Jaki power bank kupić?

W obecnych czasach wiele osób korzysta w urządzeń mobilnych. Korzystamy z nich do komunikacji, dostępu do internetu, robienia zdjęć i innych czynności. Z reguły zasilane są one za pośrednictwem akumulatorów. Podczas intensywnego użytkowania wystarczy kilka godzin, aby znacząco lub całkowicie je rozładować. Jeżeli akurat znajdujemy się w domu lub pracy to możemy podłączyć urządzenie do gniazdka elektrycznego w celu naładowania akumulatora. Problem pojawia się, kiedy jesteśmy w na przykład podróży lub pracujemy w terenie i nie mamy dostępy do standardowego źródła zasilania. Ratunkiem w takiej sytuacji może być power bank - gadżet zyskujący w ostatnim czasie na popularności.

Power bank Kruger & Matz
Power bank Kruger & Matz. Źródło: krugermatz.com

Spis treści

  1. Power bank – co to jest? Jak działa?
  2. Jaka pojemność będzie optymalna?
  3. Jakie urządzenia można naładować power bankiem? | Czy power bankiem można naładować laptopa?
  4. Ładowanie urządzeń a rodzaj portów w power banku
  5. Jaki rodzaj obudowy wybrać?
  6. Czy power banki są bezpieczne?
  7. Jak zadbać o żywotność power banku?
  8. Dodatki spotykane w power bankach – warto?
  9. Polecane marki power banków

 

1Power bank – co to jest? Jak działa?

Power bank Samsung. Źródło: samsung.com

Tłumacząc dosłownie z języka angielskiego na polski pojęcie „power bank” otrzymamy wyrażenie „bank energii”. Nazwa ta idealnie odpowiada funkcji urządzenia. Jest to bowiem dodatkowe źródło zasilania, które pozwala użytkownikowi na podładowanie urządzenia mobilnego. Wystarczy podłączyć je do power banku. Jest to urządzenie bardzo proste w obsłudze i wygodne zwłaszcza dla osób, które często korzystają np. z telefonu i muszą go mieć zawsze „na chodzie”. Można z niego skorzystać w każdej chwili. Warunkiem jest uprzednie naładowanie baterii znajdującej się wewnątrz power banku. Całe urządzenie jest niewielkich rozmiarów, co pozwala mieć je zawsze przy sobie.

We wnętrzu power banku umieszczona jest bateria litowo-jonowa lub litowo-polimerową. Urządzenie z baterią litowo-jonową przeznaczone jest głównie do podładowywania, natomiast z baterią litowo-polimerową wówczas, gdy konieczne jest częste ładowanie telefonu. Zajmuje ona niemal całą objętość urządzenia, a jej moc jest większa niż baterii w wielu smartfonach. Powoduje to pewne niedogodności, a mianowicie, im większa pojemność banku energii tym jego gabaryty są większe i więcej czasu potrzeba na naładowanie. Czas ten może wynosić nawet 10 godzin.

W dalszej części poradnika piszemy na co należy zwrócić szczególną uwagę kupując power bank, aby z powodzeniem służył nam przez długie lata.

2 Jaka pojemność będzie optymalna?

Jeżeli planujesz zakup power banku to w pierwszej kolejności zastanów się w jaki sposób będziesz z niego korzystać. Czy tylko w sytuacjach awaryjnych w celu podtrzymania żywotności smartfona o kilkadziesiąt minut? Czy może podczas dłuższej podróży, kiedy do „cywilizacji” daleko, a Ty nie możesz rozstać się ze swoim telefonem ani na chwilę? Do podładowania, w sytuacjach awaryjnych, wystarczający będzie power bank o pojemności od 2100 do 2600 mAh (miliamperogodzin). Pomoże on podładować urządzenie do czasu podłączenia go do gniazdka elektrycznego. W drugim przypadku będziesz potrzebować bardziej wszechstronnego power banku o większej pojemności takiego, który pozwoli naładować Twoje urządzenie kilka razy. Decydując się na to rozwiązanie trzeba mieć na uwadze, że większa pojemności urządzenia wiąże się ze wzrostem jego wymiarów, wagi i ceny. Przykładowo, model o pojemności jak wyżej ważyć będzie nie całe 100 g, ale już ten o wielkości 20 000 mAh, może ważyć nawet 500 g. Przyjmuje się, że uniwersalny power bank to taki, który pozwoli naładować urządzenie od 2 do 3 razy. Jego pojemność oscyluje w okolicach 5 000 – 6 000 mAh, waga wynosi 200-300 g, a rozmiarami przypomina niewielki telefon. Ceny takich urządzeń rozpoczynają się już od 50 zł.

