Jaki zestaw głośnomówiący do samochodu kupić?

Od wielu lat coraz bardziej przyzwyczajamy się do elektroniki w samochodzie. Tyczy się to zarówno wbudowanego wyposażenia od producenta, jak również produktów, które możemy sami zakupić. Jednym z takich urządzeń, bez którego wiele osób nie jest sobie wyobrazić codziennej jazdy samochodem, jest zestaw głośnomówiący. Nie od dziś wiadomo, że rozmowy przez telefon mogą przynieść nam niepotrzebny mandat, a nawet zakończyć się niebezpieczną dla zdrowia sytuacją. O wiele lepiej jest zatem korzystać z zestawu głośnomówiącego. Jaki najlepiej kupić?

Zestaw głosnomowiacy Jabra
Zestaw głośnomówiący Jabra

Na co zwrócić uwagę kupując zestaw głośnomówiący?

Oczywiście istnieje kilka kryteriów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę podczas zakupu takiego zestawu. Jest to między innymi sposób montażu, komunikacja, obsługa, jakość dźwięku, wyświetlacz oraz długość pracy baterii.

  1. Sposób montażu
  2. Komunikacja z telefonem
  3. Obsługa kilku telefonów
  4. Wysoka jakość dźwięku
  5. Wyświetlacz
  6. Czas pracy baterii
  7. Automatyczne włączanie/wyłączanie
  8. Dodatkowe funkcje
  9. Polecani producenci

 

1 Sposób montażu

Większość zestawów głośnomówiących można bez obaw montować na osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Inne mogą być umieszczane na kokpicie. Na rynku znajdziemy zestawy zarówno mocowane na stałe, jak i przenośne. Te drugie są na ogół stosunkowe tanie, a także z łatwością można je przenosić między różnymi markami samochodów. Przydają się zwłaszcza, kiedy jesteśmy zawodowymi kierowcami i często zmieniamy pojazdy dostawcze, transportowe. Takie zestawy działają jednak dzięki baterii, której poziom naładowania należy cały czas kontrolować. Istnieją oczywiście także modele polegające na montażu na stałe, w wyniku czego stają się jednym z codziennych elementów wyposażenia samochodu. W ich przypadku nie trzeba ładować baterii. Wadą jest jednak brak możliwości wynoszenia z auta.

2 Komunikacja z telefonem

Bluetooth
Źródło: bluetooth.com

W ofertach niektórych producentów znajdziemy jeszcze modele z kablem, jednakże nie da się ukryć, że odchodzą one do lamusa. Obecnie jedynym słusznym wyjściem są zestawy działające poprzez technologię Bluetooth. Bardzo łatwo jest sparować telefon z zestawem, co daje nie tylko komfort w rozmowach, lecz też w użytkowaniu samego zestawu. Warto jednak sprawdzić, czy nasz telefon komórkowy jest kompatybilny z danym urządzeniem.

3 Obsługa kilku telefonów

Bardzo istotne jest posiadanie zestawu głośnomówiącego, który umożliwia jednoczesną obsługę kilku telefonów. Obecnie wiele osób korzysta na co dzień z telefonu prywatnego oraz służbowego. Częsta zmiana połączenia Bluetooth z jednego telefonu na drugi jest nie tylko denerwująca, lecz też może zwiększyć ryzyko spowodowania zagrożenia na drodze. Dlatego też warto w takiej sytuacji wybierać model z możliwością obsługi kilku telefonów. Nie będzie miał on żadnego problemu w zmianie rozmowy telefonicznej na tryb głośnomówiący.

4 Wysoka jakość dźwięku

Nie ma chyba nic gorszego jak słaba jakość dźwięku podczas rozmowy. Prowadząc samochód, powinniśmy skupić się na drodze, a nie dociekać, co dokładnie mówi nam osoba po drugiej stronie słuchawki. To samo tyczy się informacji zwrotnej. Dlatego dobrze jest wybrać zestaw, który zaopatrzony będzie w dobry mikrofon oraz głośniki. W przypadku tych drugich ich wielkość oraz moc uzależniona powinna być od rozmiarów auta. W mniejszych pojazdach nie są nam potrzebne większe modele, natomiast do ciężarówek i samochodów dostawczych rekomendowane są głośniki o większej mocy. Ponadto niezwykle ciekawym rozwiązaniem w zaawansowanych modelach jest technologia redukcji szumów. Może ona znacząco poprawić komfort prowadzonych rozmów. Niektóre z zestawów głośnomówiących posiadają także opcję redukcji echa. Obie te funkcje idealnie sprawdzają się w czasie jazdy, kiedy silnik czy zewnętrzne dźwięki mogą zakłócać naszą rozmowę.

