środa, 11 grudnia, 2024
Strona głównaKomputeryJaki czytnik e-booków kupić?

Jaki czytnik e-booków kupić?

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych książek na rzecz ich elektronicznych wersji. Choć pozbawieni jesteśmy charakterystycznego dotyku i zapachu papieru, to jednak takie rozwiązanie ma całkiem sporo korzyści. W związku z tym dużym powodzeniem cieszą się różnego typu czytniki e-booków. Na rynku zetkniemy się zarówno z flagowymi produktami znanych marek, jak i mniej popularnych firm. Wpływa to na trudność wyboru. Postaramy się w związku z tym przybliżyć nieco ich charakterystykę, co być może pomoże czytelnikowi w wyborze konkretnego modelu.

Dlaczego warto kupić czytnik e-booków?

Czytniki e-booków to przede wszystkim małe i poręczne urządzenia. Posiadają wytrzymałe baterie, dzięki czemu mogą być wykorzystywane przez wiele dni bez konieczności ich ładowania. Ich największą zaletą jest jednak miniaturyzacja książki. Od teraz masz okazję mieć przy sobie wielotomowe dzieła, które zamiast ważyć kilka, kilkanaście kilogramów, będą posiadały wagę i rozmiary samego urządzenia. Dzięki temu choćby Trylogia Sienkiewicza bez trudu zmieści się w małym plecaku czy damskiej torebce. Duża pojemność urządzeń sprawia, że jednocześnie pod ręką pojawi się nawet i tysiące różnych pozycji. Zaoszczędzisz przy tym przestrzeń w plecaku czy w domowej biblioteczce.

Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć jest cena za same dzieła literackie. W wersji elektronicznej dostępne są one na ogół w o wiele niższej wartości. Niektóre tytuły możemy pobrać za darmo lub za symboliczną kwotę. Czytniki e-booków obsługują nie tylko tradycyjne książki, lecz także komiksy, albumy, encyklopedie. Jeśli dokonasz zakupu książki drogą internetową, to nie musisz czekać z jej lekturą aż przyjedzie kurier. Otrzymujesz ją błyskawicznie i to bez konieczności wychodzenia z domu!

Warto pamiętać także, że zastosowanie innego typu wyświetlacza i sposobu prezentacji obrazu, nie męczy wzroku, jest zbliżone do czytania papierowej książki. Możemy czytnik obsługiwać jedną ręką, dokonywać zmiany wielkości czcionki – przydatna opcja dla seniorów i osób z dużymi wadami wzroku! Podświetlony ekran sprawia, że lektura danej książki odbywać się może także w ciemności. Jest to o tyle przydatne, gdy podróżujesz nocą autokarem, samolotem lub po prostu nie możesz zasnąć w łóżku.

Na co zwrócić uwagę kupując czytnik e-booków?

Urządzenie urządzeniu nie jest równe, dlatego też w ofercie niejednego sklepu spotkasz czytniki e-booków o odmiennych parametrach. Istnieje kilka istotnych czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

  1. Rozmiar i typ ekranu
  2. Rozdzielczość ekranu
  3. Liczba odcieni szarości
  4. Podświetlenie ekranu
  5. Ekran dotykowy czy zwykły
  6. Wytrzymałość baterii
  7. Obsługiwane formaty plików
  8. Łączność i komunikacja
  9. Pamięć wewnętrzna
  10. Obsługa kart pamięci
  11. Procesor i pamięć RAM
  12. Funkcje dodatkowe
  13. Polecani producenci

 

1 Rozmiar i typ ekranu

Pierwszym z nich jest rozmiar i typ ekranu. Producenci najczęściej oferują modele o ekranie w przedziale 5-10 cali. Bardziej preferowane są te z większym wyświetlaczem, gdyż przy największej wartości wielkość prezentowanej strony będzie porównywalna z tradycyjną książką. W dużych czytnikach obraz będzie bardziej przejrzysty, a na ekranie pojawia się cała strona. W mniejszych egzemplarzach widzieć możesz tylko część tekstu. Oczywiście im większy ekran, tym urządzenie staje się cięższe i mniej poręczne.

Równie istotny dla funkcjonalności i komfortu będzie dla Ciebie typ ekranu, jaki zostanie wykorzystany w wybranym modelu. Największą popularnością obecnie cieszą się czytniki typu e-ink, czyli elektronicznego papieru. Prezentują one tekst w sposób przypominający tradycyjne książki. Dzielą się one przy tym na kilka odmiennych wersji, jak Pearl czy Carta. Mniej generowanego przez nie światła nie wpływa tak mocno na zmęczenie oczu. Inaczej wygląda jednak sprawa z wyświetlaczami typu LCD, w które zaopatrzone są tańsze urządzenia. W tym wypadku można mieć do czynienia z tym samym problemem, jak w przypadku smartfonów, tabletów czy laptopów. Zbyt długi kontakt z nimi powoduje zmęczenie, a także może się przyczynić do wytworzenia lub pogłębienia wad wzroku.

