Jaką walizkę kupić?

Odkąd do naszego kraju zawitały tanie linie lotnicze, zwłaszcza Wizzair i Ryanair, międzynarodowe podróże stały się dla nas o wiele bardziej dostępne. Czasem nawet za kilkadziesiąt złotych jesteśmy w stanie dolecieć do wybranego miasta w Europie. Niskie ceny biletów wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami, które wpływają na komfort podróży. Jednym z nich są limity bagażu podręcznego. W większości wypadków na pokład samolotu bezpłatnie jesteśmy w stanie zabrać małą walizkę lub plecak, co dla wielu osób jest sporym problemem. W naszym artykule skupimy się nad tym, na jaką walizkę powinniśmy się zdecydować, jeśli planujemy lot samolotem.

Walizki
Walizki na lotnisku. Źródło: pixabay.com

Na co zwrócić uwagę kupując walizkę podróżną?

Jak wspomnieliśmy, w liniach lotniczych mogą obowiązywać odmienne limity bagażu. Będzie to miało dla nas spore znaczenie przed każdą podróżą. W zależności od przewoźnika, w cenie biletu lub za dodatkową opłatą będziemy mogli na pokład wnieść mniejszą lub większą walizkę. Przy krótkiej podróży nie jest to kłopotem, jednak na dłuższe trasy i pobyty mały bagaż może być mocno ograniczający.

Na rynku znajdziemy przede wszystkim dwa typy walizek, bagażu podróżnego: podręczny i rejestrowany. Rodzaj wykorzystywanego bagażu będzie miał wpływ na to, na jaki typ walizki powinniśmy się zdecydować. W większości przypadków mały bagaż będzie znajdować się pod siedzeniem lub w luku bagażowym nad naszymi głowami. W ten oto sposób będziemy spokojni o jego stan i bezpieczeństwo. Nie mamy jednak pewności, co dokładnie stanie się z wersją rejestrowaną. W czasie odprawy bagażowej, lotu i wyładunku przechodzi on przez kilka procedur, podczas których może ulec uszkodzeniu. Dlatego eksperci od lotnictwa często zalecają, aby walizki rejestrowane tworzone były z grubych i odpornych na zniszczenia materiałów. Będzie to szczególnie istotne, jeśli chcemy komuś przywieźć pamiątki z wakacji.

Kupując walizkę, musimy zwracać uwagę na jej wielkość, dokładne wymiary, materiał, z jakiego jest wykonana. Istotne mogą być też udogodnienia w czasie transportu, czyli długa rączka, kółka, kilka uchwytów. Wiele osób zwraca uwagę na zabezpieczenia. Specjalne kłódki i zamki mogą być przydatne, gdyż na niektórych lotniskach niestety dochodzi do przykrych sytuacji kradzieży zawartości walizek.

  1. Wymiary i waga walizki | Limity bagażu podręcznego | Limity bagażu rejestrowanego
  2. Kółka
  3. Materiał wykonania | Walizki twarde | Walizki miękkie | Walizki półtwarde
  4. Uchwyty i wyposażenie walizki
  5. Zabezpieczenie
  6. Polecani producenci walizek

 

1Wymiary i waga walizki

Zestaw walizek Wittchen
Zestaw walizek marki Wittchen: mała (55x39x20), średnia (66x46x26) i duża (76x53x28). Źródło: wittchen.com

Pierwszą sprawą, na jaką musimy zwrócić uwagę przed zakupem są wymiary walizki. Podczas kupna biletu lotniczego każda linia informuje nas o maksymalnych dopuszczalnych wymiarach bagażu podręcznego i rejestrowanego. Przekroczenie wysokości lub szerokości może wiązać się z dodatkowymi opłatami lotniskowymi (są niestety bardzo wysokie) lub nawet cofnięciem bagażu!

Kolejnym czynnikiem jest sama waga walizki. Wspomnieliśmy o tym, że cenione są w szczególności modele z grubszych i bardziej wytrzymałych materiałów. Ich wadą jest niestety to, że już samą swą wagą mogą zabrać nam niezbędne gramy czy kilogramy dla limitu. Jeśli przewoźnik jest niezwykle skrupulatny, to przed wylotem dokładnie zważy nasz bagaż. Chcąc utrzymać się w limicie, być może będziemy zmuszeni zrezygnować z kilku rzeczy. Przy dłuższych wyjazdach okazać się mogą one jednak niezbędne. Dlatego dobrze, jeśli posiadamy dwa typy walizek – z twardych i miękkich materiałów. Dzięki temu za każdym razem możemy dostosować bagaż i walizkę do konkretnego lotu.

