Jaki aparat fotograficzny kupić?

Choć obecnie praktycznie każdy z nas posiada aparat fotograficzny w smartfonie, to jednak całkiem sporo osób nadal preferuje klasyczne kamery. Takie urządzenia posiadają mimo wszystko lepsze obiektywy, zakres podstawowych i zaawansowanych funkcji. Są idealne do amatorskiej fotografii, zwłaszcza podczas wakacyjnych wyjazdów. Dla kogoś, kto zastanawia się nad kupnem aparatu cyfrowego, wybór konkretnego modelu może być niezwykle trudny. Producenci oferują tobie zarówno proste, jak i zaawansowane kompakty, lustrzanki czy bezlusterkowce. Warto wobec tego poznać różnice między nimi, wady i zalety.

Ile pieniędzy zamierzamy przeznaczyć na zakup aparatu?

Pierwszym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę jest nasz budżet. Ile jesteś w stanie przeznaczyć na zakup aparatu? Rozbieżności cenowe są tutaj całkiem spore. Najtańsze kompakty zakupisz już nawet za 200 złotych. Tymczasem zaawansowane lustrzanki dla profesjonalistów kosztować mogą kilkadziesiąt tysięcy! Trudno jest jednoznacznie ocenić, w jakim przedziale powinieneś szukać aparatu dla siebie. Porządne urządzenia zakupisz zarówno poniżej jak i powyżej tysiąca złotych. W przypadku kompaktów będziesz miał do czynienia z jednorazowym zakupem. W lustrzankach i bezlusterkowcach możesz ulepszać swój sprzęt między innymi dzięki bardziej zaawansowanym obiektywom czy lampom błyskowym.

Na co zwrócić uwagę kupując aparat fotograficzny?

Kupując aparat fotograficzny powinieneś zwracać uwagę nie tylko na jego cenę. Już same kompakty znacząco różnią się między sobą. Zetkniesz się z modelami wielkości małego smartfonu, jak i egzemplarzami, które swymi rozmiarami wyglądają niczym lustrzanki. Od rozmiarów zależy też to, jak będziesz transportować aparat. Małe modele w futerale zmieszczą się do kieszeni, torby sportowej, plecaka czy damskiej torebki. Na większe aparaty przyda się dedykowana torba lub plecak fotograficzny.

Istotne dla Ciebie może być także zasilanie. Część aparatów dostępna jest na klasyczne baterie AA lub AAA. Coraz więcej jednak produktów tego typu posiada własny akumulator. Do tego dochodzą oczywiście wszelkie parametry techniczne, o których będzie mowa w dalszej części tekstu. Sprawdź przy okazji, jakie opinie ma wybrany aparat, jak wygląda sprawa z gwarancją i kosztem ewentualnych napraw.

 1. Dla kogo ma być przeznaczony aparat?
 2. Rodzaje aparatów ze względu na budowę
 3. Rozdzielczość matrycy
 4. Obiektyw z zoomem
 5. Jasność obiektywu
 6. Dostępne tryby manualne i automatyczne
 7. Funkcja makro
 8. Zakres przydatnego ISO
 9. Stabilizacja obrazu
 10. Szybkie ustawianie ostrości
 11. Zdjęcia seryjne
 12. Lampa błyskowa i gorąca stopka
 13. Funkcja nagrywania obrazu
 14. Dobrej jakości wyświetlacz
 15. Wizjer
 16. Slot na karty pamięci
 17. Rodzaj zasilania
 18. Dostępne akcesoria dodatkowe
 19. Polecani producenci aparatów fotograficznych

 

1 Dla kogo ma być przeznaczony aparat?

Aparat fotograficzny to sprzęt, który może zostać zakupiony praktycznie każdej osobie. Proste modele mogą być bez trudu obsługiwane przez dzieci, seniorów, jak i dorosłe osoby. Jeśli myślisz nad takim zakupem w kontekście młodszych oraz o wiele starszych użytkowników, to najlepiej sprawdzą się proste kompakty. Dla dziecka będą one wkroczeniem w świat fotografii, a dla seniorów łatwe w obsłudze.

