Jaką zmywarkę kupić?

Coraz więcej osób porzuca tradycyjne zmywanie ręczne na rzecz nowoczesnych zmywarek. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, kiedy nie chcesz tracić czasu na tę czynność. Zakup takiego urządzenia może być dobrą inwestycją, zwłaszcza w sytuacji, kiedy w masz do czynienia z większą ilością domowników. Wybór jednak konkretnego modelu jest niezwykle trudny. Produkty te różnią się między sobą mocą, rozmiarami, sposobem działania czy ceną. Postanowiliśmy nieco pomóc czytelnikom w wyborze idealnej zmywarki, dlatego też zapraszamy do lektury naszego małego poradnika.

Dlaczego warto kupić zmywarkę?

Zapewne nie raz miałeś do czynienia z sytuacją, gdy po imprezie, rodzinnym obiedzie lub spotkaniu ze znajomymi na koniec dnia pozostała cała sterta brudnych naczyń. Zmywanie ich w klasycznej formie to nie tylko spędzanie ogromu czasu przy zlewie, lecz często także marnowanie wody. Posiadając zmywarkę jesteś w stanie szybko poradzić sobie z tym problemem. Są to ekonomiczne i niezwykle pomocne urządzenia, które będą wybawieniem w przypadku dużej ilości naczyń. Przy właściwej efektywności możesz raz na zawsze zapomnieć o nieprzyjemnym czyszczeniu tłustej i brudnej patelni czy przypalonych garnków.

Kupno zmywarki to w głównej mierze oszczędność czasu i wody, czyste i lśniące naczynia, o wiele szybsze suszenie naczyń czy też ochrona rąk przed środkami czyszczącymi. Po zakupie zmywarki będziesz mógł czas marnowany przy zmywaniu poświęcić na zupełnie inne czynności. Porównując tradycyjne i nowoczesne czyszczenie, można od razu zauważyć, że przy tym drugim będziesz miał styczność z o wiele mniejszą ilością bakterii. Czasem o tym nie myślisz, ale gąbki do zmywania czy ściereczki są prawdziwym siedliskiem brudu.

Na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę?

Zmywarka zmywarce nierówna, dlatego niezwykle istotne jest to, abyś zwrócił uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim sprawdź, na jakie wymiary możesz sobie pozwolić. Ma to być zmywarka wolnostojąca czy też do zabudowy? Jaka powinna być jej pojemność, klasa energetyczna czy też sama cena? To oczywiście tylko kilka z kryteriów, którymi powinieneś się kierować podczas zakupu urządzenia kuchennego.

 1. Zmywarka do zabudowy, czy wolnostojąca?
 2. Jaka wielkość zmywarki będzie odpowiednia?
 3. Ile wody zużywa zmywarka?
 4. Klasa energetyczna zmywarki
 5. Klasa efektywności zmywania
 6. Rodzaj i klasa efektywności suszenia
 7. Sposób podgrzewania wody
 8. Poziom hałasu
 9. Wyposażenie wnętrza zmywarki
 10. Zabezpieczenia zmywarki
 11. Dodatkowe funkcjonalności zmywarki
 12. Polecane marki zmywarek

 

1 Zmywarka do zabudowy, czy wolnostojąca?

Na sam początek musisz wybrać, czy Twoja nowa zmywarka ma być elementem zabudowy kuchni czy też zostanie zainstalowana w wersji wolnostojącej.

Wersje wolnostojące dają Ci o wiele szersze pole do manewru. Taką zmywarkę jesteś w stanie ustawić w wybranym miejscu w kuchni czy nawet innym pomieszczeniu. Sporą zaletą jest to, że nie jesteś tutaj ograniczony wymiarami pod zabudowę. Dzięki temu otrzymasz znacznie większe możliwości, co do wyboru modelu zmywarki. Niektóre egzemplarze mają przy tym zdejmowany blat. Powoduje to, iż mogą być umieszczane pod zestawem kuchennym. Wadą w tym wypadku może być fakt, iż urządzenia te będą widoczne, a także możesz mieć problem ze znalezieniem modelu pasującego kolorystycznie do wystroju i stylu kuchni.

