Jaką szczoteczkę elektryczna kupić?

Co raz chętniej do codziennej higieny jamy ustnej używamy szczoteczki elektrycznej. Dzięki niej precyzyjnie i łatwo zadbamy o nasze zęby i dziąsła. Dla wielu osób stała się ona znacznie lepszym rozwiązaniem niż manualne wersje. Rozwój technologiczny wpływa przy tym na fakt, że wielu producentów podsyła nam coraz to nowsze rozwiązania. W konsekwencji trudno jest o wybór odpowiedniej szczoteczki elektrycznej. Prezentujemy więc najważniejsze informacje o tym urządzeniu, które – mamy nadzieję – pomogą w wyborze właściwego modelu.

Szczoteczka elektryczna a manualna?

Szczoteczka do zębów jest niezastąpiona w pielęgnacji i higienie jamy ustnej. Sklepach jest dostępnych wiele modeli mniej lub bardziej zaawansowanych technologicznie, jednak nawet najlepsza z nich wybrana w nieumiejętny sposób nie pomoże nam prawidłowo zadbać o zęby. Szczoteczkę winniśmy dobrać w zależności od wieku użytkownika, a także kondycji zębów i wrażliwości naszych dziąseł.

Jeśli tylko porównamy skuteczność i dokładność w czyszczeniu jamy ustnej, to szczoteczki elektryczne czyszczą zęby dokładniej od tradycyjnych modeli. Posiadają one mniejszą główkę, co znacząco ułatwia dostęp do trudniej dostępnych miejsc, takich jak ostatnie zęby trzonowe i zęby mądrości czy też powierzchnie językowe zębów. W przypadku wersji elektrycznej nie musimy energicznie szczotkować, ani używać znaczącego nacisku na myte powierzchnie. Dzięki temu jest ona szczególnie polecana osobom, które mają wrażliwe dziąsła. Szybkie ruchy główki szczoteczki wystarczą, aby skutecznie usunąć płytkę nazębną i oczyścić przestrzenie między zębami. Ponadto taka szczoteczka o wiele lepiej sprawdza się u osób noszących stały aparat ortodontyczny. Używanie jej jest bezpieczne dla zębów, jej głowica zatrzymuje bowiem ruch główki przy zbyt mocnym nacisku na powierzchnię zęba, przez co szkliwo jest chronione przed nadmiernym ścieraniem i powstawaniem ewentualnych ubytków klinowych. Dlatego przy wyborze między szczoteczką elektryczną a manualną, warto stawiać na tę pierwszą.

Na co należy zwrócić uwagę, kupując szczoteczkę elektryczną?

 1. Rodzaj szczoteczki
 2. Rozmiar szczoteczki
 3. Częstotliwość ruchów
 4. Rodzaj i dostępność końcówek
 5. Twardość włosia
 6. Rodzaj zasilania
 7. Czas działania i ładowania
 8. Waga
 9. Przydatne funkcje
 10. Popularni producenci

 

1 Rodzaj szczoteczki

Podstawową kwestą, którą należy rozstrzygnąć planując zakup szczoteczki elektrycznej, jest wybór odpowiedniego rodzaju do swoich zębów. Najczęściej spotykany jest podział ze względu na wykonywane ruchy główki. Poniżej przestawiamy poszczególne rodzaje szczoteczek.

Szczoteczki obrotowe

Szczoteczki obrotowe, ze względu na rodzaj wykonywanych ruchów, są często nazywane również rotacyjnymi. Ich główka jest okrągła i wykonuje obroty raz w jedną, raz w drugą stronę. Ruchy wykonywane są – w zależności od modelu – od 7 000 do 8 800 razy na minutę. Modele obrotowe były pierwszymi szczoteczkami elektrycznymi, które pojawiły się na rynku. Ich ceny są atrakcyjne i cieszą się niesłabnącą popularnością.

Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne

Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne stanowią udoskonalenie klasycznych modeli elektrycznych. W tym wypadku oprócz obrotów, mechanizm szczoteczki wykonuje także ruchy pulsacyjne do i od zębów. Polegają one na dociskaniu główki szczoteczki do zębów na zasadzie młotka. Wiele nowszych modeli zapatrzonych jest w specjalny mechanizm, który zapobiega nadmiernemu naciskowi szczoteczki na powierzchnię zębów. W zależności od wybranego modelu ilość drgań może wynosić między 20 000 a 40 000 na minutę.

Szczoteczki soniczne

Szczoteczki soniczne posiadają podłużną główkę przez co przypominają tradycyjne modele manualne. W tym wypadku włosie szczoteczki wykonuje ruchy wymiatające – w górę oraz w dół. Ponadto zainstalowany wewnątrz niej specjalny generator wytwarza drgania, które poprzez włosie przenoszone są do otaczającego ząb płynu. Powstają w taki sposób mikrobąbelki powietrza, które zarówno dostają się w przestrzenie międzyzębowe, jak i dokonują odrywania płytki bakteryjnej. Nie tylko wpływa to na prawidłową higienę jamy ustnej, lecz także zapobiega powstawaniu nalotu nazębnego i przebarwień. Dostępne na rynku modele wykonują w ciągu minuty w zależności od wersji od 25 000 do ponad 40 000 drgań.