Dokonując zakupu dla kogoś, kto lubi fotografię, dobrze jest się zastanowić nad czymś bardziej zaawansowanym. Lepsze kompakty, bezlusterkowce czy lustrzanki pozwalają na znacznie więcej: ciekawe eksperymenty fotograficzne czy po prostu lepszej jakości zdjęcia. W cenie między 1000 a 2000 złotych znajdziesz niezwykle bogaty wybór aparatów przeznaczonych dla początkujących, jak i nieco bardziej doświadczonych amatorów.

2 Rodzaje aparatów ze względu na budowę

Przechodzimy do najistotniejszej sprawy, czyli podziału aparatów ze względu na budowę.

Proste kompakty

Najprostsze kompakty zwane powszechnie „małpkami” to urządzenia, które kupimy za kilkaset złotych. Ich ogromną zaletą oprócz ceny są także małe rozmiary czy też uniwersalność. Ponieważ takie urządzenia mają na ogół rozmiary poniżej 5 cali, można je bez trudu schować w kieszeni, plecaku, torebce. Przydają się zwłaszcza na imprezach, wakacjach, podczas jazdy na nartach. To ciekawe rozwiązanie dla tych osób, które lubią dokumentować wydarzenia wokół siebie. Wystarczy jedynie wyciągnąć aparat z kieszeni i zdjęcia gotowe!

Proste kompakty oczywiście znacząco różnią się między sobą. Bez trudu znajdziesz takie egzemplarze za 200-300 złotych, jednak nie oferują one zbyt wiele. Są też takie, których cena 2 lub 3 razy wyższa wiąże się z bardziej zaawansowaną optyką, funkcjami, możliwością nagrywania filmów fullHD.

Niestety w większości przypadków tego typu aparaty mają słabszą optykę. Konkretna kamera poradzi sobie w słoneczny dzień, lecz w ciemności lub przy gorszym świetle uwydatnia swe słabości. Zrobienie dobrego zdjęcia bez lampy błyskowej stanowić będzie dla Ciebie nie lada wyzwanie. Ponadto prosty obiektyw wraz z małą matrycą nie gwarantują jakości, którą można spotkać choćby w najnowszych flagowych smartfonach za 3-4 tysiące złotych.

Wiele takich aparatów zaopatrzonych jest w szereg dodatkowych funkcji, efektów zdjęciowych. Niestety nie od dziś wiadomo, że zapewne co drugi użytkownik nawet nie będzie z nich korzystał. Jeśli myślisz tylko o zrobieniu prostego zdjęcia, to nie warto się nimi sugerować. Z pewnością na plus warto zaliczyć energooszczędność. Baterie alkaliczne czy wbudowane akumulatory powinny pozwolić na wykonanie przynajmniej kilkuset zdjęć.

Gdy szukasz prostego aparatu dla siebie lub dla kogoś w prezencie, a przy tym nie zależy tobie na jakości, funkcjonalności, to prosty kompakt będzie rozsądnym wyjściem.

Zaawansowane kompakty

Na wyższym poziomie stoją zaawansowane kompakty. Pierwszym, co je odróżnia od poprzednio opisywanych, jest budowa, jak i same rozmiary. To urządzenia znacznie większe, które nawiązują stylem do klasycznych modeli. To także sprzęt z niewymienialnym obiektywem, które jednak posiadają o wiele większy zakres ogniskowych. W wyniku tego bez trudu powinieneś wykonać zdjęcia bliskich, jak i oddalonych obiektów. W niektórych przypadkach zbliżenie optyczne może sięgać nawet wartości 80x. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej na maksymalnych przybliżeniach jakość obrazu będzie o wiele słabsza.

Tego typu wersje często określa się mianem aparatów hybrydowych. Proces miniaturyzacji sprawił, że takie modele nie są zbyt ciężkie, a ich ergonomiczna obudowa sprzyja komfortowi użycia. Jeśli zależy ci na wszechstronności aparatu oraz wykorzystaniu go w wielu warunkach, sprawdź koniecznie, jaką posiada jasność obiektywu, zakres ogniskowych czy też ISO.

