środa, 11 grudnia, 2024
Strona głównaUncategorizedJakiego robota kuchennego kupić?

Jakiego robota kuchennego kupić?

Samodzielne przyrządzanie posiłków często wymaga posiadania sporej ilości przyborów oraz wolnej przestrzeni w kuchni. Dla wielu osób staje się to prawdziwą udręką, albowiem stworzenie konkretnego dania może wiązać się z bałaganem w pomieszczeniu. Dużym ułatwieniem w przygotowaniu wielu potraw są roboty kuchenne. Są to niezwykle uniwersalne urządzenia, które mogą zastąpić nawet kilka wykorzystywanych dotąd urządzeń. Jest to z pewnością oszczędność czasu przeznaczonego na przygotowanie potrawy, jak również miejsca w kuchni.

Zastosowanie i funkcje robota kuchennego

Roboty kuchenne są urządzeniami uniwersalnymi i zdecydowanie sprawdzają się w różnych pracach kuchennych. W zależności od modelu i dołączonych do niego akcesoriów, typowy robot może pełnić rolę miksera, blendera, młynka, wyciskarki czy też malaksera. Dzięki odpowiednim przystawkom może on być również maszynkę do mielenia mięsa, przyrządem do zagniatania ciasta, przystawką do ubijania piany, sokowirówkę. To jednak nie wszystko.

Robot kuchenny z funkcją gotowania

Dużym powodzeniem cieszą się roboty kuchenne, które posiadają funkcję gotowania. Zastosowana w nich baza pełni funkcję płyty indukcyjnej o mocy przynajmniej 1000 W. Wykorzystywana w nich misa wykonana jest z metalu, który umożliwia jej podgrzewanie metodą indukcji. Istnieją również roboty kuchenne z funkcją gotowania na parze, a także z opcją sauté. Dodatkowo niektóre modele pozwalają również na delikatne smażenie potraw. Roboty wyposażone w funkcję gotowania oraz inne udogodnienia są droższe od podstawowych urządzeń. Można przyjąć zasadę – im więcej dodatkowych opcji tym wyższa cena.

Z pewnością warto wybrać taki model, który pozwoli nam w pełni wykorzystać jego możliwości. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie należy zastanowić się nad tym, do czego będzie on nam najczęściej potrzebny i skupić się na modelu, który spełnia nasze oczekiwania i posiada niezbędne dodatkowe wyposażenie.

Na co należy zwrócić uwagę kupując robota kuchennego?

Decydując się na kupno robota kuchennego warto zwrócić uwagę na oferowane przez producenta parametry, takie jak: mocy urządzenia, ilości obrotów na minutę, pojemności, czy sposób sterowania. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest obudowa. Z pewnością wiele może nam powiedzieć sama cena jak i marka modelu, albowiem tylko sprawdzeni producenci gwarantują nam solidną jakość.

  1. Rodzaje robotów kuchennych
  2. Moc
  3. Obroty
  4. Pojemność
  5. Sposób sterowania
  6. Materiał obudowy
  7. Wielkość robota
  8. Wyposażenie robota kuchennego
  9. Wyposażenie dodatkowe
  10. Polecani producenci

 

1 Rodzaje robotów kuchennych

Dostępne na rynku urządzeniami różnią się między sobą nie tylko ilością funkcji, ale również budową, czy też sposobem pracy. Można spotkać roboty z podobnymi funkcjami, ale różniące się na przykład ułożeniem silnika, czy też wyposażeniem w większą lub mniejszą misą, bądź nie posiadające misy. Warto zatem przed zakupem poznać najpopularniejsze rodzaje robotów kuchennych.

Roboty z misą

Są one dość popularne na rynku, swoim wyglądem często przypominają popularne miksery. Różnica polega jednak na tym, iż urządzenia te mogą być posiadać dodatkowe funkcje, przez co stają się wieloczynnościowe. Mają one jednak o wiele mniej funkcji niż modele z malakserem, a pomimo to odznaczają się dość wysoką wydajnością. Roboty z misą dzielimy na dwie grupy:

