Jaki wózek dziecięcy kupić?

Narodziny dziecka to oczywiście niezwykle ważny dzień w naszym życiu, który często zmienia nasze dotychczasowe poczynania o 180 stopni. Wraz z przyjściem na świat potomka trzeba zaopatrzyć się w wiele niezbędnych rzeczy. Jedną z nich jest wózek. Trudno sobie dziś wyobrazić wychowanie malucha bez wózka przeznaczonego do spacerów lub usypiania. Kiedyś nasze mamy i babcie nie miały zbyt dużego wyboru wózków dziecięcych; dziś jest on tak wielki, że trudno jest się zdecydować na wybór konkretnego modelu czy producenta. W niniejszym poradniku zajmiemy się najważniejszymi parametrami i aspektami związanymi z wózkami, dzięki czemu – mamy nadzieję – pomożemy w wyborze najlepszego egzemplarza.

Wózek dla dziecka marki Chicco
Wózek dla dziecka marki Chicco. Źródło: chiccopolska.pl

Na co należy zwrócić uwagę kupując wózek dziecięcy?

Istnieje wiele ważnych kwestii, które trzeba brać pod uwagę planując zakup wózka. Poniżej zostały przedstawione najważniejsze z nich:

  1. Rodzaje wózków dziecięcych
  2. Stelaż wózka
  3. Łatwość obsługi
  4. Gondola i siedzisko
  5. Koła
  6. Amortyzacja
  7. Wymiary wózka
  8. Waga wózka
  9. Atesty bezpieczeństwa
  10. Polecani producenci

 

1Rodzaje wózków dziecięcych

Wybór rodzaju wózka nie jest łatwą do rozstrzygnięcia kwestią. Uzależniony jest w dużej mierze od etapu rozwoju dziecka, a także zasobności portfela. Poniżej zostały opisane najpopularniejsze rodzaje wózków na naszym rynku.

Wózek głęboki

Wozek gleboki
Wózek głęboki marki Baby Design. Źródło: babydesign.eu

To wózek, który powinien być wykorzystywany przez pierwsze 6–8 miesięcy życia dziecka. Z reguły jest cięższy od innych rodzajów. Z racji początkowego etapu rozwoju dziecka głównym zastosowaniem takiego modelu jest wożenie niemowlaka w pozycji leżącej. Takie egzemplarze charakteryzują się zazwyczaj dużymi kołami i sporym stelażem. Najistotniejsza jest jednak gondola. Niezwykle ważne jest to, aby był to wózek modułowy, który da się rozłożyć na 2-3 części. W innym przypadku jego transport w mniejszym bagażniku może być problematyczny. W niektórych modelach można ułożyć dziecko w pozycji półsiedzącej lub siedzącej. Takie rodzaje wózków dziecięcych najlepiej sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym, gdyż zadaszenie będzie w stanie chronić dziecko przed chłodem, opadami deszczu oraz śniegu. Sama gondola powinna mieć powyżej 75 centymetrów.

Spacerówka

Wozek spacerowka
Wózek spacerówka marki Hauck. Żródło: hauck-polska.pl

Tego typu wózek w zależności od modelu może naszemu dziecku służyć od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Często rodzice decydują się na dwa modele: większy, który będzie kontynuacją wózka głębokiego, oraz mniejszy, który przyda się w sytuacji, gdy dziecko już będzie samodzielnie chodzić. Można się też zastanowić nad tym, czy najlepszy dla nas będzie solidny wózek spacerowy czy też lekki, typu parasolka. Wózki spacerowe mogą się rozkładać do pozycji leżącej. Gdy dziecko zaśnie, można wtedy obniżyć oparcie do pozycji wygodniejszej na czas snu. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość przełożenia rączki lub odwrotnego montażu siedziska, dzięki czemu dziecko może siedzieć przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Taka spacerówka powinna być wyposażona w solidny daszek chroniący małego pasażera przed słońcem, wiatrem oraz opadami. Dobry wózek powinien mieć także regulowany podnóżek, odpowiednią wentylację oraz pasy bezpieczeństwa. Należy zwrócić uwagę na to, czy pasy są pięcio- czy trzypunktowe oraz jak dużą możliwość regulacji posiadają.

