Jaką wkrętarkę kupić?

Wkrętarka to urządzenia niezwykle przydatne podczas domowych remontów, a także przy pracy w niewielkim warsztacie. Z jej pomocą łatwo i szybko wkręcimy śruby z różnym gwintem. Dzięki temu jest bardzo użyteczne podczas skręcania i rozkręcania różnego rodzaju mebli, montowania sufitów podwieszanych, wkręceniu wkrętów w drewno i wielu innych czynnościach wykończeniowych. W sklepach jest dostępna bogata oferta wkrętarek o różnych parametrach i cenach. Powoduje to, że wybór konkretnego modelu nie jest sprawą prostą. Aby ułatwić podjęcie trafnej decyzji, prezentujemy najbardziej istotne kwestie, które należy rozważyć planując zakup nowej wkrętarki.

Wkrętarka Bosch
Wiertarko-wkrętarka Bosch. Źródło: bosch-professional.com

Na co należy zwrócić uwagę kupując wkrętarkę?

 1. Wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?
 2. Rodzaje akumulatorów
 3. Czas pracy i długość ładowania akumulatora
 4. Rodzaj obudowy a przeznaczenie
 5. Moc
 6. Napięcie
 7. Moment obrotowy
 8. Ilość biegów
 9. Waga
 10. Przydatne akcesoria
 11. Polecane marki wkrętarek

 

1 Wkrętarka akumulatora czy sieciowa?

Większą popularnością wśród majsterkowiczów cieszą się wkrętarki akumulatorowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym źródłem zasilania jest akumulator. Dzięki pozbawieniu ich kabli są o wiele bardziej mobilne i poręczne w czasie pracy. Niezastąpione są podczas prac w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej, a zwłaszcza na wysokościach lub na zewnątrz budynków. Niestety okupione jest to oczywiście krótszym czasem działania i koniecznością ładowania akumulatorów. Tańsze modele wkrętarek zaopatrzone są w słabsze akumulatory, które przy dużej intensywności nie zagwarantują nam takiej samej pracy jak urządzenia sieciowe. Ponadto w wielu przypadkach zakup nowego akumulatora wiązać się będzie z całkiem sporym wydatkiem.

Wkrętarka sieciowa z funkcją wiercenia marki Skil
Wkrętarka sieciowa z funkcją wiercenia marki Skil. Źródło: skileurope.com

Wkrętarki sieciowe z racji konieczności podłączenia do prądu ograniczają naszą mobilność. Są także mniej poręczne w czasie pracy. Często musimy wspomagać się nawet kilkoma przedłużaczami, co jeszcze bardziej ogranicza nasze ruchy. Mają jednak tę niezaprzeczalną zaletę i wyższość nad wersjami akumulatorami, którą jest żywotność. Nie musimy martwić się o brak zasilania czy spadek mocy. Wkrętarki sieciowe charakteryzują się większą mocą i momentem obrotowym, dlatego niektóre z nich mogą pełnić funkcję wiertarki. Z pewnością zauważymy różnicę w mocy między wersjami sieciowymi oraz akumulatorowymi; tylko najdroższe modele na baterię są w stanie dorównać urządzeniom sieciowym.

Jeśli wkrętarka ma być okazjonalnie wykorzystywana do małych napraw lub skręcania mebli, to bardziej polecane są modele akumulatorowe. Przydadzą się one również podczas prac w miejscach bez dostępu do prądu. Wkrętarki sieciowe szczególnie polecane są do częstego użytkowania. Z reguły posiadają większą moc, dlatego sprawdzą się w bardziej wymagających pracach, np. dużych remontach.

2 Rodzaje akumulatorów

Ponieważ dużym powodzeniem cieszą się modele z akumulatorem, dlatego szczegółowiej przyjrzymy się właśnie tej odmianie. Na pierwszym miejscu stawiamy wybór odpowiedniego akumulatora. Rozróżniamy trzy rodzaje zasilania:

