czwartek, 10 października, 2024
Strona głównaUncategorizedJaki czajnik elektryczny kupić?

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Kiedyś, aby zagotować wodę na herbatę potrzebny był piec węglowy, czy też kuchenka gazowa Zwykle czynność ta zajmowała sporo czasu. Jednak wraz z rozwojem technologicznym, znaleziono rozwiązanie tego problemu. Obecnie powszechnym stało się gotowanie wody w czajniku elektrycznym. Teraz by doprowadzić wodę do wrzenia wystarczy kilka minut. Jest to możliwe za sprawą czajników elektrycznych. Oczywiście szybkość i wygoda użytkowania takiego urządzenia zależy od kilku czynników. W tym poradniku szczegółowo omówimy cechy, na które trzeba zwrócić uwagę chcąc kupić czajnik elektryczny dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań.

Na co zwrócić uwagę kupując czajnik elektryczny?

Czajniki elektryczne, jak każdy inny mały sprzęt AGD, dostępne są w bardzo zróżnicowanym asortymencie jakościowym i cenowym. W sklepach dostępne są urządzenia kosztujące kilkanaście, jak i kilkaset złotych. Oczywiście cena to nie jest jedyny czynnik, którym należy kierować podczas wyboru czajnika elektrycznego. Równie istotne są pojemność, rodzaj i moc grzałki, poziom hałasu, bezpieczeństwo użytkowania oraz sposób wykonania urządzenia. O tym wszystkim piszemy w dalszej części poradnika.

  1. Pojemność czajnika
  2. Rodzaj grzałki: spiralna, płytowa
  3. Moc czajnika (grzałki)
  4. Obudowa i uchwyt
  5. Rodzaj podstawy
  6. Sposób nalewania wody
  7. Rodzaj filtra antyosadowego
  8. Wskaźnik poziomu wody
  9. Poziom hałasu
  10. Zabezpieczenia
  11. Długość przewodu
  12. Dodatkowe funkcje
  13. Polecani producenci
  14. Czajniki elektryczne warte uwagi

 

1 Pojemność czajnika

Pojemność to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii. Wiadomym jest, iż powinna być ona dostosowana do naszych rzeczywistych potrzeb. Jeśli czajnik będzie przeznaczony dla 1-2 osób, to nie ma konieczności posiadania modelu o pojemności powyżej 1 litr. W przypadku większych gospodarstw liczących 5-ciu domowników warto zdecydować się na zakup modelu o znacznie większej pojemności – minimum 1.5 litra.

Warto również zwrócić uwagę na pojemność czajnika według liczby szklanek. Przyjmuje się, że najbardziej popularne szklanki mają do 250 ml pojemności. W takim razie w litrowym urządzeniu zagotujemy wodę na cztery szklanki. W tabelce poniżej została szczegółowo przedstawiona zależność pomiędzy pojemnością czajnika elektrycznego, a liczbą osób i szklanek.

 

Poj. czajnika (litry)
    Liczba osób    
Liczba szklanek
0.5
mniej niż 1
2
1.0
1-2
4
1.5
3-4
6
1.7
4-5
3.4
2.0
więcej niż 5
8

Każdy czajnik elektryczny ma określoną przez producenta minimalną ilość wody do zagotowania. W przypadku urządzeń o pojemności do 1 litra jest to zwykle połowa. Wartość ta dla większych czajników – powyżej 1.5 l, wynosi najczęściej od 0.1 do 0.5 litra. Minimalna ilość wody do zagotowania ma bezpośredni związek z rodzajem grzałki zastosowanej w czajniku elektrycznym. Jej ilość powinna być wystarczająca, aby całkowicie zakryć grzałkę.

Często mamy nawyk gotowania większej ilości wody niż aktualnie potrzebujemy. Skutkuje to dłuższym czasem potrzebnym do uzyskania wrzątku, co bezpośrednio powoduje większe zużycie energii. Z tych powodów warto wybrać czajnik elektryczny, którego pojemność będzie odpowiednia do liczby osób w gospodarstwie domowym. W przypadku singli mimo to lepiej kupić nieco większy czajnik, ponieważ w razie wizyty gości nie będzie potrzeby kilkukrotnego gotowania wody. Przyjmuje się, że w takiej sytuacji optymalną pojemnością będzie 1 litr.

2 Rodzaj grzałki

Rodzaj grzałki ma znaczący wpływ na komfort użytkowania czajnika elektrycznego. W sklepach są dostępne modele wyposażone w grzałki spiralne i płaskie grzałki płytowe.

