W tym artykule znajdziesz:
- Co oznacza standard HDMI?
- Standardy złącza HDMI
- Rodzaje kabli HDMI. Czym się kierować dokonując wyboru kabla HDMI?
- Czy droższy kabel HDMI jest drożczy?
- Podsumowanie
1
Co oznacza standard HDMI?
HDMI to skrót od nazwy angielskiej „High-Definition Multimedia Interface”. Określa on specjalny interfejs multimedialny, który przeznaczony jest do transmisji danych o wysokiej rozdzielczości. Został opracowany między 2000 a 2002 rokiem w celu bezproblemowego przesyłania obrazu cyfrowego w rozdzielczości HD wraz z cyfrową wielokanałową fonią. Wszystko to odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą jednego przewodu. To olbrzymi progres w stosunku do poprzednich połączeń, do których potrzebnych były 2 lub 3 osobne kable i wtyczki. Ponadto zyskujemy o wiele lepszą jakość obrazu oraz dźwięku niż gwarantowały wcześniej wielokablowe połączenia.
Stosowany dziś standard HDMI jest rozwinięciem nieco starszego i stosowanego w połączeniach komputerowych połączenia DVI. Różnicą jest jednak tutaj obsługa wielokanałowego dźwięku cyfrowego audio. Wprowadzenie tego standardu było prawdziwą rewolucją na rynku, dzięki czemu zaledwie za pomocą jednego kabla można połączyć ze sobą dwa urządzenia.
Dziś kable HDMI służą do przesyłania sygnału wideo oraz audio pomiędzy co najmniej dwoma urządzeniami, jak odtwarzacz Blu-ray, telewizor, komputer, konsola, tablet, projektor czy telefon komórkowy. Z pewnością najlepszy kabel HDMI będzie miał wpływ na jakość odtwarzanego obrazu i dźwięku. w naszym kinie domowym. Należy pamiętać, iż w zależności od rodzaju urządzenia i jakości przesyłanego sygnału, potrzebny będzie nam kompletnie inny rodzaj przewodu.
2 Standardy złącza HDMI
Jak już wspomnieliśmy, niezwykle istotny jest dobór najlepszego rodzaju kabla HDMI. Od 2003 roku, kiedy ten standard zadebiutował na rynku, pojawiło się kilka jego modyfikacji, które są dostosowywane do najnowszych urządzeń i rozwiązań technologicznych. Oto, co warto wiedzieć o różnych standardach złącz.
HDMI 1.0
Mamy tutaj do czynienia z pierwszym standardem, który pojawił się na rynku. Choć kilkanaście lat temu wprowadzał prawdziwą rewolucję w zakresie przesyłu obrazu i dźwięku, to jednak dziś jest już raczej rzadko spotykany. Jak na obecne warunki, wymagania użytkowników oferuje on nam dość ograniczone parametry. Maksymalna obsługiwana przez niego rozdzielczość wynosi 1920 × 1200 p60, maksymalna głębia koloru to 24-bit, a maksymalna szerokość pasma sygnału wynosi 165 MHz. Nie robi to niestety większego wrażenia, albowiem dziś wymagamy znacznie więcej. HDMI 1.0 nie zapewnia obsługi DVD-Audio, zgodności z Dolby TrueHD, wsparcia dla technologii 3D oraz rozdzielczości 4K czy też brakuje w nim kanału Ethernet, zwrotnego kanału audio.
HDMI 1.1
HDMI 1.1 to zaledwie odrobinę udoskonalony standard, który pojawił się niedługo po premierze HDMI. Istotne dla nas jest to, że pod względem parametrów nie różni się od podstawowego HDMI. Jedyną różnicą, którą w nim zastosowano była obecność obsługi DVD-Audio, czyli formatu zapisu muzyki na płytach DVD.
