piątek, 11 października, 2024
Strona głównaKomputeryJaki laptop kupić?

Jaki laptop kupić?

W ostatnich 10 latach jesteśmy w stanie zaobserwować znaczący udział laptopów na rynku komputerowym. Coraz więcej osób rezygnuje na ich rzecz z komputerów stacjonarnych. Producenci wprowadzają do nich coraz to lepsze podzespoły, dzięki czemu stają się cenowo i jakościowo konkurencyjne dla pecetowców. Jednak zakup nowego laptopa nie jest tak prostą sprawą. Być może nie wiesz, czego spodziewać się po takim urządzeniu lub nie masz pojęcia, na co dokładnie postawić. W takim wypadku zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Na co zwrócić uwagę kupując laptopa?

Przed zakupem laptopa pierwsze, co musisz uczynić, to zdecydować o jego przeznaczeniu. Na rynku znajdziesz zarówno proste modele, które służą do pracy na pakiecie office, przeglądania stron internetowych, jak i egzemplarze, które są tworzone z myślą o graczach czy grafikach. Ma to wpływ nie tylko na ich wygląd, lecz także i cenę. Dziś laptopa zakupisz zarówno za mniej niż tysiąc jak i ponad 10 tysięcy złotych! Urządzenia te różnią się między sobą także wielkością, stylem, parametrami technicznymi, dodatkowymi funkcjami. To wszystko sprawia, że najpierw musisz określić do czego jest Ci potrzebny, a potem maksymalny budżet. Dopiero od tego zacznij poszukiwania idealnego egzemplarza. Przedstawiamy najważniejsze aspekty, które powinieneś mieć na oku.

  1. Wielkość laptopa: notebook/laptop, ultrabook, netbook
  2. Rozdzielczość ekranu
  3. Typ matrycy (błyszcząca, matowa itd.)
  4. Wydajność procesora
  5. Pamięć RAM
  6. Dysk twardy
  7. Karta graficzna
  8. Dostępne porty i złącza
  9. Obudowa (wytrzymałość, stylistyka) i jakość wykonania
  10. Wytrzymałość baterii
  11. System operacyjny
  12. Gwarancja
  13. Dodatkowe wyposażenie
  14. Polecani producenci

 

1 Wielkość laptopa

Ponieważ mamy do czynienia z rewolucją technologiczną, na rynku zetknąć się możesz z niezwykle zróżnicowanymi laptopami i to w samej ich wielkości. Chodzi tu właściwie o rozmiary ekranu oraz zastosowany typ obudowy.

Notebook/Laptop

To obecnie najbardziej popularne i uniwersalne urządzenia w tej kategorii. Początkowo laptop i notebook traktowane były jako dwa osobne typy. Jednak z czasem większość różnic między nimi została zniwelowana. Notebook pomyślany był jako lżejsza i bardziej mobilna wersja. Dziś jednak i laptopy posiadają podobne parametry. W tej kategorii znaleźć możesz zarówno urządzenia z dolnej jak i wysokiej półki cenowej. Wiele osób jednak wybiera tańsze rozwiązania. Laptopy są przez nie traktowane jako narzędzie służące do nauki, zwykłej pracy, przeglądania stron www czy oglądania filmów. Choć nie są tak cienkie i poręczne jak netbooki czy ultrabooki, to jednak bez trudu mogą mieć także zastosowanie mobilne. Największym powodzeniem cieszą się 15-17-calowe wyświetlacze, choć bez trudu znajdziesz notebooki o mniejszych lub większych wymiarach. Z racji pokaźniejszych rozmiarów posiadają one także sporą jak na ten zakres wagę, między 2 a 3 kg (największe ważą nawet 4-5 kilogramów). W wyniku tego w przypadku transportu czy trzymania na kolanach mogą być dla Ciebie nieporęczne.