Pamiętajmy, aby za każdym razem dokładnie sprawdzać wymiary i wagę bagażu podręcznego i rejestrowanego. Polecany w tym celu zapoznać się dokładnie z regulaminem na stronie internetowej linii lotniczej. W ten oto sposób unikniemy kłopotów na lotnisku.

Limity bagażu podręcznego w Ryanair

Skoro już jesteśmy przy liniach lotniczych, czas na przedstawienie limitów bagażu podręcznego. Na sam początek irlandzki przewoźnik Ryanair, który operuje z wielu polskich miast. Na chwilę obecną każdy pasażer może w cenie biletu zabrać ze sobą na pokład samolotu jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm, jak i również jeden mały bagaż o wymiarach maksymalnych 35 x 20 x 20 cm. Warto przy tym pamiętać, że nowa polityka bagażowa przewoźnika sprawia, że nawet ponad połowa większego bagażu podręcznego wyląduje w luku bagażowym. Ryanair przy bramkach odprawowych posiada specjalne formy na bagaż, w którym możemy sprawdzić swój bagaż lub obsługa poprosi nas o jego zmierzenie. Przekroczenie limitu wiązać się będzie z wysoką opłatą, co jest często większym kosztem niż sam bilet.

Warto także wiedzieć, że linia wprowadziła udogodnienia dla rodziców. Każda osoba dorosła, podróżująca z niemowlęciem w wieku do 23 miesięcy może dodatkowo zabrać ze sobą torbę dziecięcą o wadze do 5 kg.

Limity bagażu podręcznego w Wizz Air

Kolejnym istotnym przewoźnikiem w Europie jest Wizz Air. Tutaj niestety zetkniemy się z bardziej rygorystycznymi przepisami. Na pokład samolotu w cenie biletu możemy wnieść tylko jeden bagaż podręczny o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze maksymalnie do 10 kg. Również i tutaj nie mamy pewności, że nasz bagaż będzie podróżował z nami w kabinie. Za każdy dodatkowy kilogram przyjdzie nam słono zapłacić. Wykupując usługę WIZZ Priority, WIZZ Privilege Pass, WIZZ GO lub WIZZ Plus możemy wnieść dodatkowo na pokład mniejszą torbę o wymiarach 40 x 30 x 18 cm.

Limity bagażu podręcznego w LOT

Dzięki wprowadzeniu wielu zmian taryfowych, coraz większym powodzeniem cieszy się obecnie także nasz narodowy przewoźnik LOT. Pasażerowie wybierający się w podróż także i tutaj powinni znać limity bagażu podręcznego. Ich ilość czy limity uzależnione są od klasy podróży. W przypadku LOT Business Class są to 2 sztuki każda do 9 kg, LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne) – 2 sztuki do 12 kg, gdzie 1 sztuka może mieć max. 8 kg, LOT Premium Economy (loty międzynarodowe), LOT Economy Class oraz LOT Economy Simple – 1 sztuka do 8 kg.

Za każdym razem mowa o walizce o wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Opłata za ponadwymiarowy bagaż jest uzależniona od długości lotu wynosi kilkaset złotych. Dodatkowo, w ramach ceny biletu, jako bagaż podręczny każdy pasażer może zabrać ze sobą: torebkę damską lub torbę męską lub laptopa o wymiarach 40 x 35 x 12 cm.

Limity bagażu podręcznego w innych liniach lotniczych

Oczywiście w najbliższym czasie być może korzystać będziemy z usług także innych linii lotniczych. Warto także wiedzieć, jak wygląda i w nich sytuacja z bagażem podręcznym.

Linia lotnicza
Wymiary (cm)
Waga (kg)
Lufthansa
55 x 40 x 23
8
EasyJet
56 x 45 x 25
brak limitu
Norwegian Air
55 x 40 x 23
10
SAS
55 x 40 x 23
8
KLM
55 x 35 x 25
12
British Airways
56 x 45 x 25
23
Eurowings
55 x 40 x 23
8
Swiss Air
55 x 40 x 23
8
Emirates
55 x 38 x 20
7
Aeroflot
55 x 40 x 25
10
Finnair
56 x 45 x 25
8


W większości przypadków zabieramy na pokład samolotu walizkę lub inny bagaż o podobnych wymiarach. Różnice istnieją jednak w wadze maksymalnej oraz opłatach za ewentualny nadbagaż.

