piątek, 11 października, 2024
Strona głównaUncategorizedJaki odkurzacz kupić?

Jaki odkurzacz kupić?

Mało kto przepada za odkurzaniem. To proces często czasochłonny i wymaga przy tym nagimnastykowania się. Jednak bez odkurzacza trudno jest nam zadbać o czystość podłóg, dywanów i tapicerki. Przez ostatnich kilkanaście lat zaszło tak wiele zmian, że obecne odkurzacze sporo różnią się od tych, które znamy z czasów dzieciństwa. Sporo podstawowych i dodatkowych funkcji, sam system działania czy różnorodność modeli od licznych producentów wpływają na problem z konkretnym wyborem. Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem nie będzie to aż tak kłopotliwe.

Na co należy zwrócić uwagę kupując odkurzacz?

Warto nauczyć się rozróżniać podstawowe rodzaje oraz kluczowe parametry odkurzaczy. Wielu niczego nie świadomych nabywców wybiera modele, które ostatecznie nie spełniają ich oczekiwań. Wiąże się to z pewnymi różnicami w oznaczeniach, dla przykładu: moc silnika nie jest równoznaczna z mocą ssania czy siłą samego urządzenia. Poniższe punkty pozwolą zwalczyć tę bolączkę.

  1. Rodzaje odkurzaczy
  2. Moc silnika
  3. Moc ssania
  4. Typ filtra
  5. Poziom hałasu
  6. Waga odkurzacza
  7. Przydatne nasadki i szczotki do odkurzacza
  8. Dodatkowe cechy odkurzacza
  9. Etykieta energetyczna odkurzacza
  10. Polecane marki odkurzaczy

 

1 Rodzaje odkurzaczy

Dziś zetknąć się możemy z wieloma rodzajami odkurzaczy. Mowa tu przede wszystkim o ich systemie działania. Są one mniej lub bardziej skuteczne, a o ich wyborze decydować zapewne będzie przeznaczenie oraz możliwy budżet. Najczęściej spotykanymi rodzajami odkurzaczy są: workowe, bezworkowe, wielofunkcyjne, piorące oraz z filtrem wodnym, przemysłowe,akumulatorowe, automatyczne, parowe, centralne.

Odkurzacze workowe

To najprostsze w swej konstrukcji modele, jakie znamy. Nie bez powodu mówi się o nich klasyczne lub tradycyjne. Stanowią one najbardziej popularne, a przede wszystkim najtańsze egzemplarze. Charakteryzują się prostą obsługą. Jak sama nazwa wskazuje posiadają worek, do którego zbierają się zabrudzenia. Odkurzanie wiąże się z koniecznością jego wymiany lub opróżnienia, przynajmniej raz w miesiącu. Możemy rozróżnić dwa rodzaje worków – papierowe oraz tekstylne. Pierwsze z nich stanowią wersje jednorazowe, natomiast drugie są do wielokrotnego użytku. Głównym atutem odkurzaczy workowych jest niski koszt zakupu. Niestety odznaczają się one malejącą siłą ssania w miarę zapełniania się worka. Taki odkurzacz jest mniej skuteczny w pochłanianiu pyłów, roztoczy i alergenów.

Odkurzacze bezworkowe

Tego typu urządzenia skutecznie pochłaniają pyły, roztocza, alergeny, a także usuwa sierść zwierząt. Zamiast wymienialnych worków posiadają specjalny pojemnik, do którego zbierane są owe zanieczyszczenia. Działa w nim tzw. system cyklonu, wprawiający zawartość w ruch wirowy. W ten sposób poruszające się z dużą szybkością drobinki kurzu, pyłu, sierści oddzielane są od strumienia powietrza. Spotykane są również odkurzacze bezworkowe działające w oparciu o system wodny. W ich przypadku zanieczyszczenia oddzielane są za pomocą wody i następnie opadają na dno zbiornika. Moc ssania odkurzacza bezworkowego jest niemal nie zmienna, niezależnie od stopnia wypełnienia pojemnika, mimo to należy pamiętać o regularnym jego opróżnianiu lub myciu. Tego typu urządzenia wymagają również wymiany filtrów przynajmniej raz na rok. Z reguły ich koszt jest wyższy niż cena zapasu worków na porównywalny okres, jednak w tym przypadku ich nie potrzeba. Koszt zakupy odkurzacza bezworkowego jest wyższy niż urządzenia z workiem o porównywalnych parametrach.