Zaawansowane kompakty znacząco różnią się między sobą. Również i tutaj zetkniesz się z bardzo prostymi egzemplarzami, jak i takimi, które posiadają dodatkowe moduły, jak Wi-Fi czy nawet GPS. Większość oferuje możliwość kręcenia filmów w jakości 720p, 1080p, a nawet 4K. Cenowo także różnią się między sobą. Znajdziesz aparaty za mniej niż 1000 złotych, jak i takie, których cena może przekraczać dwukrotność tej wartości.

Zaawansowane kompakty przeznaczone są dla osób, którym zależy na lepszej jakości fotografii lub też chcą otrzymać wszechstronne urządzenie. Niektóre funkcjonalnością są porównywalne z lustrzankami. Na minus jednak należy zaliczyć brak wymiennej optyki.

Bezlusterkowce

Bezlusterkowce to stosunkowa nowość na rynku. Stanowią one połączenie lustrzanki i zaawansowanego kompaktu. Producenci w tym wypadku postanowili zrezygnować z charakterystycznego lustra. Choć początkowo sceptycznie podchodzono do tego pomysłu, to jednak obecnie nawet wielu profesjonalistów zdecydowało się porzucić lustrzanki na rzecz nowego wynalazku – mowa tu oczywiście o produktach z najwyższej półki.

Takie rozwiązanie sprawiło, że zyskano podobną jakość fotografii. Rezygnacja z lustra była okazją do miniaturyzacji samego aparatu. W porównaniu do lustrzanek nowe aparaty są lżejsze, mniejsze i bardziej poręczne. Ich zaletą jest także fakt, iż wykorzystują system wymiennej optyki. Dzięki temu możesz rozbudowywać swój aparat o nowe funkcje, możliwości. Tworzone są obiekty do portretów, makrofotografii, pejzaży czy też szkła uniwersalne. Dodatkowo możesz dokupować nowe lampy błyskowe, różne zestawy akcesoriów.

Wadą jest niestety cena. Jako nowe urządzenia, są one w wielu przypadkach o wiele droższe niż najtańsze lustrzanki. Do tego dochodzi niestety problem z wymienną optyką. Również nie należy ona do najtańszych, a przy tym wybór jest bardzo ograniczony – do lustrzanek znajdziesz dedykowane szkła pochodzące nawet sprzed 30 lat. Kompatybilne egzemplarze są dopiero tworzone.

Bezlusterkowce to idealny kompromis dla ciebie, jeśli chcesz coś lepszego niż kompakt, a przy tym nie interesują cię za bardzo lustrzanki. Na przestrzeni najbliższych lat ich cena powinna się nieco obniżyć, a ilość wymiennych obiektywów powiększyć.

Lustrzanki

Dzisiejsze lustrzanki cyfrowe są bezpośrednimi spadkobiercami takich aparatów, jak Zenit, Leica, Konika. To właśnie od nich zaczęła się wspaniała era fotografii. Użytkownicy cenią sobie od lat wysoką jakość aparatów, jak i możliwość wykonywania zdjęć w trybie manualnym. Większość zaawansowanych fotografów rezygnuje z trybu automatycznego, gdyż jedynie własne ustawienia gwarantują im zamierzony efekt.

Mimo wprowadzenia bezlusterkowców większość osób i tak uważa, że lustrzanki zapewniają najlepszą optykę. I to nie tylko pod względem wymiennych obiektywów, lecz samego sposobu uchwycenia obrazu. Jeśli wybierzesz model marki Canon lub Nikon, to zyskasz dostęp do niezwykle bogatej optyki. Owi producenci dominują na rynku. Nie tylko regularnie wprowadzają nowe szkła do swej oferty, lecz także stosują od kilkudziesięciu, kilkunastu lat ten sam typ mocowania obiektywu. W taki oto sposób możesz kupić wiele tańszych, używanych obiektywów, które gwarantują bardzo dobrą jakość. Do tego dochodzą także specjalne adaptery dla starych szkieł produkcji niemieckiej, radzieckiej czy japońskiej.

