Jaką myjkę ciśnieniową kupić?

Jeśli cenimy sobie czystość, a do tego spore oszczędności, to znakomitym rozwiązaniem będzie zakup myjki ciśnieniowej. Przyda się ona nie tylko do czyszczenia samochodu, lecz także domowych elewacji, sprzętu ogrodowego czy rowerów. Ekonomia oraz skuteczność pracy to dwa czynniki, które szczególnie przemawiają właśnie za tym urządzeniem. Jak to zwykle bywa, możemy mieć trudności z wyborem najlepszego modelu. Takie myjki występują w wielu wariantach zarówno pod względem systemu pracy, mocy, osprzętu, jak i samego producenta. Postaramy się trochę pomóc przed zakupem.

Myjka ciśnieniowa marki Bosch. Źródło: bosch-garden.com

Na co zwrócić uwagę kupując myjkę ciśnieniową?

  1. Czy korzystanie z myjki ciśnieniowej jest oszczędne?
  2. Myjka do użytku domowego czy profesjonalnego?
  3. Rodzaje myjek ze względu na zastosowany napęd: elektryczne, hybrydowe, spalinowe
  4. Maksymalne ciśnienie wody
  5. Wydajność myjki
  6. Temperatura doprowadzanej wody
  7. Moc napędu
  8. Głowica pompy
  9. Pojemność zbiornika na detergent
  10. Waga
  11. Dodatkowy osprzęt
  12. Polecani producenci

 

1 Czy korzystanie z myjki ciśnieniowej jest oszczędne?

Oszczędność wody myjki wysokociśnieniowej. Źródło: kaercher.com

Na samym początku pojawia się istotna wątpliwość: czy korzystanie z myjki ciśnieniowej jest oszczędne? Zdecydowanie tak! To właśnie przez ten aspekt wiele osób decyduje się na ich zakup. W porównaniu choćby do zwykłego węża ogrodowego oszczędność wody w tym względzie jest znacząca. Szacuje się, że ekonomiczna praca myjki ciśnieniowej do godzinnej pracy potrzebuje około 400 litrów wody. W przypadku zwykłego węża ogrodowego możemy mieć do czynienia z zużyciem nawet na poziomie ponad 3000 litrów! Różnice są olbrzymie, a jeśli weźmiemy pod uwagę obecnie rosnące ceny za zużywaną wodę i odprowadzane ścieki, to w skali roku możemy całkiem sporo zaoszczędzić. Oczywiście oszczędności związane są z prawidłowym korzystaniem z myjki, albowiem przy zbyt dużym ciśnieniu również będziemy zużywać niemałe ilości zarówno wody, jak i prądu, co jednak i tak będzie w ostatecznym rozrachunku niewspółmiernie mniej kosztowne niż w przypadku węża ogrodowego.

2Myjka do użytku domowego czy profesjonalnego?

Seria myjek do użytku domowego marki Kaercher. Źródło: kaercher.com

Przy wyborze myjki ciśnieniowej musimy zastanowić nad tym, do czego takie urządzenie będzie wykorzystywane. Na rynku znajdziemy zarówno proste myjki do użytku domowego, jak i modele do profesjonalnych zastosowań. Pierwsze z nich doskonale sprawdzą się, jeżeli w planach mamy okresowe mycie elewacji, kostki brukowej, samochodów, rowerów oraz inne drobne prace porządkowe w domu i ogrodzie.

Seria myjek do użytku profesjonalnego marki Kaercher. Źródło: kaercher.com

Drugie zaś przeznaczone są do częstego stosowania w myjniach samochodowych, firmach remontowych i renowacyjnych, a także w zakładach komunalnych. To, którą myjkę wybierzemy zależy od tego, jak zamierzamy ją użytkować – czy będzie to ciągła praca bez przerw, czy okresowa z odstępami czasowymi. Jeśli wybierzemy wersję profesjonalną, to podczas użytkowania nie ma rygorów związanych z cyklem działania. W takim wypadku jest ona stworzona do długotrwałej pracy. Myjka do użytku domowego eksploatowana bez przerwy może się przegrzewać, co w dłuższym czasie wpłynie na jej niezawodność. Z tego powodu zaleca się pracę w cyklach kilkunastominutowych, z których każdy poprzedzony będzie wyraźną przerwą.