Odkurzacze wielofunkcyjne

Odkurzacze wielofunkcyjne mogą pracować zarówno z workiem, jak i bez. Wszystko zależy od naszych potrzeb. W trakcie pracy bez worka wykorzystują, wspomniane wcześniej, systemy – cyklonu lub wodny. Główną cechą i jednocześnie atutem jest ich wszechstronność. Za ich pomocą nie tylko odkurzymy powierzchnię, usuwając pyły, roztocza i alergeny, ale również dokładnie umyjemy podłogi, wypierzemy dywany, umyjemy okna i zbierzemy rozlane płyny. Wielozadaniowość ma przy tym bardzo znaczące wady. Odkurzacze tego typu mogą mieć mniejszą siłę ssącą niż modele workowe lub bezworkowe o porównywalnej mocy. Są również od nich większe i droższe.

Odkurzacze piorące

Odkurzacze piorące to doskonała propozycja dla osób dbających o czystość w mieszkaniu oraz dla alergików. Potrafią to co tradycyjne urządzenia, a dodatkowo jeszcze wypiorą dywany, wykładziny, tapicerki czy fotele samochodowe. Odkurzacze piorące są wyposażone w dwa zbiorniki. Pierwszy z nich jest przeznaczony na czystą wodę i środek piorący, a drugi na brudną wodę pochodzącą z prania. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Wytwarzana piana zawierająca detergent jest nanoszona na zabrudzoną powierzchnię, a następnie zbierana wraz z nieczystościami do zbiornika na brudną wodę. Aby czyszczenie nie wymagało wielokrotnego napełniania i opróżniania zbiorników warto wybrać model z pojemnikiem o możliwie największej pojemności. W ostatnich latach ceny odkurzaczy piorących spadły i już za kilkaset złotych można kupić podstawowy sprzęt. Bardziej zaawansowane modele to już wydatek ponad tysiąc złotych.

Odkurzacze przemysłowe

To pojemniejsze maszyny, zwykle znacznie większe od standardowych. Dysponują sporej wielkości kółkami, które pomagają w przemieszczaniu się po dużych halach czy korytarzach. Poza dużymi rozmiarami cechują się znaczącą siłą ssania. Działają zarówno na sucho, jak i mokro. Znani producenci? Flex, Graphite, Bosch i Starmix. Jak sama nazwa wskazuje, nadają się one do dużych powierzchni, dlatego ich zakup do warunków domowych mija się z celem.

Odkurzacze akumulatorowe

Można je podzielić na kolumnowe oraz ręczne. Przede wszystkim będą poręczne dla użytkownika i łatwo zmieszczą się w każdej szafie. Ponieważ zasilane są za pomocą akumulatora, będą bardzo mobilne i dotrą w niemal każde miejsce. O ile można się cieszyć z braku kabla, to nie jest to opcja, która może zastąpić odkurzacz klasyczny. Świetnie spisze się przy sprzątaniu niewielkich powierzchni, ale nie sprawdzi się, gdy będziemy chcieli odkurzyć całe mieszkanie. Jako jednak opcja dodatkowa – jak najbardziej, przyda się! Minusem jest fakt, iż nie zapewniają one dostatecznej siły ssącej, a także akumulator może szybko się wyczerpać. Szczególnie takie rozwiązanie przyda się w miejscach z dużą ilością elementów wyposażenia. Dzięki temu unikniemy problemów z plączącym się między nimi kablem.

