Telefon dual SIM w praktyce. Wady i zalety tego rozwiązania.

Coraz więcej producentów smartfonów i tradycyjnych telefonów komórkowych oferuje nam modele z opcją dual SIM. To bardzo pomocne rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z dwóch numerów, zwłaszcza w pracy zawodowej lub podczas zagranicznych pobytów. Co zatem warto wiedzieć o takiej opcji w telefonach?

Telefon z funkcją Dual SIM
Telefon z funkcją dual SIM. Źródło: pixabay.com

W tym artykule znajdziesz:

  1. Co oznacza funkcja dual SIM w telefonie komórkowym?
  2. Korzystanie z telefonu dual SIM w praktyce
  3. Rodzaje slotów w telefonach dual SIM
  4. Zalety korzystania z telefonów dual SIM
  5. Wady korzystania z telefonów dual SIM
  6. Czy funkcja dual SIM w telefonie jest przydatna?
  7. Podsumowanie

 

1 Co oznacza funkcja dual SIM w telefonie komórkowym?

Dual SIM to całkiem prosta technologia umożliwiająca korzystanie w jednym telefonie z dwóch kart SIM jednocześnie. Wewnątrz telefonu znajdziemy w związku z tym dwa sloty. Mogą się one znajdować pod obudową lub w jej wnętrzu. Za ich pomocą możemy włożyć dwie karty SIM w odpowiednim rozmiarze. Nasz smartfon czy zwykły telefon komórkowy zapewni obsłużenie i zarządzanie dwóch numerów telefonicznych. W zależności od opcji możemy wybrać, który z operatorów ma być priorytetowy, z którego usług internetowych chcemy bardziej korzystać. Oczywiście korzystanie z obu numerów uzależnione będzie od wybranego trybu w telefonie. Niezwykle istotne jest to, iż producenci pracują już nad rozwiązaniami umożliwiającymi korzystanie z więcej niż 2 kart SIM jednocześnie.

Dual SIM stanowi niezwykle przydatną opcję dla tych osób, które chcą w jednym urządzeniu posiadać telefon prywatny i służbowy. W ten oto sposób można zrezygnować z przymusu noszenia dwóch telefonów przy sobie. To także świetny pomysł dla kogoś, kto planuje zagraniczny wyjazd. Korzystając z lokalnej karty SIM sporo zaoszczędzimy na połączeniach jak i również internecie.

2 Korzystanie z telefonu dual SIM w praktyce

Opcja Dual SIM nie zawsze funkcjonuje jednakowo. Wszystko jest uzależnione od tego, na jaki tryb się zdecydujemy lub co dokładnie zaoferuje nam konkretny producent. Wyróżniamy trzy kategorie trybów.

Tryb pasywny

Jest to najstarszy, a przy tym najprostszy tryb, jaki spotkamy na rynku. Mamy tutaj na ogół do czynienia z dwoma slotami umieszczonymi obok siebie, w które możemy włożyć dwie karty SIM. Istotne jest jednak to, iż tylko jedna z nich będzie aktywna. Druga z kolei przejdzie w tak zwany tryb pasywny. W opcjach telefonu wybieramy, która z kart ma być w danej chwili obsługiwana. Aby móc skorzystać z drugiej, musimy ręcznie ją przełączyć. Takie rozwiązanie jest już rzadko spotykane. Najczęściej zetkniemy się z nim w tanich oraz starszych modelach telefonów.

Tryb standby

Inaczej prezentuje się tryb standby. Oznaczany jest on jako Dual SIM Standby lub DSS. W jego przypadku obydwie karty znajdują się w trybie gotowości (standby), przez co są aktywne i działają równocześnie. W chwili wykonywania połączenia głosowego, wysłania SMS lub połączenia z Internetem, druga karta SIM jest na ten czas dezaktywowana, aby nie przeszkadzać nam w komunikacji. W ten oto sposób nie dojdzie do żadnych zakłóceń. Gdyby ktoś chciał się do nas dodzwonić na drugi numer, usłyszy po prostu, iż jest on zajęty. Po zakończonej rozmowie otrzymamy powiadomienie o próbie połączenia na drugi numer. Jest to obecnie najczęściej stosowany tryb, który spotkamy w większości modeli na naszym rynku.