Poniższa tabela przedstawia zależność pomiędzy pojemnością power banku, a liczbą pełnych ładowań przeciętnego smartfona.

Tabelka power bank
Zależność pomiędzy pojemnością power banku, a liczbą ładowań smartfona lub tabletu

Kupując power bank należy wybrać pojemność większą niż wartość baterii w urządzeniu, które chcemy ładować. Wynika to z faktu, że banki energii są narażone na samoistną utratę mocy, która wynosi ok. 20%. W związku z tym, jeżeli bateria w urządzeniu ma wartość 2000 mAh i taką samą pojemność ma zakupiony power bank, wcale nie oznacza to, że uda nam się w 100% naładować telefon.

3 Jakie urządzenia można naładować power bankiem?

Lista urządzeń, które naładujemy za pomocą power banku jest stosunkowo wąska. Obejmuje głównie sprzęt zasilany napięciem 5 V. Pozwala to naładować niemal każdy sprzęt mobilny, po który sięgamy na co dzień. Najczęściej są to smarfony, tablety, czytniki e-book i odtwarzacze mp3, smartwatch’e. Z powodzeniem można również używać go do uzupełnienia braków energii w kamerach sportowych, słuchawkach bezprzewodowych, aparatach cyfrowych, padach do konsoli i nawigacji.

Czy power bankiem można naładować laptopa?

W większości przypadków odpowiedź musi pozostać negatywna. Dlaczego? Otóż niemal każdy model power banku dysponuje napięciem wyjściowym wynoszącym jedynie 5 V. Co prawda, pozwala to na podładowanie właściwie wszystkich mobilnych urządzeń, jednakże dla laptopa będzie to współczynnik niewystarczający.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie pojawiają się już modele power banków z zasto­sowaną technologią e-USB. Pozwala ona dopasować ich napięcie do ładowanego urządzenie, w tym również laptopa. Taki bank energii musi spełnić jeszcze jeden ważny warunek, aby był efektywny. Jego minimalna pojemność nie może być mniejsza niż 20 000 mAh. Jest to dość sporo i taki sprzęt będzie odpowiednio większy, cięższy i droższy.

4 Ładowanie urządzeń a rodzaj portów w power banku

Porty w power banku marki Blow
Porty w power banku marki Blow. Źródło: blow.com.pl

Planując zakup power banku należy zadać sobie pytanie, jakiego rodzaju sprzęt będziemy chcieli ładować. W większości przypadków odpowiedź nie będzie jednoznaczna, bo z reguły posiadamy kilka urządzeń, które mogą być ładowane za jego pomocą. Z tego względu podczas zakupu należy zwrócić uwagę na porty, jakie posiada power bank. Z reguły są to wyjścia USB o napięciu 5 V i natężeniu prądu wynoszącym 1A lub 2A. Pierwszy z nich sprawdzi się idealnie do wsparcia telefonu, nawigacji samochodowej czy odtwarzacza mp3. Drugi natomiast (o większym natężeniu prądu) będzie miał bardziej uniwersalne zastosowania, bo nie tylko szybciej naładuje telefon, ale również doskonale nadaje się do uzupełnienia energii w tablecie lub czytniku e-book’ów. Droższe modele power banków posiadają w większości przypadków oba porty USB jednocześnie lub tylko te 2A. Takie rozwiązanie jest najbardziej uniwersalne i najczęściej polecane.

Podczas zakupu power banku warto upewnić się, że posiada on dwa typu portów USB – tradycyjny i micro. Takie rozwiązanie pozwoli ładować urządzenie bez konieczności zakupu dodatkowego adaptera (popularnej „przejściówki”).