Podsumowując, warto wybrać ekran typu e-ink. Jego wielkość powinna być dopasowana do twoich potrzeb. Sugerujemy w tym wypadku kompromis, czyli coś pomiędzy skrajnymi wartościami – ekran o przekątnej 7-8 cali.

2 Rozdzielczość ekranu

Tak jak w innych urządzeniach elektronicznych z ekranami, równie istotna i tu będzie jego rozdzielczość. Jest ona przedstawiana na dwa sposoby: w pikselach oraz w dpi. Im wyższa taka wartość zastosowana w konkretnym modelu, tym liczyć możesz na lepsze odwzorowanie szczegółów oraz bardziej komfortowe czytanie. Początkowo stosowano ten parametr na poziomie 800 x 600 pikseli. Dziś te wartości są o wiele większe. Oczywiście w tanich urządzeniach nadal spotkać się możesz z niższą rozdzielczością, ale nie powinna mieć ona wpływu na jakość czytania zwykłych książek.

Z kolei wartości dpi najczęściej mieszczą się w granicach 160 – 200, czyli porównywalnie do całkiem dobrej jakości druku. Ten parametr nie jest aż tak istotny. Może mieć wpływ, jeśli czytnik ma służyć Tobie do przeglądania komiksów, albumów.

Według wielu ekspertów, na przyzwoitym poziomie znajdują się czytniki z wyświetlaczem o rozdzielczości przynajmniej 1024×768 px. Modele z wyższej półki posiadają już nawet 1448×1072 px. W przypadku takich urządzeń różnice nie są jednak tak wyraźne. Warto wobec tego kierować się rozsądkiem w czasie zakupów i nie wydawać zbyt wiele na coś, co nie będzie zauważalne.

3 Liczba odcieni szarości

Dla jakości wyświetlanego tekstu oraz znajdujących się w nim grafik, duży wpływ ma liczba odcieni szarości. Urządzenia tego typu wyświetlają obraz właśnie w takich barwach. W wyniku tego nie masz tutaj do czynienia z idealną bielą czy czernią. Dziś najczęściej czytniki posiadają odcienie w liczbie od 4 do 16 jednostek. Im wartość ta będzie większa, tym obraz prezentowanej grafiki będzie stał na wyższym poziomie. W zależności od wybranego modelu możesz się zetknąć z sytuacją, kiedy sam tekst wyświetlany jest w 4 odcieniach, a grafiki w 8 czy 16. Liczba odcieni szarości ma także znaczenie, kiedy wykorzystywać będziesz urządzenie do innych funkcji niż tylko czytanie książek.

4 Podświetlenie ekranu

Podświetlenie ekranu będzie miało dla Ciebie znaczenie w sytuacji, gdy zamierzasz skorzystać z czytnika w gorszych warunkach oświetleniowych. W wielu przypadkach taka opcja jest zaletą jak i wadą. Przy zastosowaniu klasycznego podświetlenia ludzkie oczy zaczynają się po prostu męczyć. Jeśli producent nie zastosował takiej metody w swym urządzeniu, to możemy tylko pomarzyć o komfortowym czytaniu po zmroku lub przy lampce.

W tańszych urządzeniach, zwłaszcza z wyświetlaczami typu LCD, oświetlenie kierowane jest na twarz osoby czytającej. To właśnie wpływa na fakt, iż nie jest to zbyt zdrowe rozwiązanie. Na całe szczęście w coraz większej liczbie modeli stosowana jest technologia ComfortLight. Polega ona na tym, że podświetlenie ekranu skierowane zostało do środka urządzenia. Może być ono także odpowiednio regulowane pod względem mocy.

5 Ekran dotykowy czy zwykły

Kolejnym dylematem, przed którym musisz stanąć jest wybór między zwykłym a dotykowym ekranem. Zapewne z przyzwyczajenia postawisz na tę drugą opcję, co będzie o wiele bardziej wygodne w czasie pracy urządzenia. Dziś panele dotykowe obecne są nie tylko w smartfonach czy tabletach, lecz nawet w laptopach czy pralkach, kuchenkach. Prostota i wygoda obsługi wpływają na przyjemność z korzystania.