Szczoteczki ultradźwiękowe

Na chwilę obecną są one najbardziej zaawansowanymi szczoteczkami elektrycznymi na rynku. Mają podobne działanie jak wersje soniczne, lecz gwarantują jeszcze skuteczniejsze czyszczenie zębów. Nie wykorzystują one procesów mechanicznego ścierania, natomiast każda taka szczoteczka emituje fale ultradźwiękowe rozbijające łańcuchy bakterii. Możemy przez to liczyć nie tylko na skuteczność, lecz też delikatność czyszczenia powierzchni zębów i przestrzeni między nimi. Wytworzona przez szczoteczkę fala ultradźwiękowa wychodzi do 5 mm poza linię jej włosia. Dzięki temu najlepiej czyści trudniej dostępne miejsca w jamie ustnej. To jednak nie koniec zalet takiej wersji, albowiem dodatkowo szczoteczka stymuluje pracę oraz ukrwienie dziąseł, dzięki czemu wpływa na poprawę ich zdrowia. Takie urządzenia są przede wszystkim polecane osobom, które potrzebują bardziej delikatnej higieny jamy ustnej. Szczoteczki tego typu mogą emitować do ponad 90 milionów fal ultradźwiękowych na minutę!

2 Rozmiar szczoteczki

Bardzo istotny podczas zakupu jest rozmiar naszej szczoteczki do zębów. Powinien być on przede wszystkim dopasowany do wieku oraz indywidualnych preferencji. Powszechnie przyjmuje się, że długość główki szczoteczki nie powinna być większa niż szerokość 2-3 zębów. Jeśli wybieramy szczoteczkę dla dzieci, to jej długość powinna wahać się od 7,5 mm do ok. 15 mm. W przypadku osób dorosłych zalecana jest długość główki od 20 do 30 mm. Równie istotna jest szerokość; w przypadku dzieci nie powinna przekraczać 10 mm, a w przypadku dorosłych – 15 mm. Trzeba przy tym pamiętać, że im szersza główka, tym mogą pojawić się większe trudności z czyszczeniem mniej dostępnych miejsc.

Kolejnym ważnym aspektem jest długość rękojeści. Wpływa ona przede wszystkim na komfort użytkowania. W przypadku dzieci jest to między 10 a 13 cm, a w przypadku dorosłych między 15 a 18 cm. Podczas wybierania szczoteczki elektrycznej dobrze jest się skonsultować ze swym stomatologiem, który może polecić najlepsze rozwiązanie.

3 Częstotliwość ruchów

Prędkość oraz jakość wykonywanych przez szczoteczkę ruchów to jedne z najważniejszych aspektów każdej elektrycznej szczoteczki do zębów. Nawet najtańszy model obrotowy lub soniczny wykonuje minimum kilkanaście razy więcej obrotów na minutę, niż my korzystając ze zwykłej szczoteczki. Częstotliwość ruchów powinna być dostosowana do naszych indywidualnych upodobań. Wiele modeli szczoteczek elektrycznych oferuje kilka stopni prędkości, dzięki czemu możemy dobrać dla siebie najlepszy z nich. Jeśli zależy nam na bardzo efektywnym usuwaniu płytki nazębnej, to nasza szczoteczka powinna wykonywać co najmniej 7 000 ruchów na minutę. Oczywiście istnieją także modele o większej wartości obrotowej, jednak wiążą się one oczywiście za znacznie większym wydatkiem.

4 Rodzaje i dostępność końcówek

Końcówki do szczoteczki elektrycznej Oral-B. Źródło: instytut.pl

Ogromną zaletą i przewagą szczoteczek elektrycznych nad manualnymi jest możliwość wymieniania końcówek. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostosować szczoteczkę do określonych czynności. Możemy wybierać końcówki przeznaczone do wrażliwego uzębienia, o różnych stopniach twardości, przeznaczone do mycia i polerowania zębów, do czyszczenia języka. Istnieją także końcówki wybielające oraz masujące. Podczas zakupu warto sprawdzić, jaki zestaw końcówek oferuje nam producent, gdyż nie każda firma dysponuje szerokim arsenałem takich wymiennych elementów.

5 Twardość włosia

Twardość włosia ma przede wszystkim znaczenie dla naszego komfortu oraz zdrowia zębów i dziąseł. W przypadku wersji elektrycznej mamy do czynienia właściwie z tymi samymi zależnościami, co przy zwykłych modelach. Możemy rozróżnić kilka stopni twardości szczoteczki.

