Jaką maszynę do szycia kupić?

Kiedyś maszyny do szycia kojarzyły nam się z mamami i babciami, które zajmowały się przerabianiem starych ubrań, zaszywaniem dziur w spodniach czy bluzkach. Obecnie jednak takie urządzenia nabierają zupełnie innego znaczenia. Coraz więcej osób chce nosić modne i niepowtarzalne kreacje dzięki, którym wyróżnią się z tłumu osób ubranych w popularnych „sieciówkach”. Niestety kupno ręcznie uszytych ubrań wymaga niemałych wydatków. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest kupno własnej maszyny do szycia. Dzięki temu możne niewielkim kosztem zrealizować swoje pragnienia, aby posiadać oryginalne ubrania lub realizować swoje marzenia o projektowaniu. Wybór odpowiedniej do swoich potrzeb maszyny do szycia nie jest łatwym zadaniem. W niniejszym poradniku postaramy się podpowiedzieć, na co warto zwrócić uwagę przed jej zakupem.

Maszyna do szycia marki Łucznik. Źródło: lucznik.info

Na co należy zwrócić uwagę kupując maszynę do szycia?

 1. Wybór rodzaju maszyny do szycia: mechaniczny, elektroniczny, komputerowy
 2. Chwytacz – rotacyjny czy wahadłowy?
 3. Ilość ząbków transportujących
 4. Sposób montowania stopki
 5. Dostępne ściegi
 6. Inne przydatne funkcje
 7. Jaka powinna być maszyna dla początkującego krawca/krawcowej?
 8. Polecane marki maszyn do szycia

 

1 Wybór rodzaju maszyny do szycia

Dostępne w ofercie wielu producentów maszyny do szycia różnią się przede wszystkim sposobem pracy. Wyróżnić możemy trzy typy takich urządzeń: mechaniczne, elektroniczne oraz komputerowe.

Maszyna mechaniczna

Mechaniczna maszyna do szycia Arka Radom 888. Żródło: arkaagd.pl

Współczesne maszyny mechaniczne czerpią dosyć sporo z klasycznych modeli. Dawniej do rozpędu maszyny do szycia wymagany był specjalny mechanizm ukryty w pedale. To od siły naszych nóg zależało tempo pracy. Obecnie takie maszyny zaopatrzone są najczęściej w silnik elektryczny, jednak sposób pracy za bardzo się nie zmienił. Uruchomienie urządzenia i regulacja jego prędkości następuje poprzez naciskanie pedału. Każdorazowe dobieranie odpowiednich parametrów wybranego ściegu dokonywane jest w takich maszynach w sposób manualny. Polecane są przede wszystkim modele z płynną regulacją gęstości oraz szerokości szycia. Tańsze modele mogą być pozbawione takiej funkcji lub ustawiana jest skokowo. Oczywiście za wersje mechaniczne zapłacimy odpowiednio niższą cenę w porównaniu do modeli elektronicznych i komputerowych.

Maszyna elektroniczna

Elektroniczna maszyna do szycia Singer 6180. Źródło: singerco.com

Maszyna elektroniczna pozwala nam wybierać ścieg, a parametry gęstości i szerokości są ustawione fabrycznie. Ponadto owe ustawienia możemy modyfikować za pomocą przycisków w obudowie maszyny. Wersje elektroniczne na wyposażeniu z reguły posiadają ekran LCD, który znacząco ułatwia obsługę, daje nam informacje o wszystkich ustawieniach, a także o doborze stopek do konkretnego ściegu. Elektroniczne maszyny do szycia zaopatrzone są także w większą ilość ściegów ozdobnych oraz dodatkowych funkcji niż maszyny mechaniczne. Zapewniają użytkownikom także automatyczne ryglowanie oraz pozycjonowanie igły. Maszyny elektroniczne posiadają automat, który obszywa dziurkę w jednym cyklu.

Maszyna komputerowa

Komputerowa maszyna do szycia Singer 9960. Źródło: singerco.com

Maszyny elektroniczne i komputerowe należą właściwie do tej samej grupy, jednak te drugie umożliwiają nam zapisywanie własnych ustawień – w elektronicznych wprowadzone regulacje zerują się po każdym wyłączeniu maszyny. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy możliwość zachowania w pamięci urządzenia własnych parametrów ściegu czy zmian wprowadzonych w ustawieniach fabrycznych. Maszyny komputerowe posiadają też zaprogramowane wzory liter, dzięki czemu można z ich pomocą wyszywać alfabet. Na chwilę obecną jest to najbardziej zaawansowany typ domowych maszyn do szycia. Bardzo dużo modeli tych urządzeń elektronicznych i komputerowych nie wymaga używania nożnego rozrusznika.