3 Rodzaje myjek ze względu na zastosowany napęd

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wybór prostej lub zaawansowanej myjki ciśnieniowej, to przyszła teraz pora na niezwykle istotną kwestię, jaką jest rodzaj zasilania. Dostępne na rynku tego typu urządzenia znajdziemy w wersji elektrycznej, hybrydowej, spalinowej.

Myjki elektryczne

Myjki elektryczne w większości przypadków stanowią prostsze urządzenia i polecane są do użytku domowego. Zasilane są z reguły prądem zmiennym z sieci 230 V, czyli po prostu podłączamy je do kontaktu i są od razu gotowe do użycia. Takie myjki na ogół są dość lekkie i charakteryzują się w miarę prostą budową.

W przypadku zastosowań profesjonalnych z reguły występuje zapotrzebowanie na większą moc i wydajność. W takiej sytuacji potrzebne będą modele zasilane z sieci trójfazowej o napięciu 400 V. Takie myjki oferują wyższe ciśnienie wody oraz często możliwość dłuższej pracy ciągłej.

Myjki hybrydowe

Są to urządzenia, które można sklasyfikować gdzieś pośrodku, czyli są wydajniejsze niż urządzenia do domowego użytku, lecz zbyt słabe do profesjonalnych prac. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z hybrydą. Jest to myjka elektryczna, której podstawowym źródłem zasilania jest prąd z gniazdka (230 V). Dodatkowo ta wersja może być zaopatrzona w akumulatory. Dzięki temu sprawdzi się na większych powierzchniach. Taka myjka może być wykorzystywana między innymi w dużych ogrodach, gdzie odległość do najbliższego gniazdka elektrycznego będzie całkiem spora. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z akumulatorów zwiększa masę takiej myjki ciśnieniowej, a baterie mają ograniczony czas pracy.

Myjki spalinowe

Myjka spalinowa marki Kraenzel. Źródło: kraenzel.com

Tutaj mamy do czynienia z najbardziej zaawansowanymi i wydajnymi myjkami. Dzięki silnikom spalinowym myjki te mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej. Takie urządzenia mogą być bez trudu użytkowane w przedsięwzięciach komercyjnych. W zależności od wersji silnikowej można zasilać je benzyną lub olejem silnikowym. Częściej polecane są modele z silnikiem diesla, ponieważ są wydajniejsze i bardziej ekonomiczne w swej pracy.

 

4 Maksymalne ciśnienie wody

Istotne dla nas będzie przede wszystkim ciśnienie wody, pod jakim będzie pracować nasza myjka. Podawane jest w ono barach oraz megapaskalach (MPa). W przypadku myjek domowego użytku takie maksymalne ciśnienie waha się między 80 a 160 barami. W narzędziach przemysłowych ciśnienie wynosi ponad 200 barów, a są też takie zaawansowane urządzenia, które posiadają tę wartość nawet kilkukrotnie większą. Urządzenia z reguły posiadają dwie wartości: ciśnienie robocze i maksymalne. Nie warto sugerować się wartością maksymalnego ciśnienia, albowiem jest to tylko kilku-, kilkunastosekundowa praca, a zbyt duża jego moc może dokonać uszkodzenia czyszczonego materiału.

Szukajmy urządzeń z wyższą wartością maksymalnego ciśnienia, ale tylko pod warunkiem, że dany model posiada stopień regulacji ciśnienia. Dzięki temu myjka stanie się bardziej uniwersalna.

