Telewizor jako monitor?
Warto na sam początek napisać, iż pod wieloma względami telewizory zbytnio nie różnią się od monitorów. W obu przypadkach mamy do czynienia z ekranami ciekłokrystalicznymi, które przeznaczone są do wyświetlania obrazu w dużej rozdzielczości. Zarówno starsze jak i nowsze modele wyposażone są w wejście typu HDMI, za pomocą którego można połączyć je z komputerem czy laptopem. Z pewnością telewizor jako monitor świetnie się sprawdzi w małych pomieszczeniach, zwłaszcza kawalerkach. Jeśli posiada on co najmniej 2 wejścia HDMI, to jedno z nich zarezerwowane zostanie dla komputera, a drugie dla telewizji cyfrowej. W ten oto sposób za pomocą pilota możemy bez trudu przełączać pomiędzy urządzeniami. Warto przy tym wspomnieć, że nawet starsze modele telewizorów często zaopatrzone są w dawniej stosowane wejścia typu D-sub lub DVI-I, dzięki którym również można połączyć je z komputerem. Jak doskonale widać, korzystanie z telewizora jako monitora jest jak najbardziej możliwe i nie powinno nikomu stwarzać żadnych problemów.
Zalety takiego połączenia
Pierwszą i najważniejszą zaletą, o której już nieco wspomnieliśmy jest korzystanie wyłącznie z jednego urządzenia. Zamiast kupować osobny telewizor i monitor możemy postawić wyłącznie na ten pierwszy, przez co możemy zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Jednak oszczędności nie będą mieć jedynie wymiaru materialnego. Jeden produkt to również mniej miejsca do zagospodarowania. Trzeba przecież pamiętać, że posiadanie obu urządzeń wiąże się z koniecznością wyboru miejsca na telewizor jak i monitor. Przez to konieczny będzie zakup nie tylko biurka do pracy, lecz również i szafki pod RTV. Jeśli za bardzo nie dysponujemy wolną przestrzenią w pokoju, to opisywane rozwiązanie jest jak najbardziej wskazane.
Kolejną zaletą jest znacznie większy wybór modeli oraz przekątnej ekranu. Nie da się ukryć, że jednak w ofercie producentów znajdziemy o wiele więcej telewizorów niż monitorów, przez co już na samym początku możemy liczyć na więcej możliwości do wyboru. Ponadto dla miłośników dużych ekranów telewizory będą o wiele lepszym rozwiązaniem. Z reguły monitory produkowane są do rozmiaru 40 cali, kiedy to już dziś standardem są przynajmniej 42 cale w TV.
Jakość ekranu jest kolejnym plusem na rzecz telewizorów. Stosowane są w nich o wiele lepsze komponenty, technologie, przez co ich ekrany charakteryzują się znacznie lepszą jakością. O wiele lepiej zatem sprawdzą się w przypadku jaśniejszych pomieszczeń. Na sam koniec warto dodać, że w wielu przypadkach telewizory o tej samej przekątnej ekranu, co monitory, cechują się niższą ceną zakupu. Dlatego też można mniej lub więcej zaoszczędzić na wyborze właśnie tej opcji, a przy tym odpadają nam jeszcze koszta za zakup osobnego monitora!
Wady takiego połączenia
Nie da się ukryć, że nie zawsze telewizor jako monitor spełni swą rolę. Przede wszystkim są to urządzenia przeznaczone do zupełnie innej pracy. Nie bez powodu monitory są wciąż obecne w ofercie sklepów. Jakie zatem wady wiążą się z podłączeniem telewizora do komputera.
Największym minusem takiego rozwiązania jest odległość między nami a telewizorem. Urządzenia te zostały w taki sposób zaprojektowane, iż komfortowy odbiór obrazu wymaga, abyśmy znajdowali się co najmniej 1,5 metra od telewizora. Dzięki temu możemy cieszyć się płynnością obrazu, jak i samym komfortem pracy przy komputerze. Raczej trudno wyobrazić sobie sytuację, że będziemy pisać na klawiaturze czy obsługiwać myszkę z odległości 2 metrów od ekranu. W takim założeniu musielibyśmy stworzyć sobie stanowisko pracy na środku pomieszczenia. Nie byłoby to ani korzystne ani zbyt estetyczne dla pokoju. Zwykły monitor o przekątnej nieco ponad 20 cali jest w tym wypadku o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem.
Kolejnym czynnikiem przemawiającym jednak bardziej za monitorem jest płynność obrazu. Choć to telewizor wydaje się lepszym rozwiązaniem dla płynności obrazu, to jednak często okazuje się, że wiąże się z nim niższy poziom odświeżania matrycy, jak i również opóźnienia w wyświetlaniu obrazu. Dla kogoś, kto lubi grać w gry typu FPS, MMO te ułamki sekundy mogą mieć spore znaczenie. Podobnie wygląda sprawa z jakością wyświetlanych szczegółów. Jeśli zależy nam jedynie na grach czy filmach, to telewizor w jakość HD czy 4K będzie świetnym zakupem. Gorzej jednak w przypadku pracy graficznej, obróbki wideo na komputerze. Wszelkie detale będą o wiele gorzej prezentować się na telewizorze.
Na co ostatecznie się zdecydować?
Wybór między osobnymi urządzeniami a samym telewizorem powinien być przede wszystkim podyktowany naszą pracą przy komputerze, względami komfortu oraz estetyki. Dla kogoś, kto więcej czasu spędza przy komputerze, pracuje na nim graficznie, telewizor może okazać się problematycznym wyjściem. Zbyt bliska odległość do TV może męczyć oczy, jak i wiązać się z rozmazywaniem szczegółów. Jeśli jednak komputer służy jedynie do rozrywki: gier, oglądania filmów i seriali czy przeglądaniu mediów społecznościowych, telewizor jako monitor może zdać swój egzamin. W takim wypadku bezprzewodowa myszka z klawiaturą mogą posłużyć do obsługi komputera nawet z poziomu łóżka czy kanapy.