Jaki fotelik rowerowy kupić?

Wiele par nawet po narodzinach dziecka nie myśli o odkładaniu lokalnych i dalszych wycieczek na rowerze. Nie da się ukryć, że zabranie ze sobą malucha na jednoślad może sprawiać sporo problemów. Na całe szczęście istnieją specjalne foteliki rowerowe, które często są o wiele lepszym rozwiązaniem niż przyczepki. Co zatem warto wiedzieć o takich fotelikach?

Fotelik rowerowy
Fotelik rowerowy marki Polisport. Źródło: polisport.com

Od ilu lat można bezpiecznie wozić dziecko w foteliku rowerowym?

Według producentów małe dzieci możemy wozić w takich fotelikach już od 9. miesiąca życia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w tym okresie dziecko koniecznie powinno posiadać wyrobione mięśnie szyi, które odpowiadają za bezpieczne podtrzymywanie główki. Zdaniem pediatrów najlepszym okresem początkowym do jazdy w foteliku powinien być czas, gdy dziecko zaczyna już samodzielnie chodzić. Dlatego też optymalnym momentem rozpoczęcia jazdy z dzieckiem na rowerze jest okres między 1. a 2. rokiem życia. Wcześniej lepszym wyjściem będzie zakup przyczepki rowerowej. Coraz więcej fotelików tworzonych jest do wagi nawet 22 kilogramów, dzięki czemu może być on wykorzystywany aż do momentu samodzielnej jazdy malucha na jednośladzie.

Na co zwrócić uwagę kupując fotelik rowerowy?

Oczywiście fotelik rowerowy warto wybierać z rozwagą, dlatego przed zakupem musimy koniecznie zwracać uwagę na wiele czynników. Mowa tu między innymi o wadze dziecka, sposobie montażu, pasach bezpieczeństwa, systemach regulacji, siedzisku.

 1. Waga dziecka
 2. Sposób montażu fotelika
 3. Atesty i normy bezpieczeństwa
 4. Pasy bezpieczeństwa
 5. Zakres regulacji siedziska
 6. Wyprofilowanie siedziska
 7. Ochrona przed szprychami
 8. Zdejmowana wyściółka
 9. Amortyzacja fotelika
 10. Łatwość montażu/demontażu fotelika
 11. Dodatkowe funkcje i wyposażenie
 12. Polecani producenci

 

1 Waga dziecka

Na samym początku musimy wziąć pod uwagę wagę naszego malucha. Producenci z reguły stosują trzy nadrzędne kategorie fotelików rowerowych. A15 oznacza model do 15 kg, A22 do 22 kg, a C15 również do 15 kg. Nie oznacza to, że nie znajdziemy wersji z większym obciążeniem. Wykraczają one po prostu poza normowaną kategoryzację. Pamiętajmy za każdym razem, aby nasza waga zsumowana z obciążeniem fotelika z dzieckiem nie przekraczała maksymalnej nośności roweru.

2 Sposób montażu fotelika rowerowego

Z racji naszych indywidualnych preferencji czy też specyficznej budowy roweru możemy się zdecydować na kilka sposobów montażu fotelika rowerowego. Mowa tutaj o mocowaniu na bagażniku, na specjalnych prętach, jak i za kierownicą.

Mocowanie na bagażniku

Jest to zdecydowanie najwygodniejszy i najłatwiejszy w montażu system. Posiadanie bagażnika sprawia, że nie musimy dokupować kolejnych platform mocujących, co zawsze jest mniejszą lub większa oszczędnością. Wiele modeli daje nam możliwość ustawienia fotelika pod różnym kątem, jak i wożenia dużych, nawet pięcioletnich dzieci. Niestety minusem jest brak amortyzacji, przez co wszystkie dziury i drgania przekazywane są bezpośrednio na fotelik. Sporo takich modeli to także utrudnione wsiadanie i zsiadanie z roweru, zmniejszone pole widzenia dziecka, jak i nasz ograniczony kontakt z dzieckiem podczas jazdy.

Mocowanie na specjalnych prętach

Jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Sprawdzi się praktycznie w każdym rowerze miejskim, górskim czy crossowym. Dzięki takiemu sposobowi mocowania fotelik posiada amortyzację, co wpływa na większy komfort oraz bezpieczeństwo dziecka. Podczas montażu przestrzeń pomiędzy bagażnikiem lub błotnikiem musi wynosić przynajmniej 10 cm. Sprawi to, że fotelik nie będzie się obijał o elementy obudowy jednośladu. W zależności od miejsca montażu można liczyć na większy lub mniejszy kontakt z dzieckiem czy pole widzenia dziecka.

Mocowanie za kierownicą

Jest to niezwykle wygodny system mocowania, albowiem jako rodzice mamy przez cały czas kontrolę nad swym dzieckiem. Również i maluch może liczyć na pełne pole widzenia. Dodatkowo jest on zabezpieczony ramionami rodzica. Taki fotelik nie przeszkadza w wsiadaniu i zsiadaniu z jednośladu, jak i również gwarantuje dobre rozłożenie wagi dziecka. Warto zdać sobie jednak sprawę, iż dedykowany jest tylko dla bardzo małych dzieci. Jest zazwyczaj blisko dwukrotnie mniejszy od fotelika mocowanego z tyłu roweru. Dopuszczalna w nim waga dziecka to 15 kilogramów. W zależności od modelu roweru możemy odczuwać nieznacznie utrudnione manewrowanie kierownicą. Warto przy tym pamiętać, że dziecko może być narażone na silne podmuchy powietrza oraz inne czynniki.