Ultrabook

Ultrabooki stanowią najnowsze rozwiązanie technologiczne. Są to nieco mniejsze wersje laptopów, które posiadają wyświetlacze rzędu 13 lub 14 cali. Tym, co je jeszcze znacząco rozróżnia, to wyjątkowa cienkość konstrukcji. Powoli zbliżamy się do standaryzacji na poziomie 20 mm! Stosuje się przy tym w nich najlepszej jakości podzespoły, jak choćby dyski SDD, a także wytrzymałe baterie. Rekordziści w tym zakresie są w stanie wytrzymać kilkanaście godzin bez ładowania. Z racji mniejszego ekranu i cienkiej konstrukcji są o wiele lżejsze, przez co są przeznaczone do mobilnej pracy.

Netbook

Wraz z pojawieniem się na rynku tabletów, ich wartość i udziały rynkowe znacząco zmalały, choć nadal mają wielu zwolenników. To najmniejsze urządzenia w tej kategorii. W wielu przypadkach wielkość ich ekranu waha się między 7 a 10, 11 cali. Wpływa to na znacznie mniejsze wymiary oraz lepsze przeznaczenie dla mobilności. Ich nadrzędną funkcją jest umożliwienie Tobie połączenia z siecią. Pracując na różnych systemach operacyjnych, dają możliwość do biznesu czy rozrywki w czasie podróży pociągiem, samolotem. Taki model bez trudu zmieścisz do małego plecaka czy torby podróżnej na ramię. Również jest w stanie długo pracować bez ładowania baterii. Wadą jest tutaj oczywiście słabsza wydajność czy też brak napędu optycznego – trzeba bazować na urządzeniach pod USB.

Szukasz dla siebie czegoś uniwersalnego? W takim wypadku najlepszy będzie dla Ciebie laptop. Modele poniżej 17 cali nadają się do użytku mobilnego. Jeśli postawisz na znacznie większy ekran, to raczej taki egzemplarz pełnić będzie rolę komputera stacjonarnego. Kiedy jednak liczysz na wysoką jakość, mobilność, czas pracy baterii, to pomyśl nad ultrabookiem. Netbook z kolei przyda się bardziej do rozrywki czy do pracy w czasie podróży.

2 Rozdzielczość ekranu

Rozdzielczość ekranu to jeden z tych parametrów, na które mocno zwrócisz uwagę. Ma ona znaczenie dla jakości wyświetlanego ekranu. Dzięki wysokiej wartości możesz cieszyć się znakomitym obrazem podczas oglądania filmów czy korzystania z gier. Parametr ten oznacza liczbę pikseli bezpośrednio wyświetlonych na ekranie. Przyjmuje się, że w przypadku notebooków z ekranem minimum 15 cali zalecana wartość rozdzielczości wynosić powinna 1366×768. Jeśli zależy Ci na lepszym ekranie, to Full HD w rozmiarze 1920×1080 pikseli powinno Cię w zupełności zadowolić.

Oczywiście to nie koniec, albowiem w produktach z wyższej półki stosowana jest znacznie lepsza rozdzielczość, jak 2560×1440, 3200×1800 oraz 4K, czyli 3840×2160 pikseli.

Ponieważ rozwój technologiczny jest niezwykle szybki, polecamy kupić urządzenie z wyświetlaczem minimum Full HD. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się dobrą jakością obrazu czy też możliwością korzystania z nowych gier i programów przez kilka najbliższych lat. W innym wypadku po krótkim czasie laptop może okazać się niewystarczający.

3 Typ matrycy (błyszcząca, matowa itd.)

Na jakość obrazu, zwłaszcza w zmiennych warunkach oświetleniowych będzie miał także wpływ zamontowany typ matrycy. Obecnie producenci w głównej mierze stosują dwa rodzaje ekranów: błyszczące i matowe. W pierwszym wypadku ekran pokrywany jest specjalną folią lub szkłem. Ma to wpływ na bardzo dobre odwzorowywanie kolorów czy też refleksy świetlne. Niestety przy silnym słońcu za wiele nie zobaczysz na takim ekranie. Dlatego też ten typ matrycy będzie nieodpowiedni, gdy masz zamiar korzystać z urządzenia na świeżym powietrzu, zwłaszcza podczas letnich dni. Zaletą jest tutaj jednak niższa cena, dlatego takie rozwiązanie znajdziesz w urządzeniach z niższej półki cenowej.

