sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaUncategorizedJaką lodówkę kupić?

Jaką lodówkę kupić?

Lodówka to jeden z tych sprzętów AGD, bez którego nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie przechowywania żywności, a więc i przygotowywania posiłków. Jeszcze 100 lat temu, kiedy lodówki dopiero pojawiły się na rynku, zachowanie świeżości potraw było nie lada wyzwaniem. Dziś na całe szczęście nie mamy już takiego problemu. Kłopotem jest tylko wybór odpowiedniego sprzętu. Producenci oferują nam tak wiele modeli, iż trudno jest się zdecydować na jeden konkretny. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci w zakupie najlepszej lodówki.

Lodówki są warte polecenia

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym zestawieniem lodówek. Cieszą się one wysoką ocenę użytkowników, a także dobry stosunkiem jakości do ceny.

 

Lodówka wolnostojąca AMICA FK2415.3UX A+

Parametry: Wymiary (cm): 152 x 54 x 59.5 | Poj. chłodziarki (l): 146 | Poj. zamrażarki (l): 84 | Roczne zużycie prądu (kWh): 244 | Poziom hałasu (dB): 40 | Sposób odszraniania: Automatyczne | Zmiana kierunku drzwi: TAK | Kolor: Inox
Zalety: cicha praca | ergonomia | łatwość obsługi | stosunek jakości do ceny
Wady: słabo spasowane rączka do otwierania

Lodówka do zabudowy SAMSUNG BRB260089WW

Parametry: Wymiary (cm): 177,5 x 54 x 55 cm | Poj. chłodziarki (l): 191 | Poj. zamrażarki (l): 74 | Sterowanie: elektroniczne | Roczne zużycie prądu (kWh): 191 | Poziom hałasu (dB): 37 | Sposób odszraniania: No frost | Zmiana kierunku drzwi: TAK
Zalety: cicha praca | jakość wykończenia | pojemność | oszczędność energii
Wady: słaba ergonomia szuflad

 

 

 

Lodowka Samsung BRB260089WW

Lodówka do zabudowy Samsung BRB260089WW A+++

Wymiary (cm): 177.5 x 54 x 55 cm – Poj. chłodziarki (l): 191 – Poj. zamrażarki (l): 65 – Roczne zużycie prądu (kWh): 154 – Funkcje: No frost, elektroniczna regulacja temp., komora świeżości …

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

 

Na co zwrócić uwagę kupując lodówkę?

  1. Chłodziarka czy chłodziarka z zamrażarką?
  2. Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?
  3. Optymalna wielkość lodówki
  4. Sposób montażu drzwi lodówki
  5. Zamrażalnik na dole czy na górze?
  6. Możliwość utrzymywania temperatury bez zasilania
  7. Klasa energetyczna lodówki
  8. Liczba agregatów i termostatów
  9. Poziom hałasu
  10. Dodatkowe funkcje i wyposażenie lodówki
  11. Polecane marki lodówek

 

1Chłodziarka czy chłodziarka z zamrażarką?

Pierwszym dylematem, przed którym staniesz, jest wybór między klasyczną chłodziarką a lodówką z zamrażarką. Z pozoru wydaje się to trudne, jednak w rzeczywistości decyzja powinna być prosta. Obecnie praktycznie wszyscy producenci decydują się na sprzedaż chłodziarek z osobnymi zamrażarkami. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, iż otrzymujesz uniwersalne urządzenie. Konkretny model podzielony jest na dwie komory z drzwiczkami; pierwsza z nich służy do przechowywania świeżej żywności, natomiast druga – mrożonek. To sprawia, że w zależności od potrzeb można korzystać z produktów znajdujących się w jednym lub drugim miejscu. Drugą zaletą takiego rozwiązania jest odseparowanie dwóch kondygnacji. Dawniej w mniejszych lodówkach często na samej górze znajdował się niewielki pojemnik z zamrażalnikiem, który w razie nieszczelności oddziaływał niestety na produkty w chłodziarce. Dziś nie jest to już problemem.

