Jaką wiatrówkę kupić?

Broń palna od dawna fascynuje miłośników militariów. Jednak uzyskanie pozwolenia na jej posiadanie nie jest prostą sprawą, ponieważ trzeba spełniać szereg wymagań określonych prawem. Osobom, które ich nie spełniają pozostaje skorzystać z alternatywnego rozwiązania, jakim jest kupno wiatrówki. Jest to broń stosunkowo bezpieczna, którą można używać w celach rekreacyjnych i sportowych. Na rynku jest dostępny całkiem spory wybór wiatrówek zarówno w postaci pistoletów, jak i karabinków. Postaramy się przedstawić jak najwięcej przydatnych informacji, które pomogą przy zakupie odpowiedniego typu i modelu takiej broni.

Wiatrówka pistolet Crosman
Wiatrówka pistolet Crosman. Źródło: crosman.com

Na co należy zwrócić uwagę kupując wiatrówkę?

 1. Wiatrówka pistolet czy karabinek? Wiatrówka pistolet, Wiatrówka karabinek
 2. Sposób napędu wiatrówki: sprężynaCO2, sprężone powietrze (PCP i PCA)
 3. Prędkość początkowa śrutu
 4. Rodzaj lufy
 5. Kaliber
 6. Przydatne wyposażenie: magazynek, celownik optyczny
 7. Polecani producenci

 

1Wiatrówka pistolet czy karabinek?

Już na samym początku musimy zdecydować, czy wolimy klasyczny pistolet czy jednak karabin. Obie te bronie mają swe zalety i wady, a także mogą być wykorzystywane w różnych warunkach.

Wiatrówka pistolet

Wiatrówka pistolet . Źródło: CZ 75 P-07 Duty Blow Back 4,5 mm czub.cz

Pistolet to podstawy rodzaj broni, z jakiego możemy skorzystać w tym zakresie. Są one polecane osobom, które interesuje krótszy dystans strzału (15–20 metrów). Dzięki temu możliwe jest strzelanie do puszek, specjalnych tarcz. Bez względu na rodzaj ładowania – sprężynowy, gazowy – pistolet jest w stanie w ciągu minuty oddać znacznie więcej strzałów niż karabin. W przypadku modeli napędzanych CO2 można wystrzelać cały magazynek w tempie niczym z broni palnej. Sporą zaletą posiadania pistoletu jest fakt, że możemy go z łatwością schować do torby, plecaka, czy też kabury. Dzięki temu o wiele łatwiej o transport bez podejrzeń ze strony innych.

Wiele takich pistoletów tworzonych jest na podstawie prawdziwych modeli broni palnej, dzięki czemu można mieć choćby namiastkę tego, z czym mają na co dzień do czynienia policjanci lub żołnierze sił specjalnych. Często wymiary, waga i sam wygląd są identyczne jak w przypadku prawdziwej broni. Niektórzy producenci stosują nawet gwintowaną lufę czy ruchomy zamek, który cofa się po każdym strzale, dzięki czemu można liczyć na jeszcze większe oddanie realiów prawdziwego pistoletu na naboje.

Wiatrówka karabinek

Wiatrówka karabinek Crosman Vantage NP 4,5 mm. Źródło: crosman.com

Dla osób, które lubią większe wyzwania i możliwości, stworzono wiatrówki w postaci karabinków. Jest to broń długa przeznaczona do precyzyjnego strzelania na dystansie większym niż 20 metrów. Z racji swych wymiarów i konstrukcji posiadają one znacznie większą moc niż pistolety. Dzięki temu bez trudu powinniśmy przebić nie tylko puszkę po napoju, lecz także konserwy. Ponadto dłuższa, zazwyczaj gwintowana, lufa umożliwia większą prędkość wylotową śrutu oraz lepszą celność z naszej strony. Karabiny zaopatrzone są w kolby, które pomagają w przyjęciu lepszej pozycji oraz stabilizacji sprzętu podczas oddawania strzału. Oczywiście takie modele są cięższe i trudniej jest je transportować. Zazwyczaj potrzebować będziemy do nich także odpowiedniego pokrowca.

Dodatkowym atutem jest fakt, iż do karabinka możemy zakupić więcej akcesoriów. Przede wszystkim specjalna szyna zezwala na mocowanie celownika optycznego. Wraz z nim strzelanie do dalszych celów jest bardziej precyzyjne i skuteczne.