 • Szczoteczka twarda, o szerokości włosia 0,25–0,30 mm. Polecana jest przede wszystkim osobom ze zdrowymi dziąsłami, często pijącym kawę, palaczom.
 • Szczoteczka średnia, o szerokości włosia 0,20–0,25 mm. Jest to najpopularniejszy typ, który zalecany jest przede wszystkim osobom ze zdrowymi dziąsłami.
 • Szczoteczka miękka, o szerokości włosia 0,18–0,20 mm. Ten typ polecany jest przede wszystkim osobom z delikatnymi dziąsłami, z tendencją do krwawienia, a także osobom mającym problem z odsłaniającymi się szyjkami zębowymi.
 • Szczoteczki specjalistyczne, o szerokości włosia 0,12 mm i mniej. Są to specjalistyczne końcówki, które przeznaczone są dla osób po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, z poważniejszymi stanami zapalnymi dziąseł lub posiadających implanty i aparaty ortodontyczne.

6 Rodzaj zasilania

Jest to istotny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę podczas pracy z urządzeniem. Większość dostępnych w ofercie szczoteczek to wersje akumulatorowe. Zakupić jednak możemy także te zasilane sieciowo lub na baterie. Musimy się przede wszystkim zastanowić nad tym, gdzie będziemy używać naszej szczoteczki. Jeżeli tylko w łazience, można pomyśleć nad modelem zasilanym sieciowo z gniazdka. Będzie to wygodne rozwiązanie, a przy tym nie zanotujemy żadnego spadku mocy szczoteczki. Jeśli jednak lubimy myć zęby, spacerując nawet po całym domu lub mieszkaniu, to przyda nam się wersja na akumulator lub baterie. Takie wersje są użyteczne zwłaszcza podczas wyjazdów.

7 Czas działania i ładowania

Szczoteczki elektryczne zaopatrzone są w niewielkie akumulatory o niskiej pojemności. Wynika to z faktu, że pokaźniejsze baterie niepotrzebnie zwiększałyby ciężar szczoteczki, a co za tym idzie – zmniejszały nasz komfort podczas mycia zębów. Długość czasu pracy na baterii jest z reguły o wiele dłuższa w wypadku szczoteczek sonicznych. Mogą one na jednym ładowaniu działać kilka razy dłużej od klasycznych wersji obrotowych. Te z kolei muszą być dosyć często ładowane, a praktyką jest uzupełnianie ich energii co 2-3 dni. W przypadku lepszej jakości szczoteczek sonicznych ich czas pracy na jednej baterii wynosi mniej więcej 1,5 godziny. Wersje obrotowe pozwalają na około pół godziny pracy, choć oczywiście istnieją wyjątki. Mniejsza pojemność akumulatora sprawia, że czas ładowania nie jest zbyt długi. W przypadku wersji na baterie można korzystać zarówno ze zwykłych baterii alkalicznych, jak i akumulatorków AA lub AAA.

8 Waga

Niewątpliwie waga szczoteczki wpływa na komfort podczas codziennej higieny jamy ustnej. Wybieramy takie urządzenia właśnie z myślą o skuteczności i wygodzie użytkowania. Szczoteczki elektryczne w wersji obrotowej z racji specyficznej budowy są oczywiście cięższe od modeli sonicznych. Przeważnie waga tych pierwszych to 300-350 gramów. Szczoteczki soniczne z kolei ważą około 200 gramów, a modele działające na baterie AAA mogą ważyć nawet poniżej 100 g.

9 Przydatne funkcje

 

Czujnik siły nacisku

Wspomniany już wcześniej czujnik siły nacisku jest niezwykle istotny dla bezpieczeństwa podczas szczotkowania. W razie zbyt dużego nacisku na powierzchnię zębów automatycznie wyłączy on ruchy pulsacyjne szczoteczki. Dzięki temu unikniemy podrażnień i uszkodzeń dziąseł. Jest to bardzo przydatna opcja dla osób, które mają odsłonięte szyjki zębowe. Niektóre szczoteczki tylko informują o takim nacisku, inne całkowicie zatrzymują pracę urządzenia. Warto model z taką opcją zakupić także młodszym dzieciom.

Sygnalizator czasu mycia zębów

Niektóre modele szczoteczek zaopatrzone są w specjalny sygnalizator czasowy. W zależności od modelu może on działać na dwa sposoby. Pierwszy taki sygnał dźwiękowy włącza się co 30 sekund, informując nas o konieczności zmiany sposobu czyszczenia części uzębienia. Drugi z kolei uruchamia się po dwóch minutach, informując nas, że czas szczotkowania się zakończył. 120 sekund to zalecana przez stomatologów długość mycia zębów szczoteczką elektryczną.

Regulacja prędkości

Większość nowoczesnych modeli szczoteczek elektrycznych daje nam możliwość regulowania stopnia prędkości. Jest to pomocne, gdy borykamy się z nadwrażliwością dziąseł, gdyż za duża prędkość może powodować ból. Regulacja tempa pracy pozwala nam w takim wypadku na dostosowanie szybkości ruchów szczoteczki do indywidualnych potrzeb. Nowsze szczoteczki posiadają zazwyczaj kilka stopni prędkości.

10 Popularni producenci

Wśród wysokiej jakości elektrycznych szczoteczek do zębów na rynku dominują przede wszystkim produkty firmy Oral-B, która jet liderem w branży. Jednak oprócz nich znajdziemy także popularne modele marki Philips, Braun, Panasonic, Seysso czy też Megasonex.