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na idealnym wystroju kuchni, to być może wersja do zabudowy stanowić będzie najlepszy wybór. W tym wypadku zmywarka musi mieć idealne wymiary odpowiadające wnęce w zestawie mebli kuchennych. Jeśli jesteś na etapie projektowania kuchni, to wnęka zostanie specjalnie stworzona pod wybrany model zmywarki. W innej sytuacji musisz poszukać kompatybilnego urządzenia. Najczęściej front zmywarki zostaje ozdobiony takim samym panelem, jak reszta mebli, przez co zmywarka jest praktycznie niezauważalna.

Panel zintegrowany, czy odkryty?

Zmywarki można podzielić także ze względu na sposób prezentacji ich panelu. Będzie to przede wszystkim uzależnione od Twoich indywidualnych preferencji i stylu, w jakim urządzona została kuchnia. Kiedy posiadasz pomieszczenie połączone z salonem, to o wiele lepiej sprawdzi się zmywarka zabudowana z panelem zakrytym, czyli zintegrowanym. O swej pracy może informować sygnałem dźwiękowym lub świetlnym. W samej kuchni, zwłaszcza w nowoczesnej aranżacji, lepiej sprawdzi się zmywarka wolnostojąca z panelem odkrytym.

2 Jaka wielkość zmywarki będzie odpowiednia?

Wybrana wielkość zmywarki powinna być nie tylko uzależniona od miejsca jej instalacji, lecz także i przeznaczenia. Zupełnie inny model może się przydać singlowi, a inny czteroosobowej rodzinie. Jeśli mieszkasz samemu lub z drugą połówką, współlokatorem, to wielka zmywarka dla całej rodziny nie będzie przecież potrzebna. Na drugim biegunie, zbyt mała zmywarka dla rodziny to konieczność dzielenia zmywania na dwie tury, co wydłuża czas oraz zwiększa koszty.

Wymiary zmywarki, a jej pojemność

Pod względem wymiarów i pojemności, zmywarki można podzielić na kompaktowe i standardowe. Pierwsze to urządzenia o mniejszych wymiarach, które będą idealnym wyjściem dla singli lub młodych par. Są to urządzenia, które posiadają zoptymalizowane wymiary. Najczęściej są szersze: 50-60 cm, jednak ich wysokość to tylko pół metra. W zależności od ich głębokości i wysokości będą w stanie pomieścić do 6 kompletów naczyń. Jest to w zupełności wystarczające, jeśli mieszkasz samemu lub z drugą osoba. Problem pojawi się dopiero gdy zaprosisz więcej gości.

Standardowe zmywarki dostępne są na ogół w dwóch szerokościach: 45 i 60 cm. Zdarzają się oczywiście od tego wyjątki, jednak większość modeli posiada jedną lub drugą szerokość. To, co je znacząco odróżnia od wersji kompaktowych, to wysokość. Spora część posiada przynajmniej 80 cm wysokości. Przyjmuje się, że największe zmywarki o wymiarach 60 x 85 x 60 cm są w stanie jednorazowo przyjąć ponad 15 kompletów naczyń.

3 Ile wody zużywa zmywarka?

To zapewne jedna z najbardziej istotnych kwestii, które nurtują osoby zastanawiające się nad kupnem zmywarki. Często można spotkać się z opiniami, że takie urządzenie zużywa znacznie więcej wody niż jesteśmy w stanie wykorzystać podczas jednego mycia ręcznego. Oczywiście wszystko uzależnione jest od tego, w jaki sposób zmywasz. Przyjmuje się, że mycie naczyń po obiedzie dla czteroosobowej rodziny pod bieżącą wodą z kranu może się wiązać nawet z użyciem 80 litrów wody!

