Jaki ciśnieniomierz kupić?

Dla wielu starszych osób lub z problemami zdrowotnymi niezwykle istotne jest kontrolowanie ciśnienia krwi. Dzięki regularnemu jego sprawdzaniu można zawczasu dostrzec problemy zdrowotne, a także uchronić się przed poważnymi ich konsekwencjami. Przez lata korzystaliśmy z klasycznych ciśnieniomierzy, które znaleźć możemy nadal w gabinetach lekarskich. Obecnie coraz częściej można spotkać wersje elektroniczne. Spory wybór takich urządzeń zdecydowanie utrudnia zakup najwłaściwszego modelu. Postaramy się w kilku punktach scharakteryzować dostępne na rynku ciśnieniomierze, ich parametry i dodatkowe funkcje. Być może pomoże to podczas zakupów.

Ciśnieniomierz Beurer
Ciśnieniomierz Beurer. Źródło: beurer.com

Na co zwrócić uwagę kupując ciśnieniomierz?

 1. Jaki typ ciśnieniomierz wybrać?
 2. Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
 3. Dobór właściwego rozmiaru mankietu
 4. Rodzaj zasilania
 5. Przydatne funkcje
 6. Polecane marki ciśnieniomierzy

 

1 Jaki typ ciśnieniomierza wybrać?

Na chwilę obecną jesteśmy w stanie wyróżnić cztery główne kategorie ciśnieniomierzy, które wyodrębniamy ze względu na sposób ich działania. Mowa tutaj o wersjach elektronicznych, zegarowych, rtęciowych oraz Hi-End.

Ciśnieniomierz elektroniczny

Ciśnieniomierz elektroniczny Omron M10-IT. Źródło: omron-healthcare.com

Jest to w tej chwili najbardziej popularna wersja ciśnieniomierzy na rynku. Są one sprzedawane w wersji naramiennej lub nadgarstkowej. Ponadto możemy znaleźć je w kategorii półautomatycznej oraz automatycznej. Są to niezwykle proste w obsłudze urządzenia, które wystarczy nałożyć na nadgarstek lub ramię, zapiąć i uruchomić mechanizm. Ciśnieniomierz automatycznie wykona za nas wszystkie czynności, które wcześniej wymagały wykorzystywania pompki i słuchawek. Taka automatyzacja przydaje się zwłaszcza u osób z ograniczoną sprawnością rąk, które nie mogą liczyć na pomoc drugiej osoby podczas dokonywania pomiaru ciśnienia. Praktycznie każdy model zaopatrzony jest w duży, czytelny ekran, dzięki czemu o wiele łatwiej odczytamy informacje o wyniku badań. Większość takich urządzeń zapewnia nam także pomiar tętna, co jest również istotną informacją dla wielu osób. Do wad z pewnością zaliczymy wyższą cenę oraz konieczność wymiany baterii – przy niskim stanie energii urządzenia mogę wskazywać błędne pomiary.

Ciśnieniomierz zegarowy

Ciśnieniomierz zegarowy Precision BPM TECH-MED. Źródło: techmed.pl

Zegarowe modele, nazywane często sprężynowymi, to ciśnieniomierze, które możemy nawet i dziś spotkać w gabinetach lekarskich. Składają się one z trzech części. Jedną z nich jest pompka z zegarem, drugą jest mankiet nakładany na ramię, a trzecią – stetoskop lub specjalistyczne słuchawki. Wraz z napompowaniem mankietu musimy dokładnie nasłuchiwać tętna, porównując je z wartościami ciśnienia widocznymi na zegarze. Tego typu modele gwarantują niezwykle dokładne pomiary, nie zajmują wiele miejsca, a także są w pełni bezpieczne w użyciu. Nie potrzebujemy do nich żadnego źródła zasilania, oprócz oczywiście siły własnych rąk. Z reguły takie urządzenia potrzebują kalibracji co 12-24 miesiące, a przy tym konieczne jest nauczenie się obsługi i nasłuchiwania wskazań ciśnieniomierza.