Lustrzanki nawet w podstawowej wersji dla amatorów to urządzenia niezwykle szybkie, które swym błyskawicznym czasem reakcji nadają się do fotografii reporterskiej. System pokręteł i przycisków sprawia, że bardzo szybko możesz zmieniać ustawienia, bez konieczności wchodzenia do menu. Szeroki zakres opcji, zwłaszcza manualnych, daje okazję do ciekawych eksperymentów. Jeśli połączysz to z wymiennymi obiektywami, filtrami, akcesoriami czy lampami błyskowymi, odkryjesz zupełnie nowy wymiar fotografii.

Lustrzanki dedykowane są osobom, dla których kompakty są niewystarczające. To idealne rozwiązanie dla ciebie, kiedy lubisz robić zdjęcia, a przy tym czujesz, że potrzebujesz czegoś więcej. Najtańsze obecnie modele kupisz w sklepie za niewiele ponad 1000 złotych. Musisz się jednak liczyć z tym, że zakup obiektywów, lampy czy akcesoriów zwiększy twój budżet nawet kilkukrotnie.

3 Rozdzielczość matrycy

Jeszcze dobrych kilka lat temu mogliśmy zaobserwować na rynku walkę matrycową między najważniejszymi producentami. Prześcigali się oni w tym, kto stworzy aparat z jak największą rozdzielczością matrycy. Tymczasem nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Owszem, ilość pikseli będzie miała wpływ na szczegółowość obrazu, jednak musi iść w parze z jakością obiektywu.

Tak naprawdę rozdzielczość matrycy będzie oddziaływała na wielkość odbitki. Kiedy fotografujesz dla siebie i twoje zdjęcia lądują na komputerze, są wywoływane w klasycznym rozmiarze do albumu, to nie ma znaczenia, czy twój aparat ma 8 mpx czy 28 mpx! Duże wartości są przydatne, gdy twoje zdjęcia są tworzone komercyjnie. W takim wypadku przy przybliżeniu na wybrany szczegół obrazu, nadal będzie on doskonale widoczny i ostry. Przy małej rozdzielczości będziesz mieć do czynienia z ‘pikselozą’.

Dla jakości zdjęć większe znaczenie będzie mieć sama matryca. W zaawansowanych kompaktach, bezlusterkowcach i lustrzankach stosowane są większe matryce, które pozwalają uchwycić więcej światła. Dzięki temu o wiele lepiej sprawdzają się w gorszych warunkach lub po zmroku.

4 Obiektyw w zoomem

Jest to aspekt, na który koniecznie powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu. Zakres ogniskowych aparatu wyrażany jest w mm. Im liczba ta jest wyższa, tym masz okazję lepiej uwiecznić oddalone obiekty. Sprawdzaj przede wszystkim wartość wyrażoną w milimetrach. Często niestety producenci mydlą oczy klientom wartością zoomu cyfrowego. Polega to na tym, że procesor aparatu wycina fragment zdjęcia, które jest po prostu powiększane. Niby to ciekawa opcja, jednak możesz tego samego dokonać na ekranie komputera.

W przypadku lustrzanek i bezlusterkowców rozróżnia się dwa typy obiektywów: zmiennoogniskowe i o stałej wartości. Stałoogniskowe szkła zazwyczaj są dedykowane do makrofotografii, portretów lub zawodowych zdjęć reporterskich. Zmiennoogniskowe modele są bardziej uniwersalne. Są one jednak sprzedawane w niezwykle szerokiej rozpiętości. Masz okazję zakupić szkło o ogniskowej 18-55 mm, jak i również 18-125, 28-300, 70-300 mm oraz wielu innych wartościach. W przypadku największego przybliżenia istotna będzie jasność obiektywu.

5 Jasność obiektywu

Dla wielu osób niezwykle ważna jest jasność optyki. Jest ona oznaczana literą f. W tym wypadku im będzie ona niższa, tym lepiej dla ciebie. Oznacza ona ilość światła, które wpada przez obiektyw na matrycę. Dzięki temu nawet w trybie automatycznym skrócony zostanie czas wykonywania zdjęcia, które wyjdzie o wiele lepiej w gorszych warunkach oświetleniowych.