Jeszcze kilka lat temu większość modeli posiadała zwykły ekran. Obsługiwany był on za pomocą kilku przycisków. Jest to w miarę wygodne rozwiązanie podczas czytania książek. Jednak wykorzystywanie innych funkcji, jak zaznaczania, kopiowania tekstu bywa frustrujące. Ekran dotykowy to dziś raczej standard. Nowe egzemplarze zaopatrzone są tylko w taki typ lub też bywają połączeniem obu opisywanych opcji. Można wtedy cieszyć się zaletami panelu dotykowego, jak i przycisków funkcyjnych.

6 Wytrzymałość baterii

Producenci starają się wykorzystywać w swych urządzeniach jak najbardziej pojemne baterie, które jednocześnie nie wpłyną za bardzo na wagę czy rozmiary czytnika. W specyfikacji technicznej możesz zetknąć się z dwoma sposobami opisu baterii. Wyrażana jest ona w jej pojemności lub wydajności. Pojemność tradycyjnie prezentowana jest miliamperogodzinach (mAh), natomiast wydajność w tysiącach wyświetlonych stron. Za pomocą tego dowiesz się, co ile mniej więcej musisz ładować urządzenie. Z reguły ten drugi wskaźnik to kilka, kilkanaście tysięcy odświeżeń, co przekłada się na podobną ilość wyświetlonych stron. Przy ekonomicznych i energooszczędnych modelach jesteś w stanie przeczytać nawet do kilkunastu pozycji bez konieczności ładowania.

Na poziom naładowania największy wpływ ma wyświetlacz. W przypadku klasycznego podświetlenia, zwłaszcza w wersjach LCD, urządzenie o wiele szybciej się rozładuje. Ponadto korzystanie z dodatkowych funkcji również będzie miało na to spory wpływ.

Warto wobec tego stawiać na egzemplarz o baterii przynajmniej 1000 mAh oraz z liczbą co najmniej kilku tysięcy odświeżeń.

7 Obsługiwane formaty plików

Papier ma to do siebie, że mimo kilku odcieni jest uniwersalnym materiałem, z którego tworzone są książki czy komiksy. W przypadku ich elektronicznych wersji będziesz miał do czynienia z nieco inną sytuacją. Zetknąć się można z nawet kilkunastoma różnymi formatami plików i nie jest gwarantowane, że wybrane przez Ciebie urządzenie będzie w stanie je wszystkie obsługiwać.

Najbardziej istotne będą dla Ciebie dwa formaty: ePUB i PDF. To właśnie one pozwalają na obsługę polskich znaków, a także są najczęściej oferowane przez wydawców. Warto, abyś także sprawdził, czy Twój czytnik obsługuje formaty z DRM. Jest to metoda stosowana przez niektóre wydawnictwa, które chronią swe publikacje poprzez zabezpieczony kod.

Najczęściej spotykane formaty na rynku to txt, html, wol, doc, chm, djvu, PDF, ePUB, FictionBook, MobiPocket, rtf, lit, fb2, Kindle AZW czy ECL. Im więcej z nich będzie obsługiwanych przez czytnik, tym lepiej dla użytkownika.

Coraz częściej czytniki e-booków służą także do słuchania muzyki oraz przeglądania zdjęć. Warto zatem w takim przypadku sprawdzić, czy dany egzemplarz obsługuje także pliki mp3, ogg, wma, wav, a także jpg, tig, gif, png czy bmp. Jest to jednak istotne tylko w tym momencie, jeśli faktycznie masz zamiar korzystać z takich opcji.

8 Łączność i komunikacja

Tak jak inne urządzenia elektroniczne, również i czytniki e-booków wyposażone są w moduły służące łączności i komunikacji. Dla każdej osoby największe znaczenie ma moduł Wi-Fi. Dzięki bezprzewodowemu połączeniu z Internetem będziesz w stanie szybko i bezproblemowo pobierać nowe publikacje, aplikacje na urządzenie, aktualizacje czy też korzystać ze stron internetowych. Modele z wyższej półki często posiadają także moduł 3G. Za jego pomocą istnieje szansa skorzystania z kart SIM.

Ważna dla Ciebie może być też komunikacja z innymi urządzeniami. W związku z tym wybrane urządzenie winno być zaopatrzone w złącze microUSB oraz Bluetooth. Pomoże to w transmisji danych, jak i korzystaniu z dodatkowych opcji.

Czytnik e-booków musi posiadać przynajmniej trzy moduły: złącze microUSB, kartę Wi-Fi oraz Bluetooth.