  • roboty tradycyjne – są to na ogół urządzenia z silnikiem znajdującym się w podstawie. Wszelkiego rodzaju rodzaju przystawki nakładane są w nich od góry. Jest to rozwiązanie wygodne i praktyczne. Łatwiej możemy w czasie pracy dodawać do misy kolejne składniki. Roboty tradycyjne zapewniają wyłącznie mieszanie jednokierunkowe, mieszadła obracają się tylko wokół własnej osi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  • roboty planetarne – są to modele z silnikami umieszczonymi w górnej części urządzenia. Taki moduł wraz z zamontowaną końcówką opuszcza się do misy znajdującej się poniżej. Taki planetarny egzemplarz miesza we wszystkich kierunkach, albowiem mieszadła obracają się wokół własnej osi oraz wokół misy. Jest to bardziej efektywny sposób mieszania, dzięki czemu o wiele lepiej łączą się ze sobą wszystkie składniki. Jednocześnie możemy liczyć na szersze możliwości rozbudowy urządzenia.

Roboty z malakserem

Roboty posiadające na wyposażeniu malakser umożliwiają siekanie, rozdrabnianie i mieszanie produkty. Na ogół w zestawie znajduje się również pojemnik, który wyglądem i spełnianymi funkcjami przypomina rozdrabniacz kielichowy. Często producenci dodają jako dodatki specjalne przystawki, za pomocą których możemy wyciskać sok, mielić kawę czy mięso.

Jaki zatem model wybrać? Wszystko zależy od naszych wymagań i możliwości finansowych. Jeżeli zależy nam tylko wymieszaniu produktów to nasze oczekiwania może spełnić model tradycyjny z misą i pewnie będzie on też stosunkowo nie drogi. Bardziej uniwersalny, ale również nieco droższy będzie model planetarny. Jeśli natomiast oczekujemy, że robot będzie służył do częstego usprawniania naszej pracy przy przygotowaniu wielu potraw najbardziej rozsądnym zakupem będzie model z malakserem, który posiada więcej funkcji.

2 Moc

Jak w każdym urządzeniu małego czy dużego AGD, jednym z najważniejszych czynników jest moc. Określa ona maksymalną wydajność energetyczną urządzenia. Oczywiście im większa moc wyrażona w Watach, tym lepiej, tym dane urządzenie możemy uważać za sprawniejsze, szybsze. Według specjalistów optymalny poziom mocy to 800 W, gdyż taka moc zapewnia warunki do przygotowania i przetworzenia różnych składników. Oczywiście nie jest to wyznacznikiem, gdyż często zdarza się, że markowe urządzenia o mniejszej mocy będą bardziej wydajne niż teoretycznie silniejsze nieznanej produkcji egzemplarze. Już przy mocy 600 W bez problemu można ubić pianę z białek, przygotować ciasto, a nawet zmielić mięso. Niemniej jednak do częstych oraz zróżnicowanych prac kuchennych warto wybrać modele oferujące przynajmniej 900-1000 W.

3 Obroty

Również i obroty mają ogromny wpływ na jakość i wydajność pracy konkretnego robota kuchennego. Określają one prędkość wirowania noży lub mieszadeł na minutę (obr./min.). Ilość obrotów jest w zasadzie uzależniona od rodzaju urządzenia. Modele z misą oferują zwykle do nieco ponad 200 obr/min. Z kolei w egzemplarzach z malakserem prędkość może wynosić już od 300 do nawet kilkunastu tysięcy obrotów na minutę. Często w specyfikacji technicznej, obok lub zamiast tej wartości producenci podają poziomy prędkości pracy. Ta informacja pozwala na dostosowanie poziomu prędkości do wybranych produktów, bądź funkcji. W zależności od modelu urządzenia może kilka lub kilkanaście poziomów. W wielu robotach jest funkcja turbo, która umożliwia chwilową pracę urządzenia na najwyższych obrotach.

4 Pojemność

Parametr informujący o pojemności misy bądź malaksera pozwala na dopasowanie urządzenia do ilościowych potrzeb użytkownika, a tym samym o efektywności przyrządzania kuchennych specjałów. Pojemność misy to informacja, ile przykładowo ciasta można jedno. Producenci oferują nam misy zróżnicowanej pojemności. Na rynku znajdziemy zarówno 3-litrowe, jak i takie, których pojemność jest ponad dwa razy większa. Z kolei malaksery osiągają pojemność do ponad 3 litrów. Najmniejsze są rozdrabniacze i wahają się między 1 a 1,5 litra.