Oczywiście istnieje możliwość zakupu osobnej chłodziarki i zamrażarki. Takie wyjście przydaje się wieloosobowym rodzinom lub też w lokalach gastronomicznych, ponieważ dwa osobne sprzęty pozwalają pomieścić znacznie większą ilość jedzenia. Wiąże się to z potrzebą dodatkowego miejsca oraz większego poboru energii, ale zapewnia wygodę użytkowania.

Jeśli lodówka potrzebna jest tylko na użytek domowy, to warto wybrać wersję z zamrażarką, gdyż będzie ona najbardziej praktyczna i uniwersalna.

2Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?

Wybór między lodówką do zabudowy lub wersją wolnostojącą uzależniony jest głównie od metrażu kuchni. Pierwsza opcja rekomendowana jest, jeśli jesteś na etapie projektowania lub urządzania takiego pomieszczenia. Urządzenie z przeznaczeniem do zabudowy musi zostać bowiem perfekcyjnie dobrane; ma nie tylko idealnie pasować do wnęki lub wyznaczonego miejsca, lecz także współgrać z pozostałą zabudową AGD oraz meblami. Zdarza się również, że to zamówione meble pod zabudowę determinują wielkość chłodziarki. Dobrze jest też mieć na uwadze, że jeśli ulegnie ona awarii, to sam demontaż może zająć sporo czasu. Lodówki pod zabudowę mimo związanych z nimi trudnościami prezentują się znacznie lepiej, a przy tym można je umiejętnie zamaskować. Dzięki temu będą wyglądać niczym kolejna szafka kuchenna.

O wiele mniej problemów napotkasz w przypadku modeli wolnostojących. Tutaj nie ograniczą Cię meble – możesz wybierać różne szerokości i wysokości urządzeń. Lodówka znajdzie miejsce zarówno przy oknie, jak i wejściu do kuchni, praktyczniej jest jednak umieścić ją bliżej wejścia. Jeśli dojdzie do awarii, to chłodziarkę wystarczy jedynie odsunąć od ściany w celu transportu lub naprawy na miejscu. Sporą zaletą jest także to, iż takie egzemplarze są tańsze niż wersje do zabudowy.

Wybór lodówki pod zabudowę lub wolnostojącej uzależniony jest przede wszystkim od rozmiarów pomieszczenia oraz etapu tworzenia kuchni.

3Optymalna wielkość lodówki

Wiele osób zapewne zastanawia się, jaka powinna być wielkość lodówki w ich kuchni. Jeśli i Ty masz ten dylemat, to przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: dla kogo ma być taka lodówka? Nie mamy wątpliwości, że o rozmiarach chłodziarki powinna decydować liczba domowników. Zupełnie inny model przyda się singlom, a inny – rodzinie z dwójką lub trójką dzieci. W zależności od swoich potrzeb mogą oni sięgnąć po jeden z dwóch rodzajów lodówek: jedno- bądź dwudrzwiowy. Pierwszy świetnie sprawdzi się w przypadku singli lub w małych mieszkaniach. I nie jest powiedziane, że takie lodówki nie mogą być pojemne! Nawet wąski model przy dużej wysokości sprosta wymaganiom kilkuosobowej rodziny. Mniejsze lodówki z reguły wyposażone są w mały zamrażalnik znajdujący się w tej samej komorze, co regały chłodzące. Lodówki dwudrzwiowe posiadają z kolei zamrażalnik oddzielony od chłodziarki. W większości przypadków znajduje się on w dolnej części, a chłodziarka – w górnej. To takie sprzęty są najczęściej spotykane na rynku. Lodówka dwudrzwiowa sprawdzi się w przypadku dużych mieszkań oraz dla rodzin wieloosobowych – często jest niezwykle wysoka.

Lodówka side by side

Lodówka side by side Beko . Źródło: http://www.beko.pl

Osobny rozdział stanowią lodówki typu side by side. Zasadę korzystania z nich można porównać do klasycznej szafy. Wyposażone są w dwoje drzwi umiejscowionych obok siebie i otwieranych na zewnątrz. Z jednej strony znajduje się zamrażarka, a z drugiej chłodziarka. To lodówki nawiązujące do amerykańskiego stylu, więc cechują się też sporą pojemnością. Wiele z nich jest przy tym wyposażonych w kostkarki do lodu. Sprawdzą się w szczególności w dużych i przestronnych kuchniach. Ich wadą jest jednak znacznie wyższa cena.