5 Wydajność myjki

Oprócz ciśnienia wody istotne jest także to, ile nasza myjka ciśnieniowa jest w stanie jej zużyć w ciągu godziny pracy. W tym przypadku na oznaczeniu urządzenia wartość ta podawana jest w litrach na godzinę (l/h). Jeśli chodzi o urządzenia domowego użytku, ilość zużywanej wody na godzinę wynosi zazwyczaj między 300 a 350 litrów. Bardziej zaawansowane urządzenia pobierają ponad 500 litrów. W przypadku modeli do profesjonalnego zastosowania w ciągu godziny zużytych zostanie nawet przeszło 2 tysiące litrów wody.

Warto przede wszystkim pomyśleć nad tym, czego oczekujemy od myjki ciśnieniowej. Jeżeli ma to być zwykłe mycie samochodu bądź kostki brukowej, to w zupełności wystarczą nam modele zużywające mniej niż 500 litrów na godzinę.

6 Temperatura doprowadzanej wody

Zazwyczaj urządzenia pracują pod bieżącą wodą z sieci wodociągowej. Jednakże w specyficznych warunkach do pracy wymagana jest ciepła woda. W takiej sytuacji koniecznym jest sprawdzenie, do jakiej maksymalnej temperatury może pracować urządzenie, gdyż w przypadku za wysokiej jej wartości może dojść do uszkodzenia ważnych podzespołów myjki ciśnieniowej. Większość dostępnych na naszym rynku urządzeń oferuje pracę do maksymalnie 40 lub 50°C. Przy jedynie domowym użytku ten parametr nie ma praktycznie żadnego znaczenia.

7 Moc napędu

Moc napędu myjki ciśnieniowej związana jest z jej wydajnością oraz ciśnieniem. Dzięki niej dowiemy się przede wszystkim, jakie jest zużycie prądu, benzyny lub oleju napędowego. Generowanie większego ciśnienia wpływa oczywiście na mniejszą ekonomiczność myjki. Przyjmuje się, że tańsze i proste urządzenia do prac domowych posiadają moc rzędu 1,2-1,6 kW. Z kolei profesjonalne urządzenia mogą generować moc 2,5-3 kW.

8 Głowica pompy

Innym czynnikiem, na który również powinniśmy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego została stworzona głowica pompy. Z reguły może być ona wykonana z jednego z trzech surowców: tworzywa sztucznego, aluminium lub mosiądzu. Taki materiał ma przede wszystkim wpływ na trwałość i wytrzymałość myjki ciśnieniowej. W tym zakresie najbardziej ceniony jest mosiądz, następnie aluminium i tworzywo sztuczne na końcu. Warto w związku z tym sprawdzać modele metalowe.

9 Pojemność zbiornika na detergent

Nie wszystkie modele są przystosowane do pracy z detergentami, więc nie posiadają takiego zbiornika. Z reguły taki element wyposażenia zarezerwowany jest głównie dla wydajniejszych i zaawansowanych modeli. Jeśli już takowy posiada wbudowany pojemnik na środki czyszczące, to jego pojemność wynosi zazwyczaj od 1 do 20 litrów.

10 Waga

Waga myjki może decydować o komforcie jej użycia, transportu i przechowywania. Najmniejsze i do tego mobilne modele znajdziemy o wadze około 4 kilogramów. Swym wyglądem przypominają odkurzacze. Są to idealne urządzenia do małych prac domowych. Są niezwykle poręczne, albowiem w wielu przypadkach możemy je trzymać w dłoni, co ułatwia pracę. Średniej klasy myjki ważyć już mogą około 20 kilogramów, przez co jest nam już trochę trudniej się z nimi obchodzić. Takie modele są mniej mobilne, kosztują więcej, jednak gwarantują o wiele większy zakres pracy. Waga profesjonalnych myjek zaczyna się od 50 kilogramów. Im są bardziej wydajne, tym ta wartość może być znacznie wyższa. Najbardziej profesjonalne wersje wyglądają niczym małe przyczepy samochodowe i potrafią ważyć nawet kilka ton.

11 Dodatkowy osprzęt

Jeśli cenimy sobie komfortową oraz efektywną pracę, to możemy pomyśleć o dodatkowym osprzęcie i akcesoriach, dzięki którym nasza myjka ciśnieniowa zyska na funkcjonalności.