Matowa matryca na całe szczęście jest w stanie wyeliminować te wszystkie niedoskonałości. Dlatego też urządzenie z takim ekranem polecane jest do mocno oświetlonych pomieszczeń, pracy na zewnątrz. Warto jednak abyś wiedział, iż matowy ekran powinien współgrać z mocnym jego podświetleniem. Choć intensywność barw nie jest tu już tak duża, to jednak w coraz większej ilości modeli montowany jest właśnie ten typ matrycy.

Praktycznie w każdej kategorii, czyli laptopów, ultrabooków i netbooków stosowane są także innowacyjne rozwiązania, zapewniające szerokie kąty widzenia i kontrast. Są to metody zaczerpnięte między innymi ze smartfonów i tabletów. Stosuje się w takim wypadku matrycę IPS, IGZO albo DreamColor.

Jeśli zależy Ci na matowej matrycy, to musisz być nastawiony na większy wydatek. W przypadku, gdy jednak urządzenie ma być wykorzystywane tylko w warunkach domowych, możesz pomyśleć nad błyszczącym odpowiednikiem.

4 Wydajność procesora

Wydajność procesora będzie miała dla Ciebie istotne znaczenie w przypadku, gdy szukasz czegoś więcej niż tylko laptopa do Internetu, edytora tekstu i filmów. Procesor jest mózgiem całego urządzenia. Im będzie on miał więcej rdzeni, mocy, tym laptop czy netbook będą działać płynniej i szybciej. Ma on także znaczenie dla obsługiwanych gier czy programów. Nie spodziewaj się za bardzo, że słaby procesor pozwoli Ci się cieszyć dobrą rozdzielczością czy w ogóle możliwością zagrania w produkcje nawet sprzed kilku lat.

Wśród mniej wymagających użytkowników powodzeniem cieszą się słabsze procesory z serii Intel Core oraz AMD. Nie należą one do najbardziej wydajnych na rynku, jednak gwarantują przy tym dłuższy czas pracy baterii oraz niższą emisję ciepła. Obecnie na rynku dominują urządzenia z 2, 4, 6, a nawet 8 rdzeniami. Im więcej ich posiadać będzie wybrany przez Ciebie laptop, tym zyskasz okazję na dłuższe cieszenie się nowościami rynkowymi oraz wydajniejszą pracą. W górnej półce cenowej znaleźć możesz także procesory Intela oraz kilka AMD. Pamiętaj, że nie liczy się ilość samych rdzeni, lecz także wydajność określana w gigahercach (GHz). Im jest ona wyższa, tym lepiej dla Ciebie!

Zapytasz się eksperta, ile musisz wydać na laptopa do gier? Zapewne odpowiedź wskaże kwoty rzędu co najmniej 4-5 tysięcy złotych. Jest to cena, za którą możesz skomponować o wiele bardziej wydajny komputer stacjonarny. Znakomicie ukazuje to możliwości konkretnych laptopów. Dlatego w cenie poniżej 2 tysięcy złotych nie możesz się spodziewać znakomitej jakości procesora i innych podzespołów.

5 Pamięć RAM

Wydajny procesor to nie wszystko, co decyduje o sprawnej pracy urządzenia. Równie istotna będzie dla Ciebie wmontowana pamięć RAM. Trzeba sobie zdać sprawę, że każda uruchamiana aplikacja, program, gra wędruje z dysku twardego do właśnie tej pamięci. Nie bez powodu określana jest jako pamięć operacyjna. Mieszczące się na niej dane charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem odczytu, w wyniku czego procesor może je przetwarzać ze znacznie większą prędkością oraz wydajnością.