Jeśli obiektyw jest stałoogniskowy, to posiada jedną wartość jasności. W przypadku zoomu może być ona zmienna. Im bardziej postawisz na przybliżenie, tym jasność będzie spadać jakościowo. Parametr ten możesz sprawdzić w specyfikacji obiektywu, gdzie może widnieć choćby informacja: f/3.5-5.6. Oznacza to, że wraz ze zwiększeniem ogniskowej, mniej światła wpada do wnętrza aparatu.

Polecamy wybierać kompakty lub wymienne obiektywy z jak najniższą liczbowo wartością obiektywu. Dzięki temu sprawdzą się one nie tylko za dnia, lecz także w nocy, w gorszym świetle.

6 Dostępne tryby manualne i automatyczne

Jeśli zależy ci na czymś więcej niż tylko naciśnięciu wyzwalacza w aparacie, to dobrym pomysłem dla ciebie będzie przyjrzenie się trybom automatycznym i manulanym. Producenci z reguły stosują podobne rozwiązania. W automatyce masz do czynienia z portretem, zdjęciem bez lampy, trybem sportowym, nocnym, krajobrazami, makrofotografią, fotografią plaży czy śniegu. W takim wypadku aparat sam dobiera za ciebie wartość przysłony oraz czas otwarcia migawki.

Tryby manualne pozwalają z kolei na samodzielny wybór kilku najistotniejszych opcji. Są one przydatne o tyle, że przetworniki i procesor w aparacie nie zawsze reagują prawidłowo na nasze oczekiwania. Zdjęcia wychodzą prześwietlone, zbyt ciemne, tylko z lampą błyskową. Tryby manualne to z reguły M, AV, TV. Z ich pomocą możesz sterować czasem otwarcia migawki, wartością przesłony, poziomem ISO, balansem bieli. Niektóre dotyczą tylko jednej opcji, a i inne całości. Takie rozwiązanie stosowane jest często nawet w tańszych kompaktach.

7 Funkcja makro

Tryb makro jest niezwykle istotny w sytuacji, gdy masz zamiar zająć się fotografią zbliżonych obiektów, zwłaszcza roślin, owadów. W przypadku wbudowanych jak i wymiennych obiektywów producenci zaznaczają minimalną wartość, od której obiektyw jest w stanie skutecznie ustawić ostrość. Im jest ona mniejsza, tym lepiej dla ciebie. Dodatkowo w trybie automatycznym ustawiana jest taka wartość przysłony, aby fotografowany obiekt był wyostrzony na pierwszym planie, a cała reszta rozmyta.

8 Zakres przydatnego ISO

Czułość matrycy ma niezwykle istotne znaczenie, gdy planujesz wykonywać zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Dzięki sukcesywnemu zwiększaniu czułości, twoje zdjęcia będą wychodzić jaśniejsze. Niestety jest to okupione utratą jakości. Im wyższa wartość ISO, tym na zdjęciach możesz mieć do czynienia z szumami. Choć producenci stosują programy do ich redukcji, to jednak mają one na ogół niewystarczającą skuteczność.

Standardowo zakres ISO wynosi od 100 do 3200. Niektórzy producenci stosują nawet ISO 50. W zaawansowanych lustrzankach spotkać można dziś ISO 256000. Z reguły do wartości 1600, 3200 jakość obrazu jest zadowalająca. Potem spotkać się możesz ze zbyt dużą ziarnistością. Największe wartości mogą być stosowane w fotografii nocnego nieba.

9 Stabilizacja obrazu

Również w przypadku samych aparatów, jak i obiektywów stosowane są mechanizmy stabilizacji obrazu. Polegają one na tym, iż w czasie wykonywania zdjęcia korygowane jest położenie matrycy lub soczewek obiektywu. Ma to wpływ na wykonywanie nieporuszonych zdjęć przy dłuższych czasach naświetlania. Niestety na chwilę obecną nie stworzono idealnego systemu, przez co skuteczność stabilizacji jest niemiarodajna.