Podgrzewacz wody

Nie od dziś wiadomym jest, że brud o wiele lepiej jest czyścić za pomocą ciepłej wody. W przypadku, kiedy nie mamy podłączenia do wody z sieci ciepłowniczej, musimy zdać się na zimną. Jednak wielu producentów oferuje specjalne myjki z opcją podgrzewania wody. W zależności od producenta może to być podgrzanie do temperatury 30 stopni Celsjusza lub nawet blisko wrzątku. Wtedy jednak mamy do czynienia bardziej z myjkami parowymi. Oczywiście trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że taka funkcja znacząco zwiększa koszta użytkowania myjki – samo podgrzanie może być kosztowniejsze niż korzystanie z myjki w trybie normalnym.

Zbiornik na detergent

Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że niektóre modele mogą być zaopatrzone w specjalny zbiornik na detergenty. Mycie takimi środkami jest o wiele skuteczniejsze niż za pomocą czystej wody. Taki zbiornik połączony jest oczywiście z systemem mieszającym detergent z wodą. W wielu przypadkach można dodatkowo samodzielnie dozować jego ilości. Modele ze zbiornikami są zwykle znacznie droższe od podstawowych myjek. Dlatego ciekawą dla nich alternatywą mogą być wersje ze spryskiwaczem, w których to najpierw używamy detergentu, a dopiero potem zwykłej wody.

Filtr zanieczyszczeń

Filtr zanieczyszczeń to niezwykle przydatne rozwiązanie, które znacząco przedłuża żywotność urządzenia. Taki element mocno ogranicza dostęp zanieczyszczeń do przewodów i lanc. Dzięki temu się nie zatykają, a także redukowana jest konieczność konserwacji i czyszczenia urządzenia. Filtry szczególnie przydają się w sytuacji korzystania z profesjonalnych myjek z pompami. Zdarza się, że woda pobierana jest ze zbiornika, a nie sieci wodociągowej, co zwiększa ryzyko przedostania się do mechanizmu zanieczyszczeń.

Zestaw lanc, dysz i szczotek

W wielu przypadkach wraz z zakupem konkretnej myjki ciśnieniowej otrzymujemy do niej zestaw dodatkowych końcówek, akcesoriów. Taka duża ilość dodatków, które pomogą w usuwaniu zanieczyszczeń, sprawia, że mamy w czym wybierać. Producenci oferują nam między innymi lance z końcówkami płaskimi i rotacyjnymi, modele wygięte pod kątem, węże o różnych długościach czy specjalnych uchwytach, wymienne dysze i pistolety spryskujące. Często znajdziemy je w zestawie lub możemy osobno dokupić do modelu swej myjki.

Rolka na wąż

Dla ułatwienia pracy pomocna może być nam rolka na wąż. W przypadku, kiedy korzystamy z kilkunastometrowego węża, praca na krótkich dystansach może powodować, że będzie on nam tylko zawadzał. Dzięki rolce możemy mieć go zawsze pod kontrolą i zabezpieczymy się przed potknięciem lub uszkodzeniem myjki.

12 Polecani producenci

Istnieje na rynku kilka firm, które od lat gwarantują sprzęt najwyższej jakości. Polecamy zakup przede wszystkim myjek od takich marek jak: Bosch, Makita, Lavor, Nilfisk, Agroma, Ariete, Black & Decker, Karcher, Kranzle, Briggs & Stratton, Einhell, Ryobi, Stihl, Oertzen.

Zakup konkretnej myjki ciśnieniowej podyktowany powinien być przede wszystkim tym, czego od niej oczekujemy oraz jak często będziemy z niej korzystać. Nie ma sensu inwestować w drogi sprzęt, jeśli będzie on używany raz na kilka tygodni. Przy częstszym myciu samochodu, kostki brukowej, ogrodzenia lub elementów w ogrodzie z pewnością takie urządzenie okaże się pomocne. Warto zatem przemyśleć zakup pod względem mocy i ciśnienia myjki, jej zasilania, producenta, a przede wszystkim własnych możliwości finansowych.