jest zbliżone do golarki elektrycznej, przez co nadaje się także do golenia miejsc intymnych, które nie będą przeznaczone do depilacji,
 • nasadka do depilacji miejsc wrażliwych: jest to specjalna nasadka, której zadaniem jest łagodzenie procesu depilacji miejsc intymnych. Kiedy podczas pozbywania się włosków odczuwamy duży ból, to taka nasadka zakryje część pęset lub dysków, co zredukuje oddziaływanie głowicy na ciało,
 • nasadka do peelingu: ten typ nasadki zapobiega wrastaniu włosków w skórę. Zakłada się ją po procesie depilacji, aby peeling zredukował ryzyko wrastania włosków,
 • nasadka chłodząca: daje ona uczucie chłodu na skórze, co z kolei ma wpływ na mniejsze odczuwanie bólu podczas depilacji,
 • rolki masujące: zadaniem tych specjalnych rolek jest masowanie depilowanej skóry, co zmniejsza ból i poprawia komfort.

7 Dodatkowe funkcje i akcesoria

Bardzo często zdarza się, że producenci chcąc zachęcić do kupna swojego depilatora, oferują nam dodatkowe funkcje i akcesoria, których zadaniem jest poprawa wygody i skuteczności depilacji. Oto kilka najważniejszych z nich:

 • Podświetlenie: polega ona na podświetlaniu depilowanej przez nas partii ciała, dzięki czemu możemy dokładniej pozbywać się włosków, bez konieczności późniejszego porównywania niedoskonałości.
 • Cichy tryb pracy: obecnie większość depilatorów wydaje głośne dźwięki podczas działania, co może być frustrujące tak dla nas, jak i otoczenia. Z taką funkcją mniej lub bardziej redukowany jest hałas.
 • Nawiew powietrza: jest to opcja, która ma podobną zasadę działania jak nasadka chłodząca. Może przygotowywać skórę do depilacji lub redukować ból po wyrwaniu włosków.
 • Głowica chłodząca: stanowi ona pojemnik ze specjalnym płynem, który przed depilacją musi zostać zamrożony. Poprzez mocne schłodzenie depilowanej skóry mniej odczuwamy ból, co wpływa na komfort depilacji.
 • Rękawica chłodząca: jest to specjalny woreczek z płynem, który również należy zamrozić przed depilacją. Tuż przed dokonaniem zabiegu delikatnie masujemy skórę rękawicą, co także wpłynie na uśmierzenie bólu.
 • Pędzelek: jest to rozwiązanie najlepsze dla depilatorów, których głowic nie można myć pod bieżąca wodą. Za pomocą pędzelka oczyścimy głowicę z naskórka oraz włosków.

8 Popularni producenci

Istnieje kilku producentów, których depilatory możemy w szczególności polecić. Są to znane i cenione od lat firmy, jak choćby Philips, Braun, Panasonic, Rowenta, BaByliss Paris, Remington czy Valera. Ceny takich urządzeń w zależności od producenta czy modelu wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zakup depilatora winien być podyktowany kilkoma ważnymi sprawami. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na szerokość głowicy depilatora oraz liczbę zawartych na niej pęset lub dysków. Następnie na to, gdzie i jak często będziemy korzystać z urządzenia. Sprawdźmy też, jakie podstawowe i dodatkowe funkcje oraz akcesoria są nam oferowane przez producenta. Kiedy już zakupimy depilator, to pamiętajmy, że zabieg ten wykonywać powinnyśmy zawsze tuż po kąpieli, dzięki czemu depilacja jest mniej bolesna. Zadbajmy także o czyszczenie urządzenia po każdej depilacji.