Wózek wielofunkcyjny

Wózek wielofunkcyjny 3 w 1
Wózek wielofunkcyjny „3 w 1”. Źródło: chiccopolska.pl

Ponieważ często zakup wózka wiąże się ze sporym wydatkiem, posiadanie kilku modeli na przestrzeni 3-4 lat oznacza konieczność niemałych nakładów pieniężnych. Dlatego też wiele osób decyduje się na wózek wielofunkcyjny. Daje on przede wszystkim korzyści finansowe wynikające z faktu, że decydując się na jeden produkt, otrzymujemy dwie jego wersje: głęboką oraz spacerową. Jeśli odpowiednio wybierzemy model, to w zupełności nam wystarczy na cały okres dojrzewania malucha. Wiele osób uważa, że pierwszy wózek dla dziecka powinien być właśnie wielofunkcyjny. Spacerówki w takich wersjach są zazwyczaj duże i wygodne. Taki wózek bardzo dobrze sprawdzi się więc do momentu, kiedy dziecku już nie będzie potrzebny. Podczas zakupu trzeba pamiętać, że należy wygospodarować miejsce w domu lub mieszkaniu na przechowywanie jego drugiej części. Często tego typu modele posiadają w zestawie również fotelik samochodowy w możliwością montażu na stelażu wózka. W ten sposób otrzymujemy wózek „3 w 1”. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza podczas transportu, kiedy mamy do dyspozycji bardzo ograniczoną powierzchnię.

Wózek do biegania

Wozek do biegania
Wózek do biegania marki X-lander. Źródło: x-lander.com

Wiele matek czy ojców wraz z chwilą narodzin dziecka nie zaprzestaje aktywności fizycznej. Kiedy dziecko trochę podrośnie, a organizm kobiecy zregeneruje się po porodzie, można pomyśleć o joggingu wraz z dzieckiem. Specjalnie na ten czas wymyślono modele przeznaczone do biegania. Zazwyczaj są to trójkołowce z możliwością blokady przedniego koła. Zastosowanie takiej konstrukcji sprawia, że wózek jest chroniony przed niekontrolowaną zmianą kierunku. Wpływa to poprawę jego stabilności i bezpieczeństwa przy większych prędkościach. W przeciwieństwie do klasycznych wózków wersje do biegania zaopatrzone są w większe i pompowane koła, dzięki czemu redukowane są drgania podczas poruszania się po nierównej powierzchni. Większość modeli posiada także specjalny pasek na rączce, dzięki któremu cała konstrukcja wraz z dzieckiem nie odjedzie niespodziewanie przy większej prędkości biegu. Na wypadek złej pogody lub ostrego słońca taki wózek powinien posiadać odpowiednie zadaszenie.

Wózek dla bliźniąt

wozek dla blizniat
Wózek dla bliźniąt marki ABC Desing. Źródło: abc-design.de

Kiedy narodzą się nam bliźniaki, nie musimy decydować się na zakup dwóch osobnych wózków. Od dawna w sprzedaży są modele przeznaczone dla dwójki, a nawet większej liczby dzieci. Takie głęboko-spacerowe wózki z gondolą mogą nam często przypominać typowe modele wielofunkcyjne. W zależności od producenta możemy postawić na układ sytuujący dzieci obok siebie lub jedno za drugim. Te drugie wersje są często wygodniejsze, albowiem wózek przez to nie jest zbyt szeroki. Klasyczne wózki dla bliźniąt mają miejsca jednak rozmieszczone tak, aby rodzeństwo znajdowało się obok siebie. W takich modelach każde z siedzeń może zostać rozłożone do pozycji poziomej, czego tandemowe modele nam nie zapewniają.

Najrozsądniejszym wyjściem z naszej strony wydaje się zakup wózka wielofunkcyjnego. Będzie to dla nas przede wszystkim spora oszczędność pieniędzy. Taka opcja uzależniona jest jednak od naszego dziecka. Jeśli będzie się szybciej rozwijało, może się okazać, że niezbędny będzie zakup dodatkowej wersji spacerowej.

2 Stelaż wózka

Stelaż jest tą częścią wózka, na której osadzone są poszczególne elementy pojazdu. Ma on niemały wpływ na stabilność wózka, jego ciężar, amortyzację, kwestie użytkowe. Waga stelaża uzależniona jest przede wszystkim od materiału, z jakiego jest wykonany. Najcięższe modele tworzone są ze stali, natomiast najlżejsze z aluminium. Podczas zakupów warto sprawdzić, czy wózek da się łatwo złożyć i rozłożyć. Wyróżniamy obecnie dwa nadrzędne typy stelaży: krzyżakowe i teleskopowe.

Stelaż krzyżakowy

Stelaz krzyzakowy
Stelaż krzyżakowy w wózki Super Viking marki Emmaljunga. Źródło: emmaljunga.pl

Jest to klasyczny stelaż, który w swej budowie przypomina znak „X”. Rama, do której to przymocowane są koła, posiada kształt kwadratu lub prostokąta. Tego rodzaju stelaże odznaczają się miękkim zawieszeniem, co z kolei pozwala na kołysanie dziecka. Największą wadą są jednak spore wymiary, gdyż nawet po złożeniu zajmują dość dużo miejsca. W związku z tym taki wózek nie nadaje się do małych mieszkań i samochodów z mniejszymi bagażnikami. Ten rodzaj stelaża spotkać możemy w wózkach klasycznych, głębokich oraz nawiązujących do stylu retro.

Stelaż teleskopowy

Wozek Baby Design oparty na ramie teleskopowej
Wózek Baby Design Dotty oparty na ramie teleskopowej. Źródło: babydesign.eu

Drugim typem stelaża stosowanego w wózkach dziecięcych jest teleskopowy. Jest to stelaż, który swym wyglądem przypomina przewrócone „Y”. Zaopatrzony jest on zazwyczaj w amortyzatory sprężynowe, przez co możliwość bujania dziecka jest ograniczona. Dostępny jest on zazwyczaj w trójkołowcach, choć posiadają go także wózki na czterech kołach. Jego zaletą jest fakt, iż po złożeniu zajmuje znacznie mniej miejsca niż wersja krzyżakowa. Dzięki temu zmieści się w mniejszych mieszkaniach i samochodach. Wózki z takim stelażem posiadają regulowaną rączkę, dzięki czemu zarówno każde z rodziców, jak i dziadkowie mogą dostosować wózek do swojego wzrostu. Dobrze, jeśli można przekładać rączkę, co może pozwalać na zmianę kierunku jazdy.

3 Łatwość obsługi

Bardzo istotnym czynnikiem w przypadku wózków dziecięcych jest łatwość ich obsługi. Często się przecież zdarza, że na zakupach, podczas spaceru lub wykonując inne czynności, będziemy zmuszeni za pomocą jednej tylko ręki dokonać kilku istotnych zmian w wózku. Mowa tutaj między innymi o załączeniu hamulca, zmianie wysokości rączki, skorzystaniu z osłony dla dziecka czy też stopni regulacji poszczególnych elementów. Jeśli są one źle umieszczone lub nie działają płynnie, możemy napotkać na poważny problem. Dlatego warto zwrócić uwagę na tych kilka istotnych czynników, które zadbają o nasz komfort oraz bezpieczeństwo dziecka. Ponadto do łatwości obsługi zaliczyć możemy również prowadzenie wózka. Jego kółka skrętne powinny działać płynnie i nie blokować się podczas jazdy.

 

4

Gondola i siedzisko

Wozek z gondola ABC Design Condor 4
Wózek z gondolą ABC Design Condor 4. Źródło: abc-design.de

Gondola powinna być dla naszego dziecka przede wszystkim wygodna i przestronna, aby zapewnić maluchowi możliwość komfortowego snu. Jej standardowa długość to około 80 cm, szerokość 35 cm, a głębokość 25 cm. Powinna posiadać usztywniany spód oraz miękkie wykończenia. Wzmocnione boki stanowić będą dla dziecka dodatkową barierę chroniącą przed kontaktem choćby ze stelażem wózka. Gondola powinna być dosyć głęboka, a przy tym niezbyt szeroka.

Ważny jest materiał, z jakiego gondola oraz siedzisko są zrobione. Istotny może być także kolor, gdyż gondola może się często brudzić. W uniwersalnych modelach, które są również przeznaczone do przewożenia niemowląt w samochodzie, konieczne są zaczepy do mocowania pasów bezpieczeństwa. Gondole takie mają jednak własne pasy, które zwiększają bezpieczeństwo.

Wozek z siedziskiem Emmaljunga LoungeSiedzisko z kolei w wózkach spacerowych musi być wyprofilowane, posiadać regulację położenia, pasy, wzmocnienia oraz stosowną podpórkę na nóżki. W przypadku najmniejszych dzieci miejsce dla nich powinno być umiejscowione głęboko, co umożliwi ich bezpieczny i komfortowy sen. Nie może być ono jednak za szerokie, gdyż maluch lubi się przecież przewracać na boki. Siedzisko powinno być także odpowiednio wyprofilowane, wraz z usztywnionym zagłówkiem, co również zwiększa komfort i bezpieczeństwo dziecka.

5 Koła

Wybór kół wózka powinien być przede wszystkim uzależniony od tego, w jakich warunkach mamy zamiar jeździć z dzieckiem.

Koła pompowane

Są to wersje kół, które doskonale tłumią różnego typu drgania; w związku z tym sprawdzają się niemal w każdym terenie. To one są rekomendowane do wózków dla biegaczy. Warto jednak pamiętać, że są podatne na przebicia.

Koła piankowe

Obecnie są równie popularne jak pompowane. W przeciwieństwie jednak do poprzednich, nie da się ich przebić, a także nadają się do jazdy po każdym terenie. Niestety gwarantują gorszą amortyzację drgań, przez co na nierównym podłożu dziecko może odczuwać wszelkie większe wstrząsy.

Skrętność kół

Możliwość skręcania wózkiem jest szczególnie ceniona podczas spacerów po marketach lub parkach. Wiele modeli posiada zerowy zakres skrętu, przez co można nimi zawrócić w miejscu. Warto sprawdzić, czy konkretny model wózka zapewnia nam możliwość regulacji skrętności kół. Poprzez jej zablokowanie można uniknąć problemów z poruszaniem się po nierównym terenie czy po śniegu.

Łożyska

Wózki z niższej półki cenowej oraz część nieco droższych modeli zaopatrzonych jest w koła obracające się bezpośrednio na elementach stelażu. Przez to nie są one tak samo odporne na uszkodzenia i zużycie jak koła posiadające łożyska kulkowe. Takie koła montowane na łożyskach mają niemały wpływ na wytrzymałość wózka, zwłaszcza kiedy dziecko zaczyna już całkiem sporo ważyć.

3 czy 4 kółka

Jednym z dylematów jest wybór wózka z 3 lub 4 kołami. Wózki o trzech kołach są zdecydowanie bardziej zwrotne, lżejsze i zajmują mniej miejsca w domu i samochodzie. Są z reguły jednak mniej stabilne, a nie wszystkie posiadają przy tym podpórkę na nogi dziecka. Wielu rodziców narzeka na trudności we wsiadaniu z nimi do tramwaju czy choćby podczas poruszania się po popularnych szynach montowanych na schodach. Takie modele są stosowane w wersjach sportowych, o których już była mowa we wcześniejszej części tekstu. Z kolei wózki czterokołowe gwarantują większą stabilność, lecz są większe i cięższe.

6 Amortyzacja

Amortyzacja wpływać będzie na komfort dziecka podczas spaceru. Od niej także może zależeć, czy przy większych nierównościach dziecko się obudzi lub dalej będzie słodko spać. Wyróżniamy trzy rodzaje amortyzacji w wózkach dziecięcych:

Amortyzacja paskowa

Skórzane amortyzatory zwane paskami są ciche i bardzo dobrze się sprawdzają w przypadku cięższych modeli. Dzięki nim wózkiem można bujać na boki. Niestety z biegiem czasu takie paski mogą się nadmiernie rozciągać, przez co rama wózka będzie powoli opadać. Ta amortyzacja poradzi sobie na każdym typie nawierzchni.

Amortyzacja wahaczowa

Takie amortyzatory znajdują się na ramie stelaża wózka, tuż przy kołach. Wraz z poruszaniem się konstrukcja ta łagodnie odchyla się od pionu, przez co amortyzuje wszelkie drgania i wstrząsy. Czasem takie wahacze ukryte są w konstrukcji ramy. To rozwiązanie nie pozwala jednak na kołysanie wózkiem na boki. Najlepiej sprawdza się na równych nawierzchniach; spora sztywność sprawia, że dziecko bardziej odczuje nierówności terenu.

Amortyzacja sprężynowa

Wtym wypadku za amortyzację odpowiadają sprężyny, które są wmontowane w ramę wózka, dzięki czemu podczas jazdy amortyzują wstrząsy. Umożliwiają one bujanie wózka, jednak tylko w przód i tył. Z powodu twardości takie wózki polecane są przede wszystkim na równe nawierzchnie. Istnieją jednak modele z regulowaną twardością zawieszenia sprężynowego.

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie dziecka, a przy tym chcemy kołysać wózkiem w celu uśpienia malucha, to najlepszym wyjściem wydaje się amortyzacja sprężynowa z możliwością regulacji twardości zawieszenia. Oczywiście w przypadku wyłącznie jazdy po mieście możemy wybrać model paskowy lub wahaczowy.

7 Wymiary wózka

Wymiary wózków są przede wszystkim uzależnione od ich przeznaczenia. Wcześniej podawaliśmy minimalne wartości, jakimi powinna cechować się dobra gondola. Stanowi ona sporą część całego wózka. Jednakże z całym stelażem i dodatkami jest on znacznie większy. Podczas podejmowania decyzji powinniśmy zwrócić uwagę na jego wymiary zarówno w standardowej wersji, jak i po złożeniu. Dzięki temu dowiemy się, ile miejsca będzie on zajmował w naszym bagażniku czy mieszkaniu. Często też o wymiarach i wielkości wózka mogą decydować dodatki, albowiem specjalne torby czy też elementy chroniące przed warunkami pogodowymi bywają całkiem spore.

8 Waga wózka

Przy wyborze konkretnego wózka musimy sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań związanych z kwestią wagi takiego produktu. Czy sami poradzimy sobie z wniesieniem wózka do mieszkania, czy jedna strona będzie cięższa od drugiej, czy samodzielnie włożymy wózek do bagażnika? Z reguły sam stelaż wózka składa się już na połowę jego wagi. Wraz z gondolą może to być spory ciężar, zwłaszcza dla kobiet. Najlżejsze wózki spacerowe ważą około 6 kilogramów. Wersje głębokie około dziesięciu, a mowa tu oczywiście o najniższych wartościach. Średnio są one cięższe o przynajmniej 2-3 kilogramy. Oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy. Cięższy wózek jest nam trudniej transportować, gwarantuje jednak większą stabilizację podczas jazdy. Pamiętajmy również, że do końcowej wagi konstrukcji musimy dodać naszą pociechę, a także wszelkie akcesoria, które zabieramy ze sobą.

9 Atesty bezpieczeństwa

Jak to bywa z wieloma produktami przeznaczonymi dla małych dzieci, sprzedawane w Polsce muszą spełniać określone atesty bezpieczeństwa. Wózki dziecięce w związku z tym podlegają prawu krajowemu oraz unijnemu. Przede wszystkim nie powinny składać się ze szkodliwych dla dziecka substancji. Istotny poza tym jest rodzaj zapięcia pasów bezpieczeństwa, wykończenie, wzmocnienia, twardość materiałów, ochrona główki dziecka, elementy odblaskowe, jakość hamulców, stelaż. Producent zobligowany jest dostarczyć nam wszelkich informacji o takich elementach. Jeśli posiada certyfikaty, czyli jego wózek został dopuszczony do sprzedaży, to muszą zostać one wyszczególnione na opakowaniu, w opisie konkretnego modelu.

10 Polecani producenci

Na rynku znajdziemy niezwykle szeroki wybór wózków dziecięcych. Spora różnorodność pod względem modeli to pierwszy kłopot. Drugim jest wybór producenta. Nie wszyscy gwarantują produkty najwyższej jakości lub takie, które są polecane przez innych rodziców. Spoglądając na liczne opinie oraz popularność niektórych modeli wózków, możemy polecić produkty takich marek jak: ABC Design, Chicco, Jane, MacLaren, Teutonia, Mutsy, Peg Perego, Quinny, X-Lander. Są to znane i cenione na całym świecie firmy z wieloletnim doświadczeniem w branży. Wprowadzają one wiele innowacyjnych rozwiązań, a ich wózki z 3 lub 4 kołami zawsze spełniają nawet najbardziej wymagające próby wytrzymałościowe, kwestie bezpieczeństwa oraz komfortu dziecka.