Na chwilę obecną w średniej klasie laptopów znaleźć możesz 4 GB pamięci RAM. Urządzenia z niższej półki posiadają jej 2 GB. W notebookach montuje się przede wszystkim pamięci typu DDR3. Odznaczają się niższym poborem energii, mniejszą ilością wytwarzanego ciepła i oczywiście większą wydajnością niż poprzednia generacja. W sporej części laptopów możliwa jest wymiana ilości pamięci RAM. Warto jednak dodać, że modele z komputerów nie są kompatybilne z tymi w laptopach.

Jeżeli zależy Ci na dobrej i szybkiej pracy laptopa, to wybierz taki model, który posiada przynajmniej 4 GB RAM. Egzemplarze przeznaczone dla grafików lub graczy powinny mieć przynajmniej dwa razy więcej tej pamięci.

6 Dysk twardy

W zależności od przeznaczenia laptopa powinieneś zwracać także uwagą na pojemność i rodzaj dysku, w jaki jest zaopatrzony. Najistotniejszym parametrem będzie z pewnością pojemność. Dzięki niej dowiesz się, ile możesz przechowywać danych na swym urządzeniu. Jeszcze do niedawna mogłeś się zetknąć z klasycznymi dyskami HDD o pojemności 80, 160 GB. Dziś normą w przypadku nawet tanich laptopów jest 320 lub 500 GB. Rekordziści posiadają aż 2 TB.

Sama pojemność to nie wszystko. Liczy się także rodzaj zastosowanej pamięci. Klasyczne i mniej wydajne są wersje HDD. Z kolei urządzenia z wyższej półki zaczynają być zaopatrywane w nowoczesne dyski SSD. Funkcjonują one o wiele szybciej i płynniej, a także zajmują mniej miejsca. W związku z tym są tak często spotykane w ultrabookach. Posiadając taki dysk od razu odczujesz szybszą pracę systemu, programów. Sprawdź przy wyborze takie parametry dysku, jak szybkość obr./min, ilość pamięci podręcznej, liczbę talerzy oraz czas dostępu i interfejs.

Zakup modelu z dyskiem SSD wiązać się będzie ze znacznie wyższym wydatkiem. Jeśli nie zależy Tobie aż tak bardzo na tym parametrze, to w zupełności powinien być dla Ciebie wystarczający HDD 500 GB.

7 Karta graficzna

Przechodzimy do kolejnego istotnego czynnika, który będzie ważny dla graczy i miłośników dobrej grafiki. To także od karty graficznej zależy płynność i wydajność zaawansowanych programów, nowszych gier. Ich zastosowanie ma trochę inną formę w tańszych urządzeniach i w tych z górnej półki. W tańszych modelach laptopów czy netbooków stosowany jest układ graficzny zintegrowany z płytą główną. Może mieć on od około 256 MB pamięci do 2 GB. Choć taka metoda nie jest zbyt wydajna, to jednak układ ten jest w zupełności wytaczający do oglądania filmów, przeglądania stron www czy korzystania z prostszych gier.

W budżetowych laptopach producenci z kolei stosują układy hybrydowe. Polegają one na tym, że znajdziesz w nich dwie karty graficzne. Pierwsza jest klasycznie zintegrowana z procesorem. Druga z kolei to dedykowana wersja, która podnosi możliwości urządzenia. W takim wypadku możesz mieć do czynienia z przynajmniej 4 GB pamięci karty graficznej. Jeśli będziesz korzystać z laptopa w trybie normalnym, to do pracy aktywowana będzie tylko karta zintegrowana. Wraz z uruchomieniem gry automatycznie załączy się także karta dedykowana, co pozwoli na większą moc obliczeniową.

8 Dostępne porty i złącza

Laptop to niezwykle uniwersalne urządzenie, które może być łączone także z innymi elektronicznymi produktami. W wyniku tego możesz wykorzystać znacznie więcej jego możliwości. Dlatego też wybrany laptop może być wyposażony w kilka portów i złącz, które przydadzą się w codziennej pracy i obowiązkach.