Limity bagażu rejestrowanego

Do tej pory cały czas mowa była o limitach dotyczących bagażu podręcznego. Nie zapominajmy jednak, że każda linia lotnicza w cenie biletu lub za dodatkową opłatę oferuje nam także bagaż rejestrowany, który wyląduje w luku samolotu. Jak zatem tutaj przedstawiają się limity?

 

Linia lotnicza
Wymiary (cm, suma dł.)
Waga (kg)
Lufthansa
158
23
EasyJet
275
23
Norwegian Air
250 x 79 x 112
20
SAS
23
KLM
158
23
British Airways
90 x 75 x 43
23
Eurowings
23
Swiss Airlines
158
23
Emirates
150
20
Aeroflot
158
23
Finnair
158
23

Z zaprezentowanej tabeli jednoznacznie wynika, że istnieją spore różnice między wielkością bagażu rejestrowanego. Waga jest zazwyczaj podobna. Niestety opłaty za każdy kilogram bywają całkiem wysokie.

2 Kółka

Obecnie kółka stanowią standardowy element w konstrukcji walizki podróżnej. Dzięki nim możemy liczyć na prostszy transport bagażu. Szczególnie kółka okazują się przydatne w przemieszczaniu bagażu rejestrowanego. Producenci oferują nam wersje z dwoma lub czterema kółkami. Pierwsza najlepiej sprawdza się w przypadku mniejszej walizki, gdzie nie jest nam potrzebna stabilna podpora czy manewrowanie walizką. Modele na 4 kółkach są o wiele stabilniejsze i wytrzymałe. Cenione są w szczególności walizki z kółkami obracającymi się o 360 stopni, dzięki czemu łatwiej będzie nam manewrować walizką w dowolnym kierunku.

Sama ilość czy wielkość kółek to nie jedyny czynnik, na który winniśmy zwracać uwagę. Niezwykle ważny jest materiał, z jakiego wykonane zostały koła walizki. Tańsze modele najczęściej posiadają plastikowe części. Są one o wiele mniej trwałe na uszkodzenia, pęknięcia, jak i również nie amortyzują nierówności terenu. O wiele lepszym wyjściem jest wybór modeli kauczukowych, które są odporne na wstrząsy i uszkodzenia, jak i dają nam większy komfort prowadzenia bagażu. Nie zapominajmy, że lotnisko nie będzie jedynym miejscem, które musimy przemierzać z naszą walizką.

Warto zatem wybierać walizki z kołami kauczukowymi, które gwarantują dłuższą pracę jak i komfort manewrowania. W przypadku dużych modeli polecane są bardziej walizki z 4 kołami.

3 Materiał wykonania

Jak już kilkukrotnie wspominaliśmy, niezwykle istotny dla nas będzie materiał, z jakiego wykonana jest walizka. Będzie on miał wpływ na jej odporność na zabrudzenia, uszkodzenia, działanie wilgoci. Producenci przede wszystkim stawiają na materiały syntetyczne jak włókna poliestrowe, poliwęglan, włókno szklane, polipropylen. Mają one różne właściwości i wpływają na twardość samej walizki. Rozróżniamy trzy grupy walizek: twarde, miękkie i półtwarde.

Walizki twarde

Walizki twarde cenione są przez osoby, które często podróżują samolotami i chcą zadbać o bezpieczeństwo swego bagażu. Takie wersje wykonane są z twardych, najczęściej termoplastycznych materiałów. Jest to najczęściej poliwęglan, polipropylen, włókno szklane lub tzw. ABS (kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy). Takie konstrukcje ze wszystkich walizek są najbardziej odporne na zalanie, mechaniczne uszkodzenia, pęknięcia i wgniecenia. Modele z najwyższej półki mogą wytrzymać nawet nacisk kilkuset kilogramów. Doskonale chronią zamkniętą w nich zawartość. Niestety ich największą wadą jest brak możliwości dopasowania kształtu do bagażnika, a przy tym po uszkodzeniu bądź wgnieceniu niemożliwe jest dokonanie ich naprawy.

Walizki miękkie

Walizki miękkie znajdują się wręcz na przeciwnym biegunie. Wykonane są z miękkich materiałów, gdzie w fazie produkcji używa się syntetycznych materiałów tekstylnych o wysokiej gęstości. Z pewnością tego typu modele są o wiele mniej odporne na uszkodzenia, zabrudzenia czy dają mniejszą ochronę przed wilgocią. Są jednak o wiele tańsze niż walizki twarde, a po wgnieceniu szybko przybierają pierwotny kształt. Niewątpliwie ich największą zaletą jest spora elastyczność, dzięki czemu na wakacyjne wyjazdy możemy poupychać w nich więcej rzeczy.