Jeśli lubimy często szyć, to zdecydowanie przyda nam się maszyna elektroniczna lub komputerowa – zapewniają one więcej opcji dodatkowych i możliwości szycia. Przy rzadszym korzystaniu z maszyny lepiej będzie wybrać model mechaniczny. Kosztować nas będzie mniej, a przy tym również zapewni dobre warunki pracy.

2 Rodzaj chwytacza – rotacyjny czy wahadłowy?

Jest to ważny element maszyny do szycia. Możemy rozróżnić dwa rodzaje chwytaczy: wahadłowy i rotacyjny. Maszyny z chwytaczem wahadłowym nawiązują do modelu pracy, jaki istniał od wielu lat i z którego korzystały nasze mamy i babcie. Maszyny z chwytaczem wahadłowym posiadają wkładany bębenek na dole, natomiast te z rotacyjnym – wkładany od góry, tuż pod stopką. W przypadku wahadłowego czas zmiany jest dłuższy i mniej komfortowy. Ponadto wpływa to na generowanie hałasu, gdyż chwytacz wahadłowy jest głośniejszy od rotacyjnego. Szczególnie jest to odczuwalne przy większych obrotach maszyny.

Praca chwytacza rotacyjnego. Źródło:giphy.com
 

Praca chwytacza wahadłowego. Źródło:giphy.com
 

3 Ilość ząbków transportujących

Ząbki transportujące również wpływają na szybkość, precyzję oraz jakość szycia. Po uruchomieniu odpowiadają za przesuwanie materiału. Może ich być więcej lub mniej, choć oczywiście większa ilość wiąże się z lepszą płynnością pracy. Często spotykane są modele z 3-4 ząbkami, aczkolwiek bardziej zaawansowane posiadają 7-punktowy transport ząbkowy.

4Sposób montowania stopki

Zazwyczaj bez problemu jesteśmy w stanie dokupić dodatkowe stopki do swej maszyny. Przede wszystkim polecane są systemy montowania typu Matic. Znajdziemy bardzo dużą liczbę stopek o takim rozwiązaniu, a ich wymiana jest nieskomplikowana. Zawarty w nich uchwyt szybkomocujący umożliwia nam łatwą i błyskawiczną wymianę wszystkich stopek takiego systemu. Przede wszystkim jest on prosty w montażu i pasuje do większości domowych maszyn do szycia.

Regulowanie docisku stopki

Taka regulacja jest odpowiedzialna za siłę docisku stopki do ząbków transportera, przez co ma istotny wpływ na transport materiału podczas pracy na maszynie. Za regulację odpowiada zazwyczaj pokrętło znajdujące się nad stopką dociskową. Ustawienie większej wartości będzie dla nas oznaczało zwiększenie docisku. W zaawansowanych modelach komputerowych możemy korzystać ze sterowania elektronicznego z poziomu wyświetlacza maszyny. Funkcja ta jest przydatna przy charakterystycznych materiałach, które będziemy obszywać. Tyczy się to zarówno delikatnych tkanin, takich jak jedwab, jak i grubszych typu skóra lub podwójnych warstw materiału.

5Dostępne ściegi

Niewątpliwie liczba wzorów ściegów to jeden z podstawowych parametrów każdej maszyny, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego urządzenia do szycia. W zależności od modelu liczba takich wzorów może się wahać od 10 do nawet 250. Najmniej znajdziemy w najtańszych maszynach mechanicznych, a najwięcej w zaawansowanych maszynach komputerowych. Absolutnym minimum dla początkującej osoby są ściegi proste i zygzakowe, zwane klasycznymi. Przykłady innych przydatnych ściegów użytkowych:

 • elastyczne: tego typu ściegi umożliwiają szycie elastycznych dzianin. Oznaczone są one najczęściej symbolem „SS”. Dzięki nim można obszyć między innymi dół rękawów w T-shircie.
 • ozdobne: jak sama nazwa wskazuje, takie ściegi służą do wykonywania elementów ozdobnych. Przydają się wtedy, kiedy mamy w planach przyozdobienie odzieży.
 • overlockowe: stosowane są do zszywania i obrębiania tkanin. Możemy wyróżnić między innymi zamknięty ścieg overlockowy i ścieg overlockowy ukośny. Maszyny elektroniczne i komputerowe posiadają często ścieg superoverlockowy.
 • literki: obecne są w maszynach komputerowych. Dzięki nim możliwe jest wyszywanie liter na materiale. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada polskie znaki.

