piątek, 11 października, 2024
Strona głównaUncategorizedJakie rolki kupić?

Jakie rolki kupić?

Wraz z nastaniem ciepłych dni można zauważyć coraz więcej osób jeżdżących na rolkach. Jest to znakomita forma spędzania czasu wolnego. Lokalny klimat również temu sprzyja, gdyż w coraz większej liczbie miejsc tworzone są specjalne trasy dla rolkarzy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy bez przeszkód łączyć aktywność fizyczną z relaksem, wspólnym spędzaniem chwil z rodziną lub przyjaciółmi. Oprócz samych umiejętności jazdy liczy się także sprzęt, jaki mamy na nogach. Producenci oferują nam różnego typu rolki, które możemy zaliczyć zarówno do kategorii uniwersalnych, jak i specjalistycznych. Trudno w związku tym wybrać najlepsze z nich. Postaramy się podpowiedzieć, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

BLACKWHEELS RACE

Parametry: Przeznaczenie: rekreacyjne | Zapięcie buta: klamry | Twardość kółek: 82A | Klasa łożysk: ABEC7 | Średnica: 80 mm | Rodzaj kółek: poliuretanowe | Dostępne modele damskie i męskie | Waga: 2,7 kg

BLACKWHEELS SLALOM

Parametry: Przeznaczenie: rekreacyjne | Zapięcie buta: sznurowane i klamry | Twardość kółek: 82A | Klasa łożysk: ABEC7 Carbon Steel | Średnica: 80×22 mm | Rodzaj kółek: poliuretanowe, casted | Dostęne modele damskie i męskie | Waga: 2,7 kg

ROLLERBLADE MACROBLADE 80 COMP

Parametry: Przeznaczenie: rekreacyjne, fitness | Zapięcie buta: sznurowane i klamry | Twardość kółek: 82A | Klasa łożysk: 608, SG5 | Średnica: 80 mm | Rodzaj kółek: poliuretanowe | Dostępne modele damskie i męskie

 

Na co zwrócić uwagę kupując rolki?

  1. Rodzaje rolek
  2. Kółka
  3. Łożyska
  4. Płozy
  5. Buty
  6. Hamulce
  7. Jak wybrać odpowiedni rozmiar rolek?
  8. Jakie rolki dla początkujących?
  9. Polecane marki producentów rolek

 

1Rodzaje rolek

Z rolkami jest podobnie jak z wieloma sprzętami sportowymi. Znajdziemy proste i uniwersalne modele, a także wersje specjalistyczne, które dedykowane są osobom bardziej doświadczonym i szukającym czegoś więcej niż rolki rekreacyjne.

Rolki rekreacyjne

Rolki rekreacyjne K2 Alexis Pro 84. Źródło: k2skates.com

Jest to chyba najczęściej wybierany rodzaj rolek. Szczególnie polecany jest początkującym oraz osobom, które preferują jazdę rekreacyjną. Przeznaczony jest do poruszania się po płaskiej, dobrze do tego przystosowanej powierzchni. Z reguły rolki rekreacyjne zaopatrzone są w kółka o rozmiarze od 78 do 84 mm oraz łożyska SG5 lub ABEC5. Umożliwiają one wygodną jazdę przy umiarkowanych prędkościach. Rolki do jazdy rekreacyjnej zapewniają stabilne trzymanie stopy, co chroni ją przed urazami. Odpowiednia konstrukcja zapewnia optymalną wentylację i komfort podczas dłuższej jazdy. Rolki rekreacyjne to dobry sposób, aby zrzucić zbędne kilogramy i spalić zbędne kalorie. Dzięki temu można za jednym razem połączyć przyjemne z pożytecznym.

Rolki szybkościowe Rollerbalde Tempest 100. Źródło: rollerblade.com

Rolki szybkościowe

Wersje tych rolek są przeznaczone dla osób, które jazdę rekreacyjną opanowały już do perfekcji i poszukują czegoś bardziej dynamicznego. Jak sama nazwa sugeruje, takie rolki pozwalają na rozwijanie znacznie większych prędkości. Ich cechą charakterystyczną jest większy rozmiar kółek, których średnica może przekraczać nawet 90 mm. Z reguły tego typu rolki posiadają łożyska ABEC9, które umożliwiają szybką, sportową jazdę. Modele rolek szybkościowych mogą posiadać dwa rodzaje butów. Pierwsze z nich sięgają za kostkę i polecane są osobom, które dopiero rozpoczynają jazdę na tego typu rolkach. Drugie są zupełnie niskie i przeznaczone są dla bardziej doświadczonych.