Dawne modele zmywarek znane były z dużego poboru wody, który wynosił 50-60 litrów. Obecnie producenci stosują niezwykle ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania. Dzięki temu małe kompaktowe zmywarki czy też najbardziej zaawansowane modele o szerokości 45 czy 60 cm mogą przez jeden cykl zmywania wykorzystać nawet mniej niż 10 litrów wody! Choć oczywiście pobierają przy tym energię elektryczną, to jednak wiązać się będą z całkiem sporymi oszczędnościami.

Podczas wyboru zmywarki sprawdź koniecznie specyfikację techniczną od producenta. Powinno być tam podane średnie zużycie wody lub też w trybie ekonomicznym i standardowym.

4 Klasa energetyczna zmywarki

Jeśli będzie Ci zależeć na sporych oszczędnościach, to koniecznie sprawdź klasę energetyczną zmywarki. Dziś zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, wszystkie urządzenia AGD muszą zostać oznakowane klasą energetyczną. Na takiej etykiecie prezentowana jest marka i model, roczne zużycie energii oraz wody w litrach, pojemność, czyli liczba kompletów naczyń oraz poziom głośności. Większość dostępnych obecnie modeli zmywarek ma najwyższą klasę energetyczną, czyli A+++, A++ i A+. Oczywiście im więcej plusów, tym większa oszczędność na wodzie i energii.

5 Klasa efektywności zmywania

Na podobnej zasadzie wprowadzone zostały inne normy Unii Europejskiej. Przy klasie zmywania dotyczą one skuteczności zmywania naczyń kuchennych przy trudnych do zmycia zabrudzeniach. Również i tutaj skala to od A do G. Możesz być raczej pewny, że bardzo dobra klasa energetyczna urządzenia powiązana będzie z równie dobrą efektywnością. Przy prezentacji tego parametru ukazywana jest także pojemność znamionowa. Da ona Tobie informacje o tym, ile litrów wody zmywarka potrzebuje w trakcie pracy. Dzięki tym parametrom dowiesz się mniej więcej, ile jesteś w stanie zaoszczędzić w porównaniu z innymi modelami zmywarek.

6 Rodzaj i klasa efektywności suszenia

To kolejna czynność wykonywana przez zmywarki, która musi zostać oznaczona przez producenta wedle określonej klasy od A do G. Oznacza ona stopień wysuszenia naczyń, które są wyciągane z urządzenia. Przy klasie A możesz mieć pewność, że będą one w pełni suche, natomiast przy G wilgotne. Jest to o tyle istotne, gdy wrzucasz w trakcie imprezy, większego spotkania, naczynia, które mają być potem szybko znów wykorzystane.

Wysoka jakość suszenia ma szczególnie dużą wagę w przypadku szklanych naczyń. Jeśli masz do czynienia z klasą A, to wyjmiesz szklanki, talerze czy kieliszki zupełnie czyste. Przy gorzej efektywności mogą powstawać na nich nieestetyczne zacieki. Wówczas zmywanie ze środkami nabłyszczającymi będzie dla Ciebie normą.

Na chwilę obecną w zmywarkach stosowane są dwa rodzaje suszarek. Pierwszym z nich jest suszenie statyczne, gdzie zmywarka podnosząc temperaturę w komorze, dokonuje parowania wody. W drugim przypadku, czyli kondensacyjnym, para z nagrzanych naczyń skrapla się na tylnej ścianie. W wielu modelach z wyższej półki montowany jest także specjalny wentylator, który podnosi efektywność i skraca czas suszenia. Możesz się także zetknąć z zeolitami, czyli minerałami o bardzo dobrej zdolności do absorbowania wody. Znajdując się wewnątrz zmywarki, pochłaniają wilgoć, a przy tym emitują energię cieplną.

