Jaki dalmierz laserowy kupić?

Dalmierze to bardzo przydatne urządzenia, bez których takie branże jak budownictwo, leśnictwo czy armia nie wyobrażają sobie wykonywania wielu czynności. Jak sama nazwa może wskazywać, dalmierze służą do obliczania odległości. Swą popularność zawdzięczają przede wszystkim wojsku, gdyż to z ich usług głównie korzystały załogi okrętów, artylerii jak i czołgów. Dziś urządzenia te są niezwykle pomocne w precyzyjnym obliczeniu odległości, metrów między punktem A i B. Oczywiście przez te wszystkie lata specyfika urządzeń się niezwykle zmieniła. Kiedyś popularne były modele optyczne i ultradźwiękowe, a obecnie częściej spotkać można dalmierze laserowe. Jednak nie oznacza to, że te pierwsze w ogóle wyszły z użycia.

Dalmierz laserowy
Dalmierz laserowy. Źródło: pixabay.com

Jak działa dalmierz laserowy?

W dalmierzu laserowym wysyłana jest wiązka lasera przez układ optyczny. Kiedy dociera do wybranego punktu, następuje jej odbicie. Mikroprocesor w urządzeniu jest dzięki temu w stanie niezwykle szybko obliczyć dokładną odległość. Takie urządzenie w krótkim czasie oblicza dystans, jaki pokonało światło. W porównaniu do wielu innych wersji, laserowe odpowiedniki cechują się szybkim i dokładnym pomiarem. Jest on niezwykle prosty w użyciu, albowiem do jego obsługi nie jest wymagane doświadczenie czy specjalistyczna wiedza. Dzięki dalmierzom laserowym możemy liczyć na szybszy i dokładniejszy pomiar. Ich największą zaletą jest bardzo wysoka dokładność pomiaru – w najbardziej precyzyjnych modelach jest to nawet +/- 1 mm! Ponadto modele z wysokiej półki posiadają zasięg dochodzący nawet do ponad 1000 m. Są one cenione ze względu na dużą niezawodność pomiarów w trudnych warunkach terenowych, a także dużą skuteczność pomiaru do obiektów odbijających sygnał pod dużym kątem. Niewątpliwie zaletą jest sam laser, którego plamka służyć nam będzie do precyzyjnego celowania w obiekt. Użytkownicy wybierają dalmierze laserowe również ze względu na szybkość działania, gdyż już kilkumetrowa odległość zostanie szybko zmierzona w zaledwie sekundę. Wersje laserowe można zintegrować z konkretnym oprogramowaniem pomiarowo-obliczeniowym, przez co pomogą one w wyznaczeniu choćby pola powierzchni.

Dalmierze laserowe posiadają jednak kilka wad. Egzemplarze impulsowe odznaczają się gorszą dokładnością. Laserowe dalmierze nie mogą być wykorzystywane do obiektów przezroczystych. Są przy tym podatne na oddziaływanie nasłonecznionych pomieszczeń czy warunków w pełnym słońcu – duża ilość promieni słonecznych sprawia, że sygnał odbity jest rozpraszany i jego moc po powrocie do układu odbiorczego może być niewystarczająca do pomiaru.

Pozostałe rodzaje dalmierzy

Dalmierze ultradźwiękowe

Dalmierze ultradźwiękowe zwane również elektromagnetycznymi, działają w oparciu o nadajnik oraz odbiornik fal radiowych. Dysponują przy tym określoną częstotliwością. Emitowany przez nie dźwięk jest odbijany od obiektu, do którego ma zostać zmierzona odległość. Następnie powraca on do odbiornika. Dzięki temu odległość zostanie obliczona na podstawie zmierzonego czasu pomiędzy emisją a odbiorem dźwiękowej fali. Tego typu urządzenia najczęściej wykorzystywane są w radionawigacji oraz radiolokacji, jak i w branży budowlanej. Ich sporą zaletą jest niższa cena niż modeli laserowych, a także możliwość pomiaru do obiektów przezroczystych, w tym do tafli wody. Niestety nie są one wolne od wad. Do największych zaliczyć możemy bardzo mały zasięg pomiaru, o wiele niższą dokładność. Ponadto dalmierze ultradźwiękowe wymagają większej znajomości sprzętu, skupienia podczas pomiaru. Sprawdzają się przy tym tylko w pustych pomieszczeniach lub na otwartej przestrzeni, albowiem obecność innych obiektów może zakłócać pomiar. Nie nadają się zbytnio do pomiaru obiektów odbijających sygnał pod dużym kątem.