Tryb aktywny

Tryb ten zwany Dual SIM Active lub DSA stanowi obecnie najbardziej zaawansowaną opcję na rynku. Spotkamy go jednak tylko w najdroższych modelach telefonów. Taki smartfon zaopatrzony jest w dwie odrębne anteny GSM. W opisywanym trybie aktywnym obydwie karty działają równocześnie, przez co pozostają aktywne nawet w chwili, gdy u jednego operatora korzystamy z internetu lub prowadzimy rozmowę. Jeśli nawiązaliśmy połączenie na jednej karcie i ktoś dzwoni do nas na drugi numer, to urządzenie automatycznie nas o tym poinformuje. Dzwoniący również otrzyma informację o tym, że aktualnie prowadzimy rozmowę. Sporym udogodnieniem jest fakt, iż w każdym momencie możemy chwilowo zawiesić aktualną rozmowę, aby odebrać nowe połączenie. Może to nam nieco przypominać telefony z kilkoma liniami, z jakich korzystało bądź korzysta się w biurach, korporacjach. W takim trybie możemy ponadto określić, która karta ma służyć do LTE, a która do 3G, choć najnowsze modele pozwalają na podwójne LTE. Warto jednak pamiętać, że wadą takiego rozwiązania jest większe obciążenie baterii, albowiem urządzenie musi jednocześnie zasilać dwie anteny GSM.

Jaki tryb zatem powinniśmy wybrać? Nie trudno zgadnąć, że posiadany przez nas tryb będzie uzależniony od budżetu oraz oczekiwań wobec telefonu. Im więcej chcemy wydać pieniędzy na nowy model, tym mamy większe szanse, że nasze urządzenie posiadać będzie tryb aktywny. Ten instalowany jest na chwilę obecną w najdroższych urządzeniach. Naszym zdaniem tryb standby w zupełności powinien wystarczyć zwykłemu użytkownikowi. Stosowany jest on już w telefonach dostępnych za kilkaset złotych, przez co możemy mieć pewność, że większość urządzeń na rynku będzie go posiadać.

3 Rodzaje slotów w telefonach dual SIM

Na chwilę obecną producenci stosują na ogół jeden z dwóch sposobów korzystania z dwóch kart SIM jednocześnie. Spotkać możemy tradycyjne sloty znajdujące się pod obudową, czyli pod tylną klapką smartfona, jak i również sloty na szufladce, która jest wysuwana z krawędzi za pomocą specjalnej igły. W tradycyjnym wydaniu zdjęcie tylnej klapki da nam dostęp nie tylko do slotów na karty SIM, lecz także i karty pamięci czy samej baterii urządzenia. W zależności od tego czy bateria jest wyjmowania lub nie, slot na karty może znajdować się obok niej lub pod nią. Jest to z pewnością mniej wygodne wyjście, albowiem za każdym razem musimy kłopotać się z otwieraniem telefonu lub także wyjmowaniem baterii. Takie rozwiązanie spotkamy jednak w małej liczbie modeli na rynku, zwłaszcza wśród smartfonów. Dominuje ono w tradycyjnych telefonach komórkowych.

Inaczej prezentuje się szufladka ze slotami na karty. Możemy ją przy tym spotkać w kilku wariantach. Sporym powodzeniem cieszy się hybrydowy slot, gdzie do jednej tacki możemy włożyć dwie karty SIM w standardzie nano lub jedną kartę z numerem i kartę pamięci microSD. W ten oto sposób musimy jednak zdecydować, czy wolimy dwa numery czy też jeden z dodatkową pamięcią na pliki. Na całe szczęście w niektórych smartfonach zetkniemy się z dwiema szufladkami, gdzie umieścimy zarówno dwie karty SIM, jak i kartę microSD. Część producentów coraz częściej wprowadza jedną większą szufladkę, w której znajdziemy 2 sloty na karty SIM i jeden na kartę pamięci.

Wybór konkretnego rodzaju umieszczenia kart nie jest do końca uzależniony od nas. To producent decyduje, jaki rodzaj slotów znajdzie zastosowanie w jego modelu. Jak już wspomnieliśmy, sloty pod obudową znajdują się w najprostszych i tradycyjnych telefonach. Wersje z szufladką to domena smartfonów z monolityczną obudową. Jeśli chcemy jednocześnie korzystać z karty microSD jak i dwóch numerów, to być może najlepszą alternatywą dla nas będzie wybór wersji danego smartfona z największą ilością wbudowanej pamięci.

4 Zalety korzystania z telefonów dual SIM

Oczywiście korzystanie z takiej opcji wiąże się z kilkoma istotnymi zaletami.