2 Sposób napędu wiatrówki

W ostatnich kilkunastu latach doszło do sporego przełomu technologicznego w dziedzinie wiatrówek. Do tego czasu korzystaliśmy tylko i wyłącznie z wiatrówek sprężynowych. Dziś dużą popularnością cieszą się także wersje na CO2.

Wiatrówki sprężynowe

Temat rodzaj napędu jest głównie spotykany w broni długiej. Wiatrówki tego typu są klasycznymi oraz najstarszymi modelami na rynku. Zasadą ich działania jest naciągnięcie znajdującej się w mechanizmie sprężyny, a następnie jej zwolnienie za pomocą spustu. Taka naciągnięta sprężyna po uwolnieniu rozpręża się, przez co z dużym naciskiem działa na tłok w cylindrze, powodując sprężenie powietrza oraz wypuszczenie śrutu z komory lufy. Strzałowi towarzyszy charakterystyczny odrzut. Co prawda, nie jest on taki sam jak w przypadku prawdziwej broni, jednak daje nam pewną jej namiastkę. Dla niektórych osób jest to wada takich wiatrówek, większość osób uważa to jednak wręcz za zaletę. Wiatrówki sprężynowe możemy podzielić na:

 • Wiatrówka łamana Crossman Vantage NP 4,5 mm. Źródło: crosman.com

  wersje łamane – są to najbardziej popularne wiatrówki zaopatrzone w najprostsze i najłatwiejsze napinanie sprężyny. Polega ono na naciągu do dołu i „złamanie” lufy. Wraz z naciągiem mamy sposobność załadowania karabinka, dzięki czemu możemy wykonać dwie czynności za jednym razem. Po zamknięciu lufy nasz karabin lub pistolet będzie gotowy do oddania strzału. Najczęściej mechanizm spustowy jest zablokowany na wypadek przypadkowego wystrzelenia. Dlatego konieczne jest jego odblokowanie przed wycelowaniem. Wersje łamane są przede wszystkim cenione za prostotę w obsłudze i są przy tym polecane osobom początkującym. Niestety tańsze wersje wiatrówek są bardziej narażone na istotną wadę takiego modelu, czyli rozregulowanie lufy przy częstym wykonywaniu naciągu;

 • wiatrówki z dolnym i bocznym naciągiem – w wypadku dolnej wersji napinanie sprężyny w broni odbywa się przez specjalną dźwignię znajdującą się pod lufą wiatrówki, a w modelach z bocznym naciągiem z boku łoża wiatrówki. To drugie rozwiązanie umożliwia łatwiejsze przeładowywanie i naciąg w pozycji leżącej.
  W tego rodzaju wiatrówkach wraz z napięciem sprężyny otwiera się komora nabojowa, w której umieszczony zostanie przez nas śrut. Również i tutaj znajduje się zabezpieczenie przed oddaniem przypadkowego strzału, a także zabezpieczenie zwolnienia dźwigni naciągu. Nowsze i droższe wiatrówki tego typu posiadają specjalny system absorpcji odrzutu, dzięki czemu nie jest on tak bardzo odczuwany, a przy tym wpływa to na wydłużenie żywotności broni. Wadą takiej wiatrówki jest mniejsza komora na śrut, co trochę przedłuża czas przeładowania.

Wiatrówki na CO2

Naboje CO2 marki Crosman. Źródło: crosman.com

Wiatrówki na CO2 stały się prawdziwym hitem w ostatnim czasie. W przeciwieństwie do poprzednio opisywanych modeli te nie zawierają mechanizmu sprężynowego, lecz napędzane są gazem CO2 znajdującym się w kapsule. Dzięki temu nie trzeba po każdym strzale przeładowywać wiatrówki, a także nie odczuwamy odrzutu, który towarzyszy uwolnieniu sprężyny. W zależności od modelu wiatrówki, którą byśmy dysponowali, możliwe jest oddanie około 50-70 strzałów na jednej kapsule z gazem. Brak mechanizmu sprężynowego wpływa także na mniejszą wagę broni. Podczas gdy sprężynowe pistolety lub karabiny wykonane są z metalu i drewna, tutaj często stosuje się wytrzymałe kompozyty z tworzyw sztucznych. W niektórych modelach zastosowano rozwiązanie z broni palnej, w której mamy do czynienia z magazynkiem. W wyniku tego można oddawać całą serię strzałów bez konieczności przeładowywania po każdym z nich. Warto jednak wiedzieć, że takie wiatrówki cechują się mniejszą mocą i prędkością wylotową pocisku.