Regulacja szerokości i długości ściegu

W kwestii ściegów równie istotna jest regulacja ich długości oraz szerokości. Maszyny mechaniczne posiadają zazwyczaj maksymalną szerokość szycia wynoszącą 5 mm, maszyny komputerowe z kolei mają ją w granicach 7 mm, a urządzenia najwyższej klasy aż 9 mm. Jest to pomocne zwłaszcza w przypadku specjalnych ściegów. Przykładowo, ściegi ozdobne o wiele lepiej prezentują się, gdy są szersze, przez co są bardziej wyraziste. Taka regulacja ma także wpływ na to, jak szeroką igłę podwójną możemy zastosować w swojej maszynie. Długość nie ma tak istotnego znaczenia jak szerokość, gdyż zarówno mechaniczne, jak i elektroniczne wersje posiadają ją w podobnej skali.

6Inne przydatne funkcje

 

Szycie wsteczne

Jest to niezwykle istotna i przydatna funkcja, którą w głównej mierze wykorzystuje się do rozpoczynania i zakańczania ściegów. W maszynach do szycia może być ona uaktywniana automatycznie lub manualnie. Praktycznie każdy model na rynku jest już w nią zaopatrzony, jednak dla pewności warto sprawdzić ten parametr przed zakupem.
Przycisk szycia wstecz znajdziemy z reguły na frontowym panelu po prawej stronie urządzenia lub bezpośrednio nad igielnicą. Opcja ta służy nam również do zmiany kierunku szycia, zwłaszcza przy cerowaniu odzieży. Zaawansowane modele posiadają specjalne programy dedykowane szyciu wstecznemu.

Szycie podwójną igłą

Tego typu opcja przede wszystkim służy do szycia dwukolorowych wzorów. W każdym modelu rozstaw poszczególnych igieł w igle podwójnej jest różny, dlatego dobrze jest się dowiedzieć, jaki szeroki ścieg ma wybrana przez nas maszyna. Igła podwójna sprawdzi się także przy wykańczaniu bluzek, T-shirtów. Należy jednak zachować ostrożność podczas ustawiania pozycji igielnicy oraz parametrów ściegu. Za duża szerokość ściegu przy zamontowanej podwójnej igle może powodować uderzanie igieł o stopkę dociskową. Ta opcja może mieć różny rozstaw (od 2,0 do nawet 8,0 mm), a spotykane są nawet igły potrójne.

Ryglowanie

W maszynach do szycia spotkamy się z opcją automatycznego ryglowania ściegu. Służy ona do zabezpieczenia ściegu na początku oraz na jego końcu. Nasza maszyna może wykonać mocowanie ściegu niemalże w miejscu, na małej przestrzeni. Dzięki temu urządzenie najpierw dokończy wyszywany wzór, a następnie wykona mocowanie. W funkcji zygzaka maszyna może wykonać kilka ściegów, szyjąc wstecz, a następnie powrócić do miejsca, w którym funkcja ta została uruchomiona, po czym skończy pracę.

Zakańczanie ściegów ozdobnych

Aktywując taką funkcję w swym urządzeniu, sprawimy, że maszyna najpierw dokończy wyszywany wzór, a następnie wykona mocowanie. Warto wiedzieć, że wspomniana wcześniej funkcja szycia wstecznego służy przede wszystkim do rozpoczynania i zakańczania ściegów. W nowoczesnych modelach możemy łatwo i precyzyjnie skończyć szycie ciągu ściegów ozdobnych całym wzorem.

Regulacja prędkości szycia

Jest to opcja, która bardzo przydaje się, jeśli zależy nam na precyzji czy wyszywaniu, naszywaniu aplikacji. Możemy w każdej chwili ustawić pożądaną prędkość szycia. Szybkość, z jaką szyje maszyna, jest dla nas bardzo istotna. Ilość nakłuć na minutę decydować może o czasie naszej pracy. Prędkość pracy domowych maszyn może przekraczać nawet 1000 wkłuć na minutę, choć standardem jest mniej więcej 600-800. Maszyny komputerowe posiadają specjalny suwak regulacji prędkości szycia. Za jego pomocą ustawimy pożądaną prędkość, którą możemy także dowolnie regulować podczas pracy maszyny.