7 Sposób podgrzewania wody

W zależności od jakości i klasy zmywarki, jesteśmy w stanie rozróżnić dwa sposoby podgrzewania wody. W starszych modelach zmywarek oraz tych z niewielkiej półki cenowej znajdziesz klasyczne grzałki umieszczone w dolnej części urządzenia. Takie rozwiązanie jest mniej ekonomiczne, a przy tym w dolnej części kosza panuje o wiele większa temperatura. Może być ona niebezpieczna dla szklanych naczyń. W nowych zmywarkach stosuje się obecnie przepływowy ogrzewacz wody. Działa on oczywiście na tej zasadzie, że podgrzewa wodę w momencie jej wpływania do komory. To nie tylko lepsza oszczędność na zużywanej energii, lecz także zwiększenie powierzchni samej komory. Ciepło zostaje rozmieszczone równomiernie.

8 Poziom hałasu

Być może istotny dla Ciebie będzie poziom hałasu, który jest emitowany przez działające zmywarki. Za dnia może to nie być tak istotne, jednak wieczorem lub w nocy generowany przez nie hałas może być mniej lub bardziej dokuczliwy. Przyjmuje się, że nowoczesne zmywarki powinny emitować maksymalnie do 50 dB. Powyżej tej wartości będą przekraczać polskie normy hałasu w kuchni. Najbardziej ekonomiczne i ciche modele są w stanie zejść nawet poniżej 40 dB. Oczywiście zupełnie inaczej będziesz odczuwać głośność pracy wersji wolnostojącej, a inaczej pod zabudowę. Ta druga dzięki dodatkowej obudowie będzie o wiele cichsza.

9 Wyposażenie wnętrza zmywarki

Wnętrze zmywarki może być całkiem zróżnicowane pod względem wyposażenia. Przede wszystkim składa się ona z kosza, komory, platformy, w której umieszczać będziesz wszelkie naczynia, garnki. Może się jednak tak zdarzyć, że zamiast kosza na sztućce wybierzesz specjalną szufladę. Taki element budowy może zostać umieszczony nad górnym koszem. Warto przy tym wiedzieć, że zmywarka z szufladą gwarantuje znacznie więcej miejsca w dolnym koszu. Sporym powodzeniem cieszy się także szuflada na sztućce z elastyczną matą. Gwarantuje ona o wiele bardziej komfortowe i swobodne wyciąganie sztućców.

Wybór między koszami a szufladami na sztućce, drobne elementy uzależniony jest tylko do Twych preferencji. Obie formy są dobrze cenione przez użytkowników zmywarek. Nie zapominaj jednak, że ich cechą wspólną są kosze, komory na naczynia.

10 Zabezpieczenia zmywarki

Zmywarki to urządzenia, które w przypadku awarii lub dostępu do nich dzieci, mogą narobić Tobie całkiem sporo szkód w kuchni czy też zalać sąsiadów. Na całe szczęście producenci wprowadzają coraz to nowsze systemy zabezpieczeń. Pierwszym i najczęściej spotykanym jest zawór bezpieczeństwa. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, iż w zmywarce dojdzie do wycieku wody, to automatycznie urządzenie poprzez zawór odcina dalszy pobór wody. Dodatkowo uruchamiana jest pompa, która odprowadzi wodę z komory zmywania. To prosta metoda niwelowania ryzyka zalania mieszkania.

Bardzo istotna jest również blokada rodzicielska. Zaciekawione urządzeniem dziecko może zmienić parametry pracy lub otworzyć klapę od zmywarki. Dlatego też większość zmywarek posiada zabezpieczenie przed otwarciem w czasie pracy. Może to być kombinacja przycisków lub po prostu opcja Lock. Dzięki temu możesz być spokojny o bezpieczeństwo kuchni czy zdrowie dziecka.

11 Dodatkowe funkcjonalności zmywarki

Istotne dla Ciebie mogą być także dodatkowe funkcje zmywarek. Większość dzisiejszych modeli posiada specjalne opcje, dzięki którym ich praca jest wydajniejsza, bardziej ekonomiczna.

Połowa załadunku

Jest to rozwiązanie znane choćby z niektórych pralek. Jeśli nie posiadasz wystarczającej ilości naczyń, aby wypełnić całość komory, to zawsze możesz skorzystać z opcji połowy załadunku. Dzięki temu urządzenie dobierze o wiele mniej wody i energii niż w przypadku pełnego cyklu zmywania. Po co masz niepotrzebnie przepłacać?

