piątek, 11 października, 2024
Strona głównaUncategorizedTani smartfon. Jakie cechy powinien posiadać?

Tani smartfon. Jakie cechy powinien posiadać?

Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że obecnie większość osób korzysta ze smartfonów. Dostępne są one oczywiście w wielu kategoriach cenowych, gdzie znajdziemy zarówno flagowce za kilka tysięcy złotych, jak i budżetowe wersje, za które przyjdzie nam zapłacić zaledwie kilkaset złotych. Te drugie są optymalnym wyjściem dla tych osób, które szukają dla siebie taniego, a przy tym porządnego telefonu. Jakie zatem cechy powinien posiadać taki model?

W tym artykule znajdziesz:

  1. Przyjazne oprogramowanie
  2. Obudowa – styl smartfona
  3. Bateria – skazani na ciągłe ładowanie?
  4. RAM – na co możemy sobie pozwolić?
  5. Multimedia
  6. Łączność

 

1 Przyjazne oprogramowanie

Z pewnością osoby zainteresowane korzystaniem z licznych aplikacji, będą zwracać uwagę na to, jaki typ oprogramowania jest w stanie nam zaoferować producent. Bardzo ważne jest to, czy nasz system operacyjny podlegać będzie optymalizacji, aktualizacji. Często dla znawców tematu już sama generacja systemu Android lub innego oprogramowania wraz z konkretną nakładką systemową, może powiedzieć wystarczająco dużo. Zdarzają się niestety przypadki, kiedy niektóre opcje, informacje systemowe nie zostały przetłumaczone na język polski, co może sprawiać sporo problemów.

W przypadku tanich smartfonów spore znaczenie może mieć liczba preinstalowanych aplikacji oraz funkcji dodatkowych. Cenione są sytuacje, kiedy jest ich możliwie jak najmniej, albowiem dzięki temu otrzymujemy do dyspozycji więcej wolnych MB. Unikniemy dzięki temu także działania zbędnych procesów w tle. Ilość działających w tle programów, sam procesor będą mieć istotny wpływ na płynność animacji. W gorzej ocenianych modelach faktycznie można zetknąć się z problemem płynności, co ma wpływ na wolniejszą pracę smartfona.

2 Obudowa – styl smartfona

Wiadomym jest, że w tanich urządzeniach nie możemy liczyć na materiały z najwyższej półki. Jednak i tutaj panują istotne różnice. Podstawowym materiałem służącym do tworzenia obudowy jest plastik. Część firm decyduje się na sztuczne komponenty wysokiej jakości, co sprawia, że obudowa nie tylko lepiej może się prezentować, lecz także będzie o wiele bardziej odporna na zarysowania, popękania. Niestety u innych producentów zetkniemy się z plastikiem, który wygląda niczym żywcem wyjęty z zabawek dla dzieci. W szczególności odradzane są modele z błyszczącymi obudowami, które są niezwykle podatne na pęknięcia oraz zarysowanie. W nowych smartfonach ceniona jest równomierna wielkość szczelin między elementami, jak i również ich dopasowanie do siebie. Jeśli wszystko zostało jak najlepiej dopracowane, nie będziemy mieć uczucia, że telefon wręcz trzeszczy nam w dłoni. Warto tutaj również dodać, że coraz częściej w lepszej klasie budżetowców spotkamy się z elementami aluminiowymi czy metalowymi, co ma wpływ na lepszą wytrzymałość i jakość telefonu. Naszym zdaniem warto korzystać z etui, pokrowca, co zwiększy ochronę telefonu przed różnymi czynnikami.

3 Bateria – skazani na ciągłe ładowanie?

Największą wadą wszystkich smartfonów w porównaniu do klasycznych telefonów komórkowych jest czas pracy. Na chwilę obecną nie możemy niestety powtórzyć sukcesu legendarnej Nokii 3310, którą ładowało się nawet raz na kilka tygodni. W smartfonach 1 lub 2 dni pracy to wszystko, na co możemy liczyć, jeśli regularnie korzystamy z urządzenia. Nawet na wyższych poziomach cenowych niewiele modeli jest w stanie zaoferować nam coś więcej. Do tego oczywiście dochodzi również sama jakość akumulatorów oraz ich pojemność. Często producenci kosztem innych podzespołów czy ogólnych oszczędności proponują nam akumulatory o niskiej pojemności. Na chwilę obecną przyjmuje się, że do optymalnego czasu pracy minimalną akceptowalną wartością jest 2500 mAh. Oczywiście im więcej, tym lepiej dla nas, choć czasem wartości te mogą być mylące – wszystko uzależnione jest od tego, jak dużo energii potrzebować będzie nasz smartfon.

4 RAM – na co sobie możemy pozwolić?

Pamięć RAM to jeden z najistotniejszych czynników w urządzeniach elektronicznych. Tyczy się to zarówno smartfonów jak i tabletów, sprzętu komputerowego. Dzięki niej wiemy, jak wiele aplikacji możemy instalować na urządzeniu czy też, jak wyglądać może kwestia płynności samego urządzenia. Jeszcze 2-3 lata temu standardem w wielu tanich smartfonach było 512 MB lub 1 GB RAM-u. Dziś minimum dla nas powinno być 1,5 – 2 GB. Dzięki temu możemy liczyć na sprawną wielozadaniowość. Taka wartość RAM zagwarantuje nam płynność, okazję do instalacji wielu aplikacji, jak i możliwość bezproblemowej pracy urządzenia z wieloma programami działającymi w tle.

5 Multimedia

Nie będziemy ukrywać, że nawet w tanich smartfonach wiele osób oczekuje dobrego aparatu, głośnika, wyświetlacza. Niedawno praktycznie nie dało się znaleźć tych 3 elementów jednocześnie, albowiem były one w całości zarezerwowane dla urządzeń z wyższej półki. Na całe szczęście coraz częściej także i miłośnicy oszczędności mogą cieszyć się dobrymi elementami. Prym w tej kategorii wiodą producenci z Chin, którzy w cenie 400-500 złotych proponują nam smartfony z bardzo dobrymi multimediami. Przykładem tego może być Xiaomi Redmi 4A, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród Polaków. Telefon za około 400 złotych zapewnia nam aparat przedni 13 Mpx o rozdzielczości zdjęć 4208×3120 px i video 1920×1080, jak i aparat przedni 5 Mpx o rozdzielczości 2592×1944 px. Do tego dochodzi wyświetlacz IPS TFT 16M kolorów. Jak widać, już w budżetowcach zetkniemy się z całkiem dobrymi komponentami.

6 Łączność

Na koniec nie zapominajmy i podstawowej funkcji smartfona, czyli komunikacji. W tanim smartfonie zamontowany powinien być porządny głośnik i mikrofon, abyśmy nie mieli problemów z rozmowami audio czy video. Jednocześnie obowiązkowym wręcz wyposażeniem jest łączność LTE. Smartfon powinien mieć przyzwoitą antenę, co pozwoli nam na bezproblemowe złapanie zasięgu.

RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.