Najbardziej rozsądnym wyjściem wydaje się zakup lodówki dwudrzwiowej. Spełni ona oczekiwania zarówno singla, jak i rodziny z dziećmi.

4Sposób montażu drzwi lodówki

Wielu producentów daje możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi lodówki tak, aby dostosować je do możliwości aranżacyjnych kuchni. Jeżeli jednak zamierzasz kupić model z jednymi lub dwoma drzwiami otwieranymi tylko w jedną stronę, to niezwykle istotne jest sprawdzenie kierunku ich otwierania. Wygodne korzystanie z urządzenia jest bowiem niezwykle istotne, a drzwi powinny się bezproblemowo otwierać na oścież, co pozwoli na wyciąganie pojemników bądź regałów. Trzeba w związku z tym zadbać o swobodny do nich dostęp; dlatego też sprawdź układ mebli i zdecyduj się na wersję lewo- lub prawostronną.

Być może do całkowitego otwierania lodówki potrzebować będziesz odrobiny wolnego miejsca między urządzeniem a ścianą lub szafką kuchenną. Warto w związku z tym zostawić sobie przynajmniej 2-3 cm zapasu.

5Zamrażalnik na dole czy na górze?

Lodówka Electrolux z zamrażalnikiem u góry. Źródło: electrolux.pl

Podczas wyboru lodówki z zamrażarką zwróć koniecznie uwagę, gdzie ta ostatnia się znajduje. Będzie to miało spory wpływ na komfort korzystania ze sprzętu AGD. Górne zamrażarki są zazwyczaj znacznie mniejsze niż te umieszczone na dole. Z reguły ich pojemność to kilkadziesiąt litrów (ok. 30-40 l), a składają się tylko z jednej półki. Zamrażarka na dole to osobny moduł, który składa się z kilku półek o łącznej pojemności nawet ponad 120 litrów. Taka konfiguracja sprawia, że zapachy z dolnej zamrażarki nie przedostają się do chłodziarki i świeżej żywności. Starszym i schorowanym osobom polecane są właśnie lodówki z zamrażalnikiem na dole – z tej części po prostu rzadziej się korzysta, więc dzięki temu nie będą one zmuszone do częstego schylania się. A jeśli Ty nie przepadasz za mrożonkami, to z większego zamrażalnika możesz zrezygnować – zyskasz więcej przestrzeni w chłodziarce oraz zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

6Możliwość utrzymywania temperatury bez zasilania

Starsze modele lodówek posiadały jedną uciążliwą wadę – niejednokrotnie dochodziło do sytuacji, gdy pod nieobecność domowników dochodziło do ich wyłączenia się. Przy niedostatecznej szczelności i słabym zatrzymywaniu chłodu w ciągu kilku godzin kuchnia zamieniała się w kałużę pełną wody wypływającej z zamrażarki. Obecnie producenci wprowadzają specjalne systemy utrzymywania temperatury mimo braku zasilania. Dzięki temu wewnątrz urządzenia panują takie warunki, iż przez okres kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzin nie dojdzie do jego rozmrożenia. Najlepiej w tym zakresie sprawują się wysokiej jakości chłodziarko-zamrażarki oraz samodzielne zamrażarki.

7Klasa energetyczna lodówki

To jeden z tych czynników, na które uwagę zwraca wiele osób. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej wszystkie urządzenia RTV i AGD powinny mieć oznaczoną klasę energetyczną. Na czym ona polega? Stosowany parametr – oznakowany literami od A do G – oznacza zużycie energii urządzenia w skali rocznej. Jest to istotne, gdyż lodówka jako jeden z nielicznych sprzętów domowych pracuje 24 godziny na dobę, więc niższe zużycie energii oznacza mniejsze koszty eksploatacyjne. Najbardziej pożądane są urządzenia oznaczone klasą A+++, cechujące się największą ekonomią pracy. Natomiast między lodówką z klasą A a A++ występować może aż 45-procentowa różnica w zużywanej energii. Przyjmuje się, że lodówka klasy A++ o standardowym rozmiarze może zużyć około 200 kWh rocznie, natomiast podobny model, lecz w standardzie B – nawet do 500 kWh! Różnica w domowym budżecie będzie więc zauważalna.