Odkurzacze automatyczne

To opcja dla osób, które są zabiegane lub zapracowane. Odkurzacze automatyczne są oczywiście droższe, ale ich funkcjonalność jest całkowicie wyjątkowa. To inteligentne, małe roboty, które samoczynnie odkurzają wskazaną powierzchnię. Działając przy użyciu ultradźwięków, potrafią omijać wszelkie przeszkody. Zapamiętują dokładnie trasę i same wybierają najlepszą drogę. Gdy kończy się im energia, istnieje możliwość naprowadzenia ich na źródło mocy, dzięki czemu będą pracować nieprzerwanie. Odkurzacze automatyczne posiadają też istotne wady. Ze względu na ich konstrukcję nie docierają do kątów w pomieszczeniach, a także nie nadają się do odkurzania schodów, mebli, tapicerki. Podczas zakupów warto sprawdzić, czy dany model posiada czujniki zapobiegające zaplątaniu się w kable bądź frędzle dywanu. Istotna jest też wielkość pojemnika na kurz. Im większy tym rzadziej będzie trzeba go opróżniać.

Odkurzacze parowe

Wykorzystują gorącą parę wodną. Nie tylko czyszczą, ale bardzo dokładnie dezynfekują powierzchnię, usuwając nawet zaschnięty brud. Doskonale nadają się do odświeżania dywanów oraz oczyszczania powietrza z bakterii, alergenów i pleśni. Ich wysoka skuteczność wpływa na dłuższą metę na ograniczenie użycia środków chemicznych do czyszczenia. Pozwala to zaoszczędzić na wydatkach domowych i oddziałuje to tym samym na świeże, zdrowe powietrze w całym domu. Słynne rozwiązania z tej materii oferuje Karcher. Są to odkurzacze polecane przede wszystkim alergikom oraz osobom podatnym na różnego typu infekcje.

Odkurzacze centralne

To najkosztowniejsze rozwiązanie, ale ma przy tym bardzo znaczące zalety. Zacznijmy jednak od tego, że mamy tu do czynienia z systemem kompletnym. Składa się z jednostki centralnej i odpowiednio zabudowanych rur, które rozprowadzone są po całym domu. Gdy zajdzie potrzeba, wystarczy podłączyć węże do wybranych punktów. Cechują się bardzo dużą mocą ssania, pracują przy tym znacznie ciszej od całej konkurencji. Wada? Należy go zaplanować na etapie budowy domu.

2 Moc silnika

Najmniejszą moc mają oczywiście wersje akumulatorowe, co wynika z ich wewnętrznego źródła zasilania. W wersjach tradycyjnych wskaźnik mocy zatrzymuje się zwykle na poziomie 1200 W. To wystarcza do wyczyszczenia paneli czy terakoty. Gdy w domu posiadamy dywan, lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem będą odkurzacze o mocy 1600 W. Jeszcze większych wartości mocy wymagają powierzchnie puszyste. Wówczas najlepiej sięgnąć po produkt, który ma co najmniej 2500 W. Pamiętajmy przy tym, że niemal od trzech lat prawo Unii Europejskiej znacząco ogranicza użytkowanie odkurzaczy o zbyt dużej mocy silnika.

3 Moc ssania

Jest ona w całości zależna od mocy silnika odkurzacza. Tym samym im jest on wydajniejszy, tym większym wskaźnikiem ssania się odznacza. Średnio wartości te osiągają od 9 do 500 W. Najmniejsze dotyczą oczywiście modeli z akumulatorami. Normalnie w domowych warunkach wystarczy nam sprzęt o sile 350 W, jednak gdy posiadamy zwierzaki, które zostawiają sporo sierści, lepiej zainwestować w propozycje solidniejsze. Ważną informacją dla użytkownika jest to, że o ile moc silnika zawsze będzie miała jednakową wartość, tak ta nakierowana na ssanie winna być regulowana ręcznie. Dlaczego? Różne powierzchnie wymagają innego natężenia mocy. Może się zdarzyć, że zbyt duża moc ssania będzie negatywnie wpływać na strukturę i wygląd dywanu czy wykładziny.