Rolki agresywne K2 Unnatural. Źródło: k2skates.com

Rolki agresywne

W tym wypadku mamy do czynienia z rolkami wyczynowymi. Są one w głównej mierze przeznaczone dla miłośników skateparków i jazdy po przeszkodach. Specjalna ich budowa predysponuje je do wykonywania tricków oraz akrobacji. W porównaniu do innych typów rolek, opisywanych w tym poradniku, te posiadają mniejsze kółka, których układ może przyjmować różne kombinacje. Wszystko jest uzależnione od ich przeznaczenia. Jedne mogą posiadać cztery kółka jednakowej wielkości, inne dwa mniejsze i dwa większe. Specjalna zabudowa sprawia, że kostka jest idealnie stabilizowana oraz chroniona przed urazami.

Rolki freestyle Roces x35. Źródło: roces.eu

Rolki freestylowe

Odmiana freestylowa dedykowana jest tym, którzy lubią bawić się na rolkach. Takie modele przeznaczone są przede wszystkim do coraz popularniejszej jazdy slalomem. Często w parkach lub w centrach miast można zobaczyć osoby, które jeżdżą między małymi pachołkami. To właśnie jest odmiana freestyle. Dzięki wyjątkowej zwrotności takie specjalne rolki mogą o wiele szybciej i precyzyjniej wjeżdżać w wąskie przestrzenie. Odznaczają się przy tym lekkością oraz ułożeniem kół bardzo blisko siebie w płozie. Zazwyczaj wielkość kółek w takich rolkach wynosi około 80 mm.

 

Rolki hokejowe Mission Inhaler NLS:06. Źródło: http://missionhockey.com

Rolki hokejowe

Jak sama nazwa wskazuje, takie rolki przeznaczone są do gry w hokeja. Wyróżniają się one trwałością, szybkością i zwrotnością. Gwarantują doskonałą kontrolę podczas jazdy. Można je podzielić na modele dla bramkarzy i graczy z pola. Pierwsze posiadają 5 kółek o wielkości 50 mm, natomiast drugie mają tradycyjnie 4 kółka po 80 mm. Rolki hokejowe są zrobione z twardych i wytrzymałych materiałów. Doskonale trzymają stopę i chronią przed potencjalnymi urazami.

Rolki z wymienną płozą Spokey Snooki. Źródło: spokey.pl

 

Rolki z wymienną płozą

Rolki z wymienna płozą to tak naprawdę produkt „2 w 1”. W okresie letnim spełniają one swą podstawową rolę i prezentują się jak każde inne rolki. Ich wymienna płoza pozwala jednak na to, aby zdemontować konstrukcję z kółkami, a na jej miejsce zamontować płozę łyżwiarską. Dzięki temu zyskujemy w okresie zimowym profesjonalne łyżwy. Można w ten sposób nie tylko sporo zaoszczędzić, lecz czuć się pewniej dzięki przyzwyczajeniu do komfortu i warunków, jakie oferują nam znane rolki.

Rolki regulowane

Dla dzieci znakomitym pomysłem jest zakup rolek regulowanych. Są to wersje, które w zależności od producenta można zmieniać nawet o 4 rozmiary. Dzięki temu nie musimy kupować rosnącemu dziecku co sezon nowego sprzętu, gdyż może ono korzystać przez 2-3 lata z tych samych rolek. Na pierwszy rzut oka ten rodzaj niczym znaczącym nie różni się od klasycznych modeli. W dolnej części buta w okolicach kostki lub palców znajduje się jednak specjalna dźwignia lub przycisk, dzięki którym można regulować rozmiar. Jest to możliwe dzięki dwuczęściowej konstrukcji, gdzie cholewka wchodząca w skorupę buta może być wsuwana lub wysuwana.

Wybór swych pierwszych lub kolejnych rolek winien być podyktowany tym, jakie mamy doświadczenie oraz czego oczekujemy od takiego sprzętu. Jeśli planujemy wyłącznie rekreacyjną jazdę w okolicy i spokojne pokonywanie dróg, ścieżek dla rolkarzy, to najrozsądniejszym wyborem będą proste rolki rekreacyjne. Przy potrzebie czegoś więcej należy zastanowić się nad rolkami szybkościowymi bądź agresywnymi. Oczywiście zmiana rolek wiąże się także z ceną, gdyż wersje rekreacyjne są zazwyczaj znacznie tańsze od specjalistycznych.

2Kółka

Kółka są tym elementem, który odpowiada za poruszanie się rolek. Umieszczone są one w płozie i zazwyczaj jest ich 4. Najważniejszą zasadą przy kupnie rolek jest sprawdzenie, czy nie posiadają one plastikowych kółek. Jeśli tylko na takie natrafimy, to koniecznie omijajmy je szerokim łukiem. Należy stawiać na modele z poliuretanu, czyli kauczuku syntetycznego. Charakteryzują się one większą wytrzymałością oraz komfortem jazdy.