Wiatrówki PCP

Sportowa wiatrówka pistolet PCP model Haemmerli AP20. Źródło: haemmerli.info

Wiatrówki tego typu z kolei napędzane są sprężonym powietrzem, które znajduje się w specjalnym kartuszu. Jest on najczęściej instalowany pod lufą. Daje możliwość wykonania do kilkudziesięciu strzałów bez przeładowania. Tutaj również nie mamy do czynienia z odrzutem. Jest to najlepszy, lecz także najdroższy typ wiatrówek na rynku. Gwarantuje on największą moc oraz precyzję strzelania. Korzystanie z tego modelu wymaga zakupienia butli wysokociśnieniowej o zakresie 200-300 barów, ewentualnie specjalnej pompki. Karabinki dzięki dodatkowej lunecie pozwalają na oddawanie precyzyjnych strzałów nawet na odległość 60 metrów i to z dokładnością do jednego centymetra!

Wiatrówki PCA

Wiatrówka PCA model Zoraki HP01 Ultra. Źródło: atakarms.com

Jest to typ wiatrówki zbliżony trochę do PCP. W ich wypadku strzał zostaje oddany dzięki sprężeniu powietrza w zamontowanym pod lufą zbiorniku. Odbywa się to za pomocą przystosowanej do tego dźwigni z tłokiem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, albowiem możemy za pomocą tłoka samodzielnie regulować moc i prędkość wylotową pocisku. W wielu modelach na bliskie odległości wystarczą zaledwie 2-3 ruchy tłokiem. Na dalsze dystanse musimy ich wykonać znacznie więcej. W porównaniu do poprzednich modeli w tym spotkamy się z niskim kosztem eksploatacji, gdyż podobnie jak w wersjach sprężynowych płacimy tylko za nabój. Nie są nam potrzebne żadne kartusze ani pojemniki z gazem. Takie modele dają nam sporą precyzję oraz wygodę strzelania. Wersje PCA charakteryzują się również lekką konstrukcją oraz brakiem odrzutu. Oczywiście wadą jest konieczność pompowania tłokiem po każdym strzale, co przy wielu ruchach może całkiem zmęczyć.

Jeśli planujemy wybrać dla siebie pierwszą wiatrówkę, to proponujemy zdecydować się na wersję sprężynową. Jest to najtańszy typ wiatrówki, dzięki któremu zaznajomimy się ze specyfiką strzelectwa sportowego i rekreacyjnego. W porównaniu choćby do modeli gazowych zapłacimy za tańsze wersje 2-3 razy mniej, a również dadzą nam one sporo okazji do wypróbowania się w strzelaniu. Z czasem, jeśli bardziej zagłębimy się w świat wiatrówek, możemy przerzucić się na modele gazowe, PCP lub PCA.

3Prędkość początkowa śrutu

Pierwszym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę, jest prędkość początkowa pocisku. Oznacza ona szybkość, z jaką śrut wylatuje z lufy w momencie oddania strzału. Jest to parametr istotny dla celności wiatrówki oraz jej mocy. Ponadto na większe dystanse pocisk szybko wytrąca swoje początkowe tempo. Od razu trzeba zaznaczyć, że zupełnie inną prędkość otrzymujemy przy pistoletach, a inną przy karabinkach. W tych pierwszych waha się ona zazwyczaj między 160 a 190 m/s. Dzięki temu z odległości około 15 metrów nie powinniśmy mieć problemów z przebiciem grubego kartonu czy też puszki po napoju. Dobrej jakości karabinki z kolei mają prędkość początkową w granicach 280–300 m/s. Dzięki temu możemy strzelać do celów oddalonych od nas o około 60 metrów. Przebić możemy nawet kawałki drewna, konserwy, szkło.

