Zegarek męski. Jak dobrać odpowiedni model do stroju?

Od bardzo dawna zegarek stanowi dla mężczyzn nie tylko element funkcjonalny, lecz również jest uzupełnieniem jego stylu. Dla wielu osób jest wyznacznikiem prestiżu, statusu społecznego. Niestety część z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że istnieje określony dress code, mówiący o tym, do jakiego stylu, elementu odzieży można ubierać konkretny model zegarka. Postaramy się w tym artykule nieco przybliżyć tę tematykę.

Zegarek męski
Zegarek męski. Źródło: pixabay.com

W tym artykule znajdziesz:

  1. Rola zegarka w wizerunku mężczyzny
  2. Zegarek, a inne dodatki do ubioru
  3. Tarcza i funkcje zegarka
  4. Rodzaj paska
  5. Rozmiar zegarka
  6. Właściwy dobór zegarka do męskiego ubioru: styl wieczorowy, styl formalny/koktajlowy, styl półelegancki, styl codzienny, styl sportowy
  7. Podsumowanie

 

1 Rola zegarka w wizerunku mężczyzny

W dawnych czasach zegarek był wyznacznikiem statusu społecznego. Tak jak często się powtarza, iż buty powiedzą prawdę o człowieku, również i czasomierze były lub nadal są oznaką dobrego stylu, pozycji społecznej. Choć dziś dla wielu osób noszenie zegarka stało się zbędne, to jednak nadal jest on ważnym elementem wizerunku. Zetkniemy się z takimi mężczyznami, którzy posiadają dosyć bogate kolekcje czasomierzy. Warto zobaczyć jedną z początkowych scen filmu Doctor Strange, gdzie główny bohater w szufladzie ma ogromną ilość drogich modeli na każdą okazję.

Zegarek jest dziś z jednej strony dyskretną formą ozdoby, którą schowamy pod mankietem. Jednak w chwili, gdy wysunie się spod mankietu, może od razu przyciągać uwagę otoczenia. Tym bardziej, że nawet mało zorientowane w temacie osoby zazwyczaj kojarzą luksusowe marki zajmujące się ich produkcją. Konkretny egzemplarz może pokazywać nasz status materialny, gust i styl życia. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, aby był on spójny z innymi elementami tworzącymi wizerunek.

2 Zegarek, a inne dodatki do ubioru

Skoro jesteśmy już przy wyborze zegarka na konkretną okazję, nie możemy zapominać o tym, iż powinien być on spójny z innymi elementami odzieży, zwłaszcza dodatkami. Przede wszystkim liczy się tutaj kolorystyka. Przyjmuje się, że w podobnej tonacji barwowej powinien być pasek zegarka, pasek od spodni oraz obuwie. Być może warto również pomyśleć o zbliżonej kolorystycznie poszetce, muszce oraz krawacie, choć nie jest to do końca wymagane – tutaj ważniejszą rolę odgrywają dla nich kolory koszuli oraz garnituru, marynarki.

Sam kolor koperty zegarka powinien być przy tym zbliżony do pozostałych metalowych elementów stroju. Mowa tu o spinkach mankietowych, spince do krawata, klamrze paska. Taka zasada tyczy się jednak eleganckiego stroju. Jeśli planujemy zestaw dla mody codziennej, nie musimy kłopotać się aż takimi drobiazgami. Z pewnością idealne połączenie kolorystyczne wszystkich wspominanych elementów sprawi, że będziemy prezentować się z klasą, a wiele osób z pewnością doceni nasz dobry gust oraz dbanie o najdrobniejsze detale.

3 Tarcza i funkcje zegarka

Jeśli zależy nam na eleganckim zegarku, jedną z pierwszych rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę jest jego tarcza. Na rynku spotkamy się zarówno z modelami niezwykle minimalistycznymi, jak i takimi, które posiadają sporo przydatnych, choć niekoniecznie mile widzianych funkcji. Panuje tutaj niezwykle prosta zasada – im więcej elementów na traczy, tym czasomierz staje się mniej formalny. Co za tym idzie, nie powinien być on noszony do garnituru. Często powiada się, że takie dodatki to komplikacje. W egzemplarzach formalnych dopuszcza się jedynie kalendarz jako dodatkową funkcję na tarczy. W przypadku mody codziennej mogą to być małe tarcze lub inne elementy. Pełna dowolność panuje wyłącznie w zegarkach sportowych. Warto pamiętać o takiej zależności, albowiem noszenie casualowego czy sportowego zegarka do garnituru to całkiem poważna wpadka modowa.