10 Szybkie ustawianie ostrości

Chyba każdemu użytkownikowi aparatu zależy na jak najszybszym ustawianiu ostrości. Decyduje to o słynnym momencie fotograficznym, który stał się celem badań naukowych w ubiegłym stuleciu. Jeśli aparat jest w stanie błyskawicznie ustawić ostrość, to otrzymasz szansę na wykonanie wielu wyjątkowych zdjęć. Gorzej, jeśli czas ten jest wydłużony.

Nowoczesne aparaty oferują coraz więcej opcji związanych z ustawianiem ostrości. Im masz do czynienia z bardziej zaawansowanym modelem, tym posiadać będzie on o wiele więcej punktów AF. To właśnie one odpowiadają za szybkie nastawianie ostrości na wybrany obiekt, podążanie za nim. Proste lustrzanki, kompakty mogą takich punktów posiadać kilkanaście. Stworzone dla profesjonalistów przekroczyły już barierę 150! Bezlusterkowce z kolei do ustawiania ostrości wykorzystują całą powierzchnię matrycy, co też wiąże się z bardzo szerokim polem.

11 Zdjęcia seryjne

Możliwość wykonywania zdjęć seryjnych ma znaczenie, gdy zależy ci na uchwyceniu ruchu. Kiedy chcesz sfotografować lecącego ptaka, samolot, kroplę wody, pędzący samochód czy kolarzy, to kilka zdjęć na sekundę robi ogromną różnicę. W kompaktach za bardzo nie ma co oczekiwać wysokich prędkości, jednak lustrzanki i bezlusterkowce dzięki zaawansowanym opcjom są w stanie uchwycić nawet do kilkunastu zdjęć na sekundę! W takim wypadku będziesz miał z czego wybierać.

12 Lampa błyskowa i gorąca stopka

O jakości aparatu decydować też może wbudowana lampa błyskowa. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że posiada zbyt małą moc dla lepszej jakości zdjęć. Zetknąć się możesz z dwom typami lampy: w przedniej części obudowy aparatu oraz zamkniętą w środku. W przypadku tej drugiej lampa automatycznie wysuwa się przed momentem wykonania zdjęcia. Częstym problemem z wbudowanymi lampami błyskowymi jest efekt czerwonych oczu. Mimo zastosowania opcji ich redukcji, nie zawsze możesz uniknąć takiego kłopotu.

Jeśli bardziej zależy tobie na zdjęciach z lampą błyskową, to sprawdź, czy konkretny model aparatu zaopatrzony jest w gorącą stopkę. Jest to gniazdo u góry aparatu, które umożliwia przymocowanie dodatkowej, zewnętrznej lampy błyskowej. Oczywiście lampa musi być kompatybilna z typem stopki. Taki element wyposażenia przydaje się wszędzie tam, gdzie wychodzisz poza amatorską pracę z aparatem.

13 Funkcja nagrywania obrazu

Dziś praktycznie każdy aparat cyfrowy zaopatrzony jest w funkcję nagrywania obrazu. Nowe modele bazują na jakości przynajmniej 720p. Coraz częściej jednak widujemy sposobność tworzenia filmów w jakości 1080p lub więcej. To przydatna opcja, jeśli chcesz wykroczyć poza fotografowanie. Wadą jest jednak nie sam obraz, gdyż często robi całkiem dobre wrażenie. Chodzi o mikrofon. Nie zapewni on odpowiedniego dźwięku, dlatego też zmuszony będziesz do zakupu dodatkowego urządzenia rejestrującego dźwięk, które może być podłączone do aparatu.

O wiele lepsze efekty osiągniesz dzięki lustrzankom cyfrowym. Wymienne obiektywy sprawiają, że nawet sporo ciekawych filmów na YouTube zostało nakręconych właśnie tego typu aparatem.

14 Dobrej jakości wyświetlacz

Aparaty cyfrowe dziś wyposażone są w wyświetlacz. Służy on nie tylko do przeglądania zrobionych zdjęć i nakręconych filmów czy wyboru opcji w menu. W większości modeli pozbawionych wizjera ustawianie ostrości, kadrowanie odbywa się właśnie poprzez wyświetlacz. Dobrze, aby był całkiem spory, jasny i gwarantował dobrą widoczność w słoneczny dzień. W droższych kompaktach i lustrzankach stosowany jest często odchylany ekran, który służy między innymi do makrofotografii.