Grzałka spiralna

Grzałki spiralne występują w starszych modelach czajników. Grzałki te mają kształt spirali i są umieszczone tuż przy dnie zbiornika. Aby, gotując wodę nie zniszczyć czajnika, jej ilość musi w całości zakryć grzałkę. Zaletą tego typu urządzeń cicha praca i stosunkowo niska cena. Zdecydowaną wadą natomiast jest j osadzanie się kamienia, co ma wpływ na smak wody i krótszą żywotność czajnika. Dlatego też producenci coraz częściej odchodzą od grzałek spiralnych na rzecz grzałek płytowych.

Grzałka płytowa

Coraz bardziej popularne stają czajniki z grzałką płytową. Grzałka ta jest ukryta pod dnem czajnika, dzięki czemu jest skutecznie chroniona przed osadzaniem się kamienia. dzięki czemu jest lepszy smak gotowanej wody, jak również dłuższa żywotność urządzenia. Ponadto do zagotowania wody wystarczy zaledwie 100 ml. Taka konstrukcja sprawia, że możemy o wiele łatwiej i skuteczniej czyścić wnętrze czajnika. Są to też czajniki o większej mocy, co pozwala na szybsze zagotowanie się wody. Mają one także często obrotową podstawę, która jest wygodna w obsłudze. Wadą jest tu wyższa cena, jak i generowany hałas, są zdecydowanie głośniejsze od czajników z grzałką spiralną.

3 Moc czajnika (grzałki)

Moc czajnika i rodzaj grzałki mają największy wpływ na czas gotowania wody. Płaski element grzewczy jest ukryty na dnie czajnika elektrycznego i oddaje ciepło tylko do góry. Z tego względu musi on mieć większą moc i pobierać więcej energii niż grzałka spiralna, aby zagotować wodę w tym samym czasie. Zwykle płaskie grzałki płytowe mają moc od 600 do 3100 W, a jej odpowiedniki w formie spirali od 200 do 2200 W.

Dla ułatwienia można przyjąć, że im wyższa jest ta wartość tym szybciej zagotujemy wodę. W kwestiach związanych z mocą czajnika elektrycznego można przyjąć prostą zasadę – im wyższa moc, tym krótszy czas potrzebny do zagotowania wody. Mimo zapewnień wielu producentów, raczej nie spotkamy energooszczędnych czajników elektrycznych. Urządzenia o niskiej mocy, co prawda zużywają mniej energii elektrycznej, jednak czas oczekiwania na wrzątek będzie znacząco dłuższy. Orientacyjny czas zagotowania 1 litra wody w czajniku elektrycznym pokazuje tabelka poniżej.

 

Moc czajnika (watt)
Czas (minuty)
mniej niż 1500
dłużej niż 4
od 1600 do 1900
od 3 do 4
od 2000 do 2400
od 2 do 3
powyżej 2500
poniżej 2

Jaki zatem wybrać poziom mocy? Naszym zdaniem najlepszym wyborem będą czajniki, których moc oscyluje przynajmniej w granicach 2000 W. Choć zapłacimy nieco więcej za zużytą energię, to jednak możemy cieszyć się szybciej zaparzoną kawą lub herbatą.


Jakie modele czajników elektrycznych są warte uwagi? Jakie mają opinie?   Zobacz teraz


4 Obudowa i uchwyt

Z pewnością wiele osób interesuje obudowa czajnika elektrycznego. Choć jest to sprzęt służący tylko i wyłącznie do gotowania wody, to jednak cenimy sobie stylowy design w przestrzeni kuchennej. Producenci w związku z tym oferują modele tworzone z różnego rodzaju materiałów. Tańsze modele czajników są najczęściej z tworzywa sztucznego. Są one lekkie i w przeciwieństwie do metalowych urządzeń nie nagrzewają się zbytnio. Niestety, najczęściej nie prezentują się zbyt estetycznie, a wielu osobom może przeszkadzać “plastikowy” wygląd.

O wiele większym powodzeniem cieszą się modele tworzone ze stali szlachetnej. Znajdują się one na wyższej półce cenowej. Odznaczają się bardziej nowoczesnym wyglądem. Większość z nich posiada odpowiednią termoizolację. Dzięki czemu obudowa nadmiernie nie nagrzewa się, a woda dłużej pozostaje ciepła. Stalowe wersje czajników elektrycznych są niestety cięższe niż plastikowe.

Z kolei szklane czajniki należą do najlżejszych na rynku. Wiele osób ceni je sobie ze względu na wyjątkowy design. Uważane są za jedne z najzdrowszych, a przy tym łatwiej jest utrzymać je w czystości. Wielu producentów dodaje również ciekawe oświetlenie LED, dzięki któremu pracujący czajnik prezentuje się wyjątkowo efektownie. Niestety sporą wadą tych modeli jest większa podatność na uszkodzenie i mocne nagrzewanie się bocznych ścian czajnika.