 • niklowo-kadmowe (Ni-Cd) – jest to już przestarzały, a przy tym najrzadziej stosowany rodzaj zasilania wkrętarki. Obecny jest przede wszystkim w tanich urządzeniach. Jego największą zaletą jest optymalna praca w różnych warunkach atmosferycznych. O wiele lepiej sprawdza się w wysokich oraz niskich temperaturach. Niestety takie akumulatory posiadają tak zwany „efekt pamięci”. Muszą być one całkowicie rozładowane przed ponownym ich naładowaniem. Jeśli podładujemy nie do końca pusty akumulator, to może on stracić część swej pojemności. Przy kilku, kilkunastu takich podładowaniach możemy zupełnie zniszczyć akumulator. Warto pamiętać, że akumulator tego typu po rozładowaniu należy od razu naładować, ponieważ w innym przypadku również spowoduje to szybsze zużycie ogniwa;
 • niklowo-metalowo-wodorowe (Ni-MH) – są to poniekąd udoskonalone wersje akumulatorów niklowo-kadmowych. Różnica polega na tym, iż są zazwyczaj o około 30 procent bardziej pojemne. Również tutaj mamy do czynienia ze zjawiskiem „efektu pamięci”, nie jest jednak on aż tak szkodliwy jak w poprzedniku. Mimo wszystko nadal sugerowane jest ładowanie akumulatora dopiero w momencie utraty całej energii;
 • litowo-jonowe (Li-Ion) – w porównaniu do wersji niklowo-kadmowych tego typu akumulatory są o wiele lżejsze, pojemniejsze, mniejsze, a także mają o wiele dłuższą żywotność. Przede wszystkim nie posiadają one „efektu pamięci”, dzięki czemu możemy je podładować w każdej chwili. Warto jednak pamiętać, że dla baterii nie ma znaczenia, czy ładowanie trwa 5 czy 30 minut, traktuje ona je jednakowo. Dlatego lepiej jest częściej dokonywać pełnego naładowania, dzięki czemu zwiększy się żywotność baterii.

Na chwilę obecną zdecydowanie najlepsze są akumulatory litowo-jonowe, które mimo wyższej ceny gwarantują o wiele dłuższą pracę oraz żywotność.

3Czas pracy i długość ładowania akumulatora

Każda wkrętarka wyposażona w jeden z wymienionych wyżej akumulatorów gwarantuje określony czas pracy. Nasz wybór tego parametru zależeć powinien przede wszystkim od potrzeb: gdzie i jak często będziemy używać wkrętarki. Akumulatory oznaczone są pojemnością wyrażoną w mAh. Oczywiście im ona wyższa, tym lepiej dla nas. Jednak nie zawsze ma to uzasadnienie. W przypadku mniejszych i rzadszych prac domowych nie musimy kupować wkrętarki z pojemnym akumulatorem. Zwiększony czas pracy baterii to oczywiście wyższa cena podczas zakupu. Istotny jest także czas ładowania akumulatora. Najkrótszym odznaczają się produkty z górnej półki; mają one też najbardziej pojemne baterie.

Rodzaj obudowy a przeznaczenie

Istotny może być dla nas także rodzaj obudowy. Nie wszystkie wkrętarki wyglądają podobnie do siebie, a ich kształt sprawia, że mogą być przeznaczone do różnego typu zadań. Wyróżnia się dwa najważniejsze typy budowy. Pierwszym z nich jest model w kształcie litery T, który najlepiej nadaje się do podstawowej pracy, czyli wkręcania wkrętów i śrub. Są jednak dostępne także wersje przypominające literę P, które wykorzystywane są przede wszystkim do wiercenia otworów. W tym wypadku mamy jednak do czynienia z wkrętarko-wiertarką.

5 Moc

Dla wielu osób ważnym kryterium podczas wyboru urządzenia jest jego moc. Ma ona wpływ nie tylko na długość pracy, lecz także wykorzystanie wkrętarki do różnego typu materiałów. Im wyższa moc urządzenia, tym możemy wykonywać cięższe prace. Wartość ta jest szczególnie potrzebna przy zakupie wiertarko-wkrętarki; przy większych wartościach zyskamy możliwość wiercenia w twardszym materiale. Warto jednak wiedzieć, że duża moc zazwyczaj wiąże się z większymi wymiarami urządzeniami, poborem energii, a także wagą samego akumulatora.

6 Napięcie

Napięcie jest najważniejszym parametrem. Determinuje moc wkrętarki, która ma zasadniczy wpływ na jej możliwości. Biorąc pod uwagę kryterium wielkości napięcia, zwykło się dzielić wkrętarki wedle czterech kategorii:

 • urządzenia o napięciu od 3.6 do 4.8 V doskonale sprawdzają się, jako typowe wkrętarki używane do skręcania mebli czy sprzętu elektronicznego. Z reguły mają już one nawiercone odpowiednie otwory co znaczenie ułatwia zadanie. Nadają się również do wiercenia małych otworów w miękkich materiałach, tj. drewno,
 • urządzenia o napięciu od 6.5 do 10 V przydadzą się podczas usuwania domowych usterek lub małych remontach, gdzie nie jest konieczna duża moc. Mają właściwości pozwalające na wiercenie w trochę twardszych materiałach niż urządzenia z poprzedniej grupy,
 • urządzenia o napięciu do 9.6 do 14 V to półprofesjonalny sprzęt nazywany potocznie wiertarko-wkrętarkami. Jak sama nazwa wskazuje oprócz funkcji wkręcania umożliwiają także wiercenie różnych materiałach. Ze względu na większą moc urządzania te często posiadania funkcję biegów, co pozwala dostosować obroty wiertła do średnicy wierconego otworu. Wiertarko-wkrętarki z tej kategorii z powodzeniem mogą być wykorzystywane w przydomowych warsztatach lub większych remontach,
 • urządzenia o napięciu od 18 V to już są profesjonalne wiertarko-wkrętarki. W większości posiadają one mechanizm udarowy dzięki czemu mogą być z powodzeniem używane dowiercenia otworów w murze. Ze względu na dużą moc oraz gabaryty rzadziej są stosowane, jako typowe wkrętarki. Mogą być wykorzystywane w poważnych remontach, budować, zakładach stolarskich.

7 Moment obrotowy

Podczas wykonywania prac z użyciem wiertarko-wkrętarki dobrze jest znać jej moment obrotowy. Jest to parametr podawany w Nm, który informuje nas, z jaką siłą będą wkręcane śruby lub wiercony otwór. Wartość ta podawana jest jako wkręcenia miękkie lub twarde. Pierwsze dotyczy materiałów miękkich, jak choćby drewna, drugie natomiast materiałów twardych – metalu, betonu. Warto wiedzieć, że moment obrotowy rośnie z reguły bardzo wolno, aby ostatecznie osiągnąć najwyższą wartość. Jest to o tyle pomocne, iż przy maksymalnych obrotach z początku moglibyśmy uszkodzić meble czy sprzęt elektroniczny. Moment obrotowy odnosi się także do funkcji wiercenia.

8 Ilość biegów

Urządzenia te często wyposażone są w biegi. Najczęściej spotkać możemy model o dwóch biegach. Przy wyborze pierwszego z nich ustawiana jest automatycznie mniejsza szybkość i wyższy moment obrotowy, dzięki czemu urządzenie o wiele lepiej radzi sobie z wkręcaniem wkrętów. Drugi bieg oznacza zwiększoną szybkość, która przeznaczona jest przede wszystkim do wiercenia.

9Waga

Waga wkrętarki uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim od akumulatora, który sam w sobie może stanowić spore obciążenie w czasie pracy. Do tego dochodzi silnik wiertarki, jej wymiary oraz materiały, z których została wykonana. Najczęściej ciężkie wiertarki to profesjonalne modele o wysokim momencie obrotowym, dodatkowych opcjach oraz pojemnej baterii. Warto pamiętać, że ciężar wkrętarki wpływać będzie na wygodę pracy. Zazwyczaj używamy jej jedną ręką, przez co długie utrzymywanie jej w powietrzu może powodować ból lub dyskomfort.

10Przydatne akcesoria

Wkrętarko-wiertarka marki Skil wraz z akcesoriami
Wkrętarko-wiertarka marki Skil wraz z akcesoriami. Źródło: skileurope.com

Wkrętarki do prawidłowej pracy wymagają często dodatkowego oprzyrządowania bądź akcesoriów. Przede wszystkim przy dłuższym czasie pracy przyda nam się dodatkowy akumulator, dzięki czemu zaoszczędzimy czas tracony na oczekiwaniu na ponowne naładowanie baterii. Kiedy nie posiadamy dodatkowego akumulatora, alternatywnym wyjściem może być szybka ładowarka, która umożliwia skrócenie procesu ładowania baterii. W wielu sytuacjach sprawdza się także specjalna lampka, która oświetla miejsce pracy. Oczywiście niezbędny będzie zestaw wymiennych końcówek, magnetyczny adapter do nich oraz walizka, w której możemy wszystko pomieścić.

11Polecane marki wkrętarek

Na rynku zetkniemy się z wieloma producentami wkrętarek. Popularne są ostatnimi czasy tanie wkrętarki od mało znanych marek, które jednak odradzamy ze względu na kiepską jakość i parametry. O wiele lepiej wybrać jeden z modeli oferowanych przez sprawdzone firmy, takie jak Makita, Hitachi, Black&Decker, GRAPHITE, Bosch, DeWalt czy Ryobi.