Dalmierze optyczne

Obok dalmierzy ultradźwiękowych i laserowych na rynku zetkniemy się z wersjami optycznymi, czyli klasyką w tym gatunku. Dalmierze optyczne zbudowane są ze specjalnych układów obiektywów, niemal równoległych do siebie. Są ustawanie w ten sposób, aby obrazy z obu obiektywów pokrywały się w jeden. W ten oto sposób pomiar wykonywany jest przez obliczenie kąta paralaksy osi optycznych z dwóch obiektywów. Dalmierze optyczne nadal wykorzystywane są w wojsku, zwłaszcza w marynarce wojennej i artylerii. Dziś najczęściej w uproszczonej wersji można je spotkać w aparatach fotograficznych, zwłaszcza lustrzankach.

Z wymienionych trzech wersji dalmierzy jednoznacznie wynika, że największym powodzeniem cieszą się modele laserowe. Odznaczają się one największą dokładnością, szybkim pomiarem jak i całkiem sporym zasięgiem. Ponadto często są to kompaktowe egzemplarze, które są niezwykle proste w obsłudze i transporcie. Dlatego też to właśnie nad nimi skupimy się w dalszej części tekstu.

Na co zwrócić uwagę kupując dalmierz laserowy?

Dalmierze jak praktycznie każde urządzenia elektroniczne, występują na rynku w wielu wariantach, przez co niezwykle istotne będzie zwracanie uwagi na ich parametry. Zakres i dokładność parametru to dopiero początek. Równie istotny będzie dla nas zakres temperatur pracy, średnica plamki lasera, jakość wykonania czy dodatkowe funkcje.

  1. Zakres pomiaru
  2. Dokładność pomiaru
  3. Zakres temperatury użytkowania i przechowywania
  4. Średnica plamki lasera
  5. Jakość wykonania
  6. Przydatne funkcje
  7. Jak mierzyć dalmierzem laserowym?
  8. Polecani producenci dalmierzy laserowych

 

1 Zakres pomiaru

Zakres pomiaru determinuje miejsca, dziedziny, w jakich może być wykorzystywany dalmierz. Oczywiście im jest on większy, tym teoretycznie lepiej dla nas. Oczywiście jest to uzależnione od specyfikacji pracy. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem zasięgu mogą występować większe możliwe odchylenia od wartości wskazanej przez dalmierz. Dalmierze laserowe wykorzystywane w budownictwie gwarantują zazwyczaj zakres w granicach 40-80 metrów. Jest to zupełnie wystarczające dla większości wykonywanych czynności, zwłaszcza wewnątrz obiektów, albowiem zapewniają przez to stosunkowo długi pomiar, a przy tym wyjątkową precyzję. Dostępne na rynku modele dalmierzy laserowych z wysokiej półki gwarantują sygnał dla 500 a nawet 1000 metrów. Przydają się w szczególności w leśnictwie czy geodezji.

Powinniśmy wybierać dalmierz idealny do wykonywanych przez nas działań. Jeśli jest on nam niezbędny w pracach budowlanych, mierzenia mniejszych odległości, to nie ma potrzeby dokonywać zakupu bardziej donośnego urządzenia, albowiem zwiększony zasięg może mieć wpływ na dokładność pomiaru.

2 Dokładność pomiaru

Skoro jesteśmy już przy dokładności, czas nieco o niej więcej napisać. Ogromną zaletą dalmierzy laserowych jest fakt, iż za ich pomocą możemy mierzyć odległości nawet z milimetrową dokładnością, a przy tym osiągać taki wynik z częstą powtarzalnością. Zazwyczaj jest to o wiele mniejszy margines błędu, niż byśmy dokonywali pomiaru za pomocą ręcznych metod (taśmy). W przypadku większych odległości, liczonych w kilkuset metrach może to być kilkanaście milimetrów, co również liczone jest jako minimalny margines błędu.

3 Zakres temperatury użytkowania i przechowywania

Musimy pamiętać, że dalmierze laserowe to urządzenia elektroniczne. Jak każde inne, niezbyt dobrze znoszą niskie temperatury. Podczas pracy na mrozie mogą wadliwie funkcjonować. Z reguły każdy producent w opisie lub instrukcji podaje taki zakres. Najczęściej obszar temperatur pracy wynosi między -10°C a +50°C. Oczywiście istnieją urządzenia ze znacznie większym współczynnikiem, jednak w tym wypadku mówimy o modelach wykorzystywanych na zewnątrz, w trudniejszych warunkach. Jednoznacznie wynika, że zakres temperatur czy przechowywania nie są aż tak istotnym czynnikiem.

