Jaką kamerę sportową kupić?

Od kilku lat coraz większym powodzeniem cieszą się kamery sportowe. Dzięki licznym filmom na YouTube zyskują one tylko na popularności. Dają często możliwość kręcenia materiałów z szerokim polem widzenia i w ciężkich warunkach. Spodobało się to nie tylko samym sportowcom. Obecnie takie kamery wykorzystywane są także na wakacyjne wyjazdy, do codziennych spraw. Mnogość modeli na rynku sprawia jednak, iż trudno jest się zdecydować na konkretny egzemplarz. Postaramy się podpowiedzieć, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

Spis treści

  1. Kiedy warto kupić kamerę sportową?
  2. Wytrzymała obudowa to podstawa
  3. Pewny system montażowy
  4. Najistotniejsze parametry: rozdzielczość, rodzaj matrycy, czułość matrycy, liczba klatek/sekundę, ogniskowa obiektywu, jasność obiektywu, wymiary i waga
  5. Wyposażenie i funkcje dodatkowe
  6. Przydatne złącza
  7. Popularni producenci
  8. Podsumowanie

 

1Kiedy warto kupić kamerę sportową?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Często bywa, że wyruszasz w podróż, eksplorujesz nieznane dotąd miejsca i chcesz przywieźć fajną pamiątkę z wyprawy. Kamera sportowa, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej nadawać się powinna do wyczynów sportowych. Gdy lubisz jeździć na rowerze, na nartach, skakać ze spadochronem, na bungee, a także uprawiać inne aktywności, to takie urządzenie okaże się całkiem pomocne. Dzięki niemu możesz rejestrować swe wyczyny, stać się gwiazdą YouTube lub Facebooka. Taki sprzęt przydaje się także wtedy, kiedy nie ma się zbyt wiele miejsca na aparat czy też tradycyjny rejestrator.

Warto przy tym wspomnieć, że kamera sportowa będzie idealnym zakupem właśnie na wakacje. Jedziesz w odległe, egzotyczne kraje? Być może przyda Ci się ona do kąpieli w morzu, na basenie, do nurkowania – wiele modeli pozwala na filmowanie na większych głębokościach. Zmontowany filmik z urlopu może się okazać o wiele lepszym rozwiązaniem aniżeli setka podobnych do siebie zdjęć.

2Wytrzymała obudowa to podstawa

Jednym z podstawowych czynników przy wyborze kamery sportowej jest jej wytrzymała obudowa. Pierwsze modele, co też dowodzą liczne filmiki, tworzone były z myślą o miłośnikach sportów ekstremalnych. Często dochodzi jednak w nich do wypadków, dlatego też kamera musi być odporna na uszkodzenia, kurz, zabrudzenia, niższe lub wyższe temperatury. Z oczywistych względów trudno jest całą konstrukcję, zwłaszcza obiektyw, zabezpieczyć odpowiednio przed zarysowaniami, pęknięciami. Dlatego też producenci oferują nam akcesoria dodatkowe, zwłaszcza wodoodporne obudowy. Wykonane są one z plastiku i elementów metalowych. Chronią urządzenie przed zewnętrznymi czynnikami, a także pozwalają na ich kontakt z wodą.

Warto podczas zakupu upewnić się, czy dany producent oferuje takie dodatkowe obudowy do swej kamery.

3Pewny system montażowy

Istotą kamer sportowych jest fakt, iż używać je możesz najczęściej w sposób nietypowy. Dotychczas sprzęt trzymaliśmy bezpośrednio w dłoni. Nowoczesne kamery sportowe mogą być montowane na kaskach, ramie roweru, do odzieży, sprzętu sportowego. Potrzebny jest jednak do tego specjalny system montażowy. Nie możesz, ot tak sobie, przymocować taśmą kamery do kasku. Producenci w związku z tym stosują w swych urządzeniach uniwersalne rozwiązania do mocowania. W zestawach z kamerą znaleźć możesz również komplet dedykowanych mocowań. W niektórych przypadkach takich akcesoriów jest nawet kilkanaście! Bardzo przydatne jest standardowe wejście na gwint od statywu, gdyż z takiego mocowania korzystają choćby producenci monopodów, selfie sticków.

Zobacz w związku z tym, jaki system mocowań oferuje producent i czy w zestawie dostępne są odrębne akcesoria do roweru, kasku, odzieży.

4Najistotniejsze parametry

Bez wątpienia większość osób jednak zwraca uwagę na to, jakie są parametry konkretnych kamer. Liczy się tutaj rozdzielczość, rodzaj matrycy, czułość, obiektyw, liczba klatek na sekundę.