Jaki zatem fotelik wybrać? Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup fotelika mocowanego na specjalnych prętach lub bagażniku. Są one bardziej uniwersalne, a w szczególności przydadzą się na dłuższy okres użytkowania.

3 Atesty i normy bezpieczeństwa

Jak wiele innych produktów z przeznaczeniem dla dzieci, także i foteliki rowerowe muszą spełniać szereg atestów i norm bezpieczeństwa. Każdy produkt warty uwagi winien posiadać normę EN 14344 lub mieć certyfikat TUV/GS. Wspomniana norma daje nam prawo wiedzieć, że fotelik gwarantuje odpowiednie proporcje i został właściwie wyprofilowany. Ponadto został wykonany z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów, nie ma ostrych, niebezpiecznych dla dziecka krawędzi. Ponadto  zapewnia odporność na uderzenia i wysokie temperatury. Fotelik spełniający ową normę powinien mieć wyraźnie zaznaczony środek ciężkości.

Znak jakości TUV/GS to nie tylko wspomniane wyżej kategorie bezpieczeństwa i komfortu, lecz także kilka innych aspektów, które musi spełniać każdy fotelik. Jest on oznaką jeszcze lepszej jakości konkretnego egzemplarza.

4 Pasy bezpieczeństwa

Tak jak w samochodzie, również i w foteliku rowerowym ogromną rolę odgrywają pasy bezpieczeństwa. Na chwilę obecną każde krzesełko dla dziecka musi być wyposażone w przynajmniej trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Są one mocowane za ramionami dziecka i w kroku. Wśród niektórych modeli zdarzają się również pasy czteropunktowe z mocowaniami przy biodrach. Najlepszą opcją są jednak pasy pięciopunktowe, które znajdują się również w miejscu na stopy dziecka. Gwarantują one nie tylko bezpieczeństwo dziecka, lecz także pewność, że maluch samodzielnie nie wydostanie się z fotelika. Warto przed zakupem sprawdzić, jak wygląda sytuacja z długością pasów. Jeśli będą zbyt krótkie, to możemy mieć problemy z zapięciem dziecka w grubszej kurtce czy kilku warstwach odzieży.

5 Zakres regulacji siedziska

Jeśli nastawiamy się na zakup fotelika na dłuższy czas, koniecznie powinno mieć ono stosowny zakres regulacji. W ten oto sposób fotelik będzie niejako rósł wraz z naszym dzieckiem.

Regulacja wysokości oparcia

Jest to niezwykle przydatna opcja, kiedy chcemy za każdym razem dostosowywać wysokość oparcia do wzrostu dziecka. Z reguły polega na wykonaniu zaledwie kilku prostych ruchów. Modele ze swobodną regulacją wysokości oparcia polecane są rodzicom kilkorga dzieci, albowiem można niezwykle szybko i łatwo dopasowywać fotelik do każdego malucha.

Regulacja pochylenia fotelika/oparcia

Regulacja pochylenia oparcia fotelika jest znakomitym wyjściem w sytuacji, kiedy nasze dziecko zaśnie. Trudno mówić o komfortowym śnie w pozycji 90 stopni. Z reguły takie oparcie jest umieszczone pod kątem 90 stopni lub blisko tej wartości. W niektórych fotelikach na całe szczęście oparcie można odchylić od pionu o kilkanaście lub więcej stopni. W ten oto sposób dziecko może liczyć na większy komfort w czasie snu. Istotne jest również to, że zmiana odchylenia oparcia nie będzie miała wpływu na położenie środka ciężkości fotelika.

Regulacja wysokości podnóżków

Jest to kolejna forma pomocy dla rosnących dzieci. Pomaga dopasować wysokość podnóżków do wzrostu dziecka. Można w ten sposób zadbać o wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa. W większości przypadków również polega na wykonaniu jednego lub kilku ruchów w dolnej części fotelika.

6 Wyprofilowanie siedziska

Siedzisko ma za zadanie zadbać o komfort i bezpieczeństwo malucha. Najczęściej wykonane jest z wytrzymałego, a przy tym nieco elastycznego tworzywa sztucznego. Powinno być dodatkowo wyściełane dla wyższego komfortu. Górna część musi być nieco wgłębiona, przez co odpowiednio wyprofilowane siedzisko będzie w stanie gwarantować swobodę ruchu głową, zwłaszcza z nałożonym kaskiem ochronnym. Nie zapominajmy, że dzieci są ciekawe otaczającego je świata, dlatego nie powinniśmy ograniczać ich ruchu w foteliku.