4 Rodzaj paska

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku strojów klasycznych eleganckich, kolor paska ma całkiem istotne znaczenie. Na rynku zetkniemy się z modelami z metalowymi bransoletkami jak i również skórzanymi paskami. Bardziej preferowane są te drugie, gdyż o wiele lepiej prezentować się będą z garniturem. Kolor naszego skórzanego paska zegarkowego powinien być jak najbardziej zbliżony do pozostałych elementów skórzanych, czyli obuwia, paska od spodni czy też teczki lub aktówki. Gdy jednak nasza bransoleta jest metalowa, powinniśmy pod nią dobierać inne metalowe detale.

Przyjmuje się, że najbardziej eleganckim połączeniem jest srebrna koperta, biała tarcza i czarny pasek skórzany. Sporym powodzeniem cieszą się również złote tarcze i koperty oraz brązowe paski. Jasno z tego wynika, iż jeśli w swej kolekcji posiadamy przynajmniej 2 lub 3 zegarki o odmiennej kolorystyce paska, to powinniśmy również mieć odpowiednio skompletowane zestawy dodatków do każdego z nich.

5 Rozmiar zegarka

Jeśli mamy już wybrany rodzaj tarczy, kolorystykę paska, to kolejnym czynnikiem jest odpowiedni dobór rozmiaru czasomierza. Od lat panuje nadrzędna zasada, aby zegarek nie był większy od naszego nadgarstka. Choć coraz częściej zetkniemy się z całkiem dużymi czasomierzami, jak choćby marki Diesel, to jednak warto w tym względzie trzymać się tradycji. Zbyt duży zegarek może po prostu prezentować się śmiesznie na naszym nadgarstku. Dawniej preferowane były egzemplarze o średnicy między 30 a 35 mm. Dziś są o wiele rzadziej stosowane przez mężczyzn, albowiem takie czasomierze bardziej kojarzą się z płcią piękną. Jeśli posiadamy szczupłe ręce, najlepszym dla nas wyjściem będzie wersja między 35 a 40 mm. Dla mężczyzn z masywnym przedramieniem polecane są czasomierze o większej kopercie, powyżej 40 mm. Nasze eleganckie, proste zegarki koniecznie muszą mieścić się pod mankietem koszuli. W takim wypadku na formalne okazje przydadzą się nam modele o mniejszej średnicy i przede wszystkim mniejszej grubości. Warto pamiętać, że często producenci wypuszczają ten same model o odmiennym rozmiarze, dzięki czemu być może znajdziemy idealny egzemplarz dla siebie.

6 Właściwy dobór zegarka do męskiego ubioru

Przechodzimy zatem do najważniejszej sprawy, a mianowicie wyboru zegarka do konkretnego ubioru. Jest to o tyle istotne, iż wielu mężczyzn popełnia błędy, które mogą być źle widziane w wyższych sferach. Oto, co należy koniecznie pamiętać.

Styl wieczorowy (garnitur wieczorowy, smoking)

Jeżeli wybieramy się na wieczorowe przyjęcie, gdzie preferowany jest smoking lub garnitur wieczorowy, musimy postawić na czystą formalność i prostotę. Za każdym razem najlepszym wyborem dla nas będzie klasyczny czasomierz zwany garniturowcem, który osadzony jest na czarnym skórzanym pasku. Koperta takiego zegarka powinna mieć kolor srebrny, lecz jednak wiele osób preferuje złoto, co jest również nawiązaniem do tradycji. Jak już wspomnieliśmy, nie powinien być on za duży, jak i również jego grubość powinna pozwolić na swobodne schowanie go pod mankietem koszuli. Wersja minimalistyczna powinna posiadać wyłącznie oznaczenia godzin, wskazówki, ewentualnie kalendarz jako dodatek.