Auto 3 w 1

W tym wypadku zmywarka automatycznie rozpoznaje wykorzystany przez Ciebie detergent, a następnie dostosowuje jak najlepszy sposób zmywania do środka myjącego. Daje to w ostateczności wysoką skuteczność mycia i suszenia.

System ochrony szkła

Zdarza się, że w niektórych zmywarkach w wyniku procesu zmywania uszkodzeniu lub zniszczeniu mogą ulegać delikatne szklane naczynia, zwłaszcza kieliszki z cienkiego szkła. System ochrony szkła sprawia, że możesz je bez obawy zmywać w tym urządzeniu, i to nawet przy wyższej temperaturze.

System oceniania zabrudzeń

Sporym problemem w wielu zmywarkach jest fakt, że mogą sobie nie radzić z trudniejszymi zabrudzeniami. W takim wypadku po zakończonym cyklu musisz powtórzyć go jeszcze raz lub ręcznie wyczyścić pozostałe zabrudzenia. Na całe szczęście istnieje inteligentny system oceniania zabrudzeń. Polega na tym, że wewnątrz zmywarki montowany jest czujnik wysyłający wiązkę światła. Jej zadaniem jest prześwietlanie wody. Czujnik jest w stanie wykryć ilość zabrudzeń i detergentu. Jeśli poziom zabrudzeń jest wysoki, to automatycznie zmywarka uwalnia więcej detergentu oraz zwiększa temperaturę zmywania. Po kolejnym płukaniu test jest powtarzany. Koniec następuje wraz z klarownością wody po płukaniu.

Opóźniony start

Funkcja ta daje Tobie możliwość opóźnienia startu zmywarki nawet do 24 godzin. Jeśli nie chcesz słuchać pracy urządzenia w ciągu nocy, to możesz zaplanować jego start zgodnie ze swym porannym budzikiem. Podobnie możesz zaprogramować system, aby naczynia były gotowe na obiad lub kolację. Niektóre osoby wykorzystują tę funkcję także w przypadku tańszej taryfy za prąd.

Zmywania naprzemienne

To kolejna opcja dla tych, którzy cenią sobie większe oszczędności. Zmywanie takie polega na przemiennym działaniu ramion wewnątrz zmywarki. W wyniku tego wytwarzane jest większe ciśnienie i ilość wody zmywającej naczynia w jednym z koszy. Przeprowadzone badania wykazały, że w ten oto sposób można zaoszczędzić nawet do 20 procent wody.

Mycie strefowe

Jest to równie pomocna funkcja, która ma dwa oblicza. Klasyczne mycie strefowe to wybór, którego dokonujemy sami lub automatycznie przez zmywarkę kosza, w którym będą zmywane naczynia. Drugą opcją jest możliwość ustawienia dla każdego kosza innego programu mycia. Dzięki temu w jednym możesz umieścić patelnię, garnki, a w drugim miski, talerze. Będą one czyszczone w odmienny sposób.

12 Polecane marki zmywarek

Na rynku zetkniesz się z całkiem sporą ilością producentów zmywarek. Posiadają oni w swej ofercie zarówno tanie i proste urządzenia, jak i inteligentne modele kosztujące kilka tysięcy złotych. Do najpopularniejszych marek na polskim rynku zaliczyć możemy Bosch, Amica, Candy, Electrolux, Gorenje, Hoover, Samsung, Siemens, Hotpoint Ariston, Indesit, Mastercook, Whirlpool, Zanussi, Smeg, Sharp czy też Miele.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wymienione informacje okażą się pomocne w czasie zakupów. Najważniejsze jest to, abyś wybrał między zmywarką wolnostojącą a zabudowaną, a także postawił na wymiary i ładowność. To od liczby domowników i zapotrzebowania wynikać będzie rodzaj i wielkość tego urządzenia.