Jeśli masz ku temu odpowiednie środki, to zdecyduj się na urządzenie z klasą energetyczną przynajmniej A+, a najlepiej A+++. Choć początkowo wydasz znacznie więcej, to na przestrzeni (maksymalnie) 2-3 lat dodatkowe środki zwrócą się pod postacią oszczędności na energii.

Etykieta energetyczna lodówki. Źródło: „Kto czyta, oszczędza. Etykiety energetyczne – poradnik dla konsumentów”, Ewa Barczuk, UOKIK

8Liczba agregatów i termostatów

Zanim przejdziemy do meritum sprawy, warto dowiedzieć się, do czego służą te części. Otóż agregat odpowiedzialny jest za pracę komory chłodziarki i zamrażalnika. Termostat z kolei reguluje temperaturę w komorze chłodziarki. Jeszcze kilkanaście lat temu lodówki stanowiły dosyć proste konstrukcje składające się z jednego agregatu i termostatu. Obecnie właściwie żadne urządzenie nie jest budowane w taki sposób. Producenci stosują przynajmniej po dwa agregaty i termostaty, a w urządzeniach z wyższej półki ich liczba jest jeszcze większa. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wyłączyć komorę, która aktualnie nie jest wykorzystywana. Ponadto można mrozić większą ilość produktów jednocześnie. W razie ewentualnej awarii jednego z agregatów urządzenie będzie dalej kontynuowało swą pracę; natomiast dwa termostaty zapewnią niezależną regulację temperatury w każdej z komór.

Wybór lodówki z dwoma agregatami i termostatami to najbardziej rozsądne wyjście. Niestety wiąże się to z wyższą ceną za urządzenie, a także podwyższonym ryzykiem występowania awarii.

9Poziom hałasu

Nie ma chyba niczego gorszego, jak zostać obudzonym w środku nocy przez hałasującą lodówkę. Bardziej wyczulone na tym punkcie osoby mogą doświadczyć wielu nieprzespanych nocy. Skupienie w ciągu dnia na rozmaitych zajęciach powoduje, że praca lodówki jest niezauważalna. Nocą jest już jednak zupełnie inaczej. Jej poziom hałasu mierzony jest w decybelach. Przyjmuje się, że za ciche urządzenia uchodzą te, które generują poniżej 45 dB i takie też najczęściej możesz spotkać w ofercie wielu producentów. Oczywiście są dostępne również znacznie cichsze, których poziom hałasu nie przekracza 40 dB. Pamiętaj także, że na głośność pracy lodówki może mieć wpływ akustyka kuchni, a także samo umiejscowienie w niej urządzenia.

10Dodatkowe funkcje i wyposażenie lodówki

Powoli mijają te czasy, kiedy kupowano lodówki tylko po to, aby chłodziły i mroziły. Dziś wielu klientów oczekuje dodatkowych funkcji, które znacząco ułatwiają korzystanie z chłodziarki, a także zwiększają jej możliwości. Oto najbardziej godne uwagi opcje dodatkowe.

Samorozmrażanie

W starszych lodówkach sporym problemem był sposób rozmrażania. Sam ten proces mógł trwać wiele godzin, a na ten czas należało znaleźć inne miejsce na żywność, zwłaszcza niewykorzystane mrożonki. Dziś coraz częściej urządzenia te posiadają dodatkową funkcję samorozmrażania. Dzięki niej automatycznie rozmrażany jest szron znajdujący się na tylnej ściance komory lodówki. System polega na transportowaniu wody oraz rozmrożonego lodu do specjalnej komory na zewnątrz urządzenia. Taka funkcja może być załączana samoczynnie lub na Twoje życzenie. Podczas rozmrażania temperatura wewnątrz chłodziarki nie ulega zmianie.