4Rodzaj lufy

Choć możemy posiadać dobre parametry prędkościowe i moc wiatrówki, to jednak wiele o celności mówi rodzaj zastosowanej lufy. Ma ona niebagatelny wpływ na wartości strzeleckie i precyzyjność karabinka. Stosuje się najczęściej lufę gładką oraz gwintowaną. W tej drugiej wersji w lufie umieszczony jest gwint, który nadaje pociskowi ruch wirowy. Dzięki temu pocisk szybciej i precyzyjniej ląduje u celu. Dobrze jednak wiedzieć, że stosowanie lufy gwintowanej ma sens tylko w przypadku wysokiej klasy wiatrówek, w których prędkość początkowa pocisku wynosi co najmniej 250 m/s. Dopiero wtedy można zaobserwować poprawę celności na większych dystansach. W przypadku gwintu w lufie do strzelania lepiej nadaje się śrut grzybkowy, natomiast w wiatrówkach z gładką lufą możemy stosować zarówno śrut stalowy okrągły, jak i grzybkowy.

5 Kaliber

Śrut Gamo Rocket 4,5 mm. Źródło: gamo.com

Kaliber oznacza średnicę wewnętrzną lufy, która jest mierzona w milimetrach lub calach. Ze względu na obostrzenia prawne w naszym kraju stosowane są modele o kalibrze 4,5 mm (.177) oraz 5,5 mm (.22). Większą popularnością w amatorskim strzelaniu cieszy się ten mniejszy. Gwarantuje on nam większą prędkość początkową, płaski tor lotu, a także łatwiejszy dostęp do wielu śrutów. Karabinki o kalibrze 5,5 mm wykorzystują większy i cięższy śrut. Choć charakteryzują się mniejszą prędkością wylotową, to jednak taki nielekki śrut jest mniej podatny na podmuchy wiatru, a przy tym daje lepszą przebijalność celu. Lufy o kalibrze 4,5 mm wybierajmy wtedy, kiedy wolimy celować z bliższej odległości. Większa lufa przyda nam się, gdy zechcemy pobawić się w strzelca wyborowego.

6 Przydatne wyposażenie

Niewątpliwie dla wielu osób zainteresowanych zakupem wiatrówki przyda się dodatkowe wyposażenie. Dzięki niemu strzelanie staje się jeszcze bardziej profesjonalne i przyjemne.

Magazynek

Wiatrówki z magazynkiem to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które lubią szybkostrzelność. W takich modelach zastosowano rozwiązania z prawdziwej broni palnej, czyli automatyczny system przeładowania. Możliwości wykorzystania magazynka istnieją dla modeli zasilanych CO2 lub wiatrówek PCP. Magazynki umożliwiają oddanie kilku szybkich strzałów. Dzięki temu, że nasze strzały oddawane będą jeden po drugim, możemy mieć wrażenie podobne jak przy korzystaniu z broni palnej.

Celownik optyczny

Celownik optyczny Delta Optical Entry 4×32 S AO IR R/G. Źródło: deltaoptical.pl

Zgodnie z tradycją broni palnej celownik optyczny jest wręcz stworzony dla wiatrówek o większej mocy, które mogą strzelać na dalsze dystanse. Celownik ten poprzez zastosowanie specjalnych szkieł powiększających zwielokrotnia precyzję strzału przy większych odległościach. Dzięki takiej lunecie możemy także redukować drgania podczas celowania. Choć wszystkie większe wiatrówki posiadają zewnętrzne przyrządy celownicze w postaci muszki szczerbinki, to jednak karabinki mają przy tym szyny do zamocowania lunety celowniczej. Na rynku znajdziemy różne jej rodzaje. Oczywiście im więcej zainwestujemy w lunetę, tym lepszą precyzję otrzymamy. Zakup wysokiej klasy lunety jest konieczny zwłaszcza dla wiatrówek sprężynowych, albowiem przy wstrząsie może dochodzić do pewnych odchyleń. Sam wstrząs jest natomiast absorbowany także przez lunetę.

Na początek sugerujemy celowanie jedynie przez szczerbinkę – nauczy nas to podstaw wymierzania celu – a dopiero z czasem warto pomyśleć o lunecie. Nie można też zapominać, że dobrej klasy luneta często kosztuje więcej niż tańsze
karabinki.

7 Polecani producenci

Na rynku wiatrówek znajdziemy kilka marek, które od lat cieszą się uznaniem i renomą. Zaliczyć do nich możemy takie firmy jak: Weihrauch, Diana, Ruger, Crosman, Slavia, Hatsan, Ranger, Umarex, Hammerli, Gamo, BSA czy też Air Arms. Gwarantują one nie tylko wysoką jakość, lecz też bogaty wybór pistoletów i karabinów.