9 Pamięć wewnętrzna

Równie istotna dla każdego może być pamięć wewnętrzna urządzenia. Na całe szczęście nie jest koniecznym szukanie modeli z co najmniej kilkunastoma GB wolnej przestrzeni. Ma to związek z tym, iż typowe elektroniczne publikacje ważą z reguły zaledwie kilka, kilkadziesiąt MB. Bez trudu w związku z tym jednocześnie pomieścisz sporo pozycji na swym urządzeniu. Starsze modele posiadały jedynie 512 MB pamięci. Dziś przyjmuje się, że minimum to 2 GB. Należy pamiętać przecież, iż wolna przestrzeń zostanie wykorzystana także przez system oraz zainstalowane aplikacje. Jeśli do tego planujesz korzystać z odtwarzacza muzycznego, to przyda Ci się więcej przestrzeni lub czytnik kart pamięci.

10 Obsługa kart pamięci

Dziś praktycznie w standardzie producenci w swych modelach oferują obsługę zewnętrznych kart pamięci. Jak już zostało wspomniane, odbywa się to za pomocą złącza microUSB. W wyniku tego niskim kosztem jesteś w stanie znacząco powiększyć zasobność swego urządzenia. Sprawdź jednak, jaka jest maksymalna pojemność obsługiwanych kart. Najnowsze czytniki bez trudu odczytują karty o pojemności 32 GB. Gdybyś zapełnił nośnik tylko samymi książkami, to przyjmuje się, że na takiej karcie znaleźć się może ponad 20 tysięcy publikacji. To więcej niż zasoby niejednej biblioteki miejskiej!

11 Procesor i pamięć RAM

Jeśli wybierasz smartfon czy tablet, to jednym z pierwszych czynników, na które zwracasz uwagę są procesor oraz ilość wbudowanej pamięci RAM. W przypadku czytników e-booków wartości te nie są już tak istotne. Urządzenie to ma służyć głównie do czytania książek, dlatego jego szybkość nie jest tak ważną sprawą. Owszem, może być zauważalna, jednak w minimalnym stopniu. Dlatego też sugerujemy, aby tymi dwiema wartościami nie kierować się podczas zakupu konkretnego modelu.

12 Funkcje dodatkowe

W celu uatrakcyjnienia oferty, producenci często wprowadzają do swych urządzeń funkcje dodatkowe. Część z nich już poznaliśmy. Mowa tutaj o odtwarzaczu muzycznym, przeglądarce zdjęć oraz korzystaniu ze stron internetowych. To jednak nie wszystko, co może być tobie zaoferowane. Często spotykaną opcją jest Text To Speech. Jest to funkcja zamiany tekstu czytanego na słuchany. Tekst książki jest czytany przez programowy syntezator mowy. Jest to w pewnym sensie namiastka audiobooka, jednak nie warto spodziewać się aż tak dobrych rezultatów.

Wiele osób ceni sobie interaktywny indeks. Za jego pomocą można liczyć na szybki dostęp do dowolnego fragmentu książki. Dla zapominalskich pomocna jest zakładka. Urządzenie za Ciebie zapamięta stronę i akapit, w którym czytanie zostało zakończone. W wyniku tego po ponownym uruchomieniu zaczniesz czytanie od danego punktu. Pomocna okazać się może także wyszukiwarka słów kluczowych czy też obsługa darmowych słowników.

13 Polecani producenci

Choć czytniki e-booków stają się coraz bardziej popularne, to jednak na rynku nie ma aż tak wielu producentów tej elektroniki, jak w przypadku smartfonów czy tabletów. Wyróżnić możemy przede wszystkim takie marki, jak Amazon, Bookeen, C-Tech, Kiano, KOBO, Kruger&Matz, Lark, Onyx, PocketBook, Prestigio, Quer, Tolino czy też InkBook. W swej ofercie mają one od jednego do nawet kilkunastu modeli dostępnych w różnych przedziałach cenowych.

Podsumowanie

Czytniki e-booków to niezwykle proste urządzenia, które mogą w bardzo dobrym stopniu zastąpić tradycyjne książki. Przydadzą się one głównie tym osobom, które dużo podróżują. Świetnie sprawdzą się podczas codziennej jazdy autobusem, na dalsze trasy autokarowe, pociągowe, powietrzne. To także ciekawe produkty dla miłośników gadżetów. Już za kilkaset złotych możesz stać się posiadaczem wysokiej klasy urządzenia, za pomocą którego nadrobisz wiele odłożonych na bok lub pominiętych pozycji.

Choć zapewne niejeden bibliofil powie, że taki czytnik to profanacja, jednak idąc z duchem czasu, warto inwestować w nowe technologie. Zaoszczędzisz na tym sporo czasu, pieniędzy, miejsca w plecaku czy domowej bibliotece. Bez wychodzenia z domu masz okazję zakupić w ciągu paru sekund nową książkę, od razu gotową do czytania.

RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.