Ciśnieniomierz rtęciowy

Ciśnieniomierz rtęciowy Erkameter 3000. Źródło: erka.org

Stanowią one klasykę w badaniach lekarskich, gdyż pierwsze tego typu modele pojawiły się rynku już pod koniec XIX wieku. W tego typu urządzeniach do mierzenia ciśnienia wykorzystywana jest rtęć. Stanowi ona element równoważący ciśnienie w mankiecie znajdującym się na ramieniu osoby badanej. Dzięki temu można z dużą dokładnością dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego. Ogromną zaletą tych ciśnieniomierzy jest fakt, iż podają prawidłową wartość bez względu na wysokość nad poziomem morza, na której znajduje się pacjent. Równie dobrze funkcjonują w przypadku badania niskiego ciśnienia tętniczego krwi. Warto poza tym dodać, że nie wymagają one kalibracji i są w miarę proste w obsłudze. Obecnie trudno jest je zakupić na rynku, albowiem podobnie jak termometry rtęciowe zostały wycofane ze sprzedaży. Jako wady można wymienić duże gabaryty i masę, a także samą obecność rtęci, która jest niebezpiecznym dla człowieka związkiem. Urządzenia muszą znajdować się w stabilnym i zabezpieczonym miejscu. Ponadto trudno jest wykonać badanie samemu.

Ciśnieniomierz klasy Hi-End

Ciśnieniomierz lekarski klasy High-End Accoson GreenLight 300. Źródło: accoson.com

Są to lekarskie ciśnieniomierze, które zaliczane są do grupy elektronicznych. Różnica w porównaniu z poprzednio opisywanymi modelami domowego użytku polega na tym, że są to manualne urządzenia, które wykorzystują metodę osłuchową Korotkowa. Badanie ciśnienia wykonuje się tak samo jak w manualnych wersjach rtęciowych czy zegarowych, z tą jednak różnicą, iż pomiar ciśnienia wykonywany jest przez system elektroniczny. Daje to nie tylko bardzo dokładny wynik, lecz także możliwość automatycznego dokonywania przez urządzenie kalibracji oraz kontroli tempa deflacji. Wynik badania wyświetlany jest na ekranie. Są to urządzenia przeznaczone głównie do gabinetów lekarskich. Takie wersje nie wymagają stabilnego podłoża w trakcie badania i mogą być stosowane w każdej grupie wiekowej. Do badania niezbędny przy tym jest stetoskop. Do wad zaliczymy wysoką cenę i wrażliwość na warunki atmosferyczne.

Ze wszystkich wymienionych ciśnieniomierzy najbardziej rozsądnym wyborem będzie wersja elektroniczna. Jest ona nie tylko poręczna i łatwa w obsłudze, lecz też cena takiego urządzenia nie jest wygórowana. Przyda się on zarówno dla całej rodziny, jak i dla starszych, samotnych już osób.

2 Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?

Ciśnieniomierz nadgarstkowy ChoiceMMed BP201. Źródło: choicemmedamerica.com

Bardzo ważne przy zakupie ciśnieniomierza jest zdecydowanie się na jego wersję pod względem miejsca badania. Wyróżniamy na tym polu urządzenia naramienne oraz nadgarstkowe. Lekarze oraz specjaliści najczęściej rekomendują wersje naramienne. Są one o wiele bardziej precyzyjne w wykonywaniu pomiarów ciśnienia krwi. Ciśnieniomierze nadgarstkowe polecane są z kolei osobom otyłym lub z ograniczoną sprawnością ruchową. Ponadto takie mniejsze modele są zalecane tym, którzy muszą wykonywać badanie kilka razy dziennie lub też zabierać je ze sobą w podróż. Sporą wadą nadgarstkowych ciśnieniomierzy jest fakt, iż w przypadku miażdżycy i mniejszych żył mogą pokazywać niedokładne wyniki. W związku z tym osoby starsze powinny w miarę możliwości decydować się na wersje naramienne, które gwarantują o wiele bardziej precyzyjne badanie.