HDMI 1.2/1.2 a
HDMI 1.2/1.2a to również tylko częściowo udoskonalona wersja standardu HDMI. Także i ona cechuje się takimi samymi parametrami technicznymi jak w przypadku dwóch poprzednich wersji, czyli rozdzielczością do 1920 x 1200p 60, głębią koloru: 24-bit, szerokością pasma sygnału do 165 MHz. Innowacją w tym wypadku było wsparcie dla Super Audio CD (DSD). Był to stosowany standard nośnika dźwięku dla urządzeń marki firmy Sony oraz Philips, który powstał z myślą o wymagających miłośnikach muzyki.
HDMI 1.3
HDMI 1.3 był kolejną rewolucją w jakości transmisji. Producenci znacząco zwiększyli możliwości przesyłu danych, a co za tym idzie techniczne wartości maksymalne uległy poprawie. HDMI 1.3 zapewniał maksymalną rozdzielczość do 2560 x 1600p 75, maksymalną głębię koloru: 48-bit, a także maksymalną szerokość pasma sygnału: 340 MHz. Nie tylko parametry uległy pozytywnej zmianie. Wprowadzona została obsługa wielu nowych funkcji i dodatków. Użytkownicy zyskali między innymi wsparcie dla funkcji Deep Color, xvYCC, synchronizacji audio i wideo (AV-Sync) oraz Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio. Warto jednak pamiętać, iż ten standard nie wspiera technologii 3D oraz rozdzielczości 4K.
HDMI 1.3 a-c
Po premierze HDMI 1.3 zaczęto wprowadzać do tej wersji kilka poprawek. Kolejne odpowiedniki oznaczane były literami a, b lub c. Można stwierdzić, iż w większości przypadków były to drobne modyfikacje, albowiem podstawowe parametry przesyłu danych nie uległy zmianie. Jedynymi istotnymi różnicami były aktualizacje list poleceń CEC, jak i również poprawa zgodności z nowymi urządzeniami.
HDMI 1.4/1.4 a-b
HDMI 1.4 jak i również jego drobne modyfikacje 1.4a-b to następna generacja standardu będąca kolejną znaczącą zmianą w jakości transmisji danych. Po raz pierwszy zyskujemy tutaj wsparcie dla rozdzielczości 4K. Oczywiście zmianom uległy maksymalne obsługiwane wartości. W przypadku rozdzielczości jest to 4096 x 2160p 24. Na tym samym poziomie pozostaje głębia koloru: 48-bit, a także maksymalna szerokość pasma sygnału: 340 MHz.
HDMI 2.0
HDMI 2.0 to najnowszy produkt ewolucji okablowania High-Definition Multimedia Interface. Nastąpiło tutaj udoskonalenie obecnych już parametrów. Dostępna jest dzięki niemu obsługa pełnej rozdzielczości 4096 x 2160 p60 w pełnym zakresie głębi kolorów od 24 do 48-bit/px. Ponadto maksymalna szerokość pasma sygnału wynosi aż 600 MHz. Jest to z pewnością rozwiązanie idealne dla najbardziej wymagających użytkowników.
Jaki zatem standard HDMI powinniśmy wybrać? Oczywistym wydaje się, że powinniśmy się kierować najnowszymi produktami na rynku. HDMI 2.0 daje nam obsługę najwyższej rozdzielczości, jaką obecnie spotkamy w telewizorach czy projektorach. Przyda się on również dla starszych typów urządzeń. W przypadku zakupu nowego sprzętu RTV nie będziemy musieli kupować nowego kabla HDMI, albowiem wersja 2.0 w pełni nam wystarczy. Jeśli jednak posiadamy starsze urządzenia, których nie chcemy zmieniać, to zawsze możemy zastanowić się nad którymś ze starszych modeli. Warto jednak pamiętać, że sam standard to nie wszystko, czym powinniśmy się kierować.
3 Rodzaje kabli HDMI
Musimy sobie zdać sprawę, że na rynku zetkniemy się z czterema głównymi kategoriami kabli HDMI: Standard HDMI, High Speed HDMI, Standard HDMI z Ethernetem oraz High Speed HDMI z Ethernetem. Opisywane wcześniej wersje HDMI nie mają wpływu na prawidłowość działania, albowiem są one wstecznie kompatybilne. Istotna różnica leży w samej zastosowanej technologii, jak i naszych indywidualnych potrzeb i zastosowania.