5 Jaki rodzaj obudowy wybrać?

Power bank powinien być urządzeniem solidnie wykonanym i posiadać wytrzymałą obudowę, ponieważ najczęściej korzystamy z niego poza domem, często sytuacjach, w których może być on narażony na uszkodzenie.

Power bank odporny na wodę i pył marki Goal Zero. Źródło: goalzero24.pl

Najczęściej na rynku spotyka się urządzenia wykonane z tworzywa sztucznego, jednakże trend ten zaczyna zanikać z korzyścią dla aluminium, które powoli wypiera inne materiały. Znajdziemy także power banki pokryte gumą, a ta znacząco zmniejsza skutki upadku. Ważnym atutem tego rozwiązania jest wygoda trzymania urządzenia w dłoni.

Rozsądnie jest również zastanowić się nad modelami, które sprawdzają się nawet w bardziej wymagających warunkach. Przykładowo, gdy wybieramy się w góry czy na trudne szlaki, to należy sięgnąć po wsparcie banku, który odporny jest nie tylko na upadki, ale także na pył, wodę lub poważne wstrząsy. Takie urządzenia oczywiście są już droższe.

6 Czy power banki są bezpieczne?

Jeśli będziemy używać power bank z nieznanego źródła lub po prostu niezwykle tani, może wystąpić niebezpieczeństwo uszkodzenia ładowanego sprzętu. Dlatego nie ulegajmy namowom a sami sprawdźmy oferty dostępne na rynku. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie kupno sprzętu znanego producenta, który cieszy się dobrą opinią na rynku. Wychodząc naprzeciw wymaganiom użytkowników, producenci tworzą odpowiednie zabezpieczenia, w tym przed zwarciami, przegrzaniem czy nieprawidłowym podłączeniem kabli do akcesoriów.

7 Jak zadbać o żywotność power banku?

Jest kilka podstawowych zasad, których należy się trzymać. Pomocne będzie w pierwszej kolejności dokładne ładowanie i rozładowanie power banku. Cykl powinien być pełny, czyli ładujemy, aż pojawi się informacja o całkowitym napełnieniu baterii gadżetu. Jeśli z kolei nie używamy urządzenia przez dłuższy czas, zadbajmy o to, aby nie pozostawało ono całkowicie rozładowane. Wielu producentów zaleca, aby power bank był sprawny w przedziale od 50 do 70%. Ważne jest też samo miejsce użytkowania, które powinno być suche i oddalone od metalowych przedmiotów. Dbajmy również o to, by chociaż jeden raz w miesiącu przeprowadzić pełne ładowanie i rozładowanie power banku.

8 Dodatki spotykane w power bankach – warto?

O ile większość dodatków nie jest bezpośrednio powiązanych z użytkowaniem samego power banku, to są one istotne i mogą pomóc w sytuacjach awaryjnych. Niektóre, przy niewielkim wzroście ceny, pozwalają nam m.in. sprawdzić w jakim dokładnie stopniu naładowania jest sama bateria. Koniecznym do tego jest będzie zamontowanie wskaźnika poziomu naładowania. Zwykle jest to podstawowa dioda LED, ale może to być również niewielkich rozmiarów wyświetlacz LCD. To czy wybierzemy diodę LED czy wskaźnik LCD zależy od naszych upodobań, chociaż dioda zużywa mniej energii. Cenny może się okazać także wbudowany przewód, który pozwoli nam na natychmiastowe jego schowanie i później wysunięcie. Z tego pomysłu korzystają m.in. produkty Samsunga. Należy też pamiętać o dwóch gniazdach USB, wspominanych już wcześniej. Przydatny jest również uchwyt pozwalający na przypięcie urządzenia do portfela bądź kluczy.

9 Polecane marki power banków

Jak już wcześniej pisaliśmy, warto wybierać power banki dobrych i sprawdzonych producentów, których urządzenia cieszą się dobrą opinią użytkowników. Dobrą opinią cieszą się power banki Xiaomi, A-Data, Samsung, Vakoss, Forever, TP-Link, Hama i Sunen. Jeśli zależy nam tylko na urządzeniu nakierowanym głównie na wspomaganie laptopa, warto wówczas zapoznać się z ofertą firm Esperanza czy Tracer.