Do czego służy antena DVB-T?
Jak już wspomnieliśmy, od kilku lat nadawany jest w naszym kraju wyłącznie cyfrowy sygnał telewizji, który znamy jako DVB-T. Aby móc cieszyć się bezpłatnymi programami potrzebny jest nam telewizor i dekoder DVB-T, który często wbudowany w odbiornik TV. Dodatkowo konieczna jest instalacja anteny DVB-T. To od niej zależy siła i jakość sygnału dostarczanego do telewizora. Działają tu te same zasady, co wiele lat temu, kiedy to odpowiednie ustawienie anteny pozwalało się cieszyć wyraźnym obrazem oraz dźwiękiem. W związku z tym także i dzisiaj samo posiadanie anteny nie zapewnia perfekcyjnego odbioru sygnału. Istotny jest dobór urządzenia, odpowiednie jego umiejscowienie.
Czym jest antena aktywna i pasywna?
Przede wszystkim różnica między tymi dwoma typami anten wynika z odległości, jaka dzieli antenę od odbiornika. W większości przypadków decydujemy się na zakup wersji pasywnej. W przeciwieństwie do modelu aktywnego nie jest ona zaopatrzona w przedwzmacniacz antenowy. Stosunkowo niewielka odległość do kilku metrów między telewizorem a anteną nie ma wpływu na jakość czy siłę sygnału. Taka wersja pozbawiona jest zasilacza, który ma ów sygnał wzmacniać. Anteny pasywne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma większych zakłóceń sygnału, w miejscach, gdzie mogą być umieszczone wewnątrz pomieszczeń lub tuż za oknem.
Z kolei antena aktywna wymaga właśnie zasilacza, wzmacniacza sygnału. Jak doskonale wiadomo, przy dłuższej długości kabla sygnał ulega zniekształceniu, utracie jakości, dlatego docierając do odbiornika, nie będzie dla nas wystarczający pod względem jakości obrazu czy dźwięku. Zastosowanie wzmacniacza wpływa oczywiście na zwiększenie siły sygnału. Taka antena może przesyłać sygnał na znacznie większą odległość niż antena pasywna.
Kiedy zatem kupić antenę aktywną?
Jest kilka takich sytuacji, które wręcz determinują do zakupu właśnie anteny aktywnej. Przede wszystkim sprawdzi się ona wszędzie tam, gdzie odległość między anteną a odbiornikiem będzie większa niż 7-8 metrów. Jest to w szczególności zauważane na wsi, przedmieściach, gdzie wiele osób ma wysokie domy z antenami umieszczonymi na dachu. Poprowadzenie kabla z góry na dół wymagać będzie właśnie wzmocnienia sygnału. W przypadku większych bloków czy domów antena aktywna jest tym bardziej potrzebna, gdy z jej sygnału korzystać będzie kilka odbiorników telewizyjnych. Rozdzielenie sygnału bez wzmocnienia doprowadzi do tego, iż nie będzie on wystarczająco silny dla poprawnego odbioru obrazu oraz dźwięku.
Tego typu antena przyda się również w miejscach, gdzie obecne są liczne przeszkody terenowe, które zakłócają odbiór sygnału. Dotyczy to w szczególności dolin oraz domów czy bloków, które znajdują się w bliskiej odległości lasu. W takiej sytuacji korony drzew, liście, a nawet wilgoć mogą mieć mniejszy lub większy wpływ na odbiór sygnału. Również i same warunki atmosferyczne mogą determinować odbiór sygnału: ulewne deszcze, zamiecie śnieżne, silny wiatr. Należy jednak pamiętać, by nie stosować aktywnych anten blisko telewizora, gdyż wzmocnienie sygnału może przynieść wręcz odwrotne skutki.