„2 w 1”, czyli połączenie telefonu prywatnego ze służbowym

Przede wszystkim za pomocą modelu z funkcją dual SIM możemy połączyć prywatny telefon ze służbowym. Wiele osób narzekało do tej pory na konieczność noszenia przy sobie dwóch urządzeń. W takim wypadku trzeba było pamiętać o ładowaniu obu urządzeń, a przy tym wiązało się to z mniejszą wygodą. Za pośrednictwem telefonu z dual SIM możemy odebrać rozmowę od klienta, szefa, by po chwili zadzwonić do rodziny czy znajomych. Jest to także tańsze rozwiązanie dla właścicieli firm, którzy nie muszą inwestować w dwa osobne urządzenia. Warto przy tym pamiętać, że przy wybraniu abonamentu firmowego bez telefonu być może dostaniemy dodatkowe bonusy ze strony operatora.

Korzystanie z oferty dwóch operatorów

Telefony z dual SIM to również bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z oferty dwóch operatorów. Często się zdarza, że jedna firma oferuje nam atrakcyjne ceny za połączenia, a inna dogodne pakiety internetowe. Zakup dwóch kart SIM może sprawić, że zyskamy bardzo dobrą taryfę na obie opcje, a przy tym nie będziemy zmuszeni do płacenia wysokich opłat za dwa rachunki.

Wygoda podczas częstych wyjazdów zagranicznych

Jak już wspomnieliśmy na początku, takie telefony są wręcz idealne na zagraniczne wyjazdy. Obecnie dzięki zniesieniu roamingu w UE, nie musimy obawiać się o wysokie koszta rozmów czy transmisji danych w krajach członkowskich. Jednak wyjazd na Wschód, inny kontynent to niestety bardzo duże opłaty za rozmowy i internet. Świetnym w związku z tym rozwiązaniem jest zakup na miejscu karty SIM. W ten oto sposób zapłacimy grosze za lokalne połączenia czy też transmisję danych, a jednocześnie będziemy dostępni pod naszym polskim numerem.

Tańszy zakup

Telefon z dual SIM to także spore oszczędności. Od tej pory do korzystania z dwóch numerów nie są nam potrzebne dwa osobne urządzenia. Redukuje to koszta dla osób prywatnych czy firm. Jednocześnie w skali rocznej znacznie mniej zapłacimy za zużytą energię niezbędną do ładowania baterii.

5 Wady korzystania z telefonów dual SIM

Niestety korzystanie z telefonu z dual SIM może wiązać się z pewnymi niedogodnościami.

Zwiększone obciążenie baterii

Przede wszystkim korzystanie z dwóch operatorów to zwiększone obciążenie baterii. Tyczy się to w szczególności modeli z trybem aktywnym, które posiadają dwie anteny GSM. Musimy się w takim wypadku nastawić na częstsze ładowanie baterii, co zwiększa także rachunki za energię elektryczną.

Dual SIM zamiast microSD

O tym problemie już wspominaliśmy w przypadku typów slotów w telefonach. W wielu modelach musimy się zdecydować na dwie karty SIM lub jedną kartę SIM i jedną kartę mictoSD. W ten oto sposób albo tracimy drugi numer, albo musimy zrezygnować z większej ilości pamięci.

Czasowa niedostępność

Inną wadą takiego rozwiązania jest nasza czasowa niedostępność, gdy mamy załączony tryb pasywny lub standby. Podczas dłuższej rozmowy prywatnej lub służbowej osoby w kolejce nie będą się mogły z nami połączyć. W przypadku osobnego telefonu przynajmniej dowiemy się o tym, że ktoś się do nas dobija.

6 Czy funkcja dual SIM w telefonie jest przydatna?

Niewątpliwie funkcja dual SIM jest przydatna w telefonie, aczkolwiek nie jest niezbędna. Będzie pomocna dla tych wszystkich osób, które chcą korzystać z dwóch operatorów lub też polskiego i zagranicznego numeru na wyjazdach. Jeśli będziemy posiadać telefon z podwójnym slotem na karty SIM, to być może ten dodatkowy slot w przyszłości okaże się dla nas wybawieniem.

7 Podsumowanie

Nie da się ukryć, że dual SIM to opcja, na którą coraz więcej osób zwraca uwagę. Jest to rozwiązanie, które przydaje się osobom chcącym w jednym urządzeniu posiadać telefon prywatny i służbowy, numery od dwóch operatorów. Wspominaliśmy o zagranicznych wyjazdach. Dual SIM będzie pomocne także dla tych, którzy wybierają się do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy innych krajów europejskich do pracy. Będąc na miejscu, możemy korzystać z lokalnego operatora, mając jednocześnie nadal aktywny polski numer. Prawdopodobnie już w niedługim czasie praktycznie każdy telefon na rynku będzie posiadał dual SIM.