Lodówka No Frost

Jest to funkcja, która polega na zamrażaniu żywności i wnętrza komory schładzanym powietrzem, a także usuwaniu wilgoci ze środka urządzenia. Jest to o tyle pomocne, iż w Twojej lodówce nie będzie się gromadził szron i lód. Istotne jest również to, że w komorze chłodzącej panować nadal będzie stała temperatura i poziom wilgoci. Specjaliści zalecają jednak trzymanie niepakowanej żywności w pojemnikach, gdyż system cyrkulacji powietrza może ją wysuszać.

Lodówka z kostkarką do lodu

Dzięki inspiracji Stanami Zjednoczonymi popularne stają się u nas kostkarki do lodu wbudowane w mechanizm lodówki. To opcja znakomicie urozmaicająca wszelkie imprezy czy też upalne dni. Dostępne są urządzenia wewnętrzne, które można podłączyć do bieżącej wody, oraz zewnętrzne, z dystrybutorem wody podłączonym do sieci. W przypadku tych drugich nie jest nawet konieczne otwieranie lodówki. Decydując się na taki dodatek, musisz wiedzieć, że koniecznym będzie dołożenie większej kwoty do budżetu, a i rachunki za prąd będą wyższe.

System Multi-Airflow

Jest to bardzo innowacyjne i pomocne rozwiązanie, albowiem system Multi-Airflow działa na zasadzie wymuszonego obiegu powietrza. W wyniku jego pracy dochodzi do wyrównania temperatury wewnątrz urządzenia, a przy tym także równomiernego opływania zimnym powietrzem wszystkich części lodówki. Taki system wydajnie wpływa na dłuższe przechowywanie żywności.

Delikatne zamykanie drzwi

Koniec z hukiem zamykanych drzwi. Często Ci się zapewne zdarzało mocniej popchnąć drzwi, co kończyło się hałasem, a nawet uszkodzeniem zawiasów. Już nie musisz się tym martwić, gdyż wielu producentów stawia na Soft System oraz SoftClose. Są to rozwiązania służące redukcji hałasu oraz ochronie drzwi przed uszkodzeniami. Można w ogóle nie poczuć, iż drzwi lodówki są zamykane.

System Antyfinger Print

To rozwiązanie z kolei przypadnie do gustu tym osobom, które cenią sobie porządek w kuchni. Specjalna powłoka zewnętrzna chroni obudowę lodówki przed odciskami palców oraz innymi zabrudzeniami. Przydaje się to zwłaszcza w sytuacji, kiedy podczas gotowania musisz otworzyć lodówkę, a Twoje ręce są ubrudzone. Dzięki temu systemowi o wiele łatwiej będzie doczyścić jej drzwi.

11Polecane marki lodówek

Od kilkunastu lat rynek lodówek i zamrażarek niezwykle gwałtownie się rozwija. Dziś na całe szczęście nie musisz ograniczać się tylko do dwóch lub trzech producentów i ich kilku podobnych do siebie modeli. Wybór jest tak duży, że aż trudno zdecydować się na konkretny egzemplarz. Wśród polecanych marek, na które warto zwrócić uwagę, wymienić można między innymi: Bosch, Candy, Samsung, Siemens, Beko, Amica, Ardo, Polar, Electrolux, Gorenje, Indesit, LG, Zanussi czy też Whirlpool. Gwarantują one sprzęt wysokiej jakości, często w bardzo atrakcyjnej cenie. W ich zestawieniu znajdziesz zarówno wersje jedno-, jak i dwudrzwiowe lub side by side.

Podsumowanie

Jak łatwo można zauważyć, wybór konkretnej lodówki nie należy do prostych zadań. Musisz nie tylko dobrać urządzenie pod swoje możliwości finansowe, lecz także domowników, wielkość kuchni czy też indywidualne preferencje. Powinieneś pamiętać o kilku istotnych sprawach, takich jak liczba drzwi, kierunek ich otwierania, najlepsza klasa energetyczna, ilość agregatów i termostatów oraz funkcje dodatkowe. Dzięki temu będziesz mieć o wiele większe szanse na znalezienie modelu idealnego.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.