Walizki półtwarde

Zupełnie innym typem są walizki półtwarde. Są one poniekąd pośrednim rozwiązaniem między dwoma wymienionymi do tej pory typami. Ich konstrukcja daje odpowiednią sztywność, dzięki czemu mogą skutecznie zabezpieczyć delikatne przedmioty, a z drugiej strony zwiększona elastyczność względem wersji twardych pozwala na zabranie kilku rzeczy więcej. Producenci najczęściej stawiają na materiał EVA (Ethylene Vinyl Acelate), czyli specjalne tworzywo odpowiednio trwałe, elastyczne i odporne na wodę.

Wybór konkretnej walizki uzależniony powinien być od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli nie podróżujemy zbyt często, to najlepszym wyjściem będzie tańsza miękka walizka. Będzie ona idealna na wyjazdy wakacyjne. Walizki twarde przydają się osobom częściej podróżującym, którym jednocześnie zależy na ochronie przewożonych rzeczy. Półtwarde odpowiedniki będą być może idealnym kompromisem.

4 Uchwyty i wyposażenie walizki

Czasem możemy nie zdawać sobie sprawy z faktu, że wszelkie dodatki w walizce mogą okazać się niezwykle przydatne na czas podróży. Wprowadzone do walizki boczne, przednie kieszonki, szelki, dodatkowe przegrody, paski czy uchwyty pomagają w transporcie, uporządkowaniu bagażu czy też zabraniu kilku dodatkowych drobiazgów. Szczególnie pomocne jest wewnętrzne wyposażenie, gdzie kieszonki i przegrody pomogą nam oddzielić dokumenty, prowiant, dodatki od odzieży, prezentów. Im więcej takich dodatków tym lepiej, jednak nie warto zbytnio przesadzać, gdyż kosztem kieszonek, przegród zmniejszona może zostać główna komora.

5 Zabezpieczenia

Jak wspomnieliśmy, zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś na lotnisku lub w naszym miejscu pobytu może spróbować przywłaszczyć sobie nasze rzeczy. Dlatego też niezwykle istotne są odpowiednie zabezpieczenia. Taka protekcja odbywa się zazwyczaj za pomocą kłódek szyfrowych. Niestety w wielu tanich modelach kłódka pełni rolę bardziej gadżetu niż faktycznego zabezpieczenia – typowemu złodziejowi zajmie chwila na jej zdjęcie. Specjaliści polecają zakup kłódki z zamkiem TSA, który zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Tego typu zabezpieczenie jest wręcz wymagane w czasie podróży do Stanów Zjednoczonych, gdzie funkcjonariusze na lotniskach mają prawo do sprawdzenia nadanego bagażu. Przy problemach z zamkiem mogą wręcz rozciąć walizkę. Na całe szczęście funkcjonariusze TSA posiadają specjalny klucz, którym mogą otworzyć zamek.

Jeśli interesują nas zabezpieczenia walizki, to omijamy szerokim łukiem tanie zamki i kłódki, które będą tylko ozdobą.

6 Polecani producenci walizek

Na rynku znajdziemy niezwykle szeroki wybór walizek podróżnych. W supermarketach czy na portalach aukcyjnych dostępnych jest wiele modeli nieznanych marek, zwłaszcza produkcji chińskiej. Są to niestety wątpliwej jakości konstrukcje, które na wyprawę samolotem mogą okazać się jednorazowym zakupem. O wiele lepiej jest postawić na produkty uznanych firm. Do takich zaliczymy między innymi American Tourister, Samsonite, Carlton, Puccini, Case Logic, Dakine, Ochnik, Roncato, Travelite, Victorinox, Dielle, Titan, March czy BG BERLIN. Posiadają one nie tylko szeroki wybór modeli, lecz także gwarantują ich wysoką jakość.

Podsumowanie

Wybór walizki z przeznaczeniem do bagażu podręcznego czy rejestrowanego powinien być przez nas dokładnie przemyślany. Jest to nasza jedyna forma zabrania ze sobą kilku istotnych rzeczy czy zabezpieczenia ich na czas podróży. Im częściej będziemy podróżować, tym lepszej jakości walizka będzie nam przydatna. Warto zainwestować więcej złotych w pewny i wysokiej jakości produkt, którzy przyda się nam na lata. Bardzo korzystnym rozwiązaniem może być zakup kompletu walizek, dzięki czemu za jednym razem zyskamy modele podręczne i rejestrowane w niższej cenie.