Jaki zatem wybrać? Przede wszystkim zastanówmy się nad swymi potrzebami. Jeżeli przygotowujemy potrawy dla małej liczby osób i stosunkowo rzadko, to pewnie nasze potrzeby zaspokoi mały podstawowy robot kuchenny. Te większe, bardziej pojemne, o większej ilości funkcji przydadzą się przy przygotowywaniu posiłków dla większej ilości osób.

5 Sposób sterowania

Pod względem sposobu sterowania dostępne są proste modele, na ogół sterowane ręcznie za pomocą suwaka, jak również bardziej zaawansowane elektronicznie z wyświetlaczem LCD. Oczywiście o wiele bardziej precyzyjnym i wygodnym rozwiązaniem jest sterowanie elektroniczne, gdyż możemy pozwalają one na odpowiednie do potrzeb, w danym momencie, ustawienie ilość obrotów, programu, jak wybór właściwej funkcji. Sterowanie ręczne znajdziemy tylko w prostych, na ogół nie drogich modelach.

6 Materiał obudowy

O jakości konkretnego urządzenia świadczy również materiał, z jakiego wykonana jest jego obudowa. W przypadku robotów kuchennych warto zwrócić uwagę na samo urządzeniu jak i misę. Roboty, których podstawowym materiałem jest plastik są stosunkowo tanie, ale też ich trwałość i o jest stosunkowo niska. Plastik jest materiałem podatnym na uszkodzenia oraz zabrudzenia. Jeśli silnik robota posiada dużą moc, to pod wpływem dużego obciążenia obudowa może po prostu pękać. Plastikowe misy również mogą ulegać uszkodzeniom, a ich trwałość jest znacznie niższa od innych materiałów. W handlu dostępne są roboty z misami szklanymi, aluminiowymi czy też stalowymi. Zdaniem ekspertów najbardziej godna polecenia jest stal szlachetna INOX i to zarówno w przypadku misy jak i obudowy.

7 Wielkość robota

Wielkość robota jest istotna nie tylko ze względu na jego funkcjonalności, czy ilości jedzenia przygotowywanego dla domowników, ale również ilość miejsca potrzebnego do jego ustawienia czy przechowywania. Powinniśmy przede wszystkim wybrać taki model, który bez trudu zmieści się w kuchennej szafce. Liczy się tu również wielkość i kształt misy, a także wszystkich dodatkowych akcesoriów, którym trzeba zapewnić przechowywanie czy też miejsce w zmywarce. Kupując robot kuchenny warto dopasować jego design do pozostałych sprzętów w naszej kuchni.

8 Wyposażenie robota kuchennego

Do tej pory zostały przedstawione techniczne aspekty robota kuchennego. Czas zatem przejść do jego funkcjonalności. Mowa tu będzie oczywiście o wszelkich elementach wyposażenia urządzenia, które będą decydować o możliwościach i jakości pracy. W tym punkcie poruszymy takie kwestie jak mieszadła, malakser, rozdrabniacz czy zabezpieczenia.

Mieszadła

Mieszadła należą do zasadniczego wyposażenie robota planetarnego. Z reguły są to trzy podstawowe końcówki: trzepaczka do ubijania, mieszadło do mieszania i ucierania, hak do wyrabiania ciężkich ciast. Dodatkowo dołączane są czasami mieszadło elastyczne z silikonowym brzegiem czy też łopatka do przekładania delikatnych musów. Również i tutaj istotna rolę odgrywa materiał, z których mieszadła są wykonane. Cenione są w szczególności wersje stalowe lub aluminiowe z nieprzywierającą warstwą.

Malakser

Jak już wspomnieliśmy, z reguły pojemność malaksera może wynosić do 3 litrów. Jest to odrębny pojemnik, w którym mocujemy ostrze do siekania lub tarcze do ścierania. Jest to bez wątpienia najwygodniejszy sposób na rozdrabnianie warzyw w ramach robota wielofunkcyjnego.

Rozdrabniacz kielichowy

Jest to rozwiązanie, które spotykamy przede wszystkim w blenderach. Za pomocą takiego rozdrabniacza kielichowego możemy bez przeszkód dokonać kruszenia lodu czy też sporządzać przeciery i musy.