5 Wyświetlacz

Zestaw głośnomówiący z wyświetlaczem Parrot MKi9200. Źródło: parrot

Wśród nowych modeli coraz częściej pojawiają się wersje z wyświetlaczem. Z pewnością w porównaniu z prostymi i klasycznymi zestawami głośnomówiącymi jest to wygodne rozwiązanie. Szczególnie w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wyświetlaczem dotykowym. Z taką opcją możliwe jest prostsze oraz szybsze sterowanie najważniejszymi funkcjami urządzenia. Warto oczywiście wybierać model o takim rozmiarze, który będzie idealnie pasował do naszych preferencji. Oczywiście wersje z wyświetlaczami, zwłaszcza dotykowymi, są znacznie droższe od klasycznych.

6 Czas pracy baterii

Zestawy głośnomówiące podobnie jak inne urządzenia elektroniczne wyposażone są w wydajne baterie. Niezwykle istotne jest to, w jakim stopniu urządzenie będzie mogło funkcjonować bez konieczności ładowania. Dostępne na rynku modele zazwyczaj pozwalają na wykonywanie rozmów trwających w sumie od 10 do 15 godzin, choć oczywiście znajdziemy też i takie, które gwarantują około 20 godzin pracy! Ponadto dzięki pojemnej baterii mogą być aktywne w stanie czuwania nawet przez kilka miesięcy. Przydatna jest też funkcja głosowego ostrzegania o niskim stanie akumulatora. Jeśli chcemy jednak uniknąć problemów z rozładowaną baterią, to korzystajmy z zapalniczki i ładowarki samochodowej z kablem USB. Dzięki temu możemy bez obaw korzystać z urządzenia, jak długo tylko chcemy.

7 Automatyczne włączanie/wyłączanie

Z żywotnością baterii i samego urządzenia związana jest także przydatna funkcja automatycznego wyłączania. Coraz więcej nowszych modeli zaopatrzonych jest w związku z tym w opcję samoczynnego włączania/wyłączania. Polega ona na tym, że urządzenie posiada specjalny wbudowany czujnik ruchu lub detektor wibracji. Dzięki temu w momencie wejścia do samochodu urządzenie automatycznie się załączy, a po chwili bezczynności wyłączy. Pozwoli to na znaczące oszczędności na zużywanej energii – zazwyczaj po prostu zapominamy o wyłączenia zestawu w momencie opuszczania pojazdu.

8 Dodatkowe funkcje

Coraz większa liczba nowo produkowanych zestawów wyposażana jest w dodatkowe opcje i funkcje, które usprawniają korzystanie z urządzenia. Mowa tutaj choćby o wspomnianej wcześniej redukcji szumu i echa. Popularny staje się także wbudowany moduł GPS, który ułatwia korzystanie z samochodowej nawigacji, a także opcja sterowania urządzeniem za pomocą komend głosowych. Wiele osób ceni sobie możliwość słuchania muzyki z telefonu poprzez system A2DP. Może on sprawić, że zupełnie nie będzie nam potrzebne radio samochodowe ani transmiter FM.

9 Polecani producenci

Przeglądając oferty związane z zestawami głośnomówiącymi do samochodu, z pewnością zauważymy, że istnieje całkiem sporo firm oraz modeli. Trudno zatem będzie wybrać ten konkretny. Istnieje jednak kilka marek, które gwarantują sprzęt najwyższej jakości. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na produkty takich firm jak: Parrot, Jabra, Plantronics, Nokia, THB, Bury, Sony. Są one zazwyczaj dostępne w cenach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zakończenie

Zestaw głośnomówiący to prosty i niezwykle przydatny produkt, który może pomóc nam podczas podróży samochodem. Dziś kierowcy pojazdów ciężarowych oraz dostawczych nie wyobrażają sobie jazdy bez tego urządzenia. Z pewnością podczas naszych poszukiwań idealnego modelu ogromną rolę odgrywać będzie cena. Jak już zostało wspomniane, wśród produktów cenionych producentów znajdziemy zarówno tanie i sprawdzone urządzenia, jak i również profesjonalne zestawy w cenie powyżej 500 złotych. Oczywiście najprostsze modele są tanie, lecz nie oferują nam niczego innego poza prowadzeniem rozmów. Bardziej zaawansowane mogą natomiast pozwolić na korzystanie z książki telefonicznej, używanie komend głosowych czy obsługę plików mp3.