Rozdzielczość

Pierwszym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę jest rozdzielczość kamery. Jeszcze kilka lat temu tylko urządzenia z najwyższej półki oferowały obraz w HD. Dziś nawet tańsze modele gwarantują nam przynajmniej HD Ready. W tym zakresie wyróżnić możemy kilka form, jak HD Ready (720p) – 1280x720px, HD (1080i) – 1920x1080px, Full HD (1080p) – 1920x1080px oraz Ultra HD (2160p) – 3840x2160px. Z kolei obecnie urządzenia najwyższej jakości posiadają już opcję 4K (4096×3112 lub 4096×2160). Oczywiście im większa rozdzielczość, tym możesz liczyć na lepszej jakości obraz, zwłaszcza na większych ekranach. Wiąże się z tym niestety większa waga materiału, co nakazuje zakup karty pamięci o sporej wielkości.

Zazwyczaj każdy model kamery posiada kilka opcji nagrywania obrazu, dzięki czemu możesz wybierać między maksymalnymi a minimalnymi wartościami.

Rodzaj matrycy

W kamerze jest to jeden z najistotniejszych elementów. Jego celem jest przetworzenie padającego światła w impulsy elektryczne, które są podstawą do kreowania obrazu cyfrowego. Na chwilę obecną możemy wyróżnić trzy typy matryc: CCD, CMOS oraz MOS. Pierwsza z nich ma wolniejszy i wymagający więcej energii tryb pracy, jednak gwarantuje bardzo dobrą czułość na światło oraz redukuje więcej szumów. O wiele jednak tańsze i popularniejsze są matryce CMOS. Znajdziesz je w większości sprzedawanych urządzeń na rynku. Ich zaletą jest fakt, iż mogą odczytywać dowolną liczbę pikseli, przez co działają szybciej. Dodatkowo są energooszczędne. Ostatni typ, czyli CCD w bardzo dobrym stopniu redukuje szumy, a przy tym jest mniejszych rozmiarów.

Tutaj za bardzo nie masz wyboru, gdyż większość producentów stosuje standard CMOS. Możesz jednak poszukać takich, które posiadają inny typ matrycy.

Czułość matrycy

Z czułością matrycy kamery jest podobnie jak w przypadku aparatów fotograficznych. Jest ona wyrażana w ISO oraz luksach. Im większy masz zakres ISO, tym możesz liczyć na lepszą pracę urządzenia w gorszych warunkach oświetleniowych. Niestety każdy kij ma dwa końce. Przy wyższej czułości zaczynają powstawać szumy. Bez skutecznej opcji ich redukcji, na zarejestrowanym filmie będziesz widzieć popularne ziarno. W zależności od konkretnego modelu wartość ISO może wynosić 100-400, 100-800 a nawet do 1600, 3200.

Liczba klatek/sekundę

Wiele osób przy wyborze kamery zwraca uwagę na ilość rejestrowanych klatek w ciągu sekundy. W zwykłym trybie kamer czy nawet w telewizji obraz wyświetlany na ekranie posiada maksymalnie 30 kl/s. W przypadku dynamicznych obrazów, jak jazda na rowerze, skok ze spadochronem, na bungee, taka wartość okazuje się niewystarczająca. Dla zachowania dynamiki filmu konieczne jest minimum 60 kl/s. Wielu producentów sukcesywnie zwiększa ją do 120 a nawet 240 kl/s. Przy sporej tej wartości można cieszyć się bardzo przyjemnym i efektownym trybem Slow Motion.

Warto zatem kupić kamerę, która gwarantuje przynajmniej 60 kl/s. Ewentualnie 30 klatek też będzie wystarczające, jeśli nie masz zbyt wielu oczekiwań.

Ogniskowa obiektywu

Kiedy myślimy o obiektywach w aparatach lub smartfonach, na myśl przychodzą nam wartości wyrażone w milimetrach. W przypadku stałoogniskowych obiektywów w kamerach sportowych istotny jest przede wszystkim kąt widzenia. Im szerszy będzie taki kąt, tym więcej szczegółów na filmie możesz zarejestrować. Przy opcji przynajmniej 170 stopni mówi się o trybie POV, czyli Point of View. Jest to obraz zbliżony do tego, co jest w stanie zarejestrować ludzkie oko. W taki oto sposób nagrasz nie tylko krajobraz, drogę przed sobą, lecz także część swego roweru, nart. Szeroka ogniskowa obiektywu to także lepsza okazja do robienia selfie!

Polecamy wybór takiej kamery, która zapewnia przynajmniej 170-stopniowy kąt widzenia (trochę mniejsze wartości nie są jednak tak złym wyborem).