  • USB – jest to standardowe wejście, które musi się znaleźć na wyposażeniu każdego urządzenia. Z jego pomocą możesz korzystać z pamięci przenośnej, podłączać kamery, smartfony oraz inne produkty z wejściem USB. W zależności od modelu zetknąć się możesz ze starszym portem 2.0 oraz nowszym i bardziej wydajnym 3.0.
  • LAN – jest to wejście sieciowe, dzięki któremu możesz podpiąć pod swego laptopa kabel od Internetu.
  • Wi-Fi – bez karty Wi-Fi niemożliwe będzie korzystanie z bezprzewodowego Internetu. Możesz dzięki temu użytkować laptopa zarówno w domu, jak i w miejscach z otwartą siecią.
  • TV-Out – trochę starsze łącze, za pomocą którego możesz podłączyć komputer do telewizora. Na jego ekranie prezentowany będzie wtedy widok z urządzenia mobilnego.
  • HDMI – to unowocześniona wersja Tv-Out, dzięki której możesz przesyłać obraz w najwyższej rozdzielczości i jakości.
  • eSATA – dzięki temu rozwiązaniu możesz podpiąć do urządzenia zewnętrzny dysk twardy.
  • Wejścia i wyjścia audio: klasyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz podpiąć do laptopa słuchawki, głośniki oraz mikrofon.
  • Bluetooth – technologia bezprzewodowego łączenia z innymi urządzeniami. Możesz ja wykorzystywać do przesyłania danych między laptopem a smartfonem, jak i korzystania z głośników bezprzewodowych
  • Slot kart pamięci – za jego pomocą możesz bezpośrednio odczytywać dane z kart pamięci, najczęściej SD i microSD.
  • ExpressCard i PCMCIA/PC Card – to nowoczesne gniazdo daje Ci możliwość podłączenia kart rozszerzeń.

9 Obudowa (wytrzymałość, stylistyka) i jakość wykonania

Opisywane produkty elektroniki komputerowej znacząco nie różnią się między sobą. Producenci stawiają zwykle na podobną kolorystykę, materiały obudowy. Oczywiście są od tego wyjątki. Zazwyczaj znajdziesz w ofercie sklepów internetowych laptopy w szarym, czarnym, granatowym kolorze. Do tego dochodzą wersje białe, różowe, fioletowe, żółte oraz w kilku innych barwach. Przeważająca jest jednak ilość tych trzech pierwszych kolorów. Stylistycznie są one także podobne do siebie. Różnić się mogą grubością, zastosowanymi materiałami, opływowymi lub bardziej kwadratowymi kształtami.

Sama obudowa wykonana może być z plastiku, tworzyw sztucznych, aluminium. Znaleźć się mogą na niej elementy metalowe, gumowe. Istotne jest to, że w wielu modelach można dokupić części zapasowe. W razie pęknięcia czy uszkodzenia obudowy, masz okazję wymienić ją na nową. Sprawdź także, jak wyglądają pozostałe elementy laptopa: touchpad, zaślepki, klawiatura.

10 Wytrzymałość baterii

Nie da się ukryć, że wiele osób decyduje się na wybór konkretnego laptopa ze względu na czas pracy jego baterii. Są to przecież urządzenia pomyślane także o działaniu mobilnym. W klasycznych notebookach nowa bateria wystarczy na 4-5 godzin pracy bez kabla. W netbookach oraz ultrabookach wartości te mogą być przynajmniej dwukrotnie wyższe. Musisz pamiętać, że wskaźniki podawane przez producenta dotyczą pracy laboratoryjnej. Jeśli będziesz oglądać film na laptopie, będącym jednocześnie połączonym z siecią i głośnikiem bezprzewodowym, to bateria o wiele szybciej straci swój poziom naładowania. Średnia wartość akumulatora wynosi 2200 mAh. Urządzenia z górnej półki posiadają ten parametr ponad dwukrotnie wyższy.