Na rynku są również dostępne elektryczne czajniki ceramiczne. Mimo, że posiadają one bardzo dobre właściwości, to cieszą się mniejszą popularnością ze względu na wyższy koszt zakupu. Łatwo usunąć z nich kamień, a sama ceramika jest najzdrowszym materiałem do gotowania wody. Warto również wiedzieć, iż ściany obudowy nie nagrzewają się tak mocno szkło. Czajniki ceramiczne stanowią często połączenie tradycji z nowoczesnością. Dla niektórych użytkowników wadą może być wyższa waga – są najcięższe ze wszystkich opisanych modeli.

Jaki zatem wybrać czajnik? Powinniśmy kierować się funkcjonalnością oraz designem. Odradzamy zakup plastikowych egzemplarzy, gdyż prezentują się one najmniej korzystnie w kuchni, a przy tym mogą mieć wpływ na smak wody. Najlepszym wyjściem będzie postawienie na wersje szklane lub ceramiczne. Kompromisem będzie czajnik ze stali szlachetnej, który obecnie należy do najczęściej kupowanych.

5 Rodzaj podstawy

Wybór czajnika pod względem rodzaju podstawy jest niewielki. Występują dwa rodzaje podstaw czajników elektrycznych – zwykła i obrotowa. Zwykła podstawa jest stosowana w klasycznych czajnikach z grzałką spiralną. Wymaga od użytkownika dokładnego dopasowania ustawienia czajnika na podstawie. Element łączący podstawę z czajnikiem umieszczany jest z reguły z jej boku. Z kolei w czajnikach z grzałką płytową znajduje się obrotowa podstawa (360°). Dzięki niej możemy umieścić czajnik w dowolny sposób i to bez konieczności specjalnego “celowania”. Dzięki takiemu rozwiązaniu uchwyt czajnika jest zawsze pod ręką. Za każdym razem element łączący podstawę z czajnikiem jest umieszczony na jej środku.

6 Sposób nalewania wody

W większości czajników spotkamy się z koniecznością otwarcia pokrywy w celu nalania wody. Taki prosty mechanizm zapewnia szczelność, wygodę otwierania, jak i również zapewnia odpowiednią blokadę. Uzupełnienie wody w czajniku z kranu lub butelki jest bezproblemowe. Istnieją jednak takie rodzaje czajników, w których nie ma potrzeby otwierania pokrywki. Posiadają one odpowiednio zaprojektowany otwór, przez który wlewa się wodę lub też pozwalają na napełniania przez dzióbek. Takie rozwiązanie jest wygodne, gdy chcemy szybko napełnić czajnik czy też nie mamy zbyt dużo miejsca w zlewie.

7 Rodzaj filtra antyosadowego

Niestety w wielu miejscach spotkamy się z zanieczyszczoną wodą, co powoduje, że podczas gotowania tworzy się pewna ilość osadu. Najgorszej, jeśli mamy do czynienia z wodą z dużą ilością kamienia. Aby temu zapobiec producenci stosują różnego rodzaju filtry, których zadaniem jest likwidowanie tego problem. Pierwszym i najprostszym elementem jest standardowa siateczka nylonowa, którą montuje się u góry czajnika. Jej zadaniem jest wychwytywanie większych zanieczyszczeń. W wielu modelach pojawia się również siateczka wykonana ze stali szlachetnej, która nie tylko oczyszcza wodę, lecz także eliminuje niepożądane zapachy. Niektórzy producenci decydują się również na filtr węglowy.

Nie ma niestety w pełni skutecznego rozwiązania, które uchroni nasz czajnik przed zanieczyszczeniami. Dobrze jest zatem korzystać w domu, przy pobieraniu wody, z wkładów filtrujących.

8 Wskaźnik poziomu wody

Od lat w czajnikach elektrycznych stosowany jest niezwykle pomocny wskaźnik poziomu wody. Jest to podziałka, dzięki której dowiemy się, ile wody znajduje się w czajniku. W zależności od producenta wskaźnik może znajdować się po jednej, lub po obu stronach czy też w uchwycie czajnika. Na wskaźniku zazwyczaj umieszczona jest skala wyrażona w mililitrach lub też ze wskazaniem na ilość filiżanek. W niektórych modelach wskaźnik poziomu wody jest podświetlany

9 Poziom hałasu

Oczywiście czajniki elektryczne nie należą do najgłośniejszego sprzętu AGD. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, iż niektóre mogą wydawać dźwięki przekraczające nawet 70 db. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czajniki z płaską grzałką są z reguły głośniejsze niż czajniki z grzałką spiralną. Warto przy tym dbać o regularne czyszczenie wnętrza, albowiem osadzający się kamień będzie wpływał na poziom głośność pracy urządzenia.