Jasność obiektywu

Jasność obiektywu ma taki sam wpływ na jakość obrazu, jak i czułość matrycy. Przy dobrym świetle nie jest ona aż tak istotna. Jednak im robi się ciemniej, tym masz wówczas okazję poznać wady lub zalety obiektywu w kamerze. Stopień jasności to jednocześnie wartość otwarcia przysłony (f/). W tym wypadku im jest ona niższa, tym lepiej dla Ciebie. Dzięki temu więcej światła wpada do obiektywu. Spora część tańszych kamer sportowych ma jasność około f/ 2.8. Droższe modele gwarantują obiektywy poniżej f/ 2.0.

Jak zostało ukazane powyżej, postaraj się szukać kamer z obiektywami o wartości poniżej f/ 3.0.

Wymiary i waga

Zaletą kamer sportowych jest fakt, iż są to niezwykle małe i lekkie urządzenia. Niektóre modele nawet z baterią i obudową mogą ważyć w granicach ledwie 100 gram! W chwili obecnej można zaobserwować standaryzację kamer sportowych. Obok specjalnych modeli od niektórych marek, większość urządzeń jest do siebie podobna wyglądem, wymiarami i wagą. W wielu przypadkach ich rozmiary są niewiele większe od paczki zapałek!

5Wyposażenie i funkcje dodatkowe

Zmiany technologiczne powodują, że oczekuje się coraz więcej od takich urządzeń. Dziś nie wystarczy jedynie urządzenie w czystej postaci. Użytkownicy oczekują znacznie więcej, jak ekranu, stabilizacji obrazu, wbudowanego modułu GPS, Wi-Fi czy też opcji tworzenia zdjęć.

Nośniki pamięci

Producenci kamer na ogół rezygnują z umieszczania w nich wbudowanej pamięci. Mogłoby to niepotrzebnie zwiększać wymiary oraz wagę samego urządzenia. Dlatego też dziś praktycznie każda kamera posiada slot na karty pamięci. Proces miniaturyzacji sprawił też, iż klasyczne dotąd karty SD zastąpione zostały przez microSD, microSDHC czy microSDXC. Dzięki temu można liczyć na taką samą ilość pamięci przy minimalnej powierzchni na kartę. Nie trzeba przecież przypominać, że im większa rozdzielczość matrycy, tym kilkuminutowe filmy będą zajmować znacznie więcej MB lub GB.

Bardzo ważne jest to, abyś przed zakupem sprawdził, jaka jest maksymalna objętość kart micro, które są obsługiwane przez konkretny model. Może to być 32, 64, a nawet więcej GB. Dzięki temu unikniesz problemu związanego z niekompatybilnością karty.

Ekran LCD/TFT

Pierwsze modele kamer sportowych pozbawione były małych ekranów. Z jednej strony ograniczało to zużycie energii, jednak uniemożliwiało podgląd na żywo. Wiele osób ceni sobie tę możliwość. Można dzięki temu sprawdzać jakość nagrania, jak i szybciej korygować wszelkie regulacje. Producenci stosują zazwyczaj małe ekrany LCD lub TFT. Są one wystarczające do tego, aby bez problemu szybko zmieniać ustawienia czy też oglądać kręcone lub nakręcone materiały. W niektórych przypadkach możesz zetknąć się z osobnym lub dodatkowym monochromatycznym wyświetlaczem.

Stabilizacja obrazu

Ponieważ kamery sportowe wykorzystywane są w trudnych warunkach, pełnych dynamicznych akcji, producenci spieszą z pomocą przy stabilizacji obrazu. Wykorzystują oni w swych urządzeniach najnowsze systemy stabilizacyjne, dzięki którym redukowane są drgania czy przeskoki obrazu. Każdy producent stara się stawiać na autorskie rozwiązania. Jedne sprawują się lepiej, inne gorzej. Im bardziej dynamiczne miejsce, warunki, tym lepsza stabilizacja okaże się niezastąpiona. W tym roku na rynku pojawiła się nawet mała kamera z wbudowanym gimbalem

Wi-Fi

W coraz większej ilości kamer sportowych instalowany jest moduł Wi-Fi. Służy on nie tylko do bezprzewodowej komunikacji z telefonami i tabletami, przesyłania danych. Część producentów oferuje do pobrania za darmo aplikacje, dzięki którym możliwe jest sterowanie kamerą z poziomu urządzenia mobilnego. W niektórych przypadkach zwiększa to także możliwości urządzenia. Użytkownicy tworzą nawet autorskie oprogramowania, które są w stanie „wyciągnąć” z kamery jeszcze więcej.