7 Ochrona przed szprychami

Praktycznie każdy model na rynku gwarantuje ochronę przed przedostaniem się dziecięcej nóżki między szprychy. Z pewnością taka sytuacja skończyłaby się niezwykle boleśnie dla malucha, jak i mogłaby grozić poważnymi urazami. Specjalny zestaw zabudowań jak i same zapinane pasy na stópki sprawiają, że dziecko będzie dostatecznie chronione przed szprychami. Pamiętajmy jednak, że to od naszej uwagi oraz sprawdzania zapięć zależy bezpieczeństwo malucha.

8 Zdejmowana wyściółka

Wyściółka ma za zadanie zwiększyć komfort i ochronę dziecka. Jest tworzona najczęściej ze sztucznych materiałów. Wraz z biegiem czasu może ulec zabrudzeniom. Warto zatem szukać takich modeli fotelików, które posiadają zdejmowaną warstwę. Dzięki temu w każdej chwili możemy wyprać ją ręcznie lub w pralce, co zapobiegnie dalszym zabrudzeniom czy rozwojowi bakterii.

9 Amortyzacja fotelika

Jak wspomnieliśmy w przypadku fotelików bagażnikowych, wiele z nich pozbawionych jest amortyzacji. W ten oto sposób większość dziur, nierówności na trasie będzie odczuwalne przez malucha. Zdecydowanie fotelik amortyzowany jest wygodniejszy i bezpieczniejszy. Zmniejsza nie tylko odczucie nierówności, lecz także ryzyko uszkodzenia podatnych na kontuzje dziecięcych organów. Producenci stosują różnego typu rodzaje amortyzacji. Z pewnością jest ona niezbędna, jeśli planujemy wycieczki po drogach leśnych, szutrowych, polnych.

10 Łatwość montażu/demontażu fotelika

Z pewnością wielu rodziców usatysfakcjonowanych będzie prostym systemem montażu i demontażu fotelika. Wiele osób korzysta przecież z roweru jako codziennego środka lokomocji lub też na poranne czy wieczorne przejażdżki. Łatwy i szybki proces demontażu sprawia, że nie musimy na co dzień poruszać się z na stałe przymocowanym fotelikiem. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą kilku ruchów i to bez konieczności korzystania z narzędzi.

11 Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Z pewnością wielu rodziców zainteresuje dodatkowe wyposażenie, które będzie wpływać na funkcjonalność fotelika czy bezpieczeństwo dziecka. Producenci mogą nam oferować wiele dodatków, jednak najbardziej cenionymi są elementy odblaskowe, lampki oraz zabezpieczenie przed kradzieżą.

Elementy odblaskowe i lampki

Zarówno organizacje cyklistów jak i policja często uświadamiają rowerzystów, jak istotne jest oznakowanie siebie i roweru za pomocą świateł odblaskowych oraz lampek. Jest to o tyle bardziej istotne, kiedy podróżujemy z dzieckiem. Dlatego bardzo ważny jest zakup fotelików, które posiadają takie elementy. Dzięki temu po zmierzchu będziemy o wiele lepiej widoczni na drodze, co może zapobiec tragedii. Oczywiście ich fabryczna obecność nie jest wymagana, albowiem samemu możemy zakupić wybrane elementy, które przytwierdzimy do fotelika.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Foteliki rowerowe to elementy wyposażenia, które możemy zakupić nawet za kilkaset złotych, dlatego ich utrata może czasem zaboleć. W związku z tym warto zorientować się, jakie zabezpieczenia na wypadek kradzieży oferuje nam producent. Jak już wspomnieliśmy, demontaż fotelika odbywa się niezwykle szybko, co dla złodzieja nie powinno być problemem. Dlatego też przyda się nam zwykła linka rowerowa, która połączy jednoślad z fotelikiem. Jej odblokowanie czy przecięcie nie jest tak łatwym zadaniem.

Owiewka

Jest to przydatny element zarówno dla fotelików montowanych z przodu jak i z tyłu roweru. Za pomocą takiej owiewki możemy ochronić dziecko przed silnym wiatrem, owadami czy też opadami deszczu. Zazwyczaj owiewka jest zdejmowana, dzięki czemu możemy ją zakładać na wypadek złej pogody, dalszych wypraw.

12 Polecani producenci

Oczywiście na rynku zetkniemy się z szerokim wyborem fotelików rowerowych. Część z nich pochodzi od znanych i cenionych marek, a część od firm typu no name. Naszym zdaniem warto wybierać tylko te pierwsze. Wśród producentów godnych polecenia warto wymienić: Bellelli, B`Twin, HTP Design, BoBike, Kettler, OkBaby, Polisport, Roemer, WeeRide, GMG czy też Hamax.

Podsumowanie

Fotelik rowerowy to znakomite rozwiązanie dla wszystkich rodziców małych dzieci, którzy nie chcą rezygnować z rowerowych wycieczek. Za pomocą takiego elementu wyposażenia można wybierać się z dzieckiem na mniejsze lub dalsze wyprawy, przejażdżkę do sklepu. Istotne jest jednak zadbanie o komfort i bezpieczeństwo malucha, w czym mamy nadzieję pomoże nasz artykuł.