Jakie modele czajników elektrycznych są warte uwagi? Jakie mają opinie?    Zobacz teraz


10 Zabezpieczenia

Ponieważ mamy do czynienia z gorącym, a do tego elektrycznym urządzeniem, producenci od lat stosują określone zabezpieczenia, które mają zapewnić użytkownikowi ochronę przed poparzeniami, a sam czajnik przed uszkodzeniem. Jednym z takich zabezpieczeń jest blokada przed włączeniem gotowania bez wody. Polega ona na tym, iż czujniki określają poziom wody i nie pozwolą na włączenie, jeśli jest pusty. Innym zabezpieczeniem jest ochrona przed przegrzaniem. Dzięki temu nie uda nam się włączyć czajnika, gdy jego grzałka ma zbyt wysoką temperaturę. dzieje się głównie wtedy, jeśli urządzenie jest włączane wielokrotnie w krótkich odstępach czasu. Standardowym elementem wyposażenia jest automatyczny wyłącznik po zagotowaniu lub automatyczny wyłącznik przy zdjęciu czajnika z podstawy. Niektórzy producenci stosują ponadto ostrzeżenia w postaci podświetlenia lub dźwięków podczas pracy urządzenia.

11 Długość przewodu

Przed zakupem oczywiście warto sprawdzić, jak długi jest przewód, jak i również, czy producent przewidział możliwość zwinięcia nadmiaru kabla oraz schowania go w podstawie. Z reguły tego typu urządzenia posiadają przewody o długości do 1 metra, choć zdarzają się dłuższe okablowania. Wspomniana regulacja pozwoli nam na zwinięcie niepotrzebnego nadmiaru przewodu, jak i również wpłynie na estetykę i porządek w kuchni.

12 Dodatkowe funkcje

Do tej pory pisaliśmy o funkcjach, elementach wyposażenia, które znajdziemy praktycznie w większości czajników elektrycznych. Niektórzy jednak producenci chcąc uatrakcyjnić swoje modele, decydują się na dodatkowe funkcje.

Podtrzymywanie ciepła

Czajniki z taką opcją posiadają na ogół termoizolację lub podwójne ściany obudowy. Dzięki temu mogą pełnić poniekąd funkcję termosu i przez dłuższy czas zachowywać ciepło wody, co redukuje konieczność ponownego gotowania wody.

Podgrzewanie wody

Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które potrzebują wody o określonej temperaturze. W tym przypadku funkcja umożliwia podgrzewanie wody tylko do wybranej przez nas temperatury. Jest to przydatna opcja dla miłośników różnych gatunków herbat.

Regulacja temperatury

Jest to podobna funkcja, jak w poprzednim wypadku, która pozwala nam na przygotowanie wody o dowolnie wybranej temperaturze.

13 Polecani producenci czajników elektrycznych

Czajniki elektryczne to często spotykany sprzęt w sklepach ze sprzętem AGD czy w marketach. Na rynku zetkniemy się z produktami znanych i cenionych marek, jak i modelami, o których za bardzo nie mamy pojęcia. Z reguły egzemplarze z gatunku no name są w niskiej cenie, a ich jakość budzi wątpliwości. Dlatego też polecamy skupić się na czajnikach od takich marek jak: Berghoff, Bosch, Zelmer, Krups, Botti, Bork, Casa Bugatti, Delonghi, Eldom, Russel Hobbs czy też Philips.

14 Czajniki elektryczne warte uwagi

Poniżej przedstawiamy zestawienie kilku modeli czajników elektrycznych, którym warto się przyjrzeć bliżej. Naszym zdaniem są one wysokiej jakości oraz cieszą się dobrą opinią użytkowników.

Xiaomi Mija Mi Smart

Poj. 1,8 l – Moc 1800 W – Bardzo cichy – Inteligentne sterowanie temperaturą – Szybkie gotowanie – Wyjątkowej jakości stal nierdzewny – Potrójne zabezpieczenia – Minimalistyczny design   >>>

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

 

Bosch TWK 7801

Poj. 1,7 l – Moc 2200 W – Wyjmowany filtr antywapniowy – Obrotowa podstawa – Wskaźnik poziomu wody – Zabezpieczenie przed przegrzaniem – Blokada pokrywy – Podświetlany włącznik – Wskaźnik poziomu wody   >>>

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

 

Bosch TWK 3A011

Poj. 1,7 l – Moc 2400 W – Płyta grzejna ze stali szlachetnej – Możliwość napełniania przez wlot wody – Wyjmowany filtr antywapienny – Ochrona przed przegrzaniem – Podświetlany włącznik – Wskaźnik poziomu wody   >>>

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

 

 

Podsumowanie

Czajniki elektryczne to urządzenia, które towarzyszą nam w domach już od wielu lat. Niemniej jednak przy zakupie nowego urządzenia, warto zastanowić się nad wyborem konkretnego modelu. Podsumowując taki czajnik winien posiadać całkiem sporą moc, być wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów, jak i również powinien mieć odpowiednie zabezpieczenia. Nie zapominajmy także o dobrze czajnika z uwzględnieniem ilości domowników.

RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.