4 Typ filtra

To bardzo istotne, z jakiego korzysta się filtra. Dzielą się one na wlotowe oraz wylotowe. Pierwsze znajdują się przed pojemnikiem i chronią silnik, a drugie natomiast są umieszczone bezpośrednio za pojemnikiem lub workiem i oczyszczają powietrze. Rozróżniamy następujące rodzaje filtrów:

  • Z tkaniny: to bardzo klasyczne i standardowe rozwiązanie, a przy tym najtańsze. Zatrzymuje drobiny i nie pozwala brudowi wrócić na zewnątrz. Rynek powoli wyklucza te modele z użytku, ponieważ nie oczyszczają powietrza z powstałych alergenów.
    Papierowe: są skuteczniejsze dzięki mniejszej porowatości, przy czym ich nie doskonała budowa wpływa na konieczność częstej wymiany. Podobnie filtry z tkaniny nie likwidują alergenów z powietrza.
  • Wodne: Złapany kurz ląduje w tzw. mgiełce wodnej, nie wydostaje się on na zewnątrz. Jego skuteczność tym samym jest wyjątkowa. Sprzęt, który posiada taki filtr, może dodatkowo nawilżać powietrze w pomieszczeniu, co sprzyja oddychaniu i zdrowiu.
  • Antyalergiczne: specjaliści polecają je, ponieważ wyposażone są w rozwiązania HEPA. Potrafią zatrzymać nie tylko zanieczyszczenia chemiczne, ale też mikroskopijne pyłki, zarodniki czy część bakterii. Wskaźnik HEPA oznacza się dodatkowo cyframi. Im wyższa cyfra, tym bardziej zaawansowany produkt. Filtry te są wielokrotnego użytku.
  • Separatory ośrodkowe: taka metoda nie wymaga nawet zastosowania worka. Kiedyś korzystano z niej tylko w modelach przemysłowych, dziś działa powszechnie. Polega na tworzeniu wiru powietrza, który wciąga kurz do urządzenia, a potem, gdy traci prędkość, przenosi brud na dno pojemnika.

5 Poziom hałasu

Kupując odkurzacz warto zwrócić uwagę jest poziom emitowanego hałasu. Moc urządzenia nie ma bezpośredniego wpływu na głośność jego pracy. W tym przypadku duże znaczenie ma konstrukcja silnika oraz jakość obudowy. Poziom hałasu to bardzo istotny parametr szczególnie, jeżeli zdarza się Wam sprzątać rankiem lub późnym wieczorem, gdy inni domownicy śpią. Producenci konstruują coraz to cichsze urządzenia, mimo to standardowe odkurzacze emitują hałas o natężeniu70-80 dB. Warto przypomnieć, że hałas powyżej 65 dB jest uznawany za szkodliwy dla ludzkiego ucha. Najcichsze modele cechuje poziom hałasu w okolicach 56 dB.

6 Waga odkurzacza

W zależności od tego, czy musimy się przemieszczać pomiędzy poziomami, czy pracujemy na jednym poziomie, waga odkurzacza będzie miała dla nas większe lub mniejsze znaczenie. Oczywiście najlżejszymi modelami będą te z plastiku. Metal z kolei będzie zdecydowanie cięższy. W skład każdego sprzętu wchodzą także rury. Wygodnym rozwiązaniem do każdego domu będą teleskopowe rury, które niwelują konieczność zakupu dwóch osobnych części. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi dopasujemy je tak, aby podczas odkurzania nie pojawiła się konieczność schylania się.

7 Przydatne nasadki i szczotki do odkurzacza

Dla komfortu odkurzania często przydatne są różnego typu nasadki i dodatkowe szczotki. Występuje ich kilka rodzajów. Ich wymienność wpłynie na dokładne wyczyszczenie każdej niemal powierzchni. Dobrze zatem upewnić się, co zawiera zestaw, który kupujemy lub czy marka ta udostępnia do osobnego zakupu akcesoria dodatkowe.

W skład najważniejszych nasadek wejdzie za każdym razem szczotka uniwersalna. To z niej korzysta się najczęściej. Większość posiada przełącznik, który pozwala regulować długość włosia, co wpływa na komfort i skuteczność odkurzania. Jest ona zwykle na tyle mała, iż pozwala dotrzeć niemal do każdej wnęki czy pod wersalkę.