Czym kierować się dokonując wyboru kabla HDMI?
Bardzo ważne jest to, aby przed zakupem kabla HDMI sprawdzić szereg parametrów, które opisują właściwości konkretnego modelu. Gdy zależy nam na tym, aby kabel przesyłał również dane związane z siecią, to powinniśmy postawić na Standard HDMI Ethernet lub High Speed HDMI Ethernet. Kiedy przy okazji przesyłany przez kabel obraz ma być jakości wyższej niż 1080px czy też wymaga większej przepustowości, to nasz wybór winien paść na wersję High Speed HDMI.
Przed wyborem kabla HDMI konieczne być może będzie sprawdzenie tego, jak wygląda wykonanie żył sygnałowych oraz ich grubość. Te dwa czynniki mają całkiem istotny wpływ na przesył sygnału cyfrowego. W tej kategorii wyróżniamy żyły CCS, CCA i OFC. Żyły CCA tworzone są z miedzi i aluminium. CCS z kolei są wykonane z miedzi i stali, przez co są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak nieco gorzej przenoszą sygnał. Największym powodzeniem cieszą się jednak żyły OFC wykonane z miedzi beztlenowej, które zapewniają wysoką przewodność.
Również i same średnice mają znaczenie. Możemy wyróżnić 6 podstawowych rozmiarów średnic, określanych normą AWG. Im niższy jest numer AWG, tym średnica będzie grubsza. Spotkamy się z kablami 32 AWG o średnicy 0,202 mm, 30 AWG o średnicy 0,255 mm, 28 AWG o średnicy 0,321 mm, 26 AWG o średnicy 0,405 mm, 24 AWG o średnicy 0,511 mm oraz 22 AWG o średnicy 0,644 mm. Panuje tutaj prosta zasada – im większa średnica, tym lepiej dla nas.
Przed zakupem powinniśmy również wziąć pod uwagę rodzaj, długość kabla oraz jego osłonę. Dobrze zabezpieczone kable zapewniają najlepszą ochronę transmisji danych przed niepożądanymi zakłóceniami sygnału. Na jakość sygnału wpływ będą mieć również zastosowane filtry, metalowe wtyki, złocone konwektory. Oczywiście im wyższa jakość materiałów wykorzystanych w produkcji, tym lepsza trwałość i żywotność przewodu. Większość kabli posiada długość do kilku metrów. Producenci przestrzegają przed korzystaniem z wersji powyżej 15 metrów, gdyż taka długość okablowania będzie miała wpływ na wartości techniczne sygnału.
4 Czy droższy kabel HDMI jest lepszy?
Lepsza jakość przewodu ma wpływ również na jego cenę. Czy warto zatem dopłacać? Z reguły tak. Warto jednak pamiętać, że rozbieżność w jakości cyfrowego obrazu i dźwięku między kablem za kilkadziesiąt a kilkaset złotych będzie na ogół znikoma. Liczy się tu przede wszystkim jakość wykonania i wytrzymałość. W najdroższych egzemplarzach zamiast stali czy aluminium stosowana jest miedź beztlenowa. Na cenę oczywiście wpływ będzie mieć również fakt, z jakim standardem mamy do czynienia. Wersje HDMI 2.0 są zazwyczaj droższe od starszych odpowiedników.
5 Podsumowanie
Kable HDMI to elementy, bez których nie można sobie wyobrazić możliwości oglądania telewizji, obrazu na projektorze czy też grania na konsoli. Zadaniem takiego okablowania jest przesył jak najwyższej jakości obrazu oraz dźwięku. W naszym artykule udowodniliśmy, że standard czy jakość kabla mają bardzo istotne znaczenie dla możliwości przewodu. Warto zatem te informacje wziąć pod uwagę przed zakupem.