11 System operacyjny

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem urządzenia marki Apple, to z oczywistych względów otrzymasz możliwość korzystania na nim tylko ze słynnego iOS-a. W przypadku każdego innego modelu zetkniesz się z systemem Windows. Na chwilę obecną jest on dołączany w wersji 10. Możesz także zdecydować się na kupno laptopa bez systemu, co da Ci okazję do instalacji starszej wersji systemu Microsoft lub też Linuxa. Nie będziemy za bardzo rozpisywać się tutaj o zaletach i wadach tych systemów operacyjnych, gdyż zapewne są Tobie doskonale znane z komputerów stacjonarnych.

12 Gwarancja

Jak i w innej elektronice, także w przypadku laptopów, netbooków wraz z zakupem nowego urządzenia otrzymasz gwarancję producenta. Jest ona uzależniona od marki oraz warunków umowy. Bywa tak, że całe urządzenie posiada zabezpieczenia na 2 lub 3 lata. Niektóre z modułów mają dłuższy lub krótszy okres gwarancyjny. Oczywiście wraz z kupnem danego egzemplarza w sklepie internetowym, za dodatkową opłatą otrzymasz możliwość przedłużenia gwarancji o kolejne 2 czy aż 3 lata. Jest to o tyle przydatne, iż często po zakończeniu podstawowego czasu zaczynają się dziać niedobre rzeczy z konkretnymi podzespołami. Gdyby w okresie gwarancyjnym doszło do jakichkolwiek problemów technicznych niewynikających z Twojej winy, to producent ma obowiązek zająć się ich naprawą.

13 Dodatkowe wyposażenie

Na chwilę obecną praktycznie każde opisywane przez nas urządzenie jest wyposażone w kilka funkcji dodatkowych. Ich zadaniem jest zwiększenie komfortu oraz możliwości laptopa. Oto najważniejsze z nich:

  • Touchpad – jest to powierzchnia umieszczona pod klawiaturą. po której poruszamy palcem lub wskaźnikiem. Dzięki temu funkcjonuje mniej więcej jak myszka komputerowa.
  • Trackball – jest to kulka, którą sterujemy. Działa na bardzo podobnej zasadzie, jak touchpad.
  • Wbudowany mikrofon – moduł ten będzie Ci przydatny choćby podczas komunikacji w programie Skype. Redukuje konieczność zakupu osobnego mikrofonu.
  • Zintegrowana kamera – umieszczona jest w górno-środkowej części laptopa, tuż nad ekranem. Zezwala na prowadzenie wideokonferencji.
  • Podświetlana klawiatura – opcja ta przyda się Tobie, gdy pracujesz przy słabych warunkach oświetleniowych. Przyciski zostaną tutaj odpowiednio podświetlone.

14 Polecani producenci

W ofercie wielu sklepów internetowych zetkniesz się praktycznie wszędzie z tymi samymi producentami. Takie marki, jak HP, Dell, MSI, Lenovo, ASUS, Apple czy Acer od wielu lat dostarczają nam wysokiej jakości sprzęt w zróżnicowanych cenach. Posiadają one w swej ofercie zarówno notebooki, jak netbooki i hybrydy. Coraz więcej z nich gwarantuje także dostęp do ultrabooków. Możesz przy okazji ich zakupu liczyć na gwarancję oraz krajowy serwis.

Podsumowanie

Z wykazanych informacji wynika, że wybór laptopa lub pochodnego urządzenia nie jest tak prostą sprawą. Musisz przede wszystkim pomyśleć, do czego ma być Ci potrzebny. Dopiero od tego momentu warto ustalać swe wymagania oraz racjonalny budżet. Pamiętaj także, że laptopy to urządzenia, które bardzo szybko się starzeją. To, co dziś znajduje się w czołówce, za 2-3 lata może być sprzedawane jako produkt ze średniej półki cenowej.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.