piątek, 11 października, 2024
Strona głównaUncategorizedSmartfony. Wady i zalety materiałów, z których są produkowane obudowy.

Smartfony. Wady i zalety materiałów, z których są produkowane obudowy.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat producenci smartfonów czy tabletów prześcigają się w wykorzystaniu coraz to lepszych i innowacyjnych materiałów. Niedawno standardem zarówno pod względem całej obudowy, jak i elementów dodatkowych, był plastik. Dziś coraz częściej zetkniemy się z metalem, aluminium, a także szkłem. Na co zatem pod tym względem warto zwracać uwagę przy zakupie urządzenia?

W tym artykule znajdziesz:

  1. Tworzywa sztuczne
  2. Szkło
  3. Aluminium
  4. Co zatem wybrać?

 

1 Tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne, czyli polimery, nadal są najczęściej używanym materiałem do produkcji telefonów i tabletów. Ich ogromną zaletą jest fakt, iż są tanie w produkcji, łatwe w modelowaniu, a przy tym dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu, fakturze mogą imitować inne materiały. Producenci smartfonów nadają im różne właściwości, faktury i kolory. Sporym powodzeniem dzięki temu cieszy się między innymi przyjemny w dotyku, a przy tym odporny na zarysowania gumowany plastik. Jeśli producent odpowiednio przyłoży się do jakości obudowy, otrzymamy elegancki, a przy tym wytrzymały smartfon. Plastikowa obudowa to również mniejsza masa całego urządzenia. Do zalet z pewnością zaliczymy również możliwość indukcyjnego ładowania, a także łatwość naprawy czy wymiany tylnej klapki.

Problemem jest jednak to, iż wiele marek niezbyt przykłada się do jakości wykorzystanych tworzyw sztucznych. W rezultacie zetkniemy się z szybkim zmęczeniem materiału, trzeszczeniem całej konstrukcji, nie wspominając oczywiście o licznych pęknięciach czy też zarysowaniach. W najtańszych urządzeniach możemy mieć wręcz uczucie, iż producent faktycznie „poszedł po taniości” i smartfon nie przedstawia się zbyt estetycznie.

2 Szkło

Coraz większym powodzeniem w przypadku smartfonów cieszy się szkło. Modę na obudowy wykonane w większości ze szkła wprowadziła firma Apple. Jej iPhone 4 był jednym z pierwszych, gdzie wprowadzono identyczny materiał po obu stronach telefonu. Z pewnością wpłynęło to na elegancki wygląd, a także uczucie, że trzyma się w dłoni coś wyjątkowego. Niestety to także znacznie większa podatność na uszkodzenia – zapewne wielu czytelników zna osoby, które użytkują popękanego iPhone’a. Naprawa takiej obudowy to całkiem wysokie koszta. Szklana obudowa pojawiła się również w licznych modelach Sony, LG, flagowych Samsungach, jak i najnowszych iPhone’ach.

Podatność na uszkodzenia i zarysowania to nie jedyne wady szkła. Nie da się ukryć, że takie obudowy szybko zbierają odciski palców. Osoby, które mają problemy z przetłuszczającą się skórą, zwłaszcza dłoni, bardzo szybko mogą pożałować szklanej obudowy.

3 Aluminium

Różnorodne stopy aluminium to coraz popularniejszy materiał, z którego tworzone są całe obudowy lub ich fragmenty. Na chwilę obecną praktycznie każdy producent na rynku wykorzystujący aluminium w obudowach, stawia na ten materiał w modelach ze średniej lub najwyższej półki. Jest on symbolem dobrego stylu, wyższej klasy. Mogłoby się wydawać, że zagwarantuje najlepsze funkcje użytkowe. W rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Przede wszystkim aluminium jest bardzo podatne na zarysowania. Choć ma w tym wypadku przewagę nad plastikiem w kwestii drobnych rys, to jednak głębsze są na nim o wiele bardziej widoczne. W porównaniu do plastiku czy szkła jest jednak najbardziej odporne na uszkodzenia przy upadku. Choć może dojść do drobnych uszkodzeń czy odprysków lakieru, to jednak cała konstrukcja powinna być odpowiednio zabezpieczona. Warto sobie zdawać sprawę z faktu, iż aluminium jest cięższe od większości plastików, a przy tym powoduje szybsze nagrzewanie się urządzeń.

4 Co zatem wybrać?

Trudno jednoznacznie zdecydować się na konkretny materiał. Tym bardziej, że to nie od nas zależy, jaka obudowa jest stosowana przez producenta. W wielu flagowcach, zwłaszcza Apple czy Samsung skazani jesteśmy na szkło lub jego elementy z aluminium. W tańszych urządzeniach mamy o wiele większy wybór. Z pewnością bardziej powinniśmy kierować się tym, co smartfon zawiera w środku niż na zewnątrz, tym bardziej, że wiele osób korzysta na co dzień z ochronnego etui czy pokrowca.

RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.