Drugim modelem z zestawu będzie wersja parkietowa. Sprawdza się, gdy dysponujecie dużym parkietem lub podłogą wyłożoną panelami. Ma długie włosie, które pozwala dobrze polerować, jednocześnie nie rysując powierzchni drewna.

W zestawie odkurzacza nie powinno zabraknąć również szczotki do tapicerki i ssawki szczelinowej. Ich zadaniem będzie czyszczenie kanap bądź foteli czy dotarcie do największych domowych zakamarków.

Turboszczotka jest akcesorium stosunkowo rzadko spotykanym. Jej funkcjonalność będzie mimo tego bezdyskusyjnie pomocna. Bazuje na sile ssącej odkurzacza i działa lepiej niż szczotka tradycyjna.

Niemal każdy model odkurzacza można uzupełnić o kolejne narzędzia i przybory. Część z nich wyspecjalizowana jest w konkretnym zadaniu, jak chociażby końcówka do zbierana sierści zwierząt.

8 Dodatkowe cechy odkurzacza

Warto podczas zakupu sprawdzić, czy odkurzacz charakteryzuje się niżej opisanymi dodatkowymi cechami oraz wyposażeniem. Dzięki temu będzie bardziej komfortowy w użyciu. Do najważniejszych cech należą:

  • Długość przewodu: im jest on dłuższy, tym mniej będziemy mieć problemów z przepinaniem wtyczki. Przewody mają zazwyczaj długość od 6 do 12 metrów. Ta ostatnia wartość jest tu zdecydowanie wystarczająca. By sprawdzić, jaki przewód będzie odpowiedni, dobrze zmierzyć szerokość największego pomieszczenia w domu. Zagadnienie to poszerzone jest często o tzw. zasięg pracy, czyli połączenie rury i okablowania.
  • Typ parkowania: w zależności od warunków, którymi dysponujemy, decydujemy się na odkurzacz stacjonujący w poziomie lub pionie. Niektóre modele dopuszczają tylko jedną z tych wersji, dlatego należy się przy zakupie upewnić, czy będzie można go umieścić np. w wąskiej szafce.
  • Zwijanie przewodu: dawno już odeszło się od ręcznego wykonywania tej czynności, dlatego większość odkurzaczy za pomocą automatycznego przycisku zwija cały kabel użytkowy.

9 Etykieta energetyczna odkurzacza

Kupując odkurzacz warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na etykiecie energetycznej. Powinien ją posiadać każdy odkurzacz. Zawiera ona podstawowe dane techniczne konkretnego modelu oraz oznaczenie klasy energetycznej od A do G.

Przykładowa etykieta energetyczna odkurzacza

10Polecane marki odkurzaczy

W przypadku odkurzaczy workowych najbardziej popularnymi w Polsce producentami są bez wątpienia Bosch, Philips, Electrolux, Samsung oraz Zanussi. Ich produkty spotykane są w sklepach najczęściej. To stosunkowo tanie maszyny, które kupimy już nawet za niewiele więcej niż sto złotych. Modele bezworkowe to głównie te od Black&Decker, Dyson i Vax. W ich przypadku cena może jednak sięgnąć nawet dwóch tysięcy. Z kolei urządzenia wielofunkcyjne najlepsze jakościowo proponują Karcher oraz Zelmer. Będziecie pewni, że kupując sprzęt od nich, natraficie na taki, który spełnia wasze kryteria.

Podsumowanie

Sięgając po odkurzacz, zapewnicie sobie urządzenie, które pozostanie w domu na dobrych kilka lat. Jest to produkt całkowicie bezawaryjny i nie wymagający dużo uwagi. Urządzenia o kompaktowych rozmiarach schowamy bez trudu w szafie czy w garderobie. Gdy nie oczekujemy zbyt wiele, sięgnijmy po proste modele workowe; jeśli jednak oczekujemy naprawdę dobrych efektów, a zdrowie jest dla nas kluczowe, możemy łączyć wszystkie wymienione powyżej cechy i zdecydować się na najskuteczniejsze produkty na rynku. Dobrze jest zorientować się w cenach i ustalić maksymalny budżet na zakup.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.