Styl formalny, koktajlowy (garnitur codzienny, garnitur sportowy)

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z odrobinę mniej formalnym ubiorem. Jest on przeznaczony dla osób preferujących garnitur codzienny lub sportowy w czasie pracy lub przyjęć, imprez. Do takich garniturów codziennych z powodzeniem możemy założyć także cienkie i stonowane chronografy, jak i inne egzemplarze o podobnej stylistyce. W tej kategorii sprawdzają się jednak również nieco mniej formalne czasomierze, które mogą zawierać jeden lub dwa dodatki na tarczy. Wielu ekspertów uważa, że w tym przypadku konkretny zegarek powinien być dopasowany nie tylko do samego stroju, lecz również do właściciela i jego stylu życia. Dlatego też miłośnicy sportowej aktywności mogą sobie pozwolić nawet na eleganckie wersje o sportowej stylistyce.

Jeśli nosimy często garnitur sportowy, który odznacza się stylistyką w kratę czy prążek, to zyskujemy od razu znacznie więcej swobody w zakresie doboru chronografu. Także i tutaj przyda się nam klasyczna i minimalistyczna wersja, choć równie dobrze możemy stawiać na bardziej odważne i zaawansowane zegarki.

Styl półelegancki (smart casual)

Przy półeleganckim stroju nasze możliwości jeszcze bardziej się zwiększają. Mamy tutaj wybór równie duży jak w przypadku garniturów sportowych. Do naszego konkretnego stroju pasować może całkiem sporo modeli zegarków. W związku z tym wybrać możemy zarówno czasomierze sportowe, z mniejszą lub większą ilością dodatków, jak i również w odmiennej kolorystyce. W przeciwieństwie do stroju wieczorowego czy formalnego, nie musimy aż tak bardzo zwracać uwagę na łączenie ze sobą tych samych barw. Przy odpowiednim doborze elementów, nasze obuwie czy pasek od spodni mogą mieć zupełnie inne kolory niż pasek zegarka – oczywiście nie powinniśmy zbytnio przesadzać.

Styl codzienny (casual)

Styl codzienny, zwany casualowym daje nam już zupełną dowolność w kwestii doboru czasomierza. Wszystko jest w zasadzie uzależnione od preferowanego przez nas stylu ubioru. Nie każdy przecież na co dzień chodzi w marynarce, koszuli czy garniturze do pracy. Zegarki do stroju casualowego mogą być znacznie większe, grubsze, jak i również z odważniejszymi kolorami na tarczy, samym pasku czy nawet na wskazówkach. Ostatnio zapanowała wręcz moda na smartwatche, które u niektórych powoli zastępują klasyczne chronografy.

Styl sportowy

Zegarki sportowe bardzo często posiadają nieco większe koperty i paski, a także odważniejszy design i wyraziste kolory. Wykonane są z materiałów zapewniających podwyższoną wytrzymałość na uderzenia i upadki z wysokości. Najczęściej są tworzywa sztuczne, stal szlachetna, tytan oraz karbon. Wyposażone są w paski z  kauczuku, gumy i poliuretanu. Zegarki sportowe posiadają szereg cech oraz funkcji, które przydatne są podczas różnorakiej aktywności sportowej i turystyki. Są to między innymi: stoper,odporność na wstrząsy, wodoszczelność, stoper, timer, krokomierz, wysokościomierz, barometr, pulsometr.

7 Podsumowanie

Jak można się przekonać, dobór zegarka do konkretnego stroju czy stylu nie jest tak prostą sprawą. Wszystko zamyka się tak naprawdę w formalności samego miejsca czy wydarzenia. Im mamy do czynienia z bardziej istotnym spotkaniem, tym bardziej musimy skupić się na doborze zegarka do stroju czy elementów i dodatków do posiadanego chronografu. Postępowanie wedle wymienionych kilku zasad pomoże nam w uniknięciu wpadek.