Istnieje parę istotnych dla nas kwestii związanych z wyborem kółek. Najważniejsze z nich dotyczą średnicy, twardości, profilu oraz łożysk. Zwłaszcza ta ostatnia jest ważna, z tego względu poświęcimy jej osobny punkt.

Średnica kółek

Rolki posiadają koła o wielkości wyrażonej w milimetrach. Jest to jeden z parametrów mówiący o tym do jakiej jazdy są one przeznaczone. Im mniejsze tym jazda jest wolniejsza. Poniższa tabelka przedstawia wypływ średnicy kółek na charakter jazdy.

Wpływ rozmiaru kółek na charakter jazdy
Wpływ rozmiaru kółek na charakter jazdy

Jeżeli szukamy sprzętu, który zapewni nam komfortową jazdę przy umiarkowanych prędkościach to powinniśmy szukać rolek z kółkami pomiędzy 74-84 mm. W tym rozmiarze jest dostępna bardzo bogata oferta rolek rekreacyjnych.

Twardość kółek

Kółka rolek posiadają także stopień twardości. Jest ona oznaczana jest literą A oraz liczbami od 74 do 101. Im mniejsza wartość tym kółka są bardziej miękkie. Poniższa tabelka prezentuje charakterystykę jazdy w zależności od stopnia twardości kółek.

Wpływ stopnia twardości kółek na charakter jazdy

Ważną kwestią jest też dobór twardości do wagi. Osoby cięższe powinny stawiać na twardsze materiały. Z reguły przyjmuje się, że koło o twardości 80A jest najlepszym kompromisem między komfortem jazdy a wytrzymałością.

Kółka powinny być oznaczone przez dwa parametry np. 74/82A. Pierwszy oznacza średnicą koła, natomiast drugi mówi nam o stopniu jego twardości. W tym przypadku jest to koło średniej wielkości (74 mm) wykonanie z miękkiego materiału (82A)

Profile kółek

Profile kółek mogą powiedzieć nam dużo o ich szybkości i zwrotności. Ich wpływ na charakter jazdy przedstawia poniższa tabelka.

Wpływ profilu kółek na charakter jazdy

3Łożyska

Praca kółek związana jest przede wszystkim z łożyskami. Najczęściej są one oznaczone skrótem ABEC oraz cyframi nieparzystymi 1, 3, 5, 7, 9. Pierwszy człon określa precyzję wykonania i stosowany jest do określenia ogólnego typu łożysk, a nie tylko do tych stosowanych w rolkach. Natomiast cyfry oznaczają jak szybko będą się kręciły kółka wyposażone w dane łożyska. Większa wartość powinna oznaczać większą prędkość, jednak nie jest to regułą. Podczas porównywania tego parametru jest wskazane, aby brać pod uwagę tylko sprzęt tej samej marki, najlepiej wyprodukowane w tej samej fabryce. Zdarza się, że teoretycznie takie same łożyska użyte w kółkach różnych producentów będą uzyskiwać inne wyniki.

Niektórzy producenci mogą używać oznaczenia SG zamiast ABEC, jednak są to takie same łożyska. Różnica polega na sposobie ich smarowania. Pierwsze są smarowane żelem silikonowym, zaś drugie smarem.

Z reguły spotkamy się z metalowymi łożyskami, choć na rynku spotykane są także wersje ceramiczne. Stosowane są one w rolkach szybkościowych i wymagają opanowania dobrej techniki jazdy. Warto tutaj zaznaczyć, że ich cena jest niezwykle wysoka.

Najczęściej łożyska mają rozmiar 608, choć stosowane są także łożyska 698 oraz 688. W tym wypadku to wersja 688 stanowi najmniejszy typ, który gwarantuje szybszą jazdę oraz większą odporność na brud.

Istotne jest kontrolowanie poziomu smaru w łożyskach, co pozwoli na wydłużenie ich żywotności oraz wpłynie na jakość ich pracy.

4Płozy

Kółka wraz z łożyskami zamocowane są na płozach. Są to elementy budowy produkowane najczęściej z tworzyw sztucznych, stopów aluminium lub włókien karbonowych. Płozy kompozytowe w porównaniu do aluminiowych o wiele lepiej amortyzują drgania podczas jazdy. Jednakże to wersje aluminiowe są lżejsze. szybsze i bardziej stabilne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że lepiej przekazują energię z odepchnięcia.

Większość płoz jest tak montowana do rolek, aby znajdowały się one jak najbliżej ziemi. Miękka szyna wymagać będzie on nas włożenia większej energii w odepchnięcie, a także spowoduje, że rolki będą zachowywać się mniej stabilnie przy większych prędkościach. Szyny aluminiowe są znacznie twardsze i polecane osobom ważącym ponad 80 kg.

Przy intensywnej jeździe zaleca się płozy aluminiowe, które są bardziej odporne na uszkodzenia czy ścieranie. Z kolei do jazdy rekreacyjnej mogą przydać się wersje z tworzyw sztucznych, z którymi wiąże się większy komfort jazdy.