Moduł GPS

Niektóre kamery sportowe zaopatrzone są we wbudowany moduł GPS. Dzięki temu możliwe jest śledzenie pozycji i trasy, którą pokonasz na nartach, rowerze, pieszo lub samochodem. Informacje te mogą być zawarte w kodzie źródłowym filmu. To także pomocny gadżet dla osób, które chcą się odnaleźć w terenie.

Czujnik ruchu

To bardziej moduł dla osób, które szukać mogą innego zastosowania dla swej kamery. Wbudowany czujnik ruchu aktywuje kamerę wraz z wykryciem ruchu w zasięgu obiektywu. Funkcja ta przydaje się, gdy kamera pełni rolę wideorejestratora w samochodzie – choćby na czas postoju. Dodatkowo taki czujnik sprawdzi się, kiedy chcemy coś sfilmować z ukrycia – przyrodę, ludzi. Nie jest on jednak niezbędny.

Możliwość robienia zdjęć

Obecnie większość kamer proponuje obok nagrywania, opcje robienia zdjęć. Jeśli jesteś posiadaczem dobrej jakościowo kamery i lubisz przy tym wykonywać zdjęcia krajobrazów, to taki sprzęt w zupełności zastąpi Ci aparat fotograficzny. Jakość zdjęć jest porównywalna z filmami, a przy tym istnieje opcja skorzystania z kilku programów tematycznych. Taka możliwość przydaje się zwłaszcza podczas robienia selfie. W wielu modelach można wykonywać zdjęcia seryjne, poklatkowe, z funkcją samowyzwalacza.

Pilot do zdalnego sterowania

Zdarza się, że producenci oferują do swych kamer dedykowane, bezprzewodowe piloty. Jest to o tyle przydatne narzędzie, iż za jego pomocą można bez trudu sterować urządzeniem bez jego dotykania. W taki oto sposób uruchomisz bądź zatrzymasz kamerę, stworzysz zdjęcie grupowe. Piloty mają zazwyczaj zasięg do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów.

Wodoodporna obudowa

Choć niektóre kamery same w sobie posiadają wodoszczelne właściwości, to jednak większość z nich nie może mieć styczności z wodą. Producenci jednak temu zaradzili. Tworzone są dedykowane do konkretnych modeli przezroczyste obudowy wodoodporne. Dzięki odpowiedniej szczelności mogą być zanurzane na głębokość od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów. Przydadzą się one zwłaszcza podczas pływania w basenie, morzu czy podczas nurkowania. W takiej obudowie urządzenie jest w pełni funkcjonalne, choć musisz liczyć się z brakiem lub mocno przytłumionym dźwiękiem. Montaż lub demontaż takiej obudowy zajmuje z reguły tylko kilkanaście sekund.

6Przydatne złącza

Kamery sportowe, podobnie jak wiele innych elektronicznych urządzeń, wyposażone zostały w przydatne złącza do komunikacji. Wymienić możemy tutaj między innymi wspomniany wcześniej moduł Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB, AV czy też S-Video. Obecnie producenci rezygnują przynajmniej z połowy z nich pozostawiając najczęściej HDMI, USB oraz połączenie bezprzewodowe.

7Popularni producenci

Przez pierwszy okres popularności kamer sportowych na rynku liczył się tylko jeden zawodnik, którym była firma GoPro. Jednak z czasem nastała dla niej poważna konkurencja zarówno ze strony europejskich, jak i azjatyckich firm. Dziś w ofercie wielu sklepów znaleźć możesz wysokiej jakości kamerki takich producentów, jak Panasonic, Sony, SJCAM, Xiaomi, Lamax, GoPro, Benq, Veho, Drift, Garmin, Olympus, JVC, Kodak, Polaroid czy Redleaf. Najczęściej marki te proponują nie tylko cenione i sprawdzone urządzenia, lecz także całkiem sporo dodatkowych akcesoriów.

8Podsumowanie

Spora ilość kamer sportowych na rynku zapewne sprawi tobie trudność z doborem idealnego modelu. Zanim dokonasz miejmy nadzieję, udanego dla siebie zakupu, zastanów się, do czego konkretnie będzie ona potrzebna. Nie mamy wątpliwości, że w przypadku rejestrowania wyczynów sportowych, które mają lądować na Facebooku lub YouTube, przydatne będą przede wszystkim kamery z górnej półki. Gwarantują one wyjątkową rozdzielczość, jakość obiektywu, dużą ilość klatek na sekundę. Jeśli jednak ma to być kamera na wakacje, do codziennych sytuacji, to lepiej jest się zastanowić nad czymś tańszym. Obecnie ceny takich urządzeń wahają się od około 200 do kilku tysięcy złotych. Widać więc, iż rozpiętość i różnica cenowa między nimi jest całkiem spora.