15 Wizjer

Wizjer to domena starszych kompaktów oraz obecnych lustrzanek cyfrowych. Umożliwia on dokładne kadrowanie według klasycznych standardów. Profesjonalni fotografowie nie wyobrażają sobie innego sposobu wykonywania zdjęć. W lustrzankach zauważysz dokładnie to, co widzi obiektyw aparatu. W aparatach stosowany jest wizjer optyczny oraz elektroniczny. Ten drugi to domena bezlusterkowców. Ważne jest to, iż w obu przypadkach wyświetlane są informacje o najważniejszych parametrach zdjęcia, dzięki czemu możesz skorygować ustawienia przed wykonaniem ujęcia.

16 Slot na karty pamięci

Mało który aparat dziś posiada sporo wbudowanej pamięci. Często w ogóle niemożliwe jest zapisywanie zdjęć bez zewnętrznego nośnika. Dlatego w obudowie aparatu znajdziesz slot na karty pamięci. Najczęściej spotkać możesz karty typu Secure Digital (SD) oraz Compact Flash (CF). Te drugie umieszczane były zwykle w lustrzankach, choć dziś większość producentów decyduje się bardziej na gniazda kart SD, zwłaszcza zgodne z SDXC, SDHC. Sprawdź w specyfikacji technicznej aparatu, do jakiej wielkości karty w GB urządzenie jest w stanie odczytywać nośnik.

17 Rodzaj zasilania

Na rynku zetknąć się możesz z dwiema metodami zasilania aparatów. Pierwszą z nich są baterie typu AA lub AAA. To prosta opcja, dzięki której możesz szybko wymieniać zużyte baterie. Przydaje się to na dalekich wyjazdach, gdzie nie będziesz mieć za bardzo możliwości podładowania akumulatora. Baterie stosowane są w prostych lub zaawansowanych kompaktach.

Bezlusterkowce, lustrzanki, lecz także i sporo kompaktów posiada wewnętrzne akumulatory. Takie zasilanie sprawia, że z reguły możesz wykonać na jednym ładowaniu więcej zdjęć niż w przypadku baterii alkalicznych. Wadą jest niestety konieczność dostępu do sieci elektrycznej. Najczęściej producenci oferują w zestawie oddzielną ładowarkę do akumulatora.

18 Dostępne akcesoria dodatkowe

Z aparatami cyfrowymi wiążą się liczne akcesoria, które są kompatybilne z wybranymi modelami. Mowa tutaj o statywie, torbach i plecakach fotograficznych, zestawach do czyszczenia, futerałach. Zdecydowanie więcej akcesoriów możesz zakupić do lustrzanki. Są to różnego typu filtry fotograficzne: kolorowe, polaryzacyjne, UV. Do tego dochodzą także pierścienie redukcyjne, pierścienie do makrofotografii, adaptery, piloty zdalnego sterowania, wężyki spustowe, zaślepki do obiektywów.

19 Polecani producenci aparatów fotograficznych

Rynek aparatów fotograficznych zdominowany został przez kilka wiodących firm. Mowa tutaj przede wszystkim o takich markach, jak Canon, Nikon, Pentax, Olympus, Sony, Kodak, FujiFilm, Panasonic. W swej ofercie posiadają one zarówno urządzenia z dolnej półki, jak i stworzone dla profesjonalistów. Są przy tym gwarantem wysokiej jakości.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz mały poradnik pomoże tobie w wyborze najlepszego aparatu. Pamiętaj, abyś przed zakupem dokładnie się zastanowił nad budżetem oraz tym, do czego będzie potrzebne takie urządzenie. Już te dwa czynniki sporo powiedzą o twoich oczekiwaniach i wymaganiach. Dopiero od tego momentu możesz bliżej przyjrzeć się specyfikacji technicznej. Różnica między zwykłym kompaktem, a nawet lustrzanką z dolnej półki jest kolosalna, więc lepiej dokładnie przemyśl swój wybór.

Gdy w głowie masz plan rozwijania swych umiejętności fotograficznych, to model z wymienną optyką będzie jak najbardziej wskazany dla Ciebie.