Obrzucanie dziurek na guziki

Jest to bardzo przydatna funkcja podczas szycia. W zależności od modelu możemy skorzystać z kilku lub kilkunastu wzorów czy nawet ustawień szerokości dziurki. Niektóre maszyny posiadają prosty czterostopniowy system obszywania dziurki, a inne z kolei zaawansowany i automatyczny. Zwłaszcza automat jest pomocny, gdyż wystarczy włożyć guzik i nacisnąć pedał, a nasza maszyna sama obszyje dziurkę dostosowaną do wymiaru guzika.

Nawlekacz na igły

To bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu nawlekanie igły przestanie być dla nas tak trudną czynnością. Nawlekacz jest urządzeniem, które w prosty sposób pomaga w przewleczeniu nitki przez ucho igły. Znajdziemy na rynku zarówno takie wersje manualne, jak i automatyczne. Pierwsze z nich musimy ręcznie opuścić i poprowadzić odpowiednio przez nie nitkę. W drugich zaś jednym ruchem opuszczamy i nawlekamy igłę. W zaawansowanych modelach możemy spotkać się także z nawlekaczem elektronicznym, który wykonuje za nas większość czynności.

Pozycjonowanie igły

W maszynach mechanicznych igła zatrzymuje się wraz z zaprzestaniem szycia. Zaawansowane modele maszyn dają nam możliwość ustalenia, czy igła ma pozostać w pozycji górnej lub też w materiale. Takie automatyczne pozycjonowanie igły jest często spotykane w komputerowych maszynach do szycia. Za pomocą jednego przycisku można zmienić pozycję na najwyższą lub najniższą.

Obcinanie nici

Zazwyczaj w maszynach znajduje się mały obcinacz/nożyk, dzięki któremu w każdej chwili można delikatnie skrócić nitki. Komputerowe maszyny potrafią to zrobić za nas. Taki przycisk automatycznego obcinania jest sporym ułatwieniem dla użytkownika. Dzięki niemu możliwe jest obcięcie obu nici, górnej i dolnej, za pomocą jednego przycisku. Jest to znacznie wygodniejsze niż nożyczki lub manualny obcinacz. Spotkać możemy także nożny obcinacz nici, który znajduje się tuż u naszych stóp. Dzięki temu do jego aktywowania nie musimy odrywać się od pracy.

7 Jaka powinna być maszyna dla początkującego?

Maszyna do szycia dla początkującego przede wszystkim nie powinna być zbyt skomplikowana. Zaawansowane modele mogą powodować trudności z wyborem konkretnej opcji, a przy tym złożone możliwości ustawień są po prostu nieco paraliżujące. W takim przypadku nie ma większego sensu przepłacać. Lepsza będzie podstawowa maszyna, która zawrze w sobie najważniejsze funkcje. Na początek przyda nam się niewielka ilość ściegów, odpowiednia regulacja szerokości i gęstości ściegu, możliwość zmiany położenia igły, kilka dodatkowych stopek, a także chwytacz rotacyjny, choć nie jest to koniecznością.

8 Polecane marki maszyn do szycia

Od wielu lat istnieje kilka firm, którym szczególnie warto zaufać. Obecnie na rynku znajdziemy sporo nieznanych maszyn do szycia, które mogą być wątpliwej jakości. Dlatego o wiele lepiej jest się zdecydować na produkty marek Singer, Łucznik, Janome, Elna, Bernina, Brother, Husqvarna, JUKI czy też Pfaff. Są to firmy, które są w stanie nam zaproponować urządzenia najwyższej jakości i to zarówno w kategorii mechanicznej, elektronicznej, jak i komputerowej. Ponadto bez trudu dokupimy do nich akcesoria czy części zamienne. Zazwyczaj objęte są też długą gwarancją. Ich ceny są oczywiście uzależnione od rodzaju maszyny oraz dodatkowego oprzyrządowania.

Podsumowanie

Zakup pierwszej maszyny powinien być przede wszystkim podyktowany naszymi potrzebami. Nie jest to telewizor lub komputer naszpikowany wieloma faktycznie przydatnymi funkcjami, gdyż nawet sporo dodatkowych opcji nie oznacza, że będziemy z nich korzystać. Nasza maszyna powinna być przede wszystkim uniwersalna, abyśmy mogli obszywać zarówno bardziej delikatne, jak i grubsze materiały, mieli większą możliwość wybrania ściegów czy ciekawych opcji. Lepiej nie przepłacać za coś, z czego nie będziemy korzystać. I oczywiście najważniejszy warunek – wybierajmy maszynę tylko pod kątem swoich potrzeb i umiejętności. Jeśli mamy zamiar korzystać z niej raz na miesiąc, to zakup drogiego urządzenia praktycznie mija się z celem.