5Buty

Wymienione wcześniej elementy są razem przymocowane do konstrukcji buta, która powinna być odpowiednio usztywniona i wyprofilowana. To ona w głównej mierze zapewnia stabilizację stopy w kostce, aby podczas jazdy nie doszło do skręcenia. Dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa często stosowanym rozwiązaniem jest połączenie miękkiego sznurowanego obuwia z kompozytową cholewką. Dobrej jakości buty do rolek powinny stabilizować stopę za pomocą odpowiedniego systemu zapięć umieszczonych na podbiciu, na pięcie i nad kostką. Ważny jest również odpowiedni system wentylacji, który zapewni komfort zwłaszcza podczas dłuższych przejażdżek.

Kupując rolki warto zwrócić uwagę, czy są one wyposażone w buty z wyjmowaną skarpetą. Można ja regularnie prać i w ten sposób zadbać o czystość butów.

6Hamulce

Początkującym rolkarzom polecane jest używanie rolek z hamulcem. Jest to specjalna konstrukcja montowana najczęściej do prawej płozy, dzięki której możemy bezpiecznie się zatrzymać. Jest to prosty element, który niestety przy częstym wykorzystywaniu szybko niszczeje. Używa się go poprzez uniesienie przedniej części stopy, aby nasza pięta zbliżyła się maksymalnie do podłoża. W ten sposób hamulec zaczyna trzeć o ziemię, co powoduje wytracanie prędkości lub całkowite zatrzymanie się. Wielu bardziej doświadczonych rolkarzy w ogóle nie korzysta z takiego udogodnienia.

7 Jak dobrać odpowiedni rozmiar rolek?

Wybór rozmiaru wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się to wydawać. Rozmiar idealnych rolek może odbiegać od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Często wymiary u różnych producentów nie są identyczne, dlatego przed zakupem istotne jest zapoznanie się z tabelą rozmiarów. W sytuacji mierzenia rolek ważne jest odpowiednie zapięcie buta, ustawienie się w pozycji stojącej oraz lekkie ugięcie nóg. W taki oto sposób możemy sprawdzić, czy but nas nie uciska w żadnym istotnym miejscu. Przyda się nam także jazda testowa. Zwracajmy szczególnie uwagę na końcówki palców, łydkę czy tył pięty, które są najbardziej narażone na obtarcia.

8Jakie rolki dla początkujących?

Jak już zostało na początku wspomniane, najlepszym rozwiązaniem dla osób początkujących są rolki rekreacyjne. Najlepiej, jakby posiadały kółka o średnicy od 74 do 84 mm. Taka wielkość pozwoli bez problemu pokonywać nierówności i rozwijać umiarkowaną prędkość.

Dodatkowo w miarę miękkie kółka zapewnią optymalną przyczepność do podłoża i komfort jazdy. Za takie uważa się te o stopniu twardości w przedziale od 78 do 84A. Parametr ten jest również uzależniony od wagi użytkownika i rodzaju ścieżek z jakich będzie korzystać. Im wyższa waga i gorsza nawierzchnia tym kółka powinny być twardsze, aby nie ścierały się zbyt szybko.

Kolejnym tematem jest odpowiedni dobór łożysk, które obok wielkości kółek mają największy wpływ na rozwijaną prędkość. Dla osób początkujących rolkarzy polecane są te oznaczone cyfrą 3, 5 lub maksymalnie 7. Pozwolą one rozwijać prędkości coraz większe prędkości w miarę postępów w nauce, ale nie będą one na tyle duże, aby stwarzać niebezpieczeństwo dla osób niedoświadczonych.

Zdania w kwestii doboru płozy dla początkujących rolkarzy są podzielone. Jedni zalecają wybór wersji z tworzywa sztucznego, a inni z aluminium. Jak to zwykle bywa oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Pierwsze lepiej tłumią drgania, a z kolei drugie są uważana za bardziej wytrzymałe. Jednak co do jednego wszyscy są zgodni, że rolki dla początkujących powinny być wyposażone w hamulec, który montowany jest do tylnej części prawej płozy.

Zarówno dla początkujący, jak i doświadczeni rolkarze powinni posiadać buty zapewniające komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Powinny one stabilizować stopę w kostce i najlepiej posiadać system zapięć umieszczonych na podbiciu, nad kostką i na pięcie. Przydatna jest też wyjmowana wkładka, którą można prać. Pozwoli to zadbać o czystość butów.

9 Polecane marki producentów rolek

Od wielu lat na rynku funkcjonuje kilku czołowych producentów, których rolki są najchętniej wybierane. Dlatego i my również polecamy ich modele. Do tego elitarnego grona zaliczymy firmy: Rollerblade, Powerslide, Roces, K2.

RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.