3 Dobór właściwego rozmiaru mankietu

Mankiet naramienny. Źródło: pixabay.com

Podczas zakupu koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego mankietu. Mniejszy lub większy model może wpłynąć na niedokładność pomiaru ciśnienia. Jeśli mankiet jest za mały, to błąd pomiarowy może sięgać nawet do 15 mm Hg. Z kolei kiedy mankiet jest za duży, to pomiar ciśnienia może wskazywać zaniżony wynik, nawet do 30 mm Hg. Jeśli wykonujemy badanie, które ma nam dać informacje o konieczności zwiększenia lub zmniejszenia dawki leków na ciśnienie, to błędne wskazania mogą prowadzić do złego doboru medykamentów.

Standardowy mankiet do pomiaru ciśnienia u osób dorosłych powinien mieścić się w granicach obwodu ramienia, czyli pomiędzy 20 a 32 cm. Wiąże się to z tym, iż posiada on stosowną regulację. Jeśli jesteśmy umięśnieni lub otyli, to musimy poszukać mankietu z szerszym obwodem do badania. Oprócz rozmiaru istotne powinno być to, jak długo i komfortowo go zakładamy. W przypadku wersji naramiennych samodzielne dokonanie badania może być utrudnione i kłopotliwe, dlatego warto wybrać taki mankiet, który bez trudu samemu nałożymy na siebie.
Przed zakupem koniecznie zmierzmy rozmiar swojego ramienia i pod kątem wyniku szukajmy dla siebie odpowiedniego mankietu.

4 Rodzaj zasilania

W tym dziale oczywiście mowa będzie o wersjach elektronicznych. Wszystkie ciśnieniomierze nadgarstkowe czy też naramienne posiadają zasilanie bateryjne. Najczęściej jest to kilka baterii AA lub AAA. W przypadku jednak wersji naramiennych możemy spotkać się z modelami, które oprócz zasilania bateryjnego zaopatrzone są w kabel sieciowy. Dzięki temu można zaoszczędzić na bateriach, a pełen poziom naładowania oznaczać będzie brak problemów przy pomiarze. Jeśli często sprawdzać będziemy ciśnienie, a preferujemy wersje nadgarstkowe, to być może dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w akumulatorki, dzięki którym możemy z czasem zaoszczędzić na kupowanych bateriach.

5 Przydatne funkcje

Ciśnieniomierze elektroniczne często wyposażone są w funkcje dodatkowe, które ułatwiają nam pomiar lub są pomocne przy prowadzeniu statystyk. Oto najciekawsze funkcje, jakie mogą zawierać takie urządzenia:

 • Ręczne ustawianie ciśnienia w rękawie: z reguły urządzenia automatycznie pompują mankiet do wybranej wartości ciśnienia powietrza. Jednakże w niektórych modelach możemy ustawić ten parametr ręcznie. Dzięki temu można skrócić czas badania lub też poprawić jego komfort, gdyż niektóre osoby nie lubią zbyt mocno ściśniętego mankietu
 • Pomiar wielokrotny: ciśnieniomierz może dokonać kilku pomiarów naraz. Mogą to być odstępy kilkudziesięciosekundowe. Dzięki temu w wyniku trzech lub więcej pomiarów urządzenie pokazuje nam średnią, która może być o wiele bardziej wiążąca niż pojedynczy pomiar.
 • Ukrywanie wyników pomiaru: jest to funkcja, która zapewnia utajnianie wyników pomiaru. Może być ona przydatna dla osób, które stresują się rezultatami wyświetlanymi na bieżąco. Dlatego aparat może wykonać kilka pomiarów i dopiero po nich pokazać nam wszystkie wyniki.
 • Wykrywanie ruchu ciała: przyjęte jest, iż podczas pomiaru nie można się ruszać lub rozmawiać, albowiem takie działania wpływają na ostateczny wynik. Modele z funkcją wykrywania ruchu mogą eliminować takie nieprawidłowości.
 • Pamięć wykonywanych pomiarów: jest to funkcja przydatna dla osób, które lubią sprawdzać, czy zaistniały jakieś zmiany w ciśnieniu krwi na przestrzeni kilkunastu, kilkudziesięciu badań. Urządzenie automatycznie zapisuje każdy pomiar wraz z datą, co pomaga w prześledzeniu wszelkich zmian w ciśnieniu.
 • Wykrywanie błędów w pomiarze: ta funkcja z kolei pomoże nam w eliminacji wyników pomiaru związanych z błędami. Urządzenie wykrywa nieszczelność mankietu i jego złe ułożenie.
 • Wykrywanie arytmii: wiadomym jest, iż osoby chore na arytmię potrzebują ciśnieniomierzy, które będą w stanie rozpoznać zarówno ją, jak również jej rodzaje czy zakłócenia. Modele takie posiadają funkcję wykrywające nieregularności pulsu, które wiązać się mogą z koniecznością wizyty u lekarza.
 • Fuzzy logic: W tym wypadku urządzenie samodzielnie określa, do jakiego poziomu należy napompować mankiet. Taka funkcja sprawia, że pomiary będą wiarygodniejsze. Mamy tutaj także od czynienia z algorytmami określającymi ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi.
 • Komunikaty głosowe: jest to niezwykle przydatna funkcja dla osób starszych lub niedowidzących. Urządzenie wydaje komendy w języku polskim, a także informuje o wyniku przeprowadzonego badania. Oczywiście koniecznie sprawdźmy, czy posiada ono oprogramowanie w naszym rodzimym języku.
 • Klasyfikacja pomiarów: jest to przydatna funkcja dla osób, które chcą wiedzieć, jak wygląda ich zdrowie pod względem wykonywanych pomiarów. Aparat wyposażony w tę opcję pokazuje, czy ciśnienie jest prawidłowe lub czy są z nim określone problemy. W przypadku nieprawidłowości może często zaklasyfikować je jako nadciśnienie.
 • Alarm przypominający: to idealna funkcja dla osób, które dokonują codziennie pomiarów o tej samej godzinie. Urządzenie poprzez alarm dźwiękowy zasygnalizuje nam, iż czas na wykonanie pomiaru. Niektóre modele posiadają także przypomnienie o zażyciu porcji lekarstw.
 • Wskaźnik zużycia baterii: jak już zostało wspomniane, niski poziom energii może wpływać na niedokładny pomiar badania. Dlatego wskaźnik poziomu naładowania baterii informować nas będzie o konieczności wymiany zasilania.
 • Automatyczne wyłączanie: jest to przydatna funkcja, dzięki której możemy oszczędzać energię baterii w ciśnieniomierzu. Zazwyczaj po kilku minutach bezczynności urządzenie automatycznie się wyłączy.

Nowoczesne ciśnieniomierze i te z wyższej półki często zaopatrzone są we wszystkie wymienione funkcje. Jednakże nie zawsze będą nam one przydatne. Warto przy tym pamiętać, że im bardziej zaawansowany model, tym więcej musimy na niego wydać. Takie funkcje powinny być dostosowane do naszych potrzeb.

6 Polecane marki ciśnieniomierzy

Na rynku znajdziemy coraz większą ilość modeli ciśnieniomierzy, które pochodzą od różnorodnych producentów. Wiąże się to z ryzykiem, iż możemy dokonać zakupu niepewnego i niezbyt cenionego modelu. Dlatego proponujemy przede wszystkim zwrócić uwagę na produkty takich marek jak: A&D, Boso Bosch+Sohn, Beurer, Microlife, Omron, Geratherm, Rossmax, Harttmann, Riester czy też Tech-Med. Urządzenia ich produkcji są nie tylko oznaką wysokiej jakości, lecz także wiele z nich wyposażonych jest w dodatkowe funkcje, o których pisaliśmy przed chwilą.