Jaką zmywarkę kupić?

Wiele osób w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie kuchni bez zmywarki. Ręczne zmywanie naczyń powoli odchodzi do lamusa. Takie urządzenia są nie tylko ogromną pomocą na co dzień, lecz także zapewniają sporą oszczędność związaną ze zużyciem wody. Ich zakup wydaje się bardzo rozsądnym wyjściem. Jaki model najlepiej wybrać? Postaramy się służyć pomocą w tym zakresie i mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się dobrym poradnikiem przed zakupem.

Dlaczego warto kupić zmywarkę?

Często jednym z głównych powodów zakupu zmywarki jest wygoda i oszczędność czasu. Jest to kwestia bardzo istotna zwłaszcza dla dużych rodzin, ponieważ im więcej domowników tym większa ilość naczyń do zmywania. Jednak w ostatnim czasie można również zauważyć, że coraz więcej zabieganych singli kupuje tego rodzaju sprzęt. Dzięki zmywarce czas poświęcony na ręczne zmywanie naczyń można przeznaczyć na inne pożyteczne zajęcia.

Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za kupnem zmywarki jest oszczędność wody. W zależności od pojemności, zużywa ona 8-12 litrów wody na jeden cykl.Nie jest to dużo, jeśli porównać to do mycia naczyń w tradycyjny sposób. Potwierdzeniem tego są niższe rachunki za wodę w gospodarstwach domowych korzystających ze zmywarek.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że używanie zmywarki ogranicza też rozprzestrzenianie się bakterii. Całe mnóstwo znajduje się ich w gąbkach lub zlewach. W zmywarkach problem ten nie jest tak uciążliwy. O ile i tam znajdziemy bakterie to większość z nich w temperaturze 60oC wymiera, a te zgromadzone w szczelinach są usuwane przez specjalne środki czyszczące.

Czasami można usłyszeć opinie przeciwników korzystania ze zmywarek, ale naszym zdaniem ich argumenty mają nie wiele wspólnego z rzeczywistością. Ich zdaniem zmywarki to dodatkowe zużycie energii do podgrzania wody. Jednak zapominają oni, że większość osób zmywa naczynia w ciepłej wodzie. Jest ona dostarczana z ciepłowni lub podgrzewana przez bojler elektryczny/gazowy w łazience. Nie trudno zauważyć, że w obu przypadkach zmywanie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Kolejnym argumentem przeciwników jest fakt, że środki do mycia w zmywarce są droższe niż płyn do naczyń. Trudno nie zgodzić się z tym stanowiskiem. Jednak korzystając ze zmywarki możemy oszczędzić na zakupie gąbek i ścierek, które są niezbędne do ręcznego zmywania.

Z naszych obserwacji wynika, że zmywanie naczyń w zmywarce jest znacznie bardziej korzystne.