Zabezpieczenia

Zadaniem zabezpieczeń stosowanych przez producentów jest zarówno ochrona użytkowników, jak i urządzenia. Wiele urządzeń posiada dodatkowe zabezpieczenia przed niepożądanym uruchomieniem robota przez dzieci. Jednym z takich zabezpieczeń jest blokada mieszadeł. Polega na tym, iż wyjęcie mieszadeł możliwe jest tylko w chwili wyłączenia urządzenia. Kolejnym typem zabezpieczenia jest ochrona przed przegrzaniem. Dzięki niej silnik urządzenia wyłączy się automatycznie, gdy urządzenie pracuje zbyt długo lub osiągnie krytyczną temperaturę. Równie ważne jest zabezpieczenie przed niewłaściwym montażem. W tym wypadku urządzenie nie zostanie uruchomione, jeśli któryś z jego elementów zostanie nieprawidłowo zamontowany. W modelach z malakserem spotkamy także zabezpieczenie przed niezamkniętą pokrywą.

9 Wyposażenie dodatkowe

Oprócz już przedstawionych elementów wyposażenia robotów kuchennych, producenci oferują nam dodatkowe akcesoria, pozwalające nie tylko na zwiększenie funkcjonalności urządzenia a również jego praktyczności

Osłona misy

Jest to niezwykle przydatny element, który chroni przed rozchlapaniem i rozsypaniem składników podczas intensywnego mieszania. Zazwyczaj jest to dodatkowy otwór, dzięki któremu możemy w czasie pracy systematycznie dodawać składniki.

Szatkownica

Można ją nazwać prostszą formą blendera. Najczęściej spotykana jest w dwóch kształtach: zbliżonym do malaksera z płaskimi tarczami, jak i również w formie bębnowej czy stożkowej. W pierwszym przypadku szatkowane produkty spadają przez podajnik w dół, natomiast w drugim wylatują na bok.

Maszynka do mielenia

Ten element wyposażenia z pewnością przyda się tym osobom, które cenią sobie samodzielne przygotowanie mięsa na kotlety mielone. Najczęściej takie maszynki posiadają od jednego do trzech oczek. Producenci oferują nam przy tym ciekawe dodatkowe nasadki, jak choćby do produkcji kiełbas.

Młynek

Element, który pozwala na zmielenia ziaren kawy i różnego rodzaju przypraw. W ten oto sposób możemy cieszyć się świeżym ich aromatem w kuchni. W razie potrzeby “zmieni” również kryształki cukru w cukier puder.

Maszynka do krojenia w kostkę

Dodatkowe wyposażenie, który w szczególności jest przydatne przy robieniu sałatek. Pozwala nam na szybkie krojenie warzyw i owoców w kostki. W zestawie powinny się znajdować części o odmiennej średnicy.

Przystawka do makaronu

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią domowy makaron. Po wyrobieniu ciasta, za pomocą takiej przystawki można dokonać formowania i krojenia makaronu na wybraną formę, grubość, długość.

Przystawki do soków i musów owocowych

Jest to prosty element, który może zastąpić wyciskarkę czy też sokowirówkę. Z jego pomocą można przygotować sok z owoców lub warzyw. Warto oczywiście sprawdzić możliwości takiej przystawki jak i również pojemność zbiornika na sok czy mus.

Waga elektroniczna

Wielu osobom, które lubią się trzymać ściśle przepisów, z pewnością przyda się waga elektroniczna. Pozwala na precyzyjne odmierzenie gramatury konkretnych składników. Taka waga elektroniczna występuje w robotach jako osobne urządzenie.

10 Polecani producenci

Różnorodność dostępnych na rynku robotów kuchennych, zarówno pod względem funkcjonalności, jak również ceny jest bardzo rozległa. Decydując się na zakup sprzętu warto zwrócić uwagę na modele znanych marek, takich jak Bomann, Bosch, Clatronic, Kenwood, KitchenAid, Severin, Philips, Zelmer czy też Bork. Gwarantują one najlepszą jakość i niezawodność, a tym samym i zadowoleni z użytkowania.

Podsumowanie

Z pewnością roboty kuchenne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie cenimy sobie szybkość przyrządzania potraw, jak i również oszczędność miejsca, mniej zabrudzeń i wygodę. Za pomocą jednego urządzenia możemy wykonać prace, do których zwykle potrzebujemy przynajmniej kilku osobnych małych sprzętów AGD i dodatkowych akcesoriów. Dlatego też warto zastanowić się co się bardziej opłaca kupić jedno urządzenie wielofunkcyjne, czy kilka mniejszych, biorąc pod uwagę, że można na rynku można znaleźć dobry robot w dobrej cenie.

RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.