4 Średnica plamki lasera

W teorii im mniejsza jest średnica plamki świetlnej, tym bardziej pozwala nam na precyzyjny wybór miejsca, w którym dokonywany jest pomiar. Jednak należy sobie zdać sprawę, że na niektórych powierzchniach plamka może być niezauważalna lub ledwo widoczna. Poleca się zatem zakup specjalnych okularów, których zadaniem jest zwiększanie kontrastu. Przyjmuje się, że dla plamki dla odległości 10, 50 i 100 metrów optymalną średnicą winne być 6, 30 i 60 milimetrów. Dzięki temu będzie ona dobrze widoczna jak i pozwoli na precyzyjne pomiary.

5 Jakość wykonania

Jeśli pomyślimy o jakości wykonania dalmierza, nie powinniśmy na pierwszym miejscu stawiać obudowy, materiałów, z jakich został wykonany produkt. Najbardziej dla nas istotny powinien być układ optyczny. W tanich uradzeniach wykorzystywane są podzespoły nieznanych firm, przez co nie mamy gwarancji jakości czy też żywotności układu. Może się zdarzyć, że po krótkim czasie użytkowania dojdzie do rozregulowania optyki, pewnych zmian, które wpłyną na precyzję pomiaru. Dlatego polecane są przede wszystkim takie dalmierze, które posiadają układy optyczne pochodzące od marki Leica, Bosch, DeWalt Makita, Stanley. Są one gwarancją wysokiej jakości i precyzji.

6 Przydatne funkcje

Niewątpliwie w dalmierzach laserowych przydatnych jest kilka funkcji, dzięki którym można szerzej wykorzystać możliwości urządzenia. Ich zakres uzależniony jest z reguły od przeznaczenia. Dalmierze stworzone dla geodetów, myśliwych to zazwyczaj proste egzemplarze, które posiadają o wiele mniej funkcji niż wersje budowlane. Dalmierze dla budowlańców pozwalają na dokonywanie wielu niezbędnych obliczeń, co przyspiesza fazę organizacji, pracy. Mowa tutaj między innymi o obliczaniu powierzchni kubatury pomieszczeń, mierzeniu wysokości w oparciu o twierdzenie Pitagorasa. Cenione są również modele posiadające funkcje trygonometryczne, zezwalające na pomiar ciągły, jak i mierzenie kątów nachylenia. Nie możemy również zapominać o pamięci ostatnich pomiarów, która w najlepszych urządzeniach wynosi nawet kilkadziesiąt pozycji.

7 Jak mierzyć dalmierzem laserowym?

Skupiliśmy się na opisie samych urządzeń, choć niewątpliwie niezwykle ważna jest obsługa samego dalmierza. Najistotniejsze w obsłudze jest ustawienie dalmierza w taki sposób, aby promień światła padał prostopadle na punkt odniesienia. Za każdym razem nasz dalmierz musi znajdować się w stabilnej pozycji – idealnie do tego służyć będzie statyw. Równie ważne będzie odpowiednie wypoziomowanie dalmierza. Służyć temu będzie nam poziomica. Jeśli urządzenie nie posiada zintegrowanej poziomicy, konieczny będzie osobny jej zakup. Jeżeli podczas pomiaru brakuje nam dodatkowych punktów odniesienia, zdecydujmy się na skorzystanie z tarczek, które pozwolą na dokonanie pomiaru. Pamiętajmy o stabilnej pozycji dalmierza w czasie pomiarów, dlatego w chwili pracy nie możemy go dotykać lub zmieniać jego pozycji.

8 Polecani producenci dalmierzy laserowych

Na rynku zetkniemy się z wieloma producentami dalmierzy laserowych. Już na samym początku odradzamy zakup modeli z kategorii no name, które kuszą świetnymi opisami i niskimi cenami. Z reguły ich parametry mijają się z rzeczywistością. Do najpopularniejszych i najbardziej cenionych producentów dalmierzy laserowych zaliczymy CST/Berger, Makita, Stabila, Stanley, Leica, Bosch czy Toolcraft. Są one symbolem wysokiej jakości jak i precyzji pomiaru.

Podsumowanie

Dalmierze laserowe to bez wątpienia niezwykle pomocne urządzenia, które w szczególności przydają się nam podczas prac budowlanych. Z ich pomocą możemy szybko obliczyć odległość między ścianami, długość i szerokość pomieszczeń. Dzięki precyzji i szybkości działania wszędzie sprawdzą się o wiele lepiej niż klasyczne taśmy czy mierniki. Dobrze jest przez zakupem zastanowić się nad przeznaczeniem urządzenia